Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2017., 22:13   #1
Vanishing twin sindrom ili sindrom nestalog blizanca

Ako je vjerovati tražilicama, ne postoji specijalizirana tema ovog tipa.
Možda ne treba ni postojati, jer nije da se baš toliko često događa - ali eto mog malog doprinosa kolektivnom znanju ovog podforuma.

Moja prica počinje s nešto višom betom. Nešto preko 600. Tek toliko da bude neobicno visoka ali i dalje ne jako jako visoka. Prvo su rekli - ma to je ziher jedna beba. No kako znam da su dvije blastice vračene ( IVF trudnoca ) ja nisam toliko lako odustala od ideje.
Prvi ultrazvuk s cca 5 tj. - nešto ranije nego što sam planirala ici, ali zbog krvarenja sam morala.
Beba se uredno vidi na ultrazvuku, beta raste - zaključak - vjerojatno neki manji hematom. Uz malo mirovanja i sve ce biti ok. A i krvarenje je već prestalo.
Par dana kasnije idem na kontrolni ultrazvuk, a kad ono, pojavila se i druga beba. Ništa neobicno da se odmah na početku ne vidi jer sve je full malo i ako je lošiji ultrazvuk, a doktor ne očekuje blizance - lako ih je previdjeti.
Druga beba je u nešto manjoj gestacijskoj vrečici - razlika je 3 dana. Mislim tako rano u trudnoci pricamo o par milimetara razlike i opet -lošiji ultrazvuk brzina i to se lako fula. Nemamo razloga za brigu kazu doktori.
Meni kroz glavu prolazi misao - ček ček - ak su oba bebača peti dan bili u fazi blastice, jer znam da jesu. I prebačeni su u isto vrijeme, kaj je ovaj drugi radio 3 dana i zašto se nije odmah nastavio razvijati...
Ali odbacim tu misao kao pretjerano paranoicnu i bacam se u skupljanje informacija o blizanncima.
Krvarenje se još pojavi dva puta ali svaki put prestane za 2 3 dana i na ultrazvucima bebači rastu. Jedan je točan ko urica po tjednima - drugi poslovično kasnije 3 4 dana iza njega ali dosljedno svaki puta.
Doktori me uvjeravaju da je to normalno da blizanci nikad nisu isti u trbuhu.
Prođe još par tjedana. Krvarenja više nema i polako dolazi famozni 12 tj. kad bi trebala ici na mini anomaly scan.
Naravno placam si ga privatno jer znam da u bolnici ili nece napraviti, ili nece napraviti detaljno ili ce me dopasti neki ocajni ultrazvuk pa je pitanje kaj ce se od nuhalnih vidjeti.
Doktorica me pregledava sat vremena. Gleda protoke i otkucaje jednog blizanca - sve ok. Gleda protoke i otkucaje drugog blizanca - sve ok. Ali ja vidim na ultrazvuku da je graf otkucaja drugačiji kod ovog drugog.
Opet crv sumnje jer je opet u pitanju blizanac koji je manji. Ali doktorica ništa ne spominje pa si mislim - dobro i ovako idem na još jedan ultrazvuk za tjedan dana - onaj službeni u bolnici, pa cemo vidjeti.
Nuhalni nabori su načelno ok. Jedan je oko 1.5 mm drugi 2.8. Je malo deblji ovom drugom ( i manjem) blizancu, ali jer ispod onih famoznih 3mm.
Svi ostali markeri pokazatelji izgledju ok; od nosne kosti, femura i sl.
Ne brinem se previše. Doktorica kaže neka provjerimo za tjedan dana dal se ovaj drugi NN smanjio.
Dolazim na taj drugi sluzbeni ultrazvuk u bolnicu. Pregledava me neka hrpica stazista. Ljubazni jesu i dragi ali bebači su tak okrenuti da se ni jednom ni drugom ne vidi NN. Doktor pregledava ostale kosti i femure. Zaključuje da je anatomija primjerena i da se NN nemre izmjeriti zbog položaja.
Odlazim doma malo pokisla jer kao da sam znala da se opce nece potruditi pogledati jer očito koga briga.
Muž je happy jer bebači lijepo rastu i migolje se već. Ja malo ipak zabrinuta jer imam i godina i NN je granični pa reko, ajde - za svoj mir idem na još jedan fensi šmensi ultrazvuk kod treceg, privatnog, ginekologa.
On gleda.. ali nije siguran i nema zapravo tako fensi šmensi ultrazvuk ko ona prva. Preporuča mi da ipak odem kod četvrtog jer se oni baš bave trudnicama i zna da imaju dobre ultrazvuke i blah.
E sad. Četvrti ultrazvuk u 2 tjedna i ja sam vec malo luda od *prometa* "tamo dolje". Al neda mi vrag mira.
Taj zadnji ginekolog me može primiti točno na 14 tj. kad je već zadnji čas za mjerenje NN. Meni se beskonacno neda ici ali odem svejedno i još kažem mužu da ne treba on ni ici jer vjerojatno necu ni dati da me još jednom pregledavaju jer nema smisla ali eto idem po još jedno mišljenje.
Na kraju me ipak pregledaju ali preko trbuha jer ovak i onak drugog bebača je teško već dohvatiti preko vaginalnog.
NN i dalje oko 2.8 ali se detektiraju problemi s srcem. Točno isti onaj graf koji sam vidjela kod prvog ultrazvuka samo još malo lošiji.
Doktorica mi kaže da bebač (onaj manji jel) ima problema sa morfologijom srca - nabaci par stručnih naziva i kaže da postoji velika šansa da nece prezivjeti još dugo.
Ukoliko preživi naravno predlaže embrioregukciju kako bi se spasio drugi blizanac, koji prema svemu viđenom izgleda ok.
Ali prije toga bi se trebala napraviti obavezno amniocinteza i tak da moramo čekati 16 ili 17 tj. minimalno za daljnje postupke.
I to je to.
Jedan tren imaš blizance - drugi nemaš. Odnosno imaš još uvijek ali znaš da uskoro neces imati.
Kazu ljudi - joooj imate veliki trbuh za 15 tj.
A kaj da ja kazem - znam imam blizance pa zato - A znam da kroz par tjedana necu imati blizance pa onda nema smisla ni govoriti zašto je veliki trbuh.
I tak se tupavo smješkam i kažem a da eto... raste...
Naručena za 3 tj na iduci ultrazvuk i vrijeme mi začudo relativno brzo prolazi do zadnja dva dana prije ultrazvuka kad sam vec na iglama malo.
Ultrazvuk pokazuje da je jedan bebač i dalje točan ko urica, drugi nema srčanu aktivnosti po veličini sad vec dosta manji i vjerojatno je prestao rasti nedugo nakon ono ultrazvuka s 14 tj.
I to je to. Priroda se pobrinula barem da ne moram ici na neke embrioredukcije ( koje se usput i ne mogu napraviti u Hrvatskoj ).
Trbuh je i dalje veliki jer su i dalje dva bebača unutra. I asimetričan jer je ovaj lijevi jel puno veci od desnog. Navodno ce se izjednačiti kako ovaj drugi bude rastao.

I načelno to je to. Nastavljamo dalje kao jednoplodna trudnoca... samo malo specifična i na uputnicama i dalje piše Graviditas duplex.

Zadnje uređivanje BlackBerry : 16.06.2017. at 23:27.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 22:24   #2
Žao mi je
Nadam se da će dalje biti sve ok

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk
Verbena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 22:37   #3
Poanta priče i razlog zašto sam pokrenula post je da podjelim sa publikom par važnih informacija koje sam skupila u zadnjih par tjedana..
1. Jedan blizanac može odustati u bilo kojem trenutku trudnoce. Što je trudnoća manja - bolje za preostalog blizanca.
2. Na privatnim ultrazvucima će vam i dalje naplaćivati preglede za blizance i uputnice će i dalje pisati kao da ste trudni s blizancima....
3. Embrioredukcija se ne radi u HR nego je nabliža Slovenija i morate prije toga na amniocintezu
4. Ostatak trudnoće bi teoretski trebao proći normalno za preostalog bebača - koliko normalno može biti. Naravno da postoje određeni rzici povezani s ovim koji je odustao, ali ima ih toliko da sam ja jednostavno odustala od ideje da ih pokušam sve popamtiti. Nešto je opasnije ako su jednojajčani blizanci u pitanju. Ovako ako su dvojajčani - svaki u svojoj vrečici - manje utječu jedan na drugoga pa su kao rizici manji.
5. Nuhalni nabor ne mora niš značiti. Osobno nakon ovog iskustva se ne bi nikad ikad usudila išta zaključivati na temelju tog mjerenja. Ako ikad opet budem trudna idem direktno na testove bez razmišljanja ili mjerenja nuhalnih nabora. TO ide svih onih postova gdje žene kažu meni je NN bio 4.5 mm pa je sve bilo ok. E pa meni je NN bio 2.8 pa niš nije bilo ok.
6. Svi prenatalni testovi koji su iz krvi nemaju smisla previše u trudnoci s blizancima, bez obzira kaj vam neki doktori ili sam proizvođači testova tvrdili. Ja sam ih obišla dosta i neki su me htjeli poslati na kombinirani, neki na ovo neki na ono... ali kad se sve uzme u obzir, sve i da se pokaže da je neki problem - opet ne znate s kojim bebačem je problem. Osim eto ovako ako kao ja imate sreće da se baš problem uoči na ultrazvuku i to baš tada i u tom tjednu kad gledate.

Za sada smo tek na pola trudnoce i pitanje je kako će se sve to dalje odvijati. Ali nekako se tješim - s obzirom da sam naručena tek za mjesec dana na ultrazvuk - vjerojatno nismo neposredno ugroženi. Da jesmo valjda bi me detaljnije pratili iz tjedna u tjedan/poslali u bolnicu.
Doduše i ona prva doktorica je baš mogla reci koju rijec o otkucajima i protocima jer sam apsolutno sigurna da je vidjela da se nešto čudno događa sa srcem. Mislim ja sam vidjela da je drugačije - teško da ona nije. Ali nije ništa rekla...
Aha da imam i sedmu poantu priče:
7. Nemojte previše vjerovati doktorima. Mislim oni će se ljutiti kad to kažeš i znam da im idu na živce pacijenti koji misle da znaju bolje od njih, ali možda nekad treba slušati onaj mali crvić sumnje.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 14:32   #4
Oprosti što pitam, ali što se dogodi sa drugim blizancem, onim kojem je prestalo raditi srce?
Ricerca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 15:23   #5
Niš posebno zapravo... ali može svašta ovisno o komplikacijama.
Ovisno o tome kad jedan blizanac odumre (i da li je dvojajačana ili jednojajčana trudnoca)....
Ako se dogodi negdje u početku tipa prva 2 mj. onda je jedan blizanac dovoljno mali (par centimetara) da ne bi trebao nikako utjecati na drugoga. Može se dogoditi da se nešto malo krvari pa taj jedan izađe van. Ali najčešće ostane samo jedna mala točkica tkiva koje izađe van s posteljicom prvoga.

E sad ako je trudnoća malo veća tipa kao kod mene (a može se dogoditi i kasnije u trudnoći) onda je to malo više tkiva jer su tu i kosti i posteljica koja je već razvijena itd. Onda to više nije točkica u promjeru od 3 cm na posteljici nego sve skupa tak kak je. Iako me doktori uvjeravaju da sam ja još dobra i da nije drugi bebač tak veliki da bi smetao. A to će samo vrijeme pokazati.

U teoriji voda bi se trebala reapsorbirati. Tako da ostane samo tkivo. Ako hoces vidjeti slike googlaj fetus papyraceus.
I onda pošto drugi blizanac je živ i dalje signalizira tijelu da je trudno, ne nastupi nikakav pobačaj (iako može u nekim situacijama - što već spada u komplikacije) nego umrli bebač čeka da se rodi zajedno s ovim živim.

Naravno, što se ranije u trudnoći to dogodi to je bolje za prezivjelog blizanca. Jer recimo svi znamo da se blizanci rađaju s manjom težinom i ranije. I sad recimo dogurate do 24 tj recimo i jedan umre. On će svojim prisustvom i dalje zauzimati prostor drugom jer je već dovoljno veliki - time će drugi, iako se sam rodio - imati manju porođajnu težinu i ostale moguće komplikacije zbog skucenog prostora.

E sad o komplikacijama za prezivjelog bebača bi se moglo napisati stranice i stranice. Od infekcija, ranijeg poroda, krvarenja, manjeg rasta jer nema dovoljno mjesta u maternici....

A sve skupa je još kompliciranije ako je jednojajčana trudnoća jer mogu biti u istoj amniotskoj vrečici pa onda još više može utjecati na preživjelog.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 13:03   #6
BlackBerry žao mi je što je drugo srčeko stalo i želim ti sreću dalje. Nek se drugi lijepo razvija i nek sve prođe u najboljem redu do termina.

Da li postoji šansa da bude termin ranije kao kod blizanaca, a da sve dalje u trudnoći bude ok?
Frixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 11:53   #7
Pa postoji sansa za sve. Sam "nestali" blizanac ne bi trebao utjecati na termin. Iako moze.
Teoretski bez komplikacija sve nastavlja kao normalna jednoplodna trudnoca.

Osim kaj nije normalna i kaj mi se popis dijagnoza sam gomila
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 14:16   #8
kad ti je sljedeći pregled?
cvexter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 18:22   #9
kad mi nije iduci pregled je bolje pitanje

Otprilike sam svaki tjedan na nekom pregledu. Nedavno sam nesto sitno prokrvarila. Posteno me uplasilo. Valjda nije postojala osoba koja je brze dosla do bolnice. Kofer mi stoji kraj vrata.
Krvarenje je stalo kak sam dosla u bolnicu prakticki. Jos par dana smedjeg iscjedka sto su ostaci zapravo.

Naravno nemaju pojma zakaj krv i od kuda, a moze bit zbog x razloga.
Bebac je ok i nema znakova upala ili kontrakcija ili bilo cega. Samo ima znakova krvi na gacama
Tak da nastavljamo dalje....pa do kuda doguramo
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 09:20   #10
Nek je sa srećom!
Frixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 15:25   #11
Quote:
BlackBerry kaže: Pogledaj post
Niš posebno zapravo... ali može svašta ovisno o komplikacijama...
Hvala ti na detaljnom objašnjenju. Nisam znala da se tako nešto može dogoditi.
Žao mi je zbog drugog malenog i nadam se da ćete ti i tvoj bebač biti ok do kraja. Puno sreće!
Ricerca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 16:18   #12
Jedna forumašica je začela trojke, pa išla u Sloveniju da poveća šanse preživljavanja i sebi i jednom bebaču. Išla je abortirati drugo dvoje jer bi u suprotnom ona poginula.

U Americi se, a mislim i u Sloveniji, u slučaju vanishing twin sind. abortira jedan, onaj koji će umrijeti, da bi se spasio drugi, koji ima veću šansu preživljavanja. Kod nas to nije moguće. Ali mislim da se taj postupak zove drugačije, a ne abortus.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 17:22   #13
Mislim da kazu da je micanje jedne il vise beba redukcija. Al kako god da se kaze, opet je to abortus
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 20:43   #14
Ako se vidi da jedan bebac ima problem "nespojiv s zivotom" ali ne odustane sam, onda da, ide se na embrioredukciju. Naravno ako želiš. Možeš stavit svoje karte i na to da cete mozda ipak nekako izgurati i da ovaj problematicni nece nis jako grozno napraviti ovom drugom.

Ako jednom stane srce, onda se ne radi nikakav abortus ili nekaj takvo jer bi ceprkanje po maternici samo naštetilo onom zivom.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 12:47   #15
Jednoj mojoj poznatoj je u 3.mj trudnoce jedan blizancic umro prestalo mu srceko kucat i dr rekli da se ne dira da se samo prati ovaj drugi s kojim je bilo sve ok i da ce prilikom poroda ovaj biti izvadjen
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.