Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2016., 22:10   #1
Ulaganje u crowdfunding, kako do novaca kad uspiju?

Pozdrav svima, ne mogu nigdje naći ovo temu, a zanima me njezina pravna strana. Što kada si uložio pametnu u crowfunding projekt (manju svotu!), ali je on razvalio i postao globalno uspješan brand koji vrijedi sada valjda 1000 puta više? Imaš potvrdu da si uplatio od nih (i zahvalnicu), imaš potvrdo o plaćanju od banke, ali kako do novaca?

Oni su poslali na početku 2-3 maila s updatima kako im je išlo (cijela priča je stara par godina, znači nije iz ovog vremena kad je sve bolje regulirano ugovorima) i od onda ni mu ni bu.

Mi ulagači, ustvari smo stakeholderi. Zar ne? Mogli prodati te udjele ma kako mali bili ili na konto njih sudleovati u dobiti. No, oni se uopće nisu javili nikada poslije... Poslati im mail???
LanaMala is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 22:36   #2
Hahaha.

Proguglaj definiciju crowdfundinga. Nisi ništa uložila. Poklonila si novac. Dala si dobrovoljni prilog.

Ako hoćeš uložiti u neki startup onda to ide drugim kanalima, ali onda i košta više i rizik je naravno veći.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 22:46   #3
Da, crowdfunding je ista stvar kao i kad daš novas žiceru na cesti ili glazbeniku u kutiju od gitare.
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 23:22   #4
Sama riječ kaže, nije crowd investment nego Crowd funding. Ovisno o servisu koji koristiš i uvjetima pojedine kampanje dobijaš zauzvrat ništa osim moralne satisfakcije ili nagradu koju pokretači kampanje odrede. Obično za jako malo novaca dobiješ nekakvu zahvalu u creditsima, za razumnu svotu dobiješ proizvod kada se završi, a za još više novaca onda idu razne dodatne pizdarije.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 23:31   #5
Quote:
GlupiNick kaže: Pogledaj post
Da, crowdfunding je ista stvar kao i kad daš novas žiceru na cesti ili glazbeniku u kutiju od gitare.
Da, jasno... To si baš dobro definirao. Ovo je bio jedan projekt prije par godina i tada su stvari bile još na klizavom terenu. I ne pitam za sebe, nego za par nas, i nisu veliki novci u igri, nego mi je zanimljivo kako je to pravno riješeno. Kao i tko još tamo osim nas tupavaca daje lovu (danas)? Naravno da je danas sve puno bolje diferencirano i razvijeno, lako je sad biti pametan.

Hvala svima na komentarima i molim bez brzih zaključivanja i nepotrebnog podcjenjivačkog tona, ja barem u svoj CV mogu staviti za što sam dala pare, a imam i potvrdu o tome.
LanaMala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 00:20   #6
Quote:
LanaMala kaže: Pogledaj post
tko još tamo osim nas tupavaca daje lovu (danas)?
zašto bi to bilo tupavo? nekad se smiluješ prosjaku, mozda imaš trajni nalog za unicef, možda doniraš par kuna za sklonište za napuštene životinje...zašto bi onda bilo tupavo pomoći nekome ako ti se svidi njegova ideja? dobro, tupavo je dati za donaciju,a biti uvjeren da je investicija
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 07:37   #7
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
dobro, tupavo je dati za donaciju,a biti uvjeren da je investicija
Aposlutno!

Jedino što ti je promaklo je vrijeme kada se sve odvijalo i kada mehanizam, prava i obaveze, beneficije i sl. nisu bili tako lijepo i jasno razjašnjeni kao danas. Danas odeš na Indiegogo, pročitaš, izabereš, doniraš lovu, dobiješ proizvod poslije ili već nešto simbolično i bok. E... nekada to nije tako izgledalo, zvučalo...

Da ne bi bilo nekih krivih zaključaka, ja sam na to skroz zaboravila, ali se neki razgovor potegao prije par dana o svemu, pa smo bacili pogled ponovo na mailove, "prepisku" i evo, i mi ovdje raspravljamo o tome. Uostalom, ovi postovi mogu biti korisni još nekome, nisu svi tako dobro upućeni. Zato, uostalom, i izmijenjujemo mišljenja na kojima sam zaista zahvalna.

Pisana riječ je, na žalost, lišena dodanih oblika komunikacije kao što su intonacija, govor tijela i sl., pa se neke stvari i iščitavaju malo drugačije nego što jesu.
LanaMala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:50.