Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2010., 16:24   #1001
Zar netko zaista misli da dijete koje nikad nije vidjelo ili doživjelo udarac ne zna udariti drugu osobu? Ili počupati?
Moju prijateljicu je mali lupao autobusom igračkom po glavi dok god mu nije priuštila lagani udarac tim istim autobusom po glavi (a žena odlučila odgajat bez fizičkog nasilja) i dok nije osjetio da to boli. Ne, nije mu razvalila glavu

Piatnje: kako dijete zna što je to bol i kako mu objasniti što se drugoj osobi događa kad ga ono udara, čupa, grize ako to samo nije doživjelo? Naravno u blažoj mjeri.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 16:26   #1002
Quote:
MelodyNine kaže: Pogledaj post
kakvo opravdanje možemo naći u šamaranju odraslog djeteta?
Ok, možda neko može, hoće i želi. Ja - ne.
Nikakvo.
Dobro, možda bih mogla iskopati neki primjer

No i sama sam rekla da mi je šamar nešto što bih zadnje primjenila i da ga nikad nisam niti dala niti primila.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 16:31   #1003
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Nikakvo.
Dobro, možda bih mogla iskopati neki primjer

No i sama sam rekla da mi je šamar nešto što bih zadnje primjenila i da ga nikad nisam niti dala niti primila.
o tome sve vrijeme pričam.
ok, ja eto možda ne mislim da je tapšanje po guzi nešto osobito edukativno, i ne bih ga primjenjivala. odjedanput svi skaču kao da sam rekla da će dijete ostati šizofreno ako ga se udari po guzi.

što se tiče prirodnosti tuče i mega deniala u mojoj glavi - htjela sam samo reći da je ljudima prirođeno i karakterizira ih mnogo drugih stvari osim sebičnosti i agresivnosti.

da je tako prirodno i fino, ne bismo nikada dijete učili da, naime, nije dobro da udara svog mlađeg brata.

ja sam se posvađala i potukla sa kćeri od mamine prijateljice, dok smo se igrale. prilično se dobro toga sjećam. udarila sam je debelom svijećom
imala sam pet ili šest godina.
dobila sam takvu bukvicu od mame, igra je naravno bila završena, prijateljici sam se morala izviniti i zagrliti je.
niko me nije mlatnuo svijećom po glavi da mi kaže kako to boli.
mogla me je moja prijateljica mlatnuti, ali nije stigla, počeo je rasplet
__________________
They say we all lose 21 grams at the exact moment of our death, everyone. 21 grams, the weight of a stack of 5 nickels, the weight of a chocolate bar, the weight of a hummingbird...
MelodyNine is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 16:34   #1004
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
ja sam kao mala zaklala piliće. znači li to da mogu zaklati čovjeka kao odrasla osoba?
Ja nisam kao mali klao piliće, ali bih mogao zaklati čovjeka u određenim okolnostima. Ne bih mu mogao iskopati oči.
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 16:34   #1005
Quote:
vrrrlet kaže: Pogledaj post
Ja nisam kao mali klao piliće, ali bih mogao zaklati čovjeka u određenim okolnostima. Ne bih mu mogao iskopati oči.
jel bi ga mogao udariti po guzici?
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 16:34   #1006
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Ovo je istina. Koliko puta sam čula : lako tebi, tvoji su dobri
Ovu sam rečenicu uvijek doživljavala kao uvredu. A redovito bi dolazila od roditelja koji su svoju djecu razmazili na način da im je bilo lakše pustiti klinca da radi što hoće i udovoljavati njegovim mušicama nego se zaista baviti njime.

A dijete nije glupo, dijete osjeća da mu je udovoljeno samo kako bi ga se skinulo s dnevnog reda. A ono hoće biti primijećeno, želi da se roditelj bavi njime. Zato pronalazi sve efektnije i neprimjerenije načine da tu pažnju privuče.

I onda redovito takav roditelj moj trud i vrijeme uloženo u moje dijete omalovažava ovakvom rečenicom. Ispada da sam imala puke sreće pa me dopala dobra djeca.

Izbjegavam ljude s malom djecom. Imam traume iz djetinjstva moje djece.

Jednog dana tako sretnem susjedu na putu do dućana. S njom je curica od 4 godine. Majka zastane i čavrljala bi. Ja i ne bih, ali ne mogu je baš otpiliti. Mala je sigurno tridesetak puta zazvala "Mama!" a da se ova ni jednom nije odazvala. Mala je cvilila, vukla majku za jaknu, za vrećice i neprestano zazivala. Fascinantna je ta sposobnost ignoriranja vlastitog djeteta. Ja sam isprva bila nervozna zbog cijele te situacije, ali kako je odmicala sve mi je više bilo iskreno žao djeteta. Kako se možeš ne odazvati kad te dijete zove? Kako se to dijete osjećalo? Bilo je očito da je naviknuta na ignoriranje.

Zašto to dijete ne zna da je dovoljno majku jednom zazvati ako nešto zaista treba? Dijete bi to moralo znati. A ako ju ne treba, da se mora strpjeti dok mama razgovara s nekim?

Je li mojima to s neba palo?
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 16:35   #1007
5 godina i 1 ili 2 godine nije isto.
Dijete od 1-2 godine može udarati mamu, baku, tatu, drugo dijete a da mu se bukvica baš i ne može dati.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 16:36   #1008
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Jednog dana tako sretnem susjedu na putu do dućana. S njom je curica od 4 godine. Majka zastane i čavrljala bi. Ja i ne bih, ali ne mogu je baš otpiliti. Mala je sigurno tridesetak puta zazvala "Mama!" a da se ova ni jednom nije odazvala. Mala je cvilila, vukla majku za jaknu, za vrećice i neprestano zazivala. Fascinantna je ta sposobnost ignoriranja vlastitog djeteta. Ja sam isprva bila nervozna zbog cijele te situacije, ali kako je odmicala sve mi je više bilo iskreno žao djeteta. Kako se možeš ne odazvati kad te dijete zove? Kako se to dijete osjećalo? Bilo je očito da je naviknuta na ignoriranje.

Zašto to dijete ne zna da je dovoljno majku jednom zazvati ako nešto zaista treba? Dijete bi to moralo znati. A ako ju ne treba, da se mora strpjeti dok mama razgovara s nekim?

Je li mojima to s neba palo?
Poznato mi je to. O jako poznato.
Ja u tim situacijama potpuno počnem ignorirati mamu i počinjem razgovor s djetetom.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 16:37   #1009
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
5 godina i 1 ili 2 godine nije isto.
Dijete od 1-2 godine može udarati mamu, baku, tatu, drugo dijete a da mu se bukvica baš i ne može dati.
dobro, ali koliko te snažno može udariti dijete od godinu dana?
šta mu uradiš onda kad te udari, tapšaš ga po guzi? blago?
pa dobro, to je ok, ali opet ne znači da neće udariti tebe ili nekog drugog kad bude imalo 5 i bude malčice jače Shvataš šta želim reći?
Ako je premalo za bukvicu, premalo je i da bi od 1 do 5 godine upamtilo da će, kad te udari ručicom po faci ili zgrabi za kosu, dobiti tapšom po guzi
__________________
They say we all lose 21 grams at the exact moment of our death, everyone. 21 grams, the weight of a stack of 5 nickels, the weight of a chocolate bar, the weight of a hummingbird...

Zadnje uređivanje MelodyNine : 24.11.2010. at 16:54.
MelodyNine is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 16:40   #1010
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
jel bi ga mogao udariti po guzici?
Ovisno o guzici.

Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Je li mojima to s neba palo?
Palo je s tebe. Odnosno, tvoje metle.
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 16:49   #1011
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
....
ovo su tvoja razmišljanja.
ostajem pri onom što sam rekla, nema smisla razvodnjavati.
samo želim isprobati sve moguće prije nego što mi ruka poleti.
i nadam se da se to ipak neće desiti.

osim tog jednog puta,zaista nikad nisam dobila nikakvu usputnu pedagošku, tako da je
moje razmišljanje išlo iz nekog osobnog iskustva. barem su mi tako rekli, da se
sa mnom uvijek uspjelo dogovoriti, bez obzira koliko sam bila mala i voljela se inatiti.
pa eto, možda je i do gena, tko će sada to više znati.
__________________
It's a beautiful day..Don't let it get away..
NatriX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 16:54   #1012
Quote:
MelodyNine kaže: Pogledaj post
....što se tiče prirodnosti tuče i mega deniala u mojoj glavi - htjela sam samo reći da je ljudima prirođeno i karakterizira ih mnogo drugih stvari osim sebičnosti i agresivnosti.
da je tako prirodno i fino, ne bismo nikada dijete učili da, naime, nije dobro da udara svog mlađeg brata.
Mala djeca moraju biti sebična, to im je jedini način da prežive dok su nejaki i nemoćni da se brinu sami za sebe.Pri tom znaju biti i agresivni, obzirom da se uslijed odgoja pojavljuju metode korekcija u ponašanju, kako bi to dijete bilo što uspješnije i bolje socijalizirano, a te metode vrlo se često djeci ne sviđaju.

Roditelj mora biti jako koncentriran kako ne bi propustio takve elemente u odgoju koji služe socijalizaciji i to je ono o čemu Perzefon@ priča.O dosljednosti i koncentraciji.

Dijete će iskoristiti, zbog sebičnosti i nekorigirane agresije, bilo kakav i najmanji propust u svoju korist, a naravno da onda takvom (ne)roditelju ne preostaje drugo, nego pribjegavati sve grubljim metodama korekcije ponašanja i socijalizacije, kojima onda, naravno, stvara i niz kontraefekata.

Stvari ne smiju izmaći kontroli, jer su posljedice vrlo ružne.
Ašatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 16:59   #1013
Ja se ne sjećam da sam igdje napisala da odobravam " šaku u glavu " kako neki pretjeruju.
I naravno da je kazna prvo što treba napraviti. Ali nije moguće da niste naišli i na primjer kada ni kazna ne djeluje ?
Dajte mi , molim vas, adresu vašeg savršenog svijeta.
Ja samo kažem da lupiti djete po guzici kada dobrano zasluži nije ZLOSTAVLJANJE.
Ja , nažalost, sa pravim zlostavljanjem imam iskustva i znam što govorim. ( ali ovo nije tema za to.)
Ima situacija kada se roditelj zaista trudi do besvijesti. Kada razgovara i čini se da dijete shvaća.
Onda dijete krene u srednju školu, umisli si da je faca koja sve zna i starci odjednom postanu glupi i nemaju pojma.
Isuse, pa gdje vi živite ?!
Ako ćemo baš po vašem....pa i kazne su neka vrsta zlostavljanja. Pa su neizbježne ako želite da vam tinejdžer odraste u barem donekle normalnu osobu.
__________________
All I wanna say is that they don"t really care about us.
lovely_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 17:06   #1014
Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
Ja se ne sjećam da sam igdje napisala da odobravam " šaku u glavu " kako neki pretjeruju.
I naravno da je kazna prvo što treba napraviti. Ali nije moguće da niste naišli i na primjer kada ni kazna ne djeluje ?
Dajte mi , molim vas, adresu vašeg savršenog svijeta.
Ja samo kažem da lupiti djete po guzici kada dobrano zasluži nije ZLOSTAVLJANJE.
Ja , nažalost, sa pravim zlostavljanjem imam iskustva i znam što govorim. ( ali ovo nije tema za to.)
Ima situacija kada se roditelj zaista trudi do besvijesti. Kada razgovara i čini se da dijete shvaća.
Onda dijete krene u srednju školu, umisli si da je faca koja sve zna i starci odjednom postanu glupi i nemaju pojma.
Isuse, pa gdje vi živite ?!
Ako ćemo baš po vašem....pa i kazne su neka vrsta zlostavljanja. Pa su neizbježne ako želite da vam tinejdžer odraste u barem donekle normalnu osobu.
navela sam primjer, Xeni, stranicama prije, kada ni verbalna ni fizička kazna nije više funckionirala kod dečka, kasnije adolescenta, koji je imao teške probleme u ponašanju.
i sama sam imala osobnog iskustva sa zlostavljanjima. zašto misliš da svi mi živimo u savršenom svijetu, i da nemamo iskustva sa zlostavljanjem?
mislim da postoji razlilka između tapšanja po guzi (koje ne smatram osobito funkcionalnim i potrebnim), i između šamara i udarca.
i mislim da je pogrešno, u svakoj prilici, ošamariti dijete i adolescenta.
to što ti misliš da je u nekim situacijama opravdano, ne znači da ja živim u savršenom svijetu.
baš suprotno - iz svog sam nesavršenoga svijeta naučila da je to pogrešno, uvijek.
ti si naučila nešto drugo.
sad smo gotovi ljudi.
priča je gotova, valja nam živjeti. nema potrebe da budeš tako ogorčena na ljude na ovoj temi, ne poznajemo te osobno.
__________________
They say we all lose 21 grams at the exact moment of our death, everyone. 21 grams, the weight of a stack of 5 nickels, the weight of a chocolate bar, the weight of a hummingbird...

Zadnje uređivanje MelodyNine : 24.11.2010. at 17:13.
MelodyNine is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 17:11   #1015
Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
Onda dijete krene u srednju školu, umisli si da je faca koja sve zna i starci odjednom postanu glupi i nemaju pojma.
Pa to je normalno.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 17:17   #1016
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Opet mudrica koja nam želi reći da tučeš dijete jer je preglupo, a odraslog ne jer može shvatiti. Znači li to da
a) djecu s poteškoćama u razvoju možeš tući dok ne umru, pa makar imali 40 godina?
b) možeš tući dementne starce, roditelje, bake, djedove?
c) možeš liječiti alkoholičare, narkomane, kockare mlaćenjem, jer očito ne shvaćaju što im škodi?
niti sam mudrica niti tucem ikoga
djecu nemam i kad ih budem imala ne namjeravam ih tuc

a ovo sto si nabrojala mislim jesi ti stvarno toliko bistra pa si to zakljucila iz mog posta?

stalno izvrcete sve zivo tako da rasprava nema smisla

ugl ja imam svoj stav, koji en ukljucuje ZLOSTAVLJANJE, a znam kako sam ja odgajana a i ljudi iz moje okoline, pa smo svi normalni
__________________
It's you, it's you, it's all for you Everything I do I tell you all the time Heaven is a place on earth with you Tell me all the things you want to do...<3
~StarPrincess~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 17:43   #1017
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Pa to je normalno.
Zašto bi to bilo normalno? Ja nikada nisam mislila da su moji roditelji glupi i da sam najpametnija na svijetu.
Kao što sam već rekla na istoj temi na psihologiji (valjda), tući ću svoju djecu. Ne premlaćivati, ali katkad će dobiti po guzi.
A ovo uspoređivanje djece s odraslima- jednostavno nemam riječi! Prvo bi tu neke dobro našamarala.
__________________
..sjećanja ostaju i samo ona su mi spas..
umorna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 17:52   #1018
Quote:
umorna kaže: Pogledaj post
Zašto bi to bilo normalno? Ja nikada nisam mislila da su moji roditelji glupi i da sam najpametnija na svijetu.
Kao što sam već rekla na istoj temi na psihologiji (valjda), tući ću svoju djecu. Ne premlaćivati, ali katkad će dobiti po guzi.
A ovo uspoređivanje djece s odraslima- jednostavno nemam riječi! Prvo bi tu neke dobro našamarala.
Je, to je normalno.
Bunt, skidanje roditelja sa pijedestala, svađanje, suprotstavljanje autoritetima,neposlušnost, razmišljanje svojom glavom... - sve je to normalan pubertet. Pubertet tome i služi.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 18:03   #1019
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Je, to je normalno.
Bunt, skidanje roditelja sa pijedestala, svađanje, suprotstavljanje autoritetima,neposlušnost, razmišljanje svojom glavom... - sve je to normalan pubertet. Pubertet tome i služi.
Aha, kad bi mu prilijepila šamarčinu brzo bi taj bunt prestao.
I što je najgore od svega, neki ni ne prerastu taj pubertet i nastave "razmišljati svojom glavom".
__________________
..sjećanja ostaju i samo ona su mi spas..

Zadnje uređivanje umorna : 24.11.2010. at 18:04. Reason: pravopis:D
umorna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 18:08   #1020
Quote:
umorna kaže: Pogledaj post
Aha, kad bi mu prilijepila šamarčinu brzo bi taj bunt prestao.
I što je najgore od svega, neki ni ne prerastu taj pubertet i nastave "razmišljati svojom glavom".
Ne, nego neki nisu smjeli proživjeti bunt i pubertet pa nisu nikad ni počeli razmišljati svojom glavom.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:26.