Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2005., 18:41   #1
Red face Menigokokna sepsa?!

Pa dobro šta je s tom bolešću odjednom..ljudi umiru na sve strane???
nova žrtva

Već je bilo slučaja u Sisku..sad i u Zadru..pa dobro, 3. žrtva neće biti slučajnost...??
Kako se od tog zaštititi..jel ima kakvo cjepivo il nešto??
__________________
Utaži žeđ željom za bolje nas....
bLOODSTONE is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 18:51   #2
Istina, kakva je to smrtonosna bolest kod koje se simptomi ne mogu prepoznati istog dana u jutro, a curica podlegne navečer...???
Mislim, ne znam ništa o tome, ali mi nije to baš jasno..
I otkud sad odjednom ta bolest ...i zašto je to na naslovnici Iskona..ljudi umiru od raznih bolesti svaki dan pa nije tamo..znači da je ozbiljno i opasno..

Ne hvata me panika, ali nije mi baš svejedno..
Kako vi drugi..?
__________________
Utaži žeđ željom za bolje nas....
bLOODSTONE is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 20:17   #3
Pitanje glasi...da li su ti ljudi imali ikakvog kontakta s ljudima iz siska???
meni bas i nije svejedno...

Ah, kuda vodi ovaj svijet!
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 21:20   #4
Nije to nikakava epidemija. Kako je netko rekao prije ljudi umiru svakodnevno od kojekakvih bolesti. Jedino je ovo medijski popračeno.
Meningokok kao takav naći će se u nasofarinksu i ništa neće uzrokovati. Ukoliko preko sluznice nasofarinksa nekako i uđe u tijelo opet vrlo vjerojatno neće ništa izazvati jer će ga tjelesni obrambeni mehanizmi "ukokati" i eliminirati. Kao što svakodnevno eliminiraju kojekakve druge patogene mikroorganizme i na taj način nas održavaju zdravim.
E sad, mislim da svaka bolest, koliko god bezopasna ili opaka bila, ima svoj fulminantni, izuzetno opasan oblik koji se može manifestirati ukoliko se poklope par stvari a prije svega pad obrambenih mogućnosti organizma zbog nekog razloga.
Recimo hepatitis, encefalitis, varičele, neke pneumonije...samo su neki primjeri gdje se bolest može manifestirati u toliko fulminantnom obliku da čovjek umre za dan, dva ili tri.

U takvim slučajevima brzonapredujućeg septičkog šoka moraš imati puno sreće da netko odmah skuži što je i promptno krene s ogromnim dozama antibiotika i ostalom suport-terapijom i žestokom rehidracijom.

A ovdje...jebiga, ovdje baš vrijedi izreka "bad luck"...mislim da se baš ništa i nije moglo učiniti...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 22:10   #5
Hm, imao sam doticaj s meningokokom u vojsci. Isto nisu znali što je dečku. Strašno brzo mu se stanje pogoršalo, a tek su u bolnici uspjeli skužiti što mu je. Sva sreća što nije bilo ništa ozbiljnije!

Nažalost, često se desi da mora biti barem jedna žrtva da bi se usmjerila pozornost na meningokok. Koliko mi je poznato, tek nekih 30% ljudi može stvarno oboljeti od meningokoka, ostali su na njega imuni.

Obitelj će vjerojatno dobiti kemoprofilaksu i to je to. Mi smo dobili neki antibiotik, više mu se ne sjećam imena, ali znam da većinu tjelesnih tekućina pofarba u crveno. Onak laganini "krvavo" pišaš jedno vrijeme.

I mislim da se govorilo o tome kako su neki ljudi prirodni nositelji meningokoka.
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 22:23   #6
Quote:
MilkyWay kaže:


Obitelj će vjerojatno dobiti kemoprofilaksu i to je to. Mi smo dobili neki antibiotik, više mu se ne sjećam imena, ali znam da većinu tjelesnih tekućina pofarba u crveno. Onak laganini "krvavo" pišaš jedno vrijeme.

Rimaktan tablete.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 23:29   #7
zar to nije bolest mozga?
pepeljara is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 00:46   #8
Quote:
nostalgičar kaže:

a i kolko san uspija procitat danas u novini mala je bila u doktora ali fala bogu doktor nije skuzija sta hjoj je i polsa je doma, i tek kad je bilo kasno posla je u split
Sam tijek bolesti je fudroajantan...od prvih simptoma koji su btw.nespecifični do razvoja sepse vrlo je kratko vrijeme. Kod male djece je slika bolesti praćena općom prostracijom, visokim febrilitetom, naglim propadanjem, dehidratacijom, a takva je početna slika svih zaraznih bolesti kod djeteta od obične viroze do zaušnjaka... nema tog doktora koji kod malog djeteta, a da prethodno nema saznanja o pojavi meningokokne epidemije u okolini, može primarno postaviti dijagnozu, dok se ne razvije uznapredovala slika meningitisa sa svim neurološkim simptomima i tipičnim nalazom koka u likvoru...

No, lako je odmah reći...doktor je kriv, jelda

Nisu, sve bolesti, nažalost, lječive i izlječive...
__________________
I am what I am... svidjelo se to nekome ili ne.
Riječanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 01:13   #9
Dobro, a mene zanima, zašto je ta vijest u na naslovnici tog portala i glavna vijest u dnevnicima na tvu ako nema nikakvog razloga za brigu...???
Naravno, tragično je što se dogodilo ..ali...eto, nije mi jasno
__________________
Utaži žeđ željom za bolje nas....
bLOODSTONE is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 01:24   #10
Quote:
bLOODSTONE kaže:
Dobro, a mene zanima, zašto je ta vijest u na naslovnici tog portala i glavna vijest u dnevnicima na tvu ako nema nikakvog razloga za brigu...???
Naravno, tragično je što se dogodilo ..ali...eto, nije mi jasno
Zato što vijest da su izbile visibabe ne prodaje novine i ne privlači na gledanje baš tih vijesti...
__________________
I am what I am... svidjelo se to nekome ili ne.
Riječanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 01:37   #11
Quote:
Riječanka kaže:
Zato što vijest da su izbile visibabe ne prodaje novine i ne privlači na gledanje baš tih vijesti...

zalosno..
pepeljara is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 09:08   #12
Quote:
trebor kaže:
Rimaktan tablete.
Nope. Nekako drukčije su se zvale. Bile su od Belupa. Nekako opako.
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 09:37   #13
Quote:
MilkyWay kaže:
Nope. Nekako drukčije su se zvale. Bile su od Belupa. Nekako opako.
Ma to ti je isti lijek. Samo rimactan je plivin a od belupa se nekako drukčije zove...A obadva su generički identična tj. djelatna tvar u oba lijeka je rifampicin ...

Ko ono andol, acisal, aspirin...a sve isto samo ga proizvode različite firme.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 09:44   #14
Quote:
Riječanka kaže:
Sam tijek bolesti je fudroajantan...od prvih simptoma koji su btw.nespecifični do razvoja sepse vrlo je kratko vrijeme. Kod male djece je slika bolesti praćena općom prostracijom, visokim febrilitetom, naglim propadanjem, dehidratacijom, a takva je početna slika svih zaraznih bolesti kod djeteta od obične viroze do zaušnjaka... nema tog doktora koji kod malog djeteta, a da prethodno nema saznanja o pojavi meningokokne epidemije u okolini, može primarno postaviti dijagnozu, dok se ne razvije uznapredovala slika meningitisa sa svim neurološkim simptomima i tipičnim nalazom koka u likvoru...

No, lako je odmah reći...doktor je kriv, jelda

Nisu, sve bolesti, nažalost, lječive i izlječive...
Riječanka, pokušavam PM poslati, ali Inbox je pun...
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 09:48   #15
Sa Iskona:
Quote:
Naglasila je kako je riječ o kulminantnom obliku epidemijskog meningitisa, koji se u medicini još naziva meningokokna sepsa.
Zašto se zove epidemijski meningitis ako:
Quote:
trebor kaže:
Nije to nikakava epidemija. Kako je netko rekao prije ljudi umiru svakodnevno od kojekakvih bolesti. Jedino je ovo medijski popračeno.
Meningokok kao takav naći će se u nasofarinksu i ništa neće uzrokovati. Ukoliko preko sluznice nasofarinksa nekako i uđe u tijelo opet vrlo vjerojatno neće ništa izazvati jer će ga tjelesni obrambeni mehanizmi "ukokati" i eliminirati. Kao što svakodnevno eliminiraju kojekakve druge patogene mikroorganizme i na taj način nas održavaju zdravim.
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 15:57   #16
Ovaj da..znači taj menig.virus je u biti kao virus mononukleoze? Samo što ovaj prvi izaziva smrt. I sad, ako se to širi kapljično i ljudi moraju biti u karanteni koji su bili u doticaju sa žrtvom,znači nije opasan..
A kakav to doticaj mora biti? A koliko mora proć da se nešto proglasi epidemijom?
...svašta
__________________
Utaži žeđ željom za bolje nas....
bLOODSTONE is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 16:38   #17
Quote:
bLOODSTONE kaže:

A koliko mora proć da se nešto proglasi epidemijom?
Izgleda da je preskupa cijena definirati epidemiju, jer se to radi post festum, na žalost.
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 22:45   #18
Lindelia

Hepatitis A još zovu i zarazna žutica ali sporadičan slučaj te bolesti nije epidemija.
Ili ako imaš par slučajeva varičala opet nije to epidemija.
Za definirat epidemiju nekakve bolesti mora se uzeti u obzir više faktora. A o tome dal je nešto epidemija ili ne odluku obično donosi Zavod za javno zdravstvo i epidemiološka služba.
Npr. ( napamet govorim ) ako imaš 5 - 10 slučajeva varičela negdje to ne mora bit epidemija ali ako imaš isto toliko slučajeva meningokoknog meningitisa ili zarazne žutice na manjem prostoru to već puno, puno više nalikuje na epidemiju.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 23:08   #19
Quote:
bLOODSTONE kaže:
Ovaj da..znači taj menig.virus je u biti kao virus mononukleoze? Samo što ovaj prvi izaziva smrt. I sad, ako se to širi kapljično i ljudi moraju biti u karanteni koji su bili u doticaju sa žrtvom,znači nije opasan..
A kakav to doticaj mora biti? A koliko mora proć da se nešto proglasi epidemijom?
...svašta
Meningokok nije virus nego bakterija koja voli izazvati meningitis. Ta bolesčura opet u nekim slučajevima ( kao ovaj ) može se razviti fulminantno u obliku meningokokne sepse što je onda često fatalno. Štos u ovome je da oslabljni imunitet bolesnika omogući meningokoku da "provali" u krvni optok tj. cirkulaciju. Baktrije i njezini endotoksini koje izlučuje brzo uslijed svladanog imuniteta na tijelo utječu stvarajući sliku septičkog šoka. E tu je sad već strašno teško stanje gdje dolazi do tkz. sistemske vazodilatacije, pada tlaka, teške dehidracije s visokom temperaturom i postupnim gašenjem vitalnih funkcija. Liječenje ovdje treba biti urgentno, agresivno i svakako ga treba provoditi u anesteziološkim Jedinicama intenzivnog liječenja.

Ljudi koji su bili u nekakvom kontaktu mogu imati baktriju u nosu i ždrijelu ali najčešće uopće se neće razboliti a njihov imunitet, ukoliko su zdravi, će se već obračunati s meningokokom. Ipak bitno je da svi takvi ljudi mogu biti i potencijalni kliconoše. Stoga obavezno se daje rimactan tablete ( antibiotik ) kroz 2-3 dana da se eventualni meningokok "ukoka" u nosu i tako spriječi kliconoštvo ali i moguć razvoj meningitisa.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2005., 01:05   #20
dobro, fino si ti to meni objasnio
ali zašto ne postoji cjepivo protiv te bakterije..jel su ta cjepiva samo inače za viruse ili i za bakterije postoji???
__________________
Utaži žeđ željom za bolje nas....
bLOODSTONE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:24.