Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2009., 09:33   #1
UPOZORENJE Renault 1,2 TCE motori

Svim zainteresiranim prenosim da je sa Modusom 1,2 TCE napravljen test 50.000 km sa plinom u razdoblju 08/2008 do 05/2009.
Ugrađena je tvornička instalacija Landi Renzo.
Test je počeo na cca 7.000 km
Test je prekinut na 47.000 km

Otvaranjem motora se pokazalo da dolazi do značajnog trošenja ventila i sjedišta.
Napominjem da nije ugrađeno nikakvo podmazivanje ventila (Flash Lube ....) i da se trošenje pojavilo na USISNIM ventilima a ne ispušnim kako je za očekivati. Jedan cilindar je već počeo puštati kompresiju.
Isto tako mislim da je sigurno reći da bi podmazivanje ventila u potpunosti rješilo problem.

Dakle na znanje i ravnanje - TCE motori TREBAJU podmazivanje ventila.

Od ostalih stvari mogu reći da je potrošnja bila oko 10 litara na 100, da su sve perfomanse na plin vrlo slične benzinskim i da je tako ostalo i na zadnjem mjerenju na 47 tkm.

Članak sa slikama i svim mjerenjima je objavljen u Quattroruoteu od 08/2009.

Ako ima zainteresiranih postam i scanove.

Zaboravio napisat - prenošenje teksta na druge forume je dozvoljeno i poželjno.

Zadnje uređivanje CDRW : 02.09.2009. at 10:19.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 10:20   #2
Opa bato... a ja mislio ono turbo motori, to kvalitetniji materijali...

Kako to na usisnim
ship-shop is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 10:26   #3
Quote:
ship-shop kaže: Pogledaj post
Opa bato... a ja mislio ono turbo motori, to kvalitetniji materijali...

Kako to na usisnim
Eto vidiš. Isto ko i na Torque (Fiat) motorima - ispušni su BO a usisni u banani.

A zašto? Jer nema podmazivanja. Benzin je bar malo masan i bar malo tekućine dođe između sedla i ventila. Kod plina toga nema. I eto suhog trenja koje doslovno obrusi ventil i dosjed. Problem je izraženiji na "unutarnjim" cilindrima (2 i 3) jerbo su oni i topliji.

A to što je turbo - radi toga se pojačavaju ispušni ventili. Jer oni trpe radi turba. A ne usisni. Njih u normalnom radu stalno zaljeva benzin. Kojekakvi FSI, JTS i slični motori moraju imati i usis i ispuh pojačan.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 10:34   #4
Sve to na kraju ispadne da na skoro svakom novom benzincu s plinom trebaš podmazivanje. Ja sam tražio kod ugradnje multipoint ubrizgavanje FL-a i stalno kontroliram kapanje. Uvijek taj podtlak u usisnoj raštela doziranje
ship-shop is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 18:23   #5
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Eto vidiš. Isto ko i na Torque (Fiat) motorima - ispušni su BO a usisni u banani.

A zašto? Jer nema podmazivanja. Benzin je bar malo masan i bar malo tekućine dođe između sedla i ventila. Kod plina toga nema. I eto suhog trenja koje doslovno obrusi ventil i dosjed. Problem je izraženiji na "unutarnjim" cilindrima (2 i 3) jerbo su oni i topliji.

A to što je turbo - radi toga se pojačavaju ispušni ventili. Jer oni trpe radi turba. A ne usisni. Njih u normalnom radu stalno zaljeva benzin. Kojekakvi FSI, JTS i slični motori moraju imati i usis i ispuh pojačan.
Malo pojašnjenje i dodatak već napisanom.
Zašto stradaju usisni ventili?
U autoplinu nema aditiva koji spriječavaju abraziju ventila u dosjedu pa stoga na plinu brže dođe do VSR-a dok je u benzinu prisutan aditiv i abrazija je umjerena.Upravo to je i dokaz da nije temperatura ispušnih plinova presudna (iako u jednom manjem dijelu utiče na VSR) ali najvažniji element su aditivi u gorivu.Ako još imamo i lošiju kvalitetu materijala ventila i dosjeda onda je to ozbiljan problem.Tvrdnju o lošijem materijalu potkrepljujem saznanjem da nekim motorima iako se voze na plin (u kojem nema aditiva kao u benzinu)ne trebaju aditivi i prelaze po nekoliko tisuća km bez kvarova.
Kada bi INA autoplin miješala sa postoječim aditivima bilo FL ili Tunap siguran sam da do tih problema ne bi dolazilo samo je upitno koliko bi onda litra plina koštala.Osobno mislim da bi oni koji moraju koristiti aditive bolje prošli u toj varijanti a bunili bi se oni kojima aditivi ne trebaju.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 14:19   #6
2 CDRW jeli u tekstu spomenuto i štelanje ventila svakih 10.000 km (ovo što kod nas dobivaju vlasnici renaulta na plin)?
__________________
Be present, it's a gift.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:54   #7
Da ne dođe do zabune u prijašnjem postu gdje govorim o motorima kojima ne trebaju aditivi a prelaze nekoliko tisuća km bez kvarova omaklo mi se da nisam napisao nekoliko stotina tisuća.
Ispričavam se zbog tip felera.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 19:21   #8
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Svim zainteresiranim prenosim da je sa Modusom 1,2 TCE napravljen test 50.000 km sa plinom u razdoblju 08/2008 do 05/2009.
Ugrađena je tvornička instalacija Landi Renzo.
Test je počeo na cca 7.000 km
Test je prekinut na 47.000 km

Otvaranjem motora se pokazalo da dolazi do značajnog trošenja ventila i sjedišta.
Napominjem da nije ugrađeno nikakvo podmazivanje ventila (Flash Lube ....) i da se trošenje pojavilo na USISNIM ventilima a ne ispušnim kako je za očekivati. Jedan cilindar je već počeo puštati kompresiju.
Isto tako mislim da je sigurno reći da bi podmazivanje ventila u potpunosti rješilo problem.

Dakle na znanje i ravnanje - TCE motori TREBAJU podmazivanje ventila.

Od ostalih stvari mogu reći da je potrošnja bila oko 10 litara na 100, da su sve perfomanse na plin vrlo slične benzinskim i da je tako ostalo i na zadnjem mjerenju na 47 tkm.

Članak sa slikama i svim mjerenjima je objavljen u Quattroruoteu od 08/2009.

Ako ima zainteresiranih postam i scanove.

Zaboravio napisat - prenošenje teksta na druge forume je dozvoljeno i poželjno.
Nisam dakako stručnjak ali ovi podaci bili bi puno relevantniji da je paralelno testiran još jedan isti motor sa ugrađenom LPG instalacijom a koji bi imao FlashLube odnosno neki oblik podmazivanja ventila.
Onda bi se sasvim uvjerljivo dokazalo da korištenjem npr FL-a ventili kod LPG instalacije nisu oštećeni za razliku od slučaja gdje to nije korišteno.
No kažem, nisam stručnjak nego samo primjećujem...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 10:47   #9
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
Nisam dakako stručnjak ali ovi podaci bili bi puno relevantniji da je paralelno testiran još jedan isti motor sa ugrađenom LPG instalacijom a koji bi imao FlashLube odnosno neki oblik podmazivanja ventila.
Onda bi se sasvim uvjerljivo dokazalo da korištenjem npr FL-a ventili kod LPG instalacije nisu oštećeni za razliku od slučaja gdje to nije korišteno.
No kažem, nisam stručnjak nego samo primjećujem...
Apsolutno si u pravu - no tekst nije bio o promociji FL-a ili bilo kojeg drugog "podmazivača" nego o utjecaju plina na auto, troškovima i skrivenim opasnostima. U tom trenutku Renault NIJE (i koliko znam još uvjek NE) preporučivao podmazivanje.

Činjenica je da je Modus radi kratkoće testa često vožen po autocesti (što sigurno nije pomoglo) no da su usisni ventili mekani - jesu.

Dakle pamet u glavu i "podmazivač" pod haubu.

@Cincilator - ne. Redoviti servisi na 30 tkm. I kao što se vidi - nije potrebno svakih 10.000 štelat ventile. Niti jedan nije izgorio (što bi se dogodilo da uslijed VSR-a ventili toliko potonu da nalegnu na brijeg).
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 10:54   #10
Tu se treba još postaviti i pitanje kvalitete materijala (dosjeda ventila) tog motora. To je novi motor koji se još nije dokazao u svakodnevnoj upotrebi. Možda će se takve stvari dešavati i na autima koji nemaju plin (vrijeme će pokazati), ipak se radi o turbo motoru. Sigurno je jedno da je plin ubrzao da se to desi.
bajki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 11:47   #11
Quote:
bajki kaže: Pogledaj post
Tu se treba još postaviti i pitanje kvalitete materijala (dosjeda ventila) tog motora. To je novi motor koji se još nije dokazao u svakodnevnoj upotrebi. Možda će se takve stvari dešavati i na autima koji nemaju plin (vrijeme će pokazati), ipak se radi o turbo motoru. Sigurno je jedno da je plin ubrzao da se to desi.
Što misliš da ti motori na "stolovima" nisu odvrtili milijune i milijune kilometara prije nego su odobreni za proizvodnju? Na benzin teško da će bit problema - pročitaj što je Miro napisao o anti VSR aditivima u benzinu.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 12:58   #12
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Što misliš da ti motori na "stolovima" nisu odvrtili milijune i milijune kilometara prije nego su odobreni za proizvodnju? Na benzin teško da će bit problema - pročitaj što je Miro napisao o anti VSR aditivima u benzinu.
Slažem se da su motori testirani u svim uvjetima ali se uvijek u eksploataciji neki pokaže bolji a neki lošiji.
bajki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 11:40   #13
dali bmw-ovi motori trebaju flashlube?
TheSokol is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 12:01   #14
Quote:
TheSokol kaže: Pogledaj post
dali bmw-ovi motori trebaju flashlube?
Ne.Provjereno i nakon 300000km vožnje na plinu motor radi normalno.
Koliko ja znam niti jedan BMW nije imao probleme sa VSR-om.Očito su prekvalitetni materijali ventila i dosjeda.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 14:24   #15
miroslav k
imam clio 1,4 8v 2000g dali on treba FL? u servisu renault kos varaždin su mi rekli da trebam stavljati u rezervar od plina tune up, jel to mogu i kod vas i koja je cijena, plin je tartarini
__________________
Hrky Prodaja:
hrki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 15:10   #16
Quote:
hrki kaže: Pogledaj post
miroslav k
imam clio 1,4 8v 2000g dali on treba FL? u servisu renault kos varaždin su mi rekli da trebam stavljati u rezervar od plina tune up, jel to mogu i kod vas i koja je cijena, plin je tartarini
Možeš i kod nas doći da ti se ubaci Tunap aditiv jer ti je u servisnoj knjižici to i uvjet za garanciju auta.
Aditiv koji se ubacuje u plin stoji cca 200 kn a uz povremena dotakanja novog plina trebao bi trajati do sljedečeg servisa a to je 10000km.
FL je opet drugi aditiv koji se isto može koristiti i sve ovisi o ugrađivaču za koju se vrstu zaštite motora opredjelio.Od viška glava ne boli samo ako si taj višak možeš financijski priuštiti.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 22:12   #17
Pitanjce... Da li ste osjetili ili primjetili nekakve promjene u radu motora zbog istrosenosti dojeda ventila?
__________________
SVE JE TO RELATIVNO
54321012345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 09:09   #18
Plin ubija motor, to se zna odavno ali... Oni koji voze na plin ne zele vjerovat u to a oni koji ugradjuju josh manje...
Prema tome ako imate racunicu otvarat motor na 100 tisuca izvolte slobodno

Da ne pominjem kako su glave motora sa 16 ventila daleko podloznije habanju i pucanju...
kupujte auto prema svojim potrebama.
mariob is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 09:26   #19
Quote:
mariob kaže: Pogledaj post
Plin ubija motor, to se zna odavno ali... Oni koji voze na plin ne zele vjerovat u to a oni koji ugradjuju josh manje...
Prema tome ako imate racunicu otvarat motor na 100 tisuca izvolte slobodno

Da ne pominjem kako su glave motora sa 16 ventila daleko podloznije habanju i pucanju...
kupujte auto prema svojim potrebama.
ajde lagano ne seri.... To uopce nije tocno... Ti se vozi na benz ili dizel... Ja vozim hyundai i30 na plin 1.4 prosao 63 000 km i sve radi ko sat, ulja ne triosi, nikakvih problema...
__________________
SVE JE TO RELATIVNO
54321012345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 09:31   #20
Quote:
mariob kaže: Pogledaj post
Plin ubija motor, to se zna odavno ali... Oni koji voze na plin ne zele vjerovat u to a oni koji ugradjuju josh manje...
Prema tome ako imate racunicu otvarat motor na 100 tisuca izvolte slobodno

Da ne pominjem kako su glave motora sa 16 ventila daleko podloznije habanju i pucanju...
kupujte auto prema svojim potrebama.
Paušalna i neutemeljena izjava.
A da prvo pitaš one koji voze taj motor na plin?
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:12.