Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2006., 23:00   #61
imam pitanje....mnogi ljudi rade godisnje sistematske. zasto npr ct nije uljucen u to? ziher bi se mnogo toga sprijecilo...
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 23:20   #62
Skupo.

Duge liste čekanja.

Dostupnost.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 07:41   #63
Quote:
Billi kaže:
imam pitanje....mnogi ljudi rade godisnje sistematske. zasto npr ct nije uljucen u to? ziher bi se mnogo toga sprijecilo...
zasto bi ct glave bio dio sistematskog pregleda? to je ipak rentgen... ipak moras imati strogu indikaciju za njega...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 10:03   #64
Quote:
Billi kaže:
ziher bi se mnogo toga sprijecilo...
i ziher bi se puno toga uzrokovalo

ja, recimo, ne bih dala da mi netko "sistematski" radi CT mozga, bez nekakve indikacije ili sumnje na nesto.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 11:41   #65
Ja sam ovoj osobi rekao neka ide psihijatru, a ne na MR mozga jel mi je već malo muka od toga...ja sam 99% uvjeren da joj nije niš, a radi neke male anomalije na EEG-u nebu nikome niš bilo, jer je ona potpuno zdrava (osim kaj je veliki hipohondar)...
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 12:54   #66
Quote:
El Niño kaže:
Ja sam ovoj osobi rekao neka ide psihijatru, a ne na MR mozga jel mi je već malo muka od toga...ja sam 99% uvjeren da joj nije niš, a radi neke male anomalije na EEG-u nebu nikome niš bilo, jer je ona potpuno zdrava (osim kaj je veliki hipohondar)...
ma gledaj, vrlo je moguće da je tako, pogotovo kad se uzme u obzir ono o napadima panike koje si ranije oapisao, ali ipak je bolje da sad napravi do kraja započetu obradu. Naime kod nekih lokalizacija tumora, obično onih u frontalnoj regiji, prvi znaci bolesti su psihičke i kognitivne promjene bolesnika.
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 13:59   #67
Psihičke promjene kod ovog bolesnika su prisutne zadnjih godinu i pol dana-dvije, tak da ne vjerujem da je to uzrok...osoba je imala prije 2 godine dosta stresnu situaciju i odonda se njeno stanje malo promijenilo...
Osim toga, ta osoba nema problema sa učenjem, motorikom, vidom, orijentacijom i bilo čime kaj se može povezati sa frontalnim režnjem...
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 15:49   #68
Quote:
trebor kaže:
E svašta! Na ovom topicu je nadrljana zavidna količina koještarija al me ovo "ubolo" u oko.

Od kad je to CT "pretraga za početak" ili najmanje pouzdana? Đizus!

CT mozga je ultimativna dijganostička pretraga kojom se dijagnoza tumora definitivno potvrđuje. Nema uglavnom potrebe za nikakavim MR-om nakon toga. Tek ukoliko je dobiveni nalaz nejasan može se MR-om eventualno razlučiti nejasnoća.
Siemensov "Leonardo" je CT uređaj potpuno al pari večini magneta što se rezolucije i preciznosti tiče.

Osim toga svaka pretraga ima svoju indikaciju. Ne vidi se svako tkivo jednako na CT-u i na MR-a mada rezolucija tj preciznost snimaka može biti identična.
CT je primjerice uglavnom bolji izbor za tvrda tkiva - koštane strukture primjerice dok je MR-om bolje analizirati meke česti unutar tijela. Mada obije pretrage imaju dobre rezultate i obratno.

MR je primjerice metoda izbora kod snimanja leđne moždine i kralježnice jer se te strukture puno bolje vide njime nego CT-om.

Onda dalje, neko reče da te kod MR-a stave u "neku kutiju" i nataknu "neku mrežu na glavu"....Otkud to zaboga?!
Nit te stave u kutiju nit na glavi imaš mrežu. Vizualno se CT i MR ne razlikuju puno za laika i skoro sam siguran da nitko od vas ne bi skužio što je što kad bi vas doveli na neki Odjel radiologije.
MR nije nikakvo 3D snimanje. Kao i CT, snimanje se radi slojevito i slike CT-a i MR su vrlo, vrlo slične. Tek ukoliko je stroj dobar - bio on CT ili MR - može napraviti računalnu 3D rekonstrukciju.
CT je baš kao što sam rekla, dobra pretraga za početak. I nije precizan. I uvijek se poslije treba i MR napraviti, ako nešto nije u redu. Čemu to, ako je CT dovoljno pouzdan. MR je pouzdaniji i precizniji i stojim iza toga što sam rekla. A možeš obratiti pozornost i na ono što je Bili rekla. ("nedavno je umrla teta moje frendice kojoj ct nije pokazao fatalni tumor na mozgu. vele da je MR ta ultimativna")

Ja nisam nikakvu mrežu spominjala?! Niti kutiju. A bogami ni 3D snimanje.

Na radiologiji sam dovoljno često, fala na pitanju.

taylorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 15:53   #69
Quote:
x-type kaže:
e a kakve to slušalice možeš dobit u MR-u? zar ne moraš skinut i najmanji komadić metala sa sebe tamo zbog ekstremno jakog magnetskog polja? a slušalice bez bar malo metala su mi malo čudne


Malo smisla za humor nikog nije ubilo. Naravno da nosiš svoj mp3 sa sobom, da ne moraš radio slušati. Da ti ne bude dosadno. Još ti ispeglaju kosu i urede nokte. ako si gladan, poslužuju piletinu i krumpire.
taylorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 15:54   #70
Quote:
El Niño kaže:
Psihičke promjene kod ovog bolesnika su prisutne zadnjih godinu i pol dana-dvije, tak da ne vjerujem da je to uzrok...osoba je imala prije 2 godine dosta stresnu situaciju i odonda se njeno stanje malo promijenilo...
Osim toga, ta osoba nema problema sa učenjem, motorikom, vidom, orijentacijom i bilo čime kaj se može povezati sa frontalnim režnjem...
Ja mislim da ti nas zajebavaš. Tvrdiš da je žena hipohondar. I sam se ponašaš kao jedan. Mislim, čemu sve ovo? Možda da ode kod psihologa najprije?
taylorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 16:55   #71
Stvar je u tome kaj bi je doktorica poslala kod psihijatra, ali ne želi prije nego napravi MR...ona neće ići na MR jer je klaustrofobična i ne znam kaj će je natjerati...jedina stvar koju može napraviti je da ode kod drogog doktora jer već ima uputnicu za psihijatra...
Ali, kak to več ide, EEG ipak nije 100% uredu, pa te to ipak malo kopka, ali ne znam, mislim svejedno da je sve OK...
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 21:04   #72
Tumori mozga,zeznute stvari.
Svaki dan ih viđam,tj radim na zračenju.
Neke možeš otkrit na vrijeme, a neke na žalost ne.Simpromi su svakavi od vrtoglavica, mučnina,pospanosti,bezvoljnosti,do otkazivanja funkcije ruke (ljeve il desne), noge, nemogućnosti govora,.... i tak puno toga.
No međutiim zločesti se mogu danas dosta dobro "krpat".Postoje različite kemo terapije koje se kombiniraju s zračenjem a koje je ministarstvo stavilo na listu skupih ljekova koji idu na teret HZZO-a.I to funkcionira ok.
Držim fige da je sve ok, a ak nije odmah pronaći dobrog onkologa i krenuti što prije u borbu.
Moram priznat da sve više mladih ljudi napadaju takve a i ostale ružne boleštine.
Dršte se.
Cobalt Chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 21:23   #73
Koja je razlika između benignog i manignog tumora? Što znači kada budnoj osobi detektiraju delat valove?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 21:35   #74
znaci ct je ful jako zracenje? ok, nisam to znala. ja sa isla prek svojeg dodatnog osiguranja i cekala sam 3 dana na pregled. poslali su me zbog atipicng eeg-a
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 03:48   #75
I kaj su otkrili na CT-u, odnosno kaj znači atipičan EEG?

Ma bit će valjda sve OK, samo treba pozitivno razmišljati i to je to. Znam da takve stvari dosta napadju mlade, ali se i maldi mogu puno lakše izlječiti od starijih, ak se na varam...
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 04:04   #76
moja susjeda je počela pisati ukoso... svaki novi redak u stranici bi sve bliže sredini. to je bila manifestacija zločudnog tumora koji je pritiskao centar za ravnotežu. to je jedini simptom za kojeg znam...
što se dijagnostike tiče chill... većina doktora te prvo strpa u grob pa te onda iz njega vadi. tak su i meni bili dijagnosticirali sve i svašta, pa sam eto još živa i zdrava. iskreno se nadam da nije ništa
frogsy Arta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 15:15   #77
Quote:
El Niño kaže:
I kaj su otkrili na CT-u, odnosno kaj znači atipičan EEG?

Ma bit će valjda sve OK, samo treba pozitivno razmišljati i to je to. Znam da takve stvari dosta napadju mlade, ali se i maldi mogu puno lakše izlječiti od starijih, ak se na varam...
ti si, zapravo, teski ignorant i/ili zajebant.

zao mi je te osobe, ako si joj ti netko blizak i ako se u svojoj bolesti na tebe mora osloniti.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 20:09   #78
Quote:
El Niño kaže:
I kaj su otkrili na CT-u, odnosno kaj znači atipičan EEG?
.
eeg je pokazao nesto (da ne citiram nalaz) sto nije bilo ok. i zato sam dobila preporuku za ct. ali kak sam rekla, 20-30% ljudi ima eeg koji pokazuje da nekaj nije ok a zapravo je sve ok.
npr moja frendica ima bipolarno poremecaj i svi nalazi, eeg i mr su uvijek bili ok a zena je bolesna do jaja...
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 20:45   #79
Quote:
taylorica kaže:
CT je baš kao što sam rekla, dobra pretraga za početak. I nije precizan. I uvijek se poslije treba i MR napraviti, ako nešto nije u redu. Čemu to, ako je CT dovoljno pouzdan. MR je pouzdaniji i precizniji i stojim iza toga što sam rekla. A možeš obratiti pozornost i na ono što je Bili rekla. ("nedavno je umrla teta moje frendice kojoj ct nije pokazao fatalni tumor na mozgu. vele da je MR ta ultimativna")

Ja nisam nikakvu mrežu spominjala?! Niti kutiju. A bogami ni 3D snimanje.

Na radiologiji sam dovoljno često, fala na pitanju.

U svom postu sam se osvrnio na na tvrdnje nekih drugih ( 3D, mreže...) a ne samo na tvoje pisanje.

Billiu sam odgovorio pa te upućujem na taj odgovor.

Na koncu, da i malo to ponovim....dobar CT na kojem se promjena dobro vidi dobar je za početak ali i potpuno dovoljan za kraj dijagnostike. MR se uopće ne mora poslije napraviti i ne znam odkud ti to.
Koji klinac bi se kupovali CT-ovi ako ćeš sve opet slati na MR? Taj MR nije dostupan u svakoj bolnici, dapače, i gdje bi osoba koja CT-om ima jasan ekspanzivni proces negdje u kranijumu čekala još mjesecima i mjesecima na MR koji će to isto pokazati?... ....

MR će se raditi samo onda kad CT-om nešto nije najjasnije a opet kažem, nove generacije CT-a sasvim su močni strojevi, neki potpuno al pari MR. S napomenom da svaka metoda ima svoje jake i slabije strane.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 21:38   #80
Quote:
Billi kaže:
npr moja frendica ima bipolarno poremecaj i svi nalazi, eeg i mr su uvijek bili ok a zena je bolesna do jaja...
1. možeš se ti i bolje izražavat.
2. EEG, CT/ MRI u psihijatrijskim bolestima su rijetko kad potrebni.. obično se dg. postavlja na osnovi simptoma i znakova utvrđenim kriterijima... osim ako se ne sumnja na organski poremećaj, al to je već druga priča.
današnje studije pokazuju da se CT psihičkim bolesnicima radi tek kad postoji opravadana sumnja u dg., inače ne.. treba ga se "izbjegavati"
lijep pozdrav
strangelove is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:37.