Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2009., 22:02   #81
kao sto sam vec i postao, cesto je slucaj da ambulantu radi/e anesteziolozi koji zbog inih razloga ne idu u salu vise, ili se ljudi mjenjanju, uglavnom, sanse da ce isti anesteziolog uraditi i pregled i izvesti anesteziju su malene, ipak onaj koji ce raditi anesteziju uglavnom ima dostatne podatke sa samoh izvjesca koje dobije od anesteziologa koji je uradio pregled. Problem nastane ako pacijent ima neke posebne zelje, il se nesto dogodi u medjuvremenu, a komunikacija izmedju pacijenta i anesteziooga u dvorani cesto nije dostatna.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 18:57   #82
ok,sada mi to sve je jasnije,ali kako se dogodi da anesteziolog ne zna da je netko budan?? zar se otkucaji srca ne promjene,tlak,disanje,sve?ili osoba ni ne upravlja time nego uređaji pa se sve čini ok?
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 19:03   #83
ma ne moze osoba biti budna, u pravom smislu rijeci, ali moze biti anestezija plica pa da neka osjetila ostanu jos aktivna, to je uglavnom sluh ili se polako bude iz dublje anestezije, a ako k tomu imaju dobru analegeziju i relaksaciju, to bas i ne mozes prepoznat ako nemas neuroloski monitoring, tj EEG, sto malo bolnica prakticira.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 21:07   #84
Radi preciznosti samo...klasični EEG sa onom "ikebanom" na glavi tijekom anestezije se naravno ne radi. Ali radi se, čak i ne previše rijetko, monitoring dubine anestezije tkz BIS monitoringom ( bisprectal index ) ili Entropy monitoringom.
U oba slučaja koristi se senzor koji se naljepi na čelo bolesnika pa se pomoću nekoliko senzora koje taj "naljepak" sadrži korištenjem nekoliko varijabli ( od kojih je jedna i osnovni EEG signal ) promatra dubina anestezije. U oba slučaja, i BIS i Entropy vrijednost, osim grafički izražena je i numerički brojem između 0 i 100 pri čemu je 100 budan, svjestan bolesnika a što je brojka niža bolesnik je dublje ili pliće anesteziran/sediran...

Kako je za BIS monitoring trebalo imati i poseban monitor, ova stvar se doista nije previše koristila...Danas pak monitori su mahom modularni i svi mogu pomoću odgovarajućeg modula obrađivati i BIS/Entropy monitoriranje pa danas polako ova metoda postaje sve učestalija i kod nas.

Naravno da je ovo potpuno neiteresantno i nepoznato starijim anesteziolozima...oni mlađi puno prije će se baviti ovim...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 22:51   #85
a da, ne radi se monitoring sa eletrodama preko cijele glave, jer se ne istrazuje aktivnosti pojedinih regija mozga, vec stanje budnosti, to je u biti par elektroda na celu, uglavnom 4.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 15:41   #86
Zvuči utješno ovo za takve monitore,ja znam da za svoje vađenje krajnika nisam ništa osjetila i spavala sam,tad su me na masku uspavali,za kilu su mi uštrcali nešto u žilu,isto se ničeg ne sjećam,a za gastroskopiju sam dobila sedaciju na7,8 minuta,znam da sam za to vrijeme sanjala, a poslje sam bila prilično brbljavaA za ove slučajeve na operacijama,znam da je jedna britanka osnovala kampanju na netu za sprečavanje svijesti u anesteziji,ugl.ljudi pišu o svojim iskustvima,većinom opisuju da su bili skroz svjesni svega,sebe,razgovora u sali,a neki su i osjećali bol, bilo da otpočetka nisu zaspali ili da su se probudili tokom operacije,mislim da je za te ljude to itekako bilo stvarno,ako sad posjećuju psihijatre,imaju noćne more,flashbackove.....
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 15:44   #87
Anesthesia awareness campaign.com to je ta stranica
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 13:43   #88
Kako prilično učestalo dobijam pe-eme vezane uz detalje oko anestezije evo ove teme neko vrijeme kao Top-teme pa se može sve vezano uz anesteziju ovdje postat...

Ako ne stignem ja ili netko od moderatora tu je dr_pelo kojem je anestezija specijalnost pa ćemo svi skupa znat štogod reći...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!

Zadnje uređivanje trebor : 22.12.2009. at 06:52.
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 18:48   #89
kako anesteziolog određuje doze i vrstu anestezije s obzirom da su svi ipak individualni?
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 19:13   #90
Quote:
purplequeen kaže: Pogledaj post
kako anesteziolog određuje doze i vrstu anestezije s obzirom da su svi ipak individualni?
Dozu: Prema aktualnoj i idealnoj težini bolesnika. Anestetici koji se otapaju u mastima se određuju prema aktualnoj težini, (kilogrami izvagani neposrednoprije operacije), dok se za anestetike koji se otapaju u vodi, npr relaksansi, doza određuje prema idealnoj tjelesnoj težini (idealna kilaža u odnosu na visinu. To najčešće vrijedi za početak anestezije, dok se tijekom anestezije doza prilagođava prema situaciji i reakciji organizma prema razini kirurškog stresa.
Vrstu: prema općem stanju bolesnika, vrsti anesteziološke tehnike koju koristi, prema vrsti, težini i dužini operacije, prema onome što ima na raspolaganju.
__________________
"Blaženi bili oni koji nemaju što reći,a ipak šute"
dr_pelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2009., 21:02   #91
Mene muči jedna stvar vezana uz anesteziju,naime,ja uzimam 2x dnevno po 50mg metoprolola,navodno taj lijek reagira sa svime i svačime pa tako obavezno prije operacije treba napomenuti anesteziologu da se to uzima,e sad,kaj ako meni hitno treba operacija,npr. pregazi me auto,kaj se može desiti ako mi daju opću anesteziju a da ne znaju da ja to uzimam? a ne mogu znati nikako...kako metoprolol zapravo reagira sa tim sredstvima?...pa ako netko zna
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 13:11   #92
alergije - pitanje

pozdrav !

čuo sam od jedne doktorice ovaj sistem:

kada se organizam 1. put upoznava s nekim alergenom - ne pokazuje alergiju, tj da nema opasnosti od simptoma npr oticanja, gušenja itd.

tek ako organizam dođe 2. put u doticaj s tim istim alergenom da će doći do alergijske reakcije.

jeli to istina? To mi zvuči jako čudno, jer ako nešto tijelu smeta nema veze jel prvi ili drugi put - tjelo će pokazati da mu smeta??

2 stvar-
Zanima me, jer pošto sam alergičan na hranu (mljeko, jaja, orasi.. bla bla)
zanima me, kad bih došao u situaciju da mi moraju dati anesteziju, da mi nebi anestezija napravila alergijsku reakciju?? (i lokalna, i full anestezija)

hvala puno na informaciji!
Zyxzed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 19:24   #93
Quote:
Zyxzed kaže: Pogledaj post
pozdrav !

čuo sam od jedne doktorice ovaj sistem:

kada se organizam 1. put upoznava s nekim alergenom - ne pokazuje alergiju, tj da nema opasnosti od simptoma npr oticanja, gušenja itd.

tek ako organizam dođe 2. put u doticaj s tim istim alergenom da će doći do alergijske reakcije.

jeli to istina? To mi zvuči jako čudno, jer ako nešto tijelu smeta nema veze jel prvi ili drugi put - tjelo će pokazati da mu smeta??

2 stvar-
Zanima me, jer pošto sam alergičan na hranu (mljeko, jaja, orasi.. bla bla)
zanima me, kad bih došao u situaciju da mi moraju dati anesteziju, da mi nebi anestezija napravila alergijsku reakciju?? (i lokalna, i full anestezija)

hvala puno na informaciji!
doktorica ti je u najkracim crtama tocno opisala mehanizam nastanka alergije

ne mora bit da bi imao reakciju
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 01:58   #94
u pravilu će proći stvari ok, štoviše, ako si ne uzmeš redovitu terapiju veći problem tada može nastati, ali i ta se situacija da srediti, anesteziolozi ti vole kemijat sa lijekovima, kombiniraju svašta, koktel majstori u medicini...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 02:06   #95
prethodni post je bio upućen kao odgovor na pitanje o beta blokatorima.
Što se tiče alergije i anestezije, rizik postoji, nije prevelik, ali nije zanemariv, uglavnom anesteziolog ti u tom slučaju napravi anesteziju sa lijekovima koji su manje skloni izazivanju alergijske reakcije, vjerojatno izbjegavanje propofola, iako može i on, jer su reakcije uglavnom rijetke, te izbjegavat određene relaksanse, tzv oni koji potiču otpuštanje histamina. Ovisno o procjenjenom riziku od alergije, profilaksa također dolazi u obzir.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 18:00   #96
Mene zanima koju sam to sedaciju dobila za gastroskopiju,ako sam spavala samo 5,6 min, i nešto sam čak sanjala za to vrijeme, jel moguće da se radi o nekom propofolu,ili dormicum???znam da se na obrascu koji se potpiše pojavljuje ime nekog ljeka sa P. zanima me i kakvo stanje izaziva točno ta sedacija,ja se svejedno ničega ne sjećam
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 19:42   #97
Quote:
Ida Bauer kaže: Pogledaj post
kaj se može desiti ako mi daju opću anesteziju a da ne znaju da ja to uzimam? a ne mogu znati nikako...kako metoprolol zapravo reagira sa tim sredstvima?...pa ako netko zna
Metoprolol je kardioselektivni ß blokator. To je skupina lijekova koji na srce djeluju tako da snižavaju frekvenciju te snagu srčane kontrakcije, a na taj način smanjuju srčani rad i potrebe srčanog mišića za kisikom te smanjuju mogućnost pojave anginoznih smetnji ili srčanog infarkta. Na neki način štede srce. To je dosta često propisivana skupina lijekova i puno bolesnika koji idu u anesteziju ih prima.
Današnji stav anesteziologa je da se terapija ß - blokatorima nastavlja do samog dana operacije (treba popiti svoju jutarnju dozu) jer oni moglo bi se reći štite srce od perioperacijskog stresa i postupaka (prije, za vrijeme i poslije operacije).
Interakcije s anesteticima su moguće i događaju se.Naime anestetici su sami po sebi kardiodepresivni, pa ako biolesnik još uzima i ß - blokator njihov učinak se pojačava te može doći do značajnih hemodinamskih poremećaja u smislu usporenog i oslabljenog srčanog rada koji je praćen padom tlaka i posljedičnom ishemijom pojedinih organa i cijelog organizma (smanjena opskrba krvi pojedinih organa koja može završiti i teškim oštećenjem zahvaćenih organa, npr.: moždani udar, bubrežno zatajenje, jetreno zatajenje, nekroza crijeva).
Protiv nekih stanja, gdje dolazi do naglog pada tlaka npr krvarenje, organizam se refleksno bori povećanjem srčane frekvencije i pojačanim "obrtajem" manje količine krvi nastoji kompenzirati manjak krvi. U takvimm situacijama ako je bolesnik blokiran srce ne može odgovoriti povećanjem frekvencije i eto opet ishemije. Slična je situacija kod bolesnika s ugrađenim "pacemakerom" kod kojih je aparat programiran na fiksnu frekvenciju.
Svašta napisah, no taj najgori scenarij je rijedak, moguć, ali rijedak. U praksi se najčešće susreće usporen srčani puls, a intervenira se lijekovima samo ako je praćen značajnim padom tlaka. najčešće se reagira medikamentozno lijekovima koji različitim mehanizmima podižu srčanu frekvenciju. Ako i to zakažemože se postaviti privremeni "pacemaker" kojim seonda lagano povisi frekvencija na željenu vrijednost.
I na kraju da ponovim ć - blokatori se piju do dana operacije, ne izostavljaju se iz terapije prije anestezije kao neki drugi kardiološki lijekovi.
Stoga ne brinite koristite svoju terapiju i prepustite sve anesteziologu.
__________________
"Blaženi bili oni koji nemaju što reći,a ipak šute"
dr_pelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 20:07   #98
Quote:
Zyxzed kaže: Pogledaj post

2 stvar-
Zanima me, jer pošto sam alergičan na hranu (mljeko, jaja, orasi.. bla bla)
zanima me, kad bih došao u situaciju da mi moraju dati anesteziju, da mi nebi anestezija napravila alergijsku reakciju?? (i lokalna, i full anestezija)
Zato postoje preanesteziološke ambulante i anesteziološki pregledi da se anesteziolog upozna s Vašim trenutnim zdravstvenim stanjem, terapijom koju trošite i mogućim alergijama, te se stigne dogovoriti i pripremiti s kolegama za anesteziju. Za takve bolesnike je važno da znaju na što su alergični (nije baš samo bla, bla, bla...).
Postoji i tzv. križna reakcija kad bolesnik alergijski odreagira na neki anestetik a prijenikad nije bio u kontaktu s njim. Razlog tome je što je bio u kontaktu s nekom drugom tvari koja mu je potakla imunološku reakciju,a kad jedošao u kontakt s anestetikom odreagirao alergijskom reakcijom. (primjer je ukrižena reakcija između relaksansa i nekog sastojka u šminki, tako da su žene srednjih godina koje imaju dosta šminkerskog staža iza sebe sklone razvoju takvih, ponekad i vrlo teških, alergija).
i na kraju kad bih morao birati gdje da dobijem tešku alergijsku reakciju UVIJEK bih odabrao operacijsku salu i blizinu anesteziološke ekipe. Jedini imaju svu potrebnu opremu, lijekove i vještine za učinkovitu reanimaciju.
__________________
"Blaženi bili oni koji nemaju što reći,a ipak šute"
dr_pelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 20:12   #99
Quote:
purplequeen kaže: Pogledaj post
Mene zanima koju sam to sedaciju dobila za gastroskopiju,ako sam spavala samo 5,6 min, i nešto sam čak sanjala za to vrijeme, jel moguće da se radi o nekom propofolu,ili dormicum???znam da se na obrascu koji se potpiše pojavljuje ime nekog ljeka sa P. zanima me i kakvo stanje izaziva točno ta sedacija,ja se svejedno ničega ne sjećam
Zar je to bitno. Glavno da ste sve prespavali, da nije bolilo i da se ničega ne sjećate. I naravno da niste nešto pričali što možda ne želite objaviti naglas
P.S. najvjerojatnije se radi o Propofolu, jer on daje ugodnu anesteziju, brzo buđenje i bistre misli.
__________________
"Blaženi bili oni koji nemaju što reći,a ipak šute"
dr_pelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 11:00   #100
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
prethodni post je bio upućen kao odgovor na pitanje o beta blokatorima.
Što se tiče alergije i anestezije, rizik postoji, nije prevelik, ali nije zanemariv, uglavnom anesteziolog ti u tom slučaju napravi anesteziju sa lijekovima koji su manje skloni izazivanju alergijske reakcije, vjerojatno izbjegavanje propofola, iako može i on, jer su reakcije uglavnom rijetke, te izbjegavat određene relaksanse, tzv oni koji potiču otpuštanje histamina. Ovisno o procjenjenom riziku od alergije, profilaksa također dolazi u obzir.
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
doktorica ti je u najkracim crtama tocno opisala mehanizam nastanka alergije

ne mora bit da bi imao reakciju
Quote:
dr_pelo kaže: Pogledaj post
Zato postoje preanesteziološke ambulante i anesteziološki pregledi da se anesteziolog upozna s Vašim trenutnim zdravstvenim stanjem, terapijom koju trošite i mogućim alergijama, te se stigne dogovoriti i pripremiti s kolegama za anesteziju. Za takve bolesnike je važno da znaju na što su alergični (nije baš samo bla, bla, bla...).
Postoji i tzv. križna reakcija kad bolesnik alergijski odreagira na neki anestetik a prijenikad nije bio u kontaktu s njim. Razlog tome je što je bio u kontaktu s nekom drugom tvari koja mu je potakla imunološku reakciju,a kad jedošao u kontakt s anestetikom odreagirao alergijskom reakcijom. (primjer je ukrižena reakcija između relaksansa i nekog sastojka u šminki, tako da su žene srednjih godina koje imaju dosta šminkerskog staža iza sebe sklone razvoju takvih, ponekad i vrlo teških, alergija).
i na kraju kad bih morao birati gdje da dobijem tešku alergijsku reakciju UVIJEK bih odabrao operacijsku salu i blizinu anesteziološke ekipe. Jedini imaju svu potrebnu opremu, lijekove i vještine za učinkovitu reanimaciju.
Hvala puno na informacijama i brzim odgovorima!
Zyxzed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:33.