Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2009., 17:14   #21
Quote:
Dejan3 kaže: Pogledaj post
Što se tiće ovog zadnjeg, što ako netko želi zaštiti skladbu koja je evidentno plagijat? U tom slučaju ipak netko reagira, jel?
Ako si skladatelj, lako bi ti se moglo pokazati isplativim investirati nešto novaca u odvjetnika da ti pojasni stvari. Sat odvjetničkih konzulatcija je 500 kn.

Odgovor na tvoje pitanje ne znam, ali koliko sam ja shvatio logiku suda i pravosuđa, NITKO osim suda ne može utvrditi da je nešto plagijat, ma kako očigledno to bilo, jer taj koji bi to utvrdio i onda po tom zaključku postupio bi uzeo vlast u svoje ruke, što je kazneno djelo, a dokaže li se kasnije da je u krivu, može ga tako nešto i koštati.

Zato će ZAMP nvj. registrirati svaku skladbu od svakoga. Takva registracija, pretpostavljam, onda može poslužiti autoru da dokaže vremenski slijed nečega ("ja sam skladbu registrirao prije tebe"). Iako se meni čini da je prvenstvena svrha takve registracije da oni koji iskorištavaju skladbe imaju gdje i kome uplatiti naknadu za to (ZAMP-u), a da onda ZAMP može preusmjeriti tantijeme registriranom autoru.

No, kako god bilo, reagirati na plagijat (i sve posljedice proizašle iz toga) je zadaća samo stvarnog AUTORA. Zadaća je autora, dakle, da štiti svoj izvor hljeba i svoje pravo, po mogućnosti upozorenjem ili dogovorom, a ako ne ide tako, onda i obraćajući se sudu za zaštitu.

Simplificirano, nije moguće autoru očekivati da će društvo zapošljavati "muzičke policajce" koji će slušati uokolo tko je prvi nešto skladao, a tko je to onda plagirao.

Još jednom, disclaimer: ja nisam pravnik, pa za pravilan slijed koraka koji bi trebao poduzeti se svakako obrati istome.

Što se ZAMP-a tiče, ako ti je ozbiljno stalo, lijepo se odšeći u najbližu poslovnicu osobno. Ako te i onda ignoriraju, barem ćeš imati na koga vikati. Ako te ne ignoriraju, pitaj imaju li pravnu službu gdje možeš postaviti pitanje. (Ja sam jednom, primjerice, otišao u GSKZ i pokazali su mi gdje sjede pravnici, pa sam postavio par pitanja koja su me zanimala. Tako da nije nemoguće da postoji tamo netko s licencom tko ti može rastumačiti stvari i besplatno.)

Zadnje uređivanje tome : 12.03.2009. at 17:23.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 23:26   #22
Copyright na web stranicu, sadržaj i slike na njoj

Pozdrav,

zanima me gdje zaštitit copyright-om vlastitu web stranicu i sav tekst, slike na njoj. Pola webova ima samo stavljeno "(c)2009 by MateMatić". Dali je time zaštićena web stranica ili je potrebno negdje predati nekakvu papirologiju da se zaštiti.

Problem je što recimo izradim banner ili logotip za nekoga i kako ga ja recimo mogu zaštitit da klijent nebi uzeo sebi u ruke i rekao da je on napravio.

Dakle, ta dva pitanja me zanimaju. Molim da se ne prebacuje na pdf WWW jer se tiče prava.

Srdačan pozdrav!
__________________
Nisam slijep, samo vas ignoriram.
Zodiac is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 24.03.2009., 23:33   #23
zastita imena

Prica ide ovako: jedan glazbenik uz pomoc jos jednog prijatelja osniva voklanu grupu pod odredjenjim imenom. S tom skupinom, tada maloljetnih, osoba putuje po svijetu, odrzava nastupe i koncerte pod "humanitarnim" nastojanjima, snima 5 nosaca zvuka i jedan DVD. Sad me zanima kolika prava imaju ti clanovi koji nikada nisu imali uvid u financijske transakcije, niti su ikada sto placali, a dobivali su povremeno simbolicne naknade!
Zapravo me ne zanima toliko financijska strana te price, nego pitanje je, moze li taj gospodin (u slucaju da prvobitni clanovi vise nisu u mogucnosti odvajati vrijeme za to) skupiti drugu grupu ljudi i pod istim imenom nastupati, prodavati CD-ove i DVD-ove (koji uz ime prethodne grupe ima i njihove fotografije).
Hvala.
Nadam se da nije prekomplicirano!?
iva_pi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 23:36   #24
Zanima me mogu li prvobitni clanovi na neki nacin zastititi to ime?
iva_pi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 09:46   #25
Glazba na radnom mjestu?

Da li je dozvoljeno slušati glazbu koja se nalazi u Vašem radnom računalu i ako nije, kolika je kazna?
Godzilla2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 10:53   #26
to ovisi o "politici" firme u kojoj radis. Ja sam konstantno slusao glazbu, jer sam bio nevezan i za tel, i za druge ljude, pa nikome nije mogla smetat. Kad bi netko dosao do mog ureda, uredno se smanji/ugasi glazba, niko nikada nije prigovorio. A iskreno, poboljsa se uvijet i efektivnost rada
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 10:59   #27
Da, ali mislim da sam načula nešto da ZAMP ima neki zakon o tome...Pa men zanima da li ima nešto istine u tome? Jer glazba je u mom radnom računalu...
Godzilla2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 11:13   #28
Quote:
Godzilla2 kaže: Pogledaj post
Da, ali mislim da sam načula nešto da ZAMP ima neki zakon o tome...Pa men zanima da li ima nešto istine u tome? Jer glazba je u mom radnom računalu...
kod kupnje praznih CD-DVDova se placa neki namet, porez (neznam tocno naziv) radi tim mp3... Ilegalno je prodavat/copirat drugima, ali ju koristit za slusanje , gotovo sam siguran, nije.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 13:46   #29
Autorizacija knjige

Pozdrav svima...
Nadam se da ce mi netko znati odgovoriti.
Naime, zanima me da li osoba koja pise knjigu o umrloj osobi (knjiga je iskljucivo o umrloj osobi) mora dati tekst knjige na autorizaciju osobi koja je zakonski nasljednik umrle osobe o kojoj se pise knjiga.
Vecinu materijala za knjigu je dala osoba koja je nasljednik umrle osobe o kojoj se pise knjiga ali me zanima moze li se knjiga izdati bez da nasljednik to odobri.

Hvala unaprijed!
Margaritela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 14:52   #30
Quote:
Margaritela kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima...
Nadam se da ce mi netko znati odgovoriti.
Naime, zanima me da li osoba koja pise knjigu o umrloj osobi (knjiga je iskljucivo o umrloj osobi) mora dati tekst knjige na autorizaciju osobi koja je zakonski nasljednik umrle osobe o kojoj se pise knjiga.
Vecinu materijala za knjigu je dala osoba koja je nasljednik umrle osobe o kojoj se pise knjiga ali me zanima moze li se knjiga izdati bez da nasljednik to odobri.

Hvala unaprijed!
mislim da da!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 14:53   #31
po HR zakonu svaki se može spržiti sa orginalnog CD-a na prazan CD i može imati 100 i više takvih cd.a npr. od madonne i to je legalno. ilegalno je ak počneš prodavati! te kopirane CD-e!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 14:56   #32
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
kod kupnje praznih CD-DVDova se placa neki namet, porez (neznam tocno naziv) radi tim mp3... Ilegalno je prodavat/copirat drugima, ali ju koristit za slusanje , gotovo sam siguran, nije.
obrazloženje ZAMPA je bilo da se prazni cd-i kupuju isključivo za ilegalnu distribuciju glazbe

čudno, kak to da se onda nije napravil porez i za prazan papir koji idu u fotokopirni aparat!

znači oni unaprijed znaju što mo radimo s tim cd-ima, vidoviti su!

taj porez bi da se neko zanital pa taj porez "tužil" na ustavnom sudu, pao odmah!

Zadnje uređivanje Katrin : 25.03.2009. at 15:03.
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 23:36   #33
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
taj porez bi da se neko zanital pa taj porez "tužil" na ustavnom sudu, pao odmah!
Taj namet postoji u mnogim zemljama i pokušano je osporiti ga, ali ne znam za primjer gdje je namet stvarno i pao. Radi se, koliko sam shvatio, o posebnim interesima i države jer su moderni mediji za muzičare doslovno i u svakom smislu isto što bi bili replikatori iz Star Treka za proizvođače hrane - prilično ih gadno pogađaju u praksi. Mislim da je ideja da bi se takav namet smanjio ili ukinuo kako bi se razvila stvarno funkcionalna tehnologija zaštite od kopiranja.

---

Mislim da nečija usporedba s papirom i fotokipranjem ne stoji sasvim jer cijena izrade fotokopije knjige nije ista kao i cijena izrade kopije CD-a, čisto zbog vremenskog normativa.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 23:38   #34
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
po HR zakonu svaki se može spržiti sa orginalnog CD-a na prazan CD i može imati 100 i više takvih cd.a npr. od madonne i to je legalno. ilegalno je ak počneš prodavati! te kopirane CD-e!
U nekim je zemljama to dovelo i do nekih apsurda. Primjerice, u nekoj zemlji (mislim da je u pitanju Kanada) nije legalno napraviti kopiju CD-a i dati je prijatelju, ali ako prijatelj posudi originalni CD i sâm napravi sebi kopiju, to jest legalno.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 23:47   #35
Quote:
Margaritela kaže: Pogledaj post
Vecinu materijala za knjigu je dala osoba koja je nasljednik umrle osobe o kojoj se pise knjiga ali me zanima moze li se knjiga izdati bez da nasljednik to odobri.
Sasvim sigurno ti nitko ne može zabraniti da govoriš ili pišeš o bilo kome, niti moraš tražiti dopuštenje onoga o kome pišeš. Kamo bismo došli kada ne bi bilo tako? Povijesne knjige bi bile nemoguće, novinski članci o sportu, kulturi, javno zanimljivim osobama bi bili zapriječeni...

Naravno, TO ne implicira da osoba o kojoj se piše (ili njen nasljednik), nakon što pročita što je o njoj pisano, ne može pokrenuti spor s ciljem da zabrani daljnje izdavanje knjige - bez obzira s kojim argumentima, jer će o tome ionako onda odlučivati sud. Mislim da to i nije rijedak slučaj, iako su razlozi i temelji takvih sporova vjerojatno svakakvi.

U svakom slučaju, takva knjiga nije i ne smije biti niti na koji način označena kao "autorizirana biografija" ili slično "autorizirano" djelo bez pitanja, ma koliko materijala dao netko tko je sin, kćer, unuk ili žena osobe o kojoj je knjiga.

--

Ali ako pod "materijalima" koje si dobio od nasljednika misliš na tekstove koji su nečije autorsko djelo, onda sasvim sigurno ne smiješ objaviti te tekstove bez dopuštenja nositelja autorskih prava. Možeš pisati o tome što si pročitao, o tome što si iz toga saznao, ali ne i objavljivati.

Ako pod "materijalima" smatraš kakve osobne stvari, poput privatnih pisama te osobe ili štogod treće (u manjoj ili većoj mjeri privatno ili osobno), onda ne znam, ali pristojnost nalaže da ne izigraš nečije povjerenje.

--

U svakom slučaju ako ti pod "objavljivanjem knjige" misliš uzeti razne stvari koje su drugi ljudi napisali i onda to ukoričiti skupa i nazvati "knjigom", prilično sam siguran da to onda nije knjiga već puko ilegalno postupanje.

--

Sve gornje uz napomenu da nisam odvjetnik.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 00:39   #36
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Taj namet postoji u mnogim zemljama i pokušano je osporiti ga, ali ne znam za primjer gdje je namet stvarno i pao. Radi se, koliko sam shvatio, o posebnim interesima i države jer su moderni mediji za muzičare doslovno i u svakom smislu isto što bi bili replikatori iz Star Treka za proizvođače hrane - prilično ih gadno pogađaju u praksi. Mislim da je ideja da bi se takav namet smanjio ili ukinuo kako bi se razvila stvarno funkcionalna tehnologija zaštite od kopiranja.

---

Mislim da nečija usporedba s papirom i fotokipranjem ne stoji sasvim jer cijena izrade fotokopije knjige nije ista kao i cijena izrade kopije CD-a, čisto zbog vremenskog normativa.
kopiranjem knjige se također krše autorska prava pa nema nameta!

bit je da je zakon uveden jer ZAMP tvrdi da mi kupujemo prazne CD.e jer pržimo glazbu, znači oni su vidoviti, kaj oni znaju za što će meni prazan CD!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 00:42   #37
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
U nekim je zemljama to dovelo i do nekih apsurda. Primjerice, u nekoj zemlji (mislim da je u pitanju Kanada) nije legalno napraviti kopiju CD-a i dati je prijatelju, ali ako prijatelj posudi originalni CD i sâm napravi sebi kopiju, to jest legalno.
pa to sam i ja napisal!

smiješ sebi napraviit i 1000 kopija i sve ja po zakonu, ali čim ideš to distribuirati onda je ilegala.

btw. ak slušate CD u autu radije si napravite kopiju tog CD-a jer se drmusanjem auta na CDu nastaju lagaana oštećenja pa če vam s vremenom cd se unišititi.

u SAD-u nije dozvoljeno kopiranje CD-a ni za sebe!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 00:48   #38
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
U nekim je zemljama to dovelo i do nekih apsurda. Primjerice, u nekoj zemlji (mislim da je u pitanju Kanada) nije legalno napraviti kopiju CD-a i dati je prijatelju, ali ako prijatelj posudi originalni CD i sâm napravi sebi kopiju, to jest legalno.
Pa tako je i u Hrvatskoj, a i u EU. Što je tu apsurdno, ako imaš CD u leglnom posjedu, što posudba jest, onda ga imaš pravo kopirati.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 00:52   #39
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Radi se, koliko sam shvatio, o posebnim interesima i države jer su moderni mediji za muzičare doslovno i u svakom smislu isto što bi bili replikatori iz Star Treka za proizvođače hrane - prilično ih gadno pogađaju u praksi. Mislim da je ideja da bi se takav namet smanjio ili ukinuo kako bi se razvila stvarno funkcionalna tehnologija zaštite od kopiranja.
Prije će biti da su moderni mediji za glazbenike i glazbene kompanije nešto kao replikatori hrane - jednom se u životu potrude nešto napraviti, a onda doživotno ubiru pare od toga repliciranjem, jer im zakon dopušta. Toga nema ni u jednom drugom zanimanju. A kopiranje samo stavlja stvari na svoje mjesto

Osim toga, glazbenici najviše zarađuju od koncerata, na pločama zarađuju uglavnom kompanije tipa Croatia Records.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 09:49   #40
Tome, hvala na odgovoru...
Naime, ja sam ona druga strana... ne pisem ja knjigu... Tako da sam zabrinuta sto sve moze izaci s obzirom na koje sve je izvore koristio autor.
Hvala jos jednom!
Margaritela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:56.