Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2009., 22:52   #1
Pitanje - bolje sam uzgajati ili kupovati?

Pozdrav svima...

trebam jednu računicu...

jel' isplativije sam uzgajati povrće ili kupovati u velikim centrima..jer vidim na selu da dobar dio ljudi svoje potrebe za zelenilom podmiruju kupovinom u centrima,a vrtovi uz kuće stoje suhi i prazni (ili pretvoreni u travnjake).
..a znate onu "kud svi Turci tu i mali Mujo".
Kakve su vaše procjene oko toga što je od to dvoje isplativije, bolje.

uzmimo za primjer jednu prosječnu četveročlanu obitelj, vrt-zemljište uz kuću od npr. 0.3ha i "standardno" povrće (rajčica, krastavci, paprika, mrkva)
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 23:11   #2
o svasta, pa zar je tako tesko izracunati.

ljudima se neradi, lijeni su, zato kupuju u centrima.

jedini problem moze biti zimi, ali uz malo maste volje i ne prevelikog uloga mozes cak i zimi imat vlastito povrce.

pa vrecica sjemena povrca kosta 5 kuna a to je dosta za cijelu obitelj, pa sad racunaj jel isplativije kupovat povrce.
elsale is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 23:39   #3
pa naravno da je jeftinije ak želiš malo radit.al nije sad to 8h radno vrijeme 5 mjeseci. čisto malo brige oko korova i zalijevanja ak treba. evo recimo moja mama sadi povrće i od kraja 5 mjeseca kad krenu prvi plodovi do 9 pa čak i desetog mjeseca imamo nešto u vrtu.sad su na tapeti velike paprike(zelena babura, velika rog paprika, obične žute babure...) i naravno rajčica(paradajiz) od kojih je skuhala 50l za umake i ostala jela gdje treba tekući i naravno za jesti ga ima te za djeljenje okolo. i to sve 11 stabljika rajčice, sad su visine oko 2m. naravno ima i malo kropmira,mrkve,peršin,celer,luk od davno već na tavanu,naravno i zelena salata je bila,al tamo u 6 mj.. krastavci nekako prolaze polako u ovo doba. da podvučem: dovoljno je reći da nismo vidili pijace i odjel sa povrćem u trgovinama već dva mjeseca. i da ukiselila je krastavce i papriku za cijelu zimu ,sve iz vrta. nadam se da si dobio sliku što i koliko možeš s malo vrta.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 00:49   #4
ne pitam to za sebe,nemam takvo što u planu jer nisam na selu...na moje pitanje, ljudi su mi govorili da im je jeftinije kupovati u velikim centrima (naročito oni što rade u gradu, ionako hranu iz tih centara sobom donose na selo).

pitam jer me to malo navelo na razmišljanje kad sam vidio u kolikoj mjeri se kod mene na selu u dalmaciji opskrba povrćem (ajde i voćem) svodi na šoping- pa sam mislio, jel se radi o čistoj, nazovimo, ljenosti i nazaintersiranosti, ili je ipak u dućanu jeftinije kad se uzmu u obzir svi troškovi uzgoja kod kuće (mislim da je tu voda na prvom mjestu, jer tko nema "sa strane" osuđen je na trošenje i plaćanje vodovodne, a klima je suha mediteranska, bez redovitog zalijevanja teško što uspije..pretpostavljam).
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 10:57   #5
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
ne pitam to za sebe,nemam takvo što u planu jer nisam na selu...na moje pitanje, ljudi su mi govorili da im je jeftinije kupovati u velikim centrima (naročito oni što rade u gradu, ionako hranu iz tih centara sobom donose na selo).

pitam jer me to malo navelo na razmišljanje kad sam vidio u kolikoj mjeri se kod mene na selu u dalmaciji opskrba povrćem (ajde i voćem) svodi na šoping- pa sam mislio, jel se radi o čistoj, nazovimo, ljenosti i nazaintersiranosti, ili je ipak u dućanu jeftinije kad se uzmu u obzir svi troškovi uzgoja kod kuće (mislim da je tu voda na prvom mjestu, jer tko nema "sa strane" osuđen je na trošenje i plaćanje vodovodne, a klima je suha mediteranska, bez redovitog zalijevanja teško što uspije..pretpostavljam).
pa sad za dalmaciju ne znam kako bi to izgledalo zbog nedostatka vode.naravno da bi to diglo cijenu. mi u slavoniji nemamo s tim blema ,meni je kubik 3kn tak da zaljevanjem iz vodovoda nije neka cifra. možemo i bunar iskopat...ma ak želiš malo radit u kasno proljeće i ljeto i jesen ne treba ti trgovina jer imas sve. i naravno ak napravis plastenik možeš imati skoro cijelu godinu povrća. al kako god okrenes mislim da je uvijek jeftinije imati u vrtu nego kupovat.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 14:33   #6
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
ne pitam to za sebe,nemam takvo što u planu jer nisam na selu...na moje pitanje, ljudi su mi govorili da im je jeftinije kupovati u velikim centrima (naročito oni što rade u gradu, ionako hranu iz tih centara sobom donose na selo).

pitam jer me to malo navelo na razmišljanje kad sam vidio u kolikoj mjeri se kod mene na selu u dalmaciji opskrba povrćem (ajde i voćem) svodi na šoping- pa sam mislio, jel se radi o čistoj, nazovimo, ljenosti i nazaintersiranosti, ili je ipak u dućanu jeftinije kad se uzmu u obzir svi troškovi uzgoja kod kuće (mislim da je tu voda na prvom mjestu, jer tko nema "sa strane" osuđen je na trošenje i plaćanje vodovodne, a klima je suha mediteranska, bez redovitog zalijevanja teško što uspije..pretpostavljam).
Gleda ovog zadnjeg u tvom postu,klima je takva kakva jest ali zato postoje bunari.Obavezno ih ima svaka starija kuća.
Jedino ako je novija kuća onda nema bunara.
"Uzgoj" hrane kod kuće nije nemoguć,i netko je rekao ne uzimo to previše vremena.
Ja osobno začinsko bilje peršiin i slično sadim u vazi na kuhinjskom prozoru,em je svježe,pri ruci...
U ukrasnom vrtu imamo drvce lovora i ružmarina tako da je vrt u biti za pomidore,papriku...
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 22:14   #7
čak i na balkonu je moguće proizvesti glavninu povrća za potrebe domaćinstva.naravno ne sve ali iznenadili biste se koliko toga može bhiti u par posuda.
a što se tiče kupovine u trg. centrima od strane onih koji imaju sve uvijete da sami sebi proizvedu povrće,e to vam čini najveća sirotinja,a upravo zato i jesu sirotinja.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 09:03   #8
Da, salel je apsolutno u pravu. To je mjesavina lijenosti u prvom redu i nezelje/nemogucnosti da se uci.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 14:48   #9
prvo lijenost, drugo neznanje...

prednost sadnje:uvijek znaš što jedeš, da si ubrao zrelo, znaš kada je, i je li špricano... na tržnici ćeš uvijek čuti da je domaće, jutros ubrano, i da nije špricano, iako nije uvijek istina... trgovački centri si ne bi mogli priuštiti da kupuju zrelu robu(koja brzo propada), poljoprivrednici kada dođu na tržnicu, mogu prodavati nešto jučer ubrano...

za kraj, jedna sitnica koju sam čuo na prezentaciji drugog proizvoda, ali napomenuta je i prehrana. zašto jabuke kupljene u trgovačkim centrima nikad nisu crvljive? zato što ih crvi prepoznaju kao otpad, lošu hranu, a ne zato što su dobro očuvane, tretirane...
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 23:02   #10
Jel ta mudrost sa prezentacije zeptera ili nekog slicnog multi-level marketinga?
Hebote pa crvi ce se naselit i u govno... Sto ne znaci da je to dobro za ljude.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 05:20   #11
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Jel ta mudrost sa prezentacije zeptera ili nekog slicnog multi-level marketinga?
Hebote pa crvi ce se naselit i u govno... Sto ne znaci da je to dobro za ljude.
matična mliječ...
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 09:32   #12
Isplativije? Definitivno doma....
Dobro, ja živim u stanu, pa pretpostavljam da sam na pozitivnoj nuli, jer treba platit benzin za zagorje, a ponekad i meso za roštilj...

Al to je zaaakon!!!

Ja sada, u škrinji, špajzi i frižideru imam dovoljno hrane za cijelu zimu, a da ne pričam o tome da nismo još nismo ni gotovi sa pospremanjem zimnice.... Tek treba iskopati krumpire, nakiseliti zelje, repu, pobrati grah, jabuke još nisu zrele...

Kaj se tiće vode, tu je moj ćaća zakon... Čovjek se dosjetio, pošto imamo velike "kante", jednu od 2000l i jednu od 1000 l, da, kad pada kiša s krova kišnica se skuplja u te kante i onda se s tim zaljeva vrt.. Tako da uopće nemamo problema s vodom...


I tako ove godine, od ranog proljeća, moja baka, moj tata, ja, moj muž(al ovisi dal radi ili ne), a ponekad čak i moj brat-svake subote gledamo na to da idemo u zagorje.

Recimo da smo gore oko 8, napravimo sav posao do 12-1, i onda zajednički roštilj...

Ma čak i da gubimo lovu na ovome, bilo bi okej, neprocjenjivo je druženje i ručanje s obitelji nakon što smo stvorili nešto...

Najveći gušt mi je ubrati jabuku s drveta, poglodat je i onda s terase vidjet koliko je daleko mogu baciti... A takvih sitnih gušteva ima mali milion..

Eh, zaboravih napisati, nismo u minusu, nikako.. Ono što nam je višak prodamo.. Prodali već mahune, prodali krastavaca, rajčice.. a tek dolaze, jabuke, kesteni, dunje, mušmule, orasi...

Ma kakav interspar, billa, konzum i druge gluposti, ovo smo mi sami stvorili i znamo što imamo... To je neprocjenivo..
Sretna djevojka :) is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 09:52   #13
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
za kraj, jedna sitnica koju sam čuo na prezentaciji drugog proizvoda, ali napomenuta je i prehrana. zašto jabuke kupljene u trgovačkim centrima nikad nisu crvljive? zato što ih crvi prepoznaju kao otpad, lošu hranu, a ne zato što su dobro očuvane, tretirane...
Ne vjeruj puno pričama sa prezentacija, pogotovo jer je rijetko tko tamo agronom
Jabuke u trgovačkim centrima su uvijek savršene jer postoji sustav kalibracije i ekstremno strogi kriteriji za prodaju. Ovdje negdje je post u kojem nam teta Elza objašnjava koji posao ima s jabukama prije nego dobije novac za njih. Odbiju teret i na račun traga nokta na kori i sve što se iole smatra bolesnim ili ima ulaznu ranu u startu biva odstranjeno.

Inače... Svi trube o zdravoj hrani a rijetko koga vidim da će kupiti one krastave jabuke po kunu/kg na placu. Svatko uvijek dođe do štanda i piljka najcrvenije i najljepše. "Kad već plaćam, hoću da liči na nešto!". Koliko je ljudi spremno zapravo pojesti jabuku u kojoj se nalazi crv?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 16:06   #14
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
za kraj, jedna sitnica koju sam čuo na prezentaciji drugog proizvoda, ali napomenuta je i prehrana. zašto jabuke kupljene u trgovačkim centrima nikad nisu crvljive? zato što ih crvi prepoznaju kao otpad, lošu hranu, a ne zato što su dobro očuvane, tretirane...
Nisu crvljive zato sto se spricaju.... fulas jedno spricanje i eto ti crva.....

a onda te jabuke prodajes za sicu ili radis ocat od njih, u trgovackom centru nece zavrsit.
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 20:05   #15
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Ne vjeruj puno pričama sa prezentacija, pogotovo jer je rijetko tko tamo agronom
Jabuke u trgovačkim centrima su uvijek savršene jer postoji sustav kalibracije i ekstremno strogi kriteriji za prodaju.
...
Meni je voce na placu uvijek sedam puta bolje i ljepse nego u trgovackim centrima. Par put sam probao kupit voce u tim centrima i odustao, pa na plac.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 20:30   #16
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Ne vjeruj puno pričama sa prezentacija, pogotovo jer je rijetko tko tamo agronom
Jabuke u trgovačkim centrima su uvijek savršene jer postoji sustav kalibracije i ekstremno strogi kriteriji za prodaju. Ovdje negdje je post u kojem nam teta Elza objašnjava koji posao ima s jabukama prije nego dobije novac za njih. Odbiju teret i na račun traga nokta na kori i sve što se iole smatra bolesnim ili ima ulaznu ranu u startu biva odstranjeno.

Inače... Svi trube o zdravoj hrani a rijetko koga vidim da će kupiti one krastave jabuke po kunu/kg na placu. Svatko uvijek dođe do štanda i piljka najcrvenije i najljepše. "Kad već plaćam, hoću da liči na nešto!". Koliko je ljudi spremno zapravo pojesti jabuku u kojoj se nalazi crv?
dva prsta. ma pojeli bi oni sve, i crve. sam im može tako biti u životu lagodnom.
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 01:09   #17
Quote:
Sretna djevojka :) kaže: Pogledaj post

Kaj se tiće vode, tu je moj ćaća zakon... Čovjek se dosjetio, pošto imamo velike "kante", jednu od 2000l i jednu od 1000 l, da, kad pada kiša s krova kišnica se skuplja u te kante i onda se s tim zaljeva vrt.. Tako da uopće nemamo problema s vodom...
tvoj stari je to izmislio stvarno je genijalac.moram pitat jesam kaj duzan posto koristim istu metodu a nisam znao da ju je tvoj stari izmislio.nebi htio imat problema s autorskim pravima
deri valdez is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 21:22   #18
Quote:
deri valdez kaže: Pogledaj post
tvoj stari je to izmislio stvarno je genijalac.moram pitat jesam kaj duzan posto koristim istu metodu a nisam znao da ju je tvoj stari izmislio.nebi htio imat problema s autorskim pravima
Djevojka je napisala kako se otac dosjetio, a ne izmislio ili patentirao, to su različiti pojmovi. Osobno pozdravljam ovu "mjeru navodnjavanja" jer vidiš iako je poznata od "vajkada" rijetko tko se koristi njome. Vidiš, mi smo toliko bogata zemlja da se razbacujemo čistom, pitkom vodom pa čak i wc ispiremo njome.
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 14:03   #19
Lako za wc ja sam se zgrozio kada sam vidio da se ulice jednog našeg grada peru pitkom vodom.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 12:38   #20
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima...

trebam jednu računicu...

jel' isplativije sam uzgajati povrće ili kupovati u velikim centrima..jer vidim na selu da dobar dio ljudi svoje potrebe za zelenilom podmiruju kupovinom u centrima,a vrtovi uz kuće stoje suhi i prazni (ili pretvoreni u travnjake).
..a znate onu "kud svi Turci tu i mali Mujo".
Kakve su vaše procjene oko toga što je od to dvoje isplativije, bolje.

uzmimo za primjer jednu prosječnu četveročlanu obitelj, vrt-zemljište uz kuću od npr. 0.3ha i "standardno" povrće (rajčica, krastavci, paprika, mrkva)
Jedan od glavnih razloga zašto je to tako je kvaliteta i ponuda presadnica povrća...
Hrvatska je,uz neke bivše članice SSSR i bivše Jugoslavije zemlja gdje još možete kupiti presadnice golog korijena povrća,pa čak i neke vrste cvijeća...
Takve presadnice su nekvalitetne,često podložne napadima raznih bolesti,imaju slab primitak nakon sadnje i u prosjeku sazrijevaju 2-3 tjedna kasnije od kontejnerski uzgojenih presadnica...
Činjenica je da na našem tržištu takve presadnice još uvijek sudjeluju sa više od 70%,pa nije niti čudno da ljudi lagano odustaju od sadnje povrtnjaka...
Do kada će to biti tako vrijeme će pokazati,ali u Europskoj uniji toga na sreću nema,ali su i kontejnerske presadnice povrća duplo skuplje nego su kod nas...
fahrenheit 37 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:42.