Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2014., 10:53   #1
Kako krenuti

Isprike kao vec postoji ali mislim da bi bilo dobro imati thread gdje se mladim ljudima pruzaju nekakvi osnovni savjeti o tome kak pametno raspolagati s novcima.

Konkretno moj primjer.

Zavrsavam faks za par mjeseci. Imam kojih 30k Kn ustedevine i najvjerojatnije me ceka posao kod kojeg ce mi, nakon fiksnih troskova i dzeparca, ostajat minimalno 5k Kn mjesecno.

Sto najbolje s novcima? Polazim od pretpostavke da je gomilanje novaca na bankovnom racunu najgora opcija
Skokom Leoparda is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 11:22   #2
Quote:
Skokom Leoparda kaže: Pogledaj post
Polazim od pretpostavke da je gomilanje novaca na bankovnom racunu najgora opcija
Nije to najgora opcija, najgora je negdje uložiti i sve popušiti
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 13:56   #3
Quote:
Skokom Leoparda kaže: Pogledaj post
Isprike kao vec postoji ali mislim da bi bilo dobro imati thread gdje se mladim ljudima pruzaju nekakvi osnovni savjeti o tome kak pametno raspolagati s novcima.
Nemoguce je dati univerzalnu formulu, sve ovisi o tvojoj konkretnoj situaciji i zeljama.

Imas li rijeseno stambeno pitanje?
Zelis li se odvojiti od roditelja?
Treba li ti auto ?
Imas li se namjeru jos skolovat?
Zelis li djecu, zenu, obitelj ?
Koji su ti predvideni optimumi i maksimumi zarade ?

Uglavnom, obzirom da neznam nista o tebi nesto sto vrijedi za sve :
ne zeni se dok ne rijesis skolu koju zelis, ma koja god ona bila

30tKn za pocetak obecava, a kao sto ti je Neno rekao ima puno gorih pristupa novcu od stednje.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 14:37   #4
Quote:
Skokom Leoparda kaže: Pogledaj post
Isprike kao vec postoji ali mislim da bi bilo dobro imati thread gdje se mladim ljudima pruzaju nekakvi osnovni savjeti o tome kak pametno raspolagati s novcima.

Konkretno moj primjer.

Zavrsavam faks za par mjeseci. Imam kojih 30k Kn ustedevine i najvjerojatnije me ceka posao kod kojeg ce mi, nakon fiksnih troskova i dzeparca, ostajat minimalno 5k Kn mjesecno.

Sto najbolje s novcima? Polazim od pretpostavke da je gomilanje novaca na bankovnom racunu najgora opcija
uloži ih u ono PRODUKTIVNO što voliš raditi.
što su ti hobiji, zanimanja, želje?
u to uloži, a da ima perspektivu tj šansu postati komercijalnim.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 16:03   #5
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Imas li rijeseno stambeno pitanje?
Zelis li se odvojiti od roditelja?
Treba li ti auto ?
Imas li se namjeru jos skolovat?
Zelis li djecu, zenu, obitelj ?
Koji su ti predvideni optimumi i maksimumi zarade ?
Stambeno pitanje je rijeseno na nacin da jos zivim s roditeljima, i mislim da cu zivjet jos barem godinu dana. Nakon toga cu vidjet, vjerojatno u podstanarstvo.

Auto imam polovni, djeca/zena/obitelj da, ali ne jos (malo mi je rano s 24 godine

Konkretno, zanimalo me dali novce treba ulagati u fondove ili orociti ili sta?
Skokom Leoparda is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 16:13   #6
Quote:
Skokom Leoparda kaže: Pogledaj post
Konkretno, zanimalo me dali novce treba ulagati u fondove ili orociti ili sta?
Imaš teme o svakoj od tih vrsta ulaganja.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 21:40   #7
Quote:
Skokom Leoparda kaže: Pogledaj post
Konkretno, zanimalo me dali novce treba ulagati u fondove ili orociti ili sta?
Ti bi da novac sam radi ?

Za fondove je prošla baba s kolačima.

Najbolje što sad možeš napraviti je konverzije kuna u Eure i orok,
za taj se iznos nadaj kamati od cca 1.5-2% max.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 10:01   #8
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Ti bi da novac sam radi ?

Za fondove je prošla baba s kolačima.

Najbolje što sad možeš napraviti je konverzije kuna u Eure i orok,
za taj se iznos nadaj kamati od cca 1.5-2% max.

Novcani fondovi cuvaju vrijednost novca i nisu losa ideja. Moze uloziti i u EUR novcane fondove bez naknade za konverziju valuta posto oni cijelo vrijeme barataju srednjim tecajem.

Ovo sto si mu ti sugerirao - konverzija u eure je cisti gubitak novaca na bankarskim provizijama, a orocenje je vezanje novca do kojeg nece moci doci kad za pol godine nadje zensku, odluci se skuciti i shvati da mu nece ostajati 5k kuna mjesecno kad se odseli od roditelja... ili ce moci do njih uz kamatu po vidjenju i penale

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 11:17   #9
Novčani fondovi osim sto imaju minimalan prinos (cca 1%) imaju i godišnju naknadu od cca 0.5%

Držati novac u kunama, obzirom na mogućnost devalvacije je riskantno bez obzira na višu kamatu

Konverzija u EUR i minimalni prihod je najmanja šteta.

Ukoliko želi zaraditi više, može se igrati sa zlatom/srebrom, fondovima i dionicama, tu mu svaku sreću želim

Tko zna sto donosi sutra, možda ni USD nije los izbor (vrlo moguće da ojača spram EUR pa niska kamata nije problem) ?
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 11:31   #10
Ja sam upravo došao iz banke i novce sam stavio na štednju s valutnom klauzulom. Mislim da je to najbolji kompromis između kunske štednje i novčanih fondova, a pošto je kuna taka kaka je, ovo mi čuva vrijednost novaca.

Kamata je veća nego na eure (3.40% na godinu dana), mjenaju ti pare po srednjem tečaju i nemaš gubitaka novaca na pretvorbama. Ako ranije raskineš ugovor, najveći penali su ti 100kn, dok mogu biti i manji, a moguće i da ih neće biti, ovisi kada razročiš i u kojim uvjetima. Također se kod razročenja priznaje kamata za držano razdoblje tako da mi to odgovara. Imaš istu takvu štednju, samo otvorenu, pa možeš vršiti uplate po volji, kamata je 0.1% manja.

Mislim da je to za nas koji nismo skloni nekim rizicima najbolja opcija, a sada nek svako razmisli za sebe
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 11:41   #11
Koja banka, kako se zove štednja ?

Može link ?
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 11:53   #12
Neznam jel smijem stavljati linkove, ali evo.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 12:00   #13
Jedino je problem što ta banka ima premalo poslovnica a i treba uračunati budući porez. Meni je u ovom trenutku najisplativije jednokratno životno osiguranje (ako si siguran da ti novci neće trebati)
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 13:51   #14
Quote:
toni_os kaže: Pogledaj post
Neznam jel smijem stavljati linkove, ali evo.
Zanimljiva opcija tko je blizu i ima konkretnu svotu za oročenje .
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 17:07   #15
tokom godina uocio sam jednu zanimljivu pravilnost. Banka koja daje osjetno vece kamate na stednju od ostalih, prva propadne.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 18:18   #16
Za ove male je bar veća šansa da država može namiriti štediše.

Da rikne PBZ, ZABA, RBA.... ne bih na to računao
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 18:43   #17
Prije svega kreni svojom glavom.
I ulaži u svoje znanje.
Sretno...
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 21:34   #18
S tim da na stranici banke imate financijsko izvješće u kojem se vidi da je banka u plusu, a i da bilježi broj novih korisnika ako se sjećam. Uglavnom nije nestabilna zadnjih par godina poslovanja, još ako im se obujam posla širi mislim da nema straha od nekog propadanja, bar ne u kratkom vremenskom razdoblju.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 02:07   #19
Prijatelju moj, nemoj zaboraviti, pricas o hrvatskoj. Ne njemackoj, ne austriji, hrvatskoj. Dakle, sad kad smo ustanovili gdje smo, mozemo dalje analizirati sto se sve moze od jedne male banke ocekivati.

Mozda daju takve kamate jer grade neku ponzi shemu, prvi klijenti imaju bonus. Ali i dalje uz to ide rizik. A gle, mlad je. Ako sad nece preuzet rizik, kad ce
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 08:22   #20
Ne mora značiti da grade ponzi shemu, općenito manje banke imaju veće kamate jer je to jedini način da uopće netko dođe kod njih.
Ne znam o kojoj se svoti ovdje radi ali uz općenito niske kamate ne znam koliko smisla ima "šarati"
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:37.