Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2006., 23:50   #21
Quote:
gagi kaže:
tlocrtna povrsina stana je jednaka a neto korisna povrsina se racuna tako da se povrsina koja je pod kosinom krova do visine 0-1m mnozi s koeficijentom 0, dakle tih kvadrata kao da niti nema, od 1-2m visine se racuna s koeficijentom 0,75. sve sto je vise od 2m se racuna kao "normalno".
tako su meni rekli procjenitelji ZANE-a.
Nisam siguran u to...

Možda je to neki njihov interni pravilnik. Ja imam negdje doma pravilnik iz Narodnih Novina o računanju površina, samo ga moram iskopati odnekud. Kad nađem, javim rezultate.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 23:52   #22
Uostalom, pitanje je bilo za brutto površinu, na što sm odgovorio u ranijem postu, a za netto površinu ću pogledati.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 00:17   #23
Bruto povrsina je ista .
ALI
Iskoristivost takvog prostora ovisi i o visini bocnih zidova .
Sto na kraju je neto povrsina.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 11:34   #24
valjda su tlocrtna i brutto povrsina isto. ako nisu, neka netko tko zna objasni. i mene je to s potkrovljima mucilo kad sam gledala neki stan. e sad sto se tice internih pravila procjenitelja, ako dizes kredit to je prilicno vazno, jer u vlasnickom moze pisati tlocrtna povrsina, zapravo meni su rekli da se donedavno u elaboratu o etaziranju i u vlasnickom morala pisati povrsina racunata s koeficijentima, dakle netto, ali da od nekog nedavnog datuma to vise nije tako pa ti danas gradjevinari u pravilu pisu brutto povrsinu, jasno je zasto
procjenitelji ti ipak najcesece bez obzira na ono sto pise u papirima mjere pa ti se moze dogoditi da ako je dobar dio stana pod kosinom do 2m mozes "izgubiti" nekoliko kvadrata. dakle ako kupujes kreditom, treba imati nesto love za mogucu nadoplatu jer ti 50m2 iz papira moze ispasti npr.45,a ako kupujes cashom nije bed
gagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 10:42   #25
Izračun neto korisne površine stana

Da li postoje standardni koeficijenti za izračun neto korisne površine stana? Uobičajeno je za natkrivenu terasu koristiti koeficijen 0,50, nenatkrivenu 0,25....
Koji su koeficijenti za površinu ispod kosog krova? Postoji li koeficijent za površinu koju pokriva stepenište?
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 11:01   #26
Postoje

HRN U.C2.100
finta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 11:24   #27
Eh, neće biti, već HRN ISO 9836.

No, kako se može doći do njega. Na webu ništa ne otvara. Glupo.
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 12:21   #28
ja sam računala prije nego mi je projekt bio gotov bruto površina * 0,8, dakle nekih 20% manje i doista je tako ispalo. e sad, sve zavisi o kući. moja ima ravan krov pa tako nema nikakvih gubitaka i manjih koeficijenata za računanje.
ako ti nije bitntočno na milimetar, računaj kako sam prvo napisala. npr 200 m2 bruto , 200* 0,8 = 160 m2 neto
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 13:51   #29
kod potkrovlja je bitna visina krova , mislim da ispod 120cm koef. pada na 0,5... tako nekako, ovisi o visini
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 13:57   #30
Članak 4.

Korisna površina stana (P) za koji se utvrđuje najamnina u skladu s odredbama ove Uredbe određuje se primjenom točke 3.3 norme HRN U.C2.100.

Pri utvrđivanju korisne površine tavanskih ili mansardnih stanova odnosno stanova s kosim pogledom, uz elemente za izračun korisne površine prema normi iz stavka 1. ovog članka, primjenjuju se i ovi koeficijenti:

- tlorisne površine prostorija ili dijelova
prostorija s visinom do 1 m koeficijent 0,00

- tlorisne površine prostorija ili
dijelova prostorija s visinom od 1 do
2 m koeficijent 0,50

- tlorisne površine prostorija ili dijelova
prostorija s visinom većom od 2 m koeficijent 1,00

Izračun korisne površine stana sastavni je dio Ugovora o najmu stana.
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 14:34   #31
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
Članak 4.

Korisna površina stana (P) za koji se utvrđuje najamnina u skladu s odredbama ove Uredbe određuje se primjenom točke 3.3 norme HRN U.C2.100.

Pri utvrđivanju korisne površine tavanskih ili mansardnih stanova odnosno stanova s kosim pogledom, uz elemente za izračun korisne površine prema normi iz stavka 1. ovog članka, primjenjuju se i ovi koeficijenti:

- tlorisne površine prostorija ili dijelova
prostorija s visinom do 1 m koeficijent 0,00

- tlorisne površine prostorija ili
dijelova prostorija s visinom od 1 do
2 m koeficijent 0,50

- tlorisne površine prostorija ili dijelova
prostorija s visinom većom od 2 m koeficijent 1,00

Izračun korisne površine stana sastavni je dio Ugovora o najmu stana.
pa di si našao zakon, ili, tko je bio zakonodavac koji je pisao tlorisne površine. kaže se tlocrtne. ili je zakon iz doba sfrj?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 14:37   #32
to ti je iz JUS-a prepisano
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1997/0562.htm
nisu se ni potrudili prevest
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 22:43   #33
kol`ko sam ja pratio HRN U.C2.100 se prestao koristiti 2002. godine kada je uveden HRN ISO 9836:2002

a na webu ga nećeš niti naći jer se ne dijeli nego se prodaje

Koeficijenti prema hrvatskoj normi

0 stambeni tavan s kosinama za svijetlu visinu do 1 metar
0,25 terasa, balkon
0,35 gospodarski tavan niži od dva metra
0,50 podrum, natkrivena terasa i balkon, spremište izvan stana bez obrađenih zidova i podova
0,60 parkirališno mjesto
0,75 stambeni tavan s kosinama za svijetlu visinu do 2 metra; lođe otvorene s najviše dvije strane; spremište izvan stana s obrađenim zidovima i podovima; individualna garaža; skupna garaža s čvrstim pregradama
1 sve prostorije u stanu; stubišta; uredi; poslovni prostori do visine od 4 metra
1,5 poslovni prostori viši od 4 metra
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 21:16   #34
Iskaz netto površina

Gledam ja u arhitektonski projekt i vidim da su sve površine natkrivenih terasa u iskazu netto površina pomnožene sa 0,5, a nenatkrivene sa 0,25. U čemu je caka? Nije li površina jednaka, bez obzira na namjenu? Čemu služi taj koeficijent?
dmagi10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 22:20   #35
Pa ovak, iz praktičnog primjera - moj stan je po nacrtima 75 m2, ali smo ga mi kupili kao stan od 72.5 m2 (toliko kvadrata smo platili) jer ima 5 m2 lođu koja se onda množi tim koeficijentom 0.5
Jatza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 11:22   #36
Quote:
dmagi10 kaže: Pogledaj post
Gledam ja u arhitektonski projekt i vidim da su sve površine natkrivenih terasa u iskazu netto površina pomnožene sa 0,5, a nenatkrivene sa 0,25. U čemu je caka? Nije li površina jednaka, bez obzira na namjenu? Čemu služi taj koeficijent?

upravo tome, nisu sve površine jednakovrijedne i u netto površinu ulaze tako- dakle ako imaš nenatkrivenu terasu 2*2 (4m2), a to ti je u biti 1m2 u netto površini
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 20:33   #37
Quote:
dmagi10 kaže: Pogledaj post
Gledam ja u arhitektonski projekt i vidim da su sve površine natkrivenih terasa u iskazu netto površina pomnožene sa 0,5, a nenatkrivene sa 0,25. U čemu je caka? Nije li površina jednaka, bez obzira na namjenu? Čemu služi taj koeficijent?
Bolje je da su tako iskazane jer prema tim izračunima površine i volumena plaćaš i doprinose (komunalni i vodni) pa svaki kvadrat ili kubik manje znači i više kn u đepu

... jedino ako možda ne prodaješ nešto, onda ti to ne ide na ruku!
__________________
... i ja nešto gradim!
davor_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 23:58   #38
postoji pravilnika za izračun netto površina
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 21:01   #39
Razlikujemo:
brutto korisnu površinu
netto korisnu površinu i
brutto razvijenu građevinsku površinu
ceso is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 21:08   #40
netto korisna površina je podna površina prostorija umanjena sa određenim koeficijentima, ovisno o vrti prostorije visini i sl

brutto korisna površina je netto korisna površina ali bez koeficijenata

brutto razvijena građevinska površina je zbroj površina mjerenih u razini podova svih djelova neke zgrade (podruma, suterena, prizemlja, kata) skupa sa površinama lođa, terasa i balkona prema vanjskim mjerama obodnih zidova u koje se uračunavaju obloge, obzide, parapete i ograde.
ceso is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.