Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2016., 19:58   #1541
Ovak, imam kupljenu prvu nekretninu, i normalno osloboden sam placanja poreza na 50 kvadrata jel, e sad me zanima s obzirom da se to 5 (ili 3 ) godina nemoze iznajmljivati i prodavati da li je problem ako ja curu prijavim da zivi samnom ili i to se nesmije, dakle nema nikakvo ugovora, nego smo odlucili zivjeti zajedno i ona bi prijavila prebivaliste (ili boraviste ) na tu adresu i sad me zanima da li se to smije, da li bi mogao imati problema sa zakonom i poreznom ili dok god nije iznajmljivanje se to njih ne tice

Hvala
Bankina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 21:27   #1542
Pa prijavi ju,ionako neće plaćat stan lovom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 13:54   #1543
Javili su mi iz HEP-a da nismo dostavili sve potrebnu dokumentaciju za natječaj pa me zanima na što da se pozovem (zakon ili pravilnik) da mi konkretno odgovore što nije dostavljeno ili je nevaljano.

Ja sam uvjerena da smo dostavili svu dokumentaciju, ali nije isključena mogućnost da je nešto u dokumentaciji neispravno, a želim da se izjasne što nije dobro.
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 19:30   #1544
Quote:
Bankina kaže: Pogledaj post
Ovak, imam kupljenu prvu nekretninu, i normalno osloboden sam placanja poreza na 50 kvadrata jel, e sad me zanima s obzirom da se to 5 (ili 3 ) godina nemoze iznajmljivati i prodavati da li je problem ako ja curu prijavim da zivi samnom ili i to se nesmije, dakle nema nikakvo ugovora, nego smo odlucili zivjeti zajedno i ona bi prijavila prebivaliste (ili boraviste ) na tu adresu i sad me zanima da li se to smije, da li bi mogao imati problema sa zakonom i poreznom ili dok god nije iznajmljivanje se to njih ne tice

Hvala
naravno da može, kakvo je to ludo pitanje
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 06:51   #1545
a nije ludo, sta ja znam, ova drzava uzima za svaki klinac, pa reko da nebi ju prijavio a ono par tisuca eura dode za platiti drzavi, kojih ja naravno nemam

znaci bez problema ju mogu prijaviti
Bankina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2016., 23:20   #1546
Nadam se da postavljam pitanje na pravo mjesto.
Bivša sam predsjednica jedne studentske udruge i početkom mandata potpisala sam ugovor s gradom za sredstva za određeni projekt. Na natječaj za projekt prijavila se predsjednica udruge prije mene, međutim dok je natječaj završen i dok je ugovor stigao, obavljeni su izbori i ona više nije bila predsjednica, već ja, stoga sam ja potpisnica ugovora.

Međutim, projekt za koji je ona tražila novac je prošao dok nam je novac od grada sjeo na račun udruge (riječ je o 3750kn), stoga sam ja podnijela zahtjev za prenamjenu sredstava, međutim to nam je odbijeno jer nisam zahtjev podnijela u roku.

U odgovoru kojim se odbija prenamjena sredstava, također je naznačeno da se novac vrati na račun grada (to je bilo u siječnju 2015.). U travnju 2015. sam ja taj novac i vratila gradu, u međuvremenu su bili novi izbori i ja se nisam kandidirala, ali sam u dobrim odnosima s novom predsjednicom, stoga sam znala sve o tome kako udruga posluje.

Budući da nam većinu projekata financira fakultet, stanje na računu se nije ni provjeravalo do nedavno kada smo saznali da uplaćeni novac nikada nije stavljen na račun grada, već je ostao na računu udruge. Nikakva obavijest o dugu nikada nije stigla već više od godinu dana.

Imam uplatnicu kojom mogu potvrditi da sam izvršila transakciju. IBAN je točan, podaci o platitelju, primatelju, sve je točno, na uplatnici je moj potpis, pečat udruge, pečat banke. Dakle, sve je uredno ispunjeno, ali transakcija nije izvršena.

Mene sad zanima, što da ja radim. Budući da sam ja potpisnica ugovora, ja i odgovaram za taj iznos, stoga ne želim novac samo tako ostaviti na računu udruge da ga netko drugi potroši, a ja odgovaram. Vjerujem da je banka tu nešto pogriješila i da nije izvršila uplatu.

Imam opciju otići do uprave grada - tu ću ja nadrapat jer me mogu pitati - kako sam to tek sad skužila da nije uplaćeno i mogu tražiti da ponovno izvršim uplatu, a trenutno nemamo dovoljan iznos na računu (oko 3000kn imamo).
Ako odem u banku, pitam njih - opet me strah da ću nekako ja nadrapat, ipak je to banka.
Ako dignem pare i uzmem sebi - što ako teku kamate iako ja nisam obaviještena i za 10god izbace mene i obitelj iz kuće zbog dugovanja od 3750kn koji sam vratila na vrijeme? Teče li zastara uopće na ovo i kolika je?

Ako podignem pare, šutim o ovome, hoće li nastupit zastara i za koliko? Hoću li jednog dana odgovarat za neki ogroman iznos zbog kamata?

Da napomenem, nije mi cilj ''ukrasti'' tih 3000kn, već me strah da ako sada (preko godinu dana poslije) prijavim da novac nije uplaćen, da ću nekako snosit odgovornost i morat uplatiti još i više od prvotnog troška. Također, čak i da zatraže iznos od 3750kn (koliko i dugujemo) udruzi fali novaca, a ja to iz svog džepa ne mislim nadomiriti jer novac nije trošen za vrijeme mog mandata, a i trošen je u svrhu projekata udruge.

Eto, molim pomoć.
__________________
''Have you ever had that feeling? That you’d like to go to a whole different place and become a whole different self?''
Pugnaculum is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 00:38   #1547
Pozdrav, trebao bih se uskoro zaposlit i rekli su mi da moram ic napravit tekuci racun, jel mi moze tko objasnit sta je to tocno? Koja je razlika izmedju tog tekuceg i onog stednog i jel se moze odmah s tim tekucim kupovat preko interneta te jel se moze s tim tekucim ulazit u minus jer to apsolutno nikako ne zelim, i ako se moze, jel mogu ja njima rec da mi nekako blokiraju to tako da ono sta imam na racunu, to mogu potrosit?
reason2die is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 13:02   #1548
Pozdrav,

Interesira me, u slucaju da na opcinskom sudu (naknada stete) zbog nezadovoljavajuce presude ulozim zalbu, platim pristojbe za zupanijski, na njemu dobijem sto je trazeno, imam li pravo i na povrat sudskih troskova i s opcinskog ili samo sa zupanijskog?



Hvala
__________________
~~ "Pusti budalu!" - je prouzročilo više štete čovječanstvu nego potres, poplave i suše. ~~
K20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 12:36   #1549
Valjda je ovo pravo mjesto.

Kupio sam robu preko Interneta u vrijednosti za koju prodavatelj snosi troškove dostave. Dakle dostava je za mene bila besplatna. Poštar mi je predao pošiljku, ja sam dao novac i potpisao. Smatrao sam da je time dostava izvršena i sve plaćeno. Međutim, pošta mi je nekoliko dana kasnije poslala račun u kojoj traže od mene da platim otkupninu HUB 1 u iznosu od 42 kune, valjda obračunatu prema ukupnom iznosu koji sam platio prodavatelju.

Ako je kupoprodajnim ugovorom između mene kao kupca i prodavatelja dogovoreno da on snosi troškove dostave, a prodavatelj sam bira dostavljača, dakle ja u tom njihovom poslovnom odnosu nikako ne sudjelujem, da li ja uopće mogu biti obveznik plaćanja te naknade?

Nije neki novac, ali mi idu na živce s tim skrivenim i besmislenim troškovima, pa me zanima da li se ima smisla zafrkavat s time i napisati prigovor.
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 19:49   #1550
Book svima imam jedno pitanje. Dečko mi treba potvrdu o nekaznjavanju , no nazalost tokom radnog vremena suda u Zagrebu on radi. Da li mogu ja to umjesto njega napraviti ili barem pokupiti formular?
__________________
Music and cars :) Honda ; R34;NSX
Roisin Murphy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 09:35   #1551
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
Valjda je ovo pravo mjesto.

Kupio sam robu preko Interneta u vrijednosti za koju prodavatelj snosi troškove dostave. Dakle dostava je za mene bila besplatna. Poštar mi je predao pošiljku, ja sam dao novac i potpisao. Smatrao sam da je time dostava izvršena i sve plaćeno. Međutim, pošta mi je nekoliko dana kasnije poslala račun u kojoj traže od mene da platim otkupninu HUB 1 u iznosu od 42 kune, valjda obračunatu prema ukupnom iznosu koji sam platio prodavatelju.

Ako je kupoprodajnim ugovorom između mene kao kupca i prodavatelja dogovoreno da on snosi troškove dostave, a prodavatelj sam bira dostavljača, dakle ja u tom njihovom poslovnom odnosu nikako ne sudjelujem, da li ja uopće mogu biti obveznik plaćanja te naknade?

Nije neki novac, ali mi idu na živce s tim skrivenim i besmislenim troškovima, pa me zanima da li se ima smisla zafrkavat s time i napisati prigovor.
koliko znam, platio si zapravo dostavu novca njemu.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 00:38   #1552
Quote:
Roisin Murphy kaže: Pogledaj post
Book svima imam jedno pitanje. Dečko mi treba potvrdu o nekaznjavanju , no nazalost tokom radnog vremena suda u Zagrebu on radi. Da li mogu ja to umjesto njega napraviti ili barem pokupiti formular?
Formular vrlo vjerojatno postoji i negdje na netu tako da to možeš svakako, no podnijeti zahtjev za njega možeš samo uz ovjerenu punomoć.
Stravinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 10:56   #1553
Ljudi, hitno je!!!
Trebam odvjetnika, radi se o vrlo zakompliciranom slučaju plaćanja uzdržavanja za djecu.
Zaista je jako hitno, molim vas u inboks neki kontakt.
Hvala
__________________
I'm Scottish. Fuck is a verb. Prick is a term of endearment.

B.B.
Sandy Cheeks is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2016., 10:00   #1554
Pozdrav, trebala bi samo jednu informaciju koju ne mogu pronaći na netu obzirom da nisam pravne struke i ne snalazim se na tom polju, a dobila sam u zadatak za pronaći odgovor..

Naime, radim u ustanovi koja je registrirana za djelatnosti botaničkih i zooloških vrtova i prirodnih rezervata (91.04) te pod njom ima svega par točaka kao registrirane djelatnosti. Registrirali bi dodatne djelatnosti poput organiziranje tečajeva, seminara, poduka i drugih edukacijskih aktivnosti (znači neformalno obrazovanje), izdavanje edukacijsko-intepretacijskih materijala itd. Naime, ono šta nam je glavni cilj jest uvođenje in-house edukacije zaposlenika (obzirom da posao koji obavljaju ne postoji službeno kao zanimanje) te manjih tečajeva za ljude iz drugih ustanova sličnog područja djelatnosti, a da ne moramo biti ustanova za obrazovanje odraslih. Ukoliko sam dobro iščitala zakon, ako je u pitanju neformalno obrazovanje u svrhu osobnog razvitka - registriramo se za Ostalo obrazovanje i podučavanje (85.59). Ukoliko sam dobro do sada povezala stvari, što mi je dalje činiti ?

Ispričavam se ako sam loše postavila post, znam da bi to naš pravnik trebao rješavati, ali tako me zapalo pa Vas ovim putem molim za savijet.. hvala!
Sunčiaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 00:26   #1555
Pozdrav, kratko pitanje:

Gdje se točno može prijaviti poslodavca fiskalnoj i sanitarnoj inspekciji? Konkretno poslodavac odbija radnike prijaviti za zdravstveno osiguranje, nemaju sanitarne iskaznice, te ne izdaje račune.
DreamerNeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 08:56   #1556
http://www.mrms.hr/ministarstvo-rada...pektorat-rada/
https://zdravlje.gov.hr/o-ministarst...nspekcija/1347
http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 20:42   #1557
Nikako da pronadjem tocno sto me zanima, vjerojatno ne znam traziti pravne poslove..

Htio sam registrirati auto danas od sestre, medjutim nisam mogao jer nema vise prebivaliste u HR, sada zivi u BiH. Prosle godine sam mogao jer je imala prebivaliste, a i dalje imam punomoc da koristenje auta i slicno. Ili se ona mora ponovo prijaviti boraviste u HR ili prebaciti auto na moje ime.
E sad dosli smo do opcije da ce ona meni darivati auto, na sljedeci nacin, da ja ne moram ici u BiH (preko busa se salju papiri Ona ce napisati punomoc na kojoj ce opunomociti mog prijatelja koji tu zivi u ZG da moze s tim autom na mene prepisati isto, a mi cemo onda ici kod biljeznika gdje ce on prepisati auto na mene. Ne znam jel to moguce napraviti ?
Drugo pitanje kada prebacim to auto na moje ime, jel moram placati kakav porez s obzirom da je autom iz 2000.godine?

Hvala na odg.

EDIT: Ili bilo koje drugo rjesenje (najjeftinije) pomocu kojeg cu registrirati auto
Zlajja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 00:47   #1558
Quote:
Zlajja kaže: Pogledaj post
Nikako da pronadjem tocno sto me zanima, vjerojatno ne znam traziti pravne poslove..

Htio sam registrirati auto danas od sestre, medjutim nisam mogao jer nema vise prebivaliste u HR, sada zivi u BiH. Prosle godine sam mogao jer je imala prebivaliste, a i dalje imam punomoc da koristenje auta i slicno. Ili se ona mora ponovo prijaviti boraviste u HR ili prebaciti auto na moje ime.
E sad dosli smo do opcije da ce ona meni darivati auto, na sljedeci nacin, da ja ne moram ici u BiH (preko busa se salju papiri Ona ce napisati punomoc na kojoj ce opunomociti mog prijatelja koji tu zivi u ZG da moze s tim autom na mene prepisati isto, a mi cemo onda ici kod biljeznika gdje ce on prepisati auto na mene. Ne znam jel to moguce napraviti ?
Drugo pitanje kada prebacim to auto na moje ime, jel moram placati kakav porez s obzirom da je autom iz 2000.godine?



Hvala na odg.

EDIT: Ili bilo koje drugo rjesenje (najjeftinije) pomocu kojeg cu registrirati auto
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...edstva_165.pdf-stranica 14. imas porez na rabljena motorna vozila.

ne kužim zašto ti ona jednostavno ne napiše ugovor o darovanju i tako ti daruje auto? zašto prijatelj mora bit u cijeloj priči?

evo ti tu što ti treba:
http://www.auti.hr/magazin/vodic-za-...os-vozila/4381

sve možeš saznat samo da malo googlaš
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 17:38   #1559
Kako se ispravno izgovara de jure? Je li isto kao na engleskom (~dei džuri)?

Poslano sa mog Nexus 5 koristeći Tapatalk
JureT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 09:46   #1560
Pozdrav svima.
Molim vas za pomoč, ako netko zna šta da radim.

Prije više od deset godina (Ovdje ču napisati samo osoba) je falcificirala moj potpis za kupju automobila na lizing navodeči me kao sudužnika u Austriji u banci, te sam dobio iz Austrije nalog za ovrhu jer isti nije plačao rate i prvi puta saznao što je osoba učinila.
Nakon početnog šoka kontaktirao sam odvjetnika te smo tužili banku na Hrvatskom sudu i nakon nekoliko godina suđenja, dokazivanja nevinosti, grafologa, viještaka dobio sam sud na Opčinskom i Županiskom sudu i dokazao da nije moj potpis.
Ovdje nastaju problemi, banka mi ne želi platiti troškove suđenja a novaca nemam za novu parnicu.
Naime prvo su kontaktirali mog odvjetnika da se odreknem novaca zbog teške financijske situacije u državi, potom nisu htijeli odgovoriti na mailove te smo pokušali putem ovrhe no Fina ne zna kako ovršiti banku u Austriji te su zahtjevi za ovrhom vračani jer uvijek fali neki broj: spisa,oib koji banka ne da;
Nakon nekoliko mijeseci kontaktirali su nas putem maila te govore da če platiti glavnicu ako se odreknem kamata na što pristajem no nakon više tijedana novca nema.

Molim ako netko zna kako naplatim sutske troškove od banke neka se javi na in-box.
Hvala
deep freeze is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:20.