Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2017., 14:47   #1
Da li je moguće da isparivač gubi antifriz interno?

Pozdrav,

naime auto je počeo gubit antifriz dosta velikom brzinom u zadnjih tjedan dana (baš taman kada sam zamjenio filtere tekuće i plinske faze) i mora se dnevno nalit. Nema majoneze, nema ulja u antifrizu, nema nekoga intenzivnog bijelog dima (malo ima vodene pare ali uvijek je imao tako) čep je ok, sistem je pod pritiskom, ispod auta nema vode, spojevi suhi, nema mjehurića u ekspanzivnoj posudi (dok je hladan/mlak, kasnije sam zatvorio) i sada prije nego li bude "znate morate dihnutng glave mijenjat" (100.000km prošao od zadnje promjene) htio bi ispitat da li postoji mogućnost da voda nekako curi kroz isparivač i ulazi u cilindre kroz plinske injektore?

Dodatni simptomi su: ponekad auto trese nakon prvog hladnog paljenja odnosno ne radi kako spada kao da smjesa ne valja ili jedan cilindar ne pali (ima ih 5), ali samo ponekad!, onda danima pali super ili sa minimalnim simptomom dok mu ne dođe crna minuta.
Drugo, danas sam skužio, na plinu mi ide short trim u +20% i isto je tak lagano loše radio kao da cilindar jedan baš ne pali kak spada dok se nije malo ugrijao a na benzinu sve ok (?!). Kasnije plin radi "ok" ali je i dalje na +20%... Osim toga auto je na plinu znao cuknut malo kod niskih okretaja i većeg gasa. To je to od simptoma a inače sve radi super, vozi super, ubrzava ok, nema grešaka, niš. Isparivač je IG1 od Landija i nije još servisiran, ima 130.000km i zasad nije bilo tog štuckanja niti gubitka vode. Auto ima 227.000km i nisu mijenjani coil packovi niti kablovi zasad jer nije trebalo, sve inače radi ok. Svjećice su više relativno nove, filteri svi mijenjani isto nedavno.

Jel ima netko pametan da otkrije gdje bi ta voda mogla nestaje i da li sve to ima neke veze sa plinom? Jako mi je čudno da se svi simptomi pojave skoro u isto vrijeme.

Također ako netko ima preporuku za dobrog majstora za Zagreb i Volvo motor koji bi bio voljan napraviti dijagnostiku istog, provjerit svjećice za tragove antifriza, sa kamerom pogledat cilindre da li su čisti/isprani, pogledat lpg injektore, isparivač, tlakove, vodenu pumpu da ne slini? Još dalje po potrebi. I onda eventualno servisirat isparivač i/ili zamjenit dihnut glave ako je baš to uzrok. (Btw bio sam u Cepelinu u Velikoj Gorici zbog manjka vremena i ajme užasa, nikad više, 400kn za 2 filtera od kojih je jedan bio čist, ništa od skidanja i čišćenja injektora, atmosfera i jezik ko u krčmi i onda još čudnom neviđenim iza toga jave se problemi)
Ugl vrijeme i trajanje nije problem, auto može biti koliko treba, samo da se napravi kako spada i da ne košta ko bubreg i pol kao u ovlaštenom servisu.

Hvala!
matula is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 14:15   #2
Quote:
matula kaže: Pogledaj post
Dodatni simptomi su: ponekad auto trese nakon prvog hladnog paljenja odnosno ne radi kako spada kao da smjesa ne valja ili jedan cilindar ne pali (ima ih 5), ali samo ponekad!, onda danima pali super ili sa minimalnim simptomom dok mu ne dođe crna minuta.
Isto i kod mene. Ujutro, kad je imalo hladnije, prvih 30 sekundi radi ko da radi na cilindar ili dva i zvuči grdo.

Nakon tog je ok.
Nekad se to i ne desi. Nemam pojma do čega je.
Kia Rio 2006
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 20:18   #3
Mislim da je riješen misterij, izgleda da je membrana na isparivaču otišla. Danas otvorim ujutro osudu sa antifrizom, fali ca pola litre i lijepo zadah plina unutra.
To objašnjava cukanje odnosno manjak plina, trimove na +20% i gubitak antifriza. I to je izgleda sve kroz cilindre išlo, lijepo se motor iznutra oprao, samo da antifriz nije naslage negdje ostavio.
Uglavnom servis u petak, reparacija isparivača, obavezno čišćenje injektora i onda će valjda sve biti ok.

Ponekad je bolje napravit preventivni servis nego čekat da sistem ode kvragu i onda lupat glavu šta se događa.

Kada je hladno membrane su tvrde i još ako su stare ne rade kako spada. No sa druge strane ako je paljenje na benzin, auto se ne bi smio trest. Jedino što mi pada na pamet da je long trim i šta god još ima spremljeno od senzora u kompu poremećeno i da je zbog toga.
Nakon servisa ću pratit jutarnje paljenje i ako se ne ponovi onda je to to. Ako se ponovi onda ide čišćenje i benzinskih injektora.

Quote:
rossonero kaže: Pogledaj post
Isto i kod mene. Ujutro, kad je imalo hladnije, prvih 30 sekundi radi ko da radi na cilindar ili dva i zvuči grdo.

Nakon tog je ok.
Nekad se to i ne desi. Nemam pojma do čega je.
Kia Rio 2006
matula is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 18:01   #4
Antifriz nije u dodiru s membranom. Da je pukla memrana plin bi ti preko vakuuma ulazio u usisnu granu a nebi antifriz ulazio u isparivać.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 07:56   #5
najvjerojatnije puklo kućište isparivača ili je porozno.
__________________
"Sometimes I can feel my bones straining under the weight of all the lives I'm not living."
Chem012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 08:52   #6
Bogme to moralo gadno stradati. Pa to je komadina metala s kanalima.

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 11:52   #7
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Bogme to moralo gadno stradati. Pa to je komadina metala s kanalima.

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
Iznenadio bi se na koje sve načine tekućine nađu put kroz "homogeni" metal. Najbolje je kad trafo ulje (koje je malčice viskoznije od glikola) slini kroz čelični kotao debljine 10mm
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:59.