Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2014., 07:38   #81
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Da ti se nije omakla koja nula?? Koliko znam motori na radnim strojevima i traktorima traju uobičajeno 10 000rh do generalke. Nema razloga da brodski FAP traje 5x dulje nego u kamionu ili dozeru.
Nije,

brodski motori rade pod mnogo boljim uvjetima nego građevinski i kamionski

Kod vožnje rade većinom pod istim i najoptimalnijim okretajima, nema uzbrdica i nizbrdica gdje su velike razlike u opterećenjima zbog upotrebe odgovarajućih brzina.
Hlađenje i podmazivanje je kod takvih režima skoro optimalno, nema prašine i uz redovito održavanje i servisiranje postignu velik broj radnih sati.
Tijekom sezone odrade cca 2000-2500 sati pa i FAP potraje više od 10-tqk godina.

No udaljavamo se od teme.

Meni se učinilo vrlo isplativim najam vodenih skutera ,jer su bili u stalnom pogonu a jedan čovjek bio je dovoljan da nadzire ponton na kojem je bilo 6 skutera.
Ne zahtijeva ni neku skupu rivu, nego običan prilaz , koji može biti na stupovima i podnicom od drva.
Problem kod svih "turističkih sadržaja je što je sezona kratka a troškovi cjelogodišnji

Vidim da je kod nas još "najpopularnije" otvaranje prodajnih centara iako imamo više m2 od večine drugij zemalja EU


Novi centar vrijedan čak 1,3 milijarde kuna otvara se na proljeće

http://danas.net.hr/novac/novi-centa...se-na-proljece

Očito je da su nameti i problemi sa proizvodnjom još uvijek preveliki i investitori radije ulažu u trgovinu a ne gradnju proizvodnih pogona. Što onda za sobom povlači niz negativnih i loših posljedica.

Žao mi je da nema više ovakvih ideja i proizvodnje koja se može mjeriti sa svakim u svijetu

Audi, Mercedes i BMW voze na robotici iz Kućan Marofa

http://www.poslovni.hr/tehnologija/a...-marofa-277610
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 08:17   #82
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Očito je da su nameti i problemi sa proizvodnjom još uvijek preveliki i investitori radije ulažu u trgovinu a ne gradnju proizvodnih pogona. Što onda za sobom povlači niz negativnih i loših posljedica.
Pa nameti i problemi su isti gradio tvornicu ili šoping centar. Nema tržišta za hiperprodukciju svega što se radi u svijetu.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 08:41   #83
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pa nameti i problemi su isti gradio tvornicu ili šoping centar. Nema tržišta za hiperprodukciju svega što se radi u svijetu.
Baš i nije isto otvoriti šoping centar ili neku tvornicu

Za proizvodnju ti treba daleko više raznih potvrda, atesta, strojeva i daleko duže vrijeme da se ona "uhoda",
Da ne govorimo koliko treba znanja, truda, sredstava i ulaganja ako se radi o nekom proizvodu vlastite pameti.

Kapital se brže okreće nego u proizvodnji jer je proizvodni ciklus u pravilu duži nego u trgovini, naročito u poljoprivredi.

U šoping centru prodavat će se 80% uvozne robe(kao što je uobičajeno) a to je onda daleko manje radnih mjesta, poreza, doprinosa i stjecanja pameti, nego je to kad otvoriš šoping centar.

Da ne govorimo koliko to utiće na vanjskotrgovinsku razmjenu i lošiju bilancu.

Točno je da je ponuda veća od potražnje(kupovne moći) i da je u HR tržište i pored svpje minornosti, najinteresantnije stranim ulagačima.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 08:51   #84
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Baš i nije isto otvoriti šoping centar ili neku tvornicu

Za proizvodnju ti treba daleko više raznih potvrda, atesta, strojeva i daleko duže vrijeme da se ona "uhoda",
Da ne govorimo koliko treba znanja, truda, sredstava i ulaganja ako se radi o nekom proizvodu vlastite pameti.

Kapital se brže okreće nego u proizvodnji jer je proizvodni ciklus u pravilu duži nego u trgovini, naročito u poljoprivredi.

U šoping centru prodavat će se 80% uvozne robe(kao što je uobičajeno) a to je onda daleko manje radnih mjesta, poreza, doprinosa i stjecanja pameti, nego je to kad otvoriš šoping centar.

Da ne govorimo koliko to utiće na vanjskotrgovinsku razmjenu i lošiju bilancu.

Točno je da je ponuda veća od potražnje(kupovne moći) i da je u HR tržište i pored svpje minornosti, najinteresantnije stranim ulagačima.
Nisam mislio na ateste strojeva nego na samu gradnju, građevinske dozvole...kao i na cijenu koštanja rada, poreze, prireze...
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 10:28   #85
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Bio sam za Velu gospu u Baški

Vela riva je zauzeta sa 2-3 veća broda koji već godinama voze izletnike na ture oko Raba, do Zavratnice kod Jablanca, fiš-piknik ei slićno

Jedan od brodova zove se Anđelina i ukrcava cca 250 putnika i godinama radi u Baški.

Baška ima vrlo dobru ponudu prijevoza morem, naročito su aktivni gumenjaci koji ukrcavaju i do 25 putnika , koje prevoze do nekoliko plaža a najviše na plažu u uvali Vela luka, gdje je mali restoračnić .
Ima dosta pedalina, kajaka , vodenih skutera i sl.

Koliko se sjećam 20 minuta vožnje vodenim skuterom košta 250 kn i stalno su zauzeti.
Baška ima i brojne restorane , kafiće i drugu tur. ponudu a razne fešte održavaju se vrlo često, od Ribarskih noći do Dana bašćanske janjetine.

Koliko znam Krk je naš najturistićkiji otok a Baška samo jedna od destinacija na otoku.
Upravo tako. Brod Anđelina je godinama imao koncesiju na vez bašćanske rive.
http://blokade.hr/javno/ugostiteljsk...omiska-3/zB8XG
Ali on nije bomaći čovjek.
( UGOSTITELJSKO-TURISTIČKI OBRT ANGELINA, VL. RINO RADULIĆ, ZADAR, SUTOMIŠKA 3, Zadar )


Ali je iz Zadra kao i moja prijateljica: http://www.fininfo.hr/Poduzece/Pregl...etaljno/446951

Ne znam kako se inače koncesija daje ? Da li licitacijom ili po sistemu tko prvi njemu divojka. A moja je prijateljica očekivala da će imati dozvolu da se priveže za njegov bok. Ali to nije dobila. Ne znam zašto, jer su u Zadru tako privezani kada je jugo, a bonaca u Jazinama, po 5-6 brodova !

Ali je njih ta "poslovna fora" koštala da su izgubili 100 000 eura !!!


Evo kako to izgleda u Zadru: https://www.pixsell.hr/agencija/pxl-...alerija-86080/


Quote:
cojone kaže: Pogledaj post
nakon 4 god veza hm sumnjam da ga je gospoda odrzvala prikladno ..sto bi ukratko znacilo cjelokupni remont a unutrasnji motor novi zna ponekad premasit vrijednost skoljke.
Brod je 4 godine na suhome. A to je drveni brod. Motor nije pokretan svo to vrijeme. Osim toga brod je završio na suhome jer je puštao vodu. Trebala mu je temeljita obnova. A za tako nešto je ponestalo para. Da brod ne potone, on sada gnjili u Lamjani na suhom. A pošto je tamo haos, sumnajm da na brodu nije sve ukradeno što se moglo ukrasti.

Zadnje uređivanje krena : 29.08.2014. at 10:59.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 14:20   #86
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Brod Anđelina je godinama imao koncesiju na vez bašćanske rive.
http://blokade.hr/javno/ugostiteljsk...omiska-3/zB8XG
Ali on nije bomaći čovjek.
( UGOSTITELJSKO-TURISTIČKI OBRT ANGELINA, VL. RINO RADULIĆ, ZADAR, SUTOMIŠKA 3, Zadar )


Ali je iz Zadra kao i moja prijateljica: http://www.fininfo.hr/Poduzece/Pregl...etaljno/446951

Ne znam kako se inače koncesija daje ? Da li licitacijom ili po sistemu tko prvi njemu divojka. A moja je prijateljica očekivala da će imati dozvolu da se priveže za njegov bok. Ali to nije dobila. Ne znam zašto, jer su u Zadru tako privezani kada je jugo, a bonaca u Jazinama, po 5-6 brodova !

Ali je njih ta "poslovna fora" koštala da su izgubili 100 000 eura !!!


Evo kako to izgleda u Zadru: https://www.pixsell.hr/agencija/pxl-...alerija-86080/




Brod je 4 godine na suhome. A to je drveni brod. Motor nije pokretan svo to vrijeme. Osim toga brod je završio na suhome jer je puštao vodu. Trebala mu je temeljita obnova. A za tako nešto je ponestalo para. Da brod ne potone, on sada gnjili u Lamjani na suhom. A pošto je tamo haos, sumnajm da na brodu nije sve ukradeno što se moglo ukrasti.

Da tako nesto sam i ocekivao , drvo je problematicno. Ta lamjana je pored Zadra ?#
cojone is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 23:24   #87
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Nije,

brodski motori rade pod mnogo boljim uvjetima nego građevinski i kamionski

Kod vožnje rade većinom pod istim i najoptimalnijim okretajima, nema uzbrdica i nizbrdica gdje su velike razlike u opterećenjima zbog upotrebe odgovarajućih brzina.
Hlađenje i podmazivanje je kod takvih režima skoro optimalno, nema prašine i uz redovito održavanje i servisiranje postignu velik broj radnih sati.
Tijekom sezone odrade cca 2000-2500 sati pa i FAP potraje više od 10-tqk godina.

No udaljavamo se od teme.

Meni se učinilo vrlo isplativim najam vodenih skutera ,jer su bili u stalnom pogonu a jedan čovjek bio je dovoljan da nadzire ponton na kojem je bilo 6 skutera.
Ne zahtijeva ni neku skupu rivu, nego običan prilaz , koji može biti na stupovima i podnicom od drva.
Problem kod svih "turističkih sadržaja je što je sezona kratka a troškovi cjelogodišnji
Drago mi je da brodski motori mogu izdržati više nego što sam mislio

što se tiče morskih skutera, jesi probao taj biznis?
Brat je 2-3 ljeta radio na tome, vlasnik je imao 4-6 skutera, gliser za vuču padobrana, banane, nekih gumenjaka i slične stvari.
kaže da to i nije baš ekstra biznis jer skuter ima visoku cijenu, troši dosta goriva i skupi su servisi,a svakodnevno treba nešto popravljati na njima. takav biznis ne ide bez mehaničara na plaći (jer bi preskupo a i presporo bilo za svaki kvar zvati neki servis, dok on dođe prođe pola dana).
osim toga lokacija je ekstra važna, u nekom selu sa 500 turista je možda besplatna ali nema neke zarade, u sklopu hotela/kampa ima zarade ali je lokacija 100-200 000kn. pa ti plati. Tu se okreće solidan novac ali akd se sve poplaća nije ekstra zarada, a ako sezona podbaci imaš troškove a zarade nema.
Dok je brat tamo radio bilo ih je 3-4 dečka i cura na blagajni. i imali su stalno posla. Dvojica na gliseru za vuču, jedan nadzire skutere a cura naplaćuje. a navečer svi skupa spremaju stvari u garažu. Moraš računati da skuter noću mora pod ključ inače ga može pojesti mrak, a nije baš jeftin da ga poklanjaš.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 08:52   #88
Opet vi na turizam skocli,ok bitna grana u nasem BDP-u ali to je 3 mjeseca kod nas,da je 6 bilo bi ok ovako je to banana,ako cemo u turizmu sezona bi trebala bit cijelu godinu,brda i snijega imamo nevidim problem osim love,jbt u doba interneta sve je dosta jednostavnije,prosle/ove godine za novu godinu nije se mogla nac kuca u lici za proslavu nove godine,meni to zvuci ok,sto znaci da treba kapacitete dizat,istina bog velike investicije ali po meni isplative.

Neka treba smisljat ideje od 1000 jedna ce bit jebeno profitabilna,300 ce ih bit ok,ostatak nebude ali da neko neku lovu digne dobro je
gogo2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 09:02   #89
Quote:
gogo2409 kaže: Pogledaj post
Opet vi na turizam skocli,ok bitna grana u nasem BDP-u ali to je 3 mjeseca kod nas,da je 6 bilo bi ok ovako je to banana,ako cemo u turizmu sezona bi trebala bit cijelu godinu,brda i snijega imamo nevidim problem osim love,jbt u doba interneta sve je dosta jednostavnije,prosle/ove godine za novu godinu nije se mogla nac kuca u lici za proslavu nove godine,meni to zvuci ok,sto znaci da treba kapacitete dizat,istina bog velike investicije ali po meni isplative.

Neka treba smisljat ideje od 1000 jedna ce bit jebeno profitabilna,300 ce ih bit ok,ostatak nebude ali da neko neku lovu digne dobro je
Pa i tu je problem što cijelo vrijeme govorim da smo premali. Doduše napravili smo autocestu "kao veliki" ali eto zjapi prazna jer smo u drugom ostali mali.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 13:26   #90
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pa i tu je problem što cijelo vrijeme govorim da smo premali. Doduše napravili smo autocestu "kao veliki" ali eto zjapi prazna jer smo u drugom ostali mali.
Je, cesta nam je baš prava. Jest da nam je sada veliki teret, ali koja je alternativa? Da je ostalo po starom - opet nebi valjalo- sada bi ovdje piskarali o tome da bi turisti dolazili ali da nemaju se kuda voziti.
A ovo šta zjapi prazna velik dio godine čini mi se nerješivo, Jedino ova neka buduća autocesta za Grčku može spasiti stvar.
Ne mogu se prestat smijat na onu provalu ministra Hajdaša Dončića o autocestama, ono o zabavi, komadima i cugi. Mislim, lik je legenda. A ono poslije o ''sviscima'' mi nije baš bilo jasno. Kojim sviscima?
U onom filmu ''Beskrajni dan'' koji sam gledao x puta bio je samo jedan svizac koji nije ništa komentirao.
Tko zna, možda je prije intervijua bilo pa je zato bio tako pričljiv...
ar2d2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 13:37   #91
Možda bi bilje bilo da smo napravili željeznicu za te novce mogli smo imat povezanost vlakom samo takvu i to sa brzim vlakovima ala TGV ne ovim smecem,i dobu trasu za teretni prijevoz pun kurac robe bi moglo preko luke rijeka izlazit van iz hrvatske za EU,i eto love za autoceste,oni opce ne razmisljaju da je drzava u globalu jedna firma nego su to sve rascjepkali na 1100 komada di se ne zna ko pije ko placa,a to im u biti i pogoduje.Sa željeznicama bi puno bolju lovu vrtili po meni,možda bi i turisti vlakom dolazili nevidim problem ako je povezanost dobra i definitivno bolja i jeftinija solucija od auta.
gogo2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 15:42   #92
Quote:
ar2d2 kaže: Pogledaj post
Je, cesta nam je baš prava. Jest da nam je sada veliki teret, ali koja je alternativa? Da je ostalo po starom - opet nebi valjalo- sada bi ovdje piskarali o tome da bi turisti dolazili ali da nemaju se kuda voziti.
A ovo šta zjapi prazna velik dio godine čini mi se nerješivo, Jedino ova neka buduća autocesta za Grčku može spasiti stvar.
Ne mogu se prestat smijat na onu provalu ministra Hajdaša Dončića o autocestama, ono o zabavi, komadima i cugi. Mislim, lik je legenda. A ono poslije o ''sviscima'' mi nije baš bilo jasno. Kojim sviscima?
U onom filmu ''Beskrajni dan'' koji sam gledao x puta bio je samo jedan svizac koji nije ništa komentirao.
Tko zna, možda je prije intervijua bilo pa je zato bio tako pričljiv...
Ja i nisam za taj tip gostiju koji dolaze autom i radije bi vidio subvencije u avio prometu.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 16:01   #93
.. neinventivni .. ?

.. država stoji na radu .. na dobrom radu .. .. ne na genijalnostima .. .. a hrvati imaju previše kurvinih sinova na mjestima gdje se odlučuje .. tako da svako ko bi računao sa dobrim radom najebe ..
.. preporuka je ova .. .. svako ko želi uspeti mora biti kurvin sin .. i to mora vježbati ..

.. nema ni dobrog rada .. a ni genijalnosti .. koju hrvati ne mogu uništiti .. (.. a to će .. na ovim prostoima .. roditi .. zanimljive ljude ..)
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 20:47   #94
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. neinventivni .. ?

.. država stoji na radu .. na dobrom radu .. .. ne na genijalnostima .. .. a hrvati imaju previše kurvinih sinova na mjestima gdje se odlučuje .. tako da svako ko bi računao sa dobrim radom najebe ..
.. preporuka je ova .. .. svako ko želi uspeti mora biti kurvin sin .. i to mora vježbati ..

.. nema ni dobrog rada .. a ni genijalnosti .. koju hrvati ne mogu uništiti .. (.. a to će .. na ovim prostoima .. roditi .. zanimljive ljude ..)
Ovo o kurvinim sinovima na ovim prostorima na žalost stoji. Ipak sam za rad, evo ja sam ogledni primjerak kako se poštenim radom ipak može solidno živjeti u Hrvatskoj, iako me život na ama baš svakom koraku nekako upozoravao da bi bilo bolje da sam kurvin sin. Možda zato što nepravda puno više zapne u oko od rada i poštenja, to je nekako prirodno. Problem je kolektivno razmišljanje tipa treba biti kurvin sin, pa se svi nekako svjesno ili nesvjesno to trude biti. Činjenica jest da kurvinih sinova imaš gdje oćeš, od pripadnika Torcide sa dva zuba u glavi na mikro razini do visoke politike.. Kad povučeš crtu prosjek je i dalje isti, jednak je broj uspješnih u odnosu na neuspješne, samo što je takav način razmišljanja doveo državu u totalnu bananu, u državi dakle žive debili a ne normalni ljudi , i u takvu državu nitko normalan ne želi ulagati, pa smo tu gdje jesmo...

On topic, inovacije koštaju, naročito u razvijenim zemljama gdje sa kompleksnošću proizvoda biva sve teže osmisliti nešto novo, treba pameti za to, a naročito mnogo novca za realizaciju ideje, proizvodnju i promidžbu. Hrvati su veliki neradnici za inovacije, a preplaćeni su da mogu jamčiti jeftinu proizvodnju od poljoprivrede do industrije. Zbog toga smo orjentirani na turizam, trgovinu i usluge, tu je najlakše okrenuti novac i/ili uzeti proviziju a uspjeh se svodi ili na poznanstvo ili na najam prostora po jeftinoj cijeni na atraktivnoj lokaciji i/ili radnike na crno....
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 08:04   #95
Quote:
krena kaže: Pogledaj post

Ne znam kako se inače koncesija daje ? Da li licitacijom ili po sistemu tko prvi njemu divojka. A moja je prijateljica očekivala da će imati dozvolu da se priveže za njegov bok. Ali to nije dobila. Ne znam zašto, jer su u Zadru tako privezani kada je jugo, a bonaca u Jazinama, po 5-6 brodova !

Ali je njih ta "poslovna fora" koštala da su izgubili 100 000 eura !!!
Uobičajeno da se koncesija izdaje koncesionaru a cijenu određuje neko tijelo u županiji.
U PGŽ-u je to bila komisija od 15-20 članova koje je ocjenjivala podnesene zahtjeve(uz opsežan elaborat) a odluku o dodjeli najprije donosila skuština PGŽ-a a onda to prebačeno na poglavarstvo, zbog operativnosti i rasterećenja skupštine.

Neke koncesije se mogu davati u podkoncesije a to je navedeno u koncesiejskom ugovoru.
Uobičajeno da opčine i gradovi dobiju koncesiju a onda je daju u podkoncesiju manjim korisnicima pomorskog dobra i za razne namjene

Quote:
Evo kako to izgleda u Zadru: https://www.pixsell.hr/agencija/pxl-...alerija-86080/
Premalo je podataka da bi se dalo izvesti pravi zaključak, no moguće je da kapetanija dozvoljava ili nedozvoljava ukrcaj putnika preko drugog broda zbog sigurnosti putnika i zaštićenosti luke .

Quote:
Brod je 4 godine na suhome. A to je drveni brod. Motor nije pokretan svo to vrijeme. Osim toga brod je završio na suhome jer je puštao vodu. Trebala mu je temeljita obnova. A za tako nešto je ponestalo para. Da brod ne potone, on sada gnjili u Lamjani na suhom. A pošto je tamo haos, sumnajm da na brodu nije sve ukradeno što se moglo ukrasti.
Nakon četiri godine provedene na suhom , to više nije brod nego olupina i zahtijeva ozbiljan i skup zahvat da bi se ga osposobilo za plovidbu.
Upitni su i kraći boravci na suhom i svakodnevno se zalijeva brod i prostor ispod broda da se oplata ne rasuši. Ponekad se na podvodni dio oplate zabije neka zaštita da se zadrži što više vlage i spriječi isušivanje. Kad sam prije 30-tak godina imao drveni brod, zabili bi jutane vreće oko cijelog broda i onda ih uveče zalijevali vodom.
Naročito je to potrebno ako je brod malo stariji a madiri u malo lošijem stanju.
Kad se izvuče takav brod od cca 15-20 met na škver, kalafat ima podosta posla da prekontrolira sve kimente i da obnovi kudelju . Često nije dovoljan jedan nego više koji stalno šupere brod.
Drveni brod je u održavanju puno zahtjevniji od plastićnog ili željeznog i zato imamo sve manje drvenih brodova, kao i kalafata čiji posao nije nimalo lak. Treba imati mišićavu ruku za cijeli dam mlatiti drvanom macolom i nabijati stupu u kimenat

No i uz nedostatak podataka očito je da vlasnica/vlasnik nisu previše znali o poslu u koji se upuštaju i lako izgubili uloženih 100 000 eura.
Laici često vide samo dohodovnu stranu posla a zanemaruju rashodovnu.

Tako imamo niz slućajeva u ribarstvu, kad su pojedinci samo brojili i preračunavali kašete ulovljene ribe, uložili u brod i nakon kraćeg vremena "bankrotirali"
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 14:03   #96
Quote:
mario_t kaže: Pogledaj post
Nedavno sam, baš kao i vi - vjerujem - čitao o fantastičnom urodu neretvanskih mandarina i o opasnosti da se nema gdje plasirati - barem dobar dio, zbog ruskih sankcija EU i još ponekim državama. Ukratko, urod od 80 tisuća tona mandarina zvuči kao zaista lijepa brojka, no zapravo jako loše zvuči da će nemali dio toga završiti u Neretvi jer se neće imati gdje s njima.

I onda sam se, doslovno u 15 sekundi razmišljanja, dosjetio ideje - zašto neki domaći proizvođač, npr Vindija, ne bi otkupio par tisuća tona, od toga napravio par tisuća litara soka od mandarina a od toga (primjer, jasno) energetsko piće s visokim udjelom voća (20% npr) i nazvao ga kako ga već želi nazvati (Dalmatia, Mandarino, Energy M, Neretvano, Baba Manda's juicy enery drink). Razlozi? Tržište energetskih napitaka još uvijek raste, i 20ak godina nakon pojave i popularizacije Red Bulla. Mi u Hrvatskoj nemamo valjda niti jednog proizvođača ali zato kupujemo na stotine tisuća litara austrijske, njemačke, srpske pa i makedonske, poljske, češke... vode sa šećerom. Zašto? Kako je moguće da nikome nije palo na pamet da se bori s ovima s nekim donekle inovativnim proizvodom?

Sve ovo je, kako sam rekao, samo jedan primjer. No kad sam god van Hrvatske, divim se asortimanu njihovih proizvođača i čudim se kako naši, kad već nemaju vlastite ideje, ne kopiraju tuđe? Zašto imamo samo čokoladno mlijeko, a ne i vanilija mlijeko, keks mlijeko... kao što to ima srpski Imlek? Zašto nitko ne proizvodi muffine ili kroasane? Zašto nitko ne iskorištava dalmatinske, istarske, ličke i ostale posebnosti onoliko koliko bi mogao? Primjera je bezbroj, i ne tiču se samo prehrambene industrije.

Zašto će sada Ikea ubiti naše proizvođače namještaja, tko im je branio igrati se bojama, dizajnom, funkcijama? Nekoć sam imao neki krevet naših proizvođača - najjeftiniji mogući, jedini kakav smo mogli imati. Zašto je imao toliko oštre rubove da svaki put trebaš paziti kad je dijete u blizini kao da je mina u pitanju?

Koči li politika inovacije (ili možda, ne potiče dovoljno), ili smo glup narod koji iste niti ne traži niti ne može proizvesti?
Ja sam vidjela kako se radi propaganda za Coca-Colu u jednom dokumentarcu,bitno je da je to program koji se "uvlači" u sve sfere života. U Velikoj Britaniji se organiziraju skolska nogometna natjecanja na kojima su pozvani roditelji i oni svi moraju nositi kape i majice s otisnutim Coca Cola simbolima,propagira se da su pravi rodtielji samo oni koji kupuju dejci to piće,to se čak reklamira da je zdrav napitak. To je u biti jedan neprekinuti konstantni marketing u smilsu da se aktivno u skole uvelo to za piti,tako da djeca se srame piti išta drugo osim Coca Cole.
Sličnu marketinsku kampanju ima i Lino Lada koja je uključena u dječja natjecanja,pa se ima logo medvjeda,čovjek bude obučen u kostim medvjeda i organiziraju se "školske priredbe" pod pokroviteljstvom te tvrtke koja proizvodu Lino Ladu.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=0UoopiNlnLk
Čarobna njiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 18:51   #97
Quote:
gogo2409 kaže: Pogledaj post
Opet vi na turizam skocli,ok bitna grana u nasem BDP-u ali to je 3 mjeseca kod nas,da je 6 bilo bi ok ovako je to banana,ako cemo u turizmu sezona bi trebala bit cijelu godinu,brda i snijega imamo nevidim problem osim love,jbt u doba interneta sve je dosta jednostavnije,prosle/ove godine za novu godinu nije se mogla nac kuca u lici za proslavu nove godine,meni to zvuci ok,sto znaci da treba kapacitete dizat,istina bog velike investicije ali po meni isplative.

Neka treba smisljat ideje od 1000 jedna ce bit jebeno profitabilna,300 ce ih bit ok,ostatak nebude ali da neko neku lovu digne dobro je
U turizmu se još osjeća neka inventivnost i privatna inicijativa.

Mi se moramo okrenuti i olakšati pokretanje "sitnih projekta" a ne upirati pogled u velike ulagače , koji traže velike ustupke i pogodnosti da bi ulagali.
Tisuću malih investicija donosi veću korist nego jedna velika a uvijek postoji mogućnost da jedna od njih preraste u veću firmu i investiciju.

Bivša Juga imala je olakšice za početnike i krajnje je vrijeme da se to uvede i u HR.
Ne mislim na neki kredit sa povoljnijom kamatom ili kojih 10 tisuća kn nepovratnih sredstava, nego na oslobađanje od davanja i poreza nekoliko godina.
Mnogi koji odustaju od pokretanja posla zbog obaveza koje nastaju pokretanjem bilo kojeg posla i hrabrije ušli u otvaranje nekog obrta ili firme i nakon godinu ili dvije ako posao ne ide to bez težih posljedica prekinuli i okrenuli se nekom drugom projektu ili poslu.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 16:29   #98
Quote:
gogo2409 kaže: Pogledaj post
Opet vi na turizam skocli,ok bitna grana u nasem BDP-u ali to je 3 mjeseca kod nas,da je 6 bilo bi ok ovako je to banana,ako cemo u turizmu sezona bi trebala bit cijelu godinu,brda i snijega imamo nevidim problem osim love,jbt u doba interneta sve je dosta jednostavnije,prosle/ove godine za novu godinu nije se mogla nac kuca u lici za proslavu nove godine,meni to zvuci ok,sto znaci da treba kapacitete dizat,istina bog velike investicije ali po meni isplative.

Neka treba smisljat ideje od 1000 jedna ce bit jebeno profitabilna,300 ce ih bit ok,ostatak nebude ali da neko neku lovu digne dobro je
Haha

Bas si i ja to mislim.

Svaki biznis plan ukljucuje iznajmljivanje low techa turistima za skupu paru kako bi se u 2 mjeseca sto traje sezona zaradilo za cijelu godinu.

Hehe

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 17:55   #99
Modovi možete molim vas smanjiti te fotke, topic je nečitljiv.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 18:14   #100
Quote:
cojone kaže: Pogledaj post
Evo jedna stvar interesantna , sapuni koji se izraduju kod kuce il u manjem domacinstvu. Ulaganje je minimalno , malo kemije koja se nabavi za sicu te kalupi + etericna ulja. No zanimljivo da kod nas nema ljudi koji se s tim bave ( mozda ima al se ne prodaju preko ebaya i slicnih stranica ) a lova je solidna s ozbirom da jedan sapun dode oko 5-10 dolara. Zapelo mi e za oko jer mi cura narucuje talijanske na bazi lavande i par mediteranskih biljaka a nije da mi nemamo toga !?
toga imas ovih dana po obali doslovce na svakom čošku, rade ljudi; lavanda, ružmarin, naranča...neznam kak im ide, cura kupila ružmarin mislim za nekih 30-ak kn
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:53.