Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2006., 18:06   #61
Quote:
Dora K kaže:


Zna li itko, mogu li u Zagrebu negdje kupiti taj, pravi kajmak, na kojoj tržnici? Merkator, Konzum, meni to niš ne valja, to nije kajmak.
Fala!
ni na kojoj

od industrijskih najbolji mi je "veronika"
ali nije to to

uštipci + kajmak
još topli, pa ih pretrgneš i pare se , a kajmak se na njima topi lin:
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2006., 20:02   #62
Quote:
Tinchi kaže:
Čekaj, jel se to kafa sama "prži" pol minute il se meni čini???

Ja sam naviknuta na kavu iz džezve, dandanas mi je na visokom drugom mjestu (prva je espresso iz aparata). Radim tako da zakuham vodu, izlijem 1/4 u šalicu sastrane kad provrije, dodam u ostatak kafe kolko treba, ponovno stavim na vatru da se zapjeni do vrha (radi se o sekundama, nerijetko mi ode prek ruba ) te nalijem onu 1/4 natrag da se slegne. Vrlo slično, a opet različito.
Ma ja...malo se "przi", cisto da zamirisi.
Ja ponekad tako a ponekad na ovaj tvoj nacin.

Kad smo vec kod preslatkih jela- evo recept za stambol-baklavu;

3 jufke
100 gr mljevenih oraha
100 gr. djulbe-secera ( slatko od ruze- e to ne znam gdje se da nabaviti, to moja mama pravi)

Orahe skuhati u malo mlijeka pa u prohladjeno dodati djulbe-secer.
Smjesu rasporediti po rubu jufke i zarolati ( dobiju se znaci kao 3 "rolata" ).
Peci i mlako preliti mlakom agdom (1/2l vode , 1 kg secera i 1 limun izrezan na kolutove- ukuhati)

Od slanih jela volim latice
2 jaja, brasno, malo vode- umijesi se tvrdo tijesto i razvalja na otprilike 1 cm debljine i izreze se na kocke.
U sredinu svake kocke stavi se smjesa od juneceg fasiranog mesa, sitno sjeckanog luka (so, biber) i preklopi se da se dobiju trokutici.
Kuhaju se u slanoj vodi.
Po pravilu prelije se kiselim mlijekom i sjeckanim bijelim lukom ali ja vise volim sa paradajz sosom.

Pache- dosta ljudi voli, ja nikada nisam imala zarku zelju da probam ali evo recept;
Potrebno;
telece nogice (pace), teleca koljenica. biber u zrnu, persun, sol, bijeli luk, limunov sok

Priprema;
Telece nogice i koljenicu dobro oprati i staviti u lonac zajedno sa persunom, soli i biberom u zrnu. Dodati vode i kuhati 2 - 3 sata. Poslije kosti izvaditi iz vode, ohladiti, a onda odvojiti meso i kostanu srz od kostiju. Odvojeno meso staviti u jednu zdjelu, dodati vodu u kojoj su se kosti kuhale, i staviti na vatru da prokljuca. Prije posluzivanja dodati sitno izrezan bijeli luk, persun i limunov sok. Poslužiti vruce.

Begova corba

Kokosije meso, mrkva, celer, persun, bamnja, malo rize
Skuhati cijelo korjenasto povrce i meso zajedno.
Kada je kuhano izrezati na kockice a vodu u kojoj se kuhalo procijediti pa opet sve sastaviti i dodati posebno skuhanu bamnju ( ona se kuha uz dodatak par kapi sirceta) i posebno skuhanu rizu. Kuhati jos malo.
Servirati uz dodatak pavlake ( kiselo vrhnje) i umucenog zumanceta.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2006., 00:21   #63
Quote:
polly kaže:
ni na kojoj

od industrijskih najbolji mi je "veronika"
ali nije to to

uštipci + kajmak
još topli, pa ih pretrgneš i pare se , a kajmak se na njima topi lin:
To sam jela u nedjelju u gostima(morala sam prekinuti dijetu ne 2-3 sata)
Kajmak je baš bio Veronika (podnošljivo) ali uštipci, pa je bilo sira iz mješine
(ili dlakavi sir-kako ga ja zovem) i krasnog pršuta
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2006., 08:19   #64
Quote:
polly kaže:
ni na kojoj

od industrijskih najbolji mi je "veronika"
ali nije to to

uštipci + kajmak
još topli, pa ih pretrgneš i pare se , a kajmak se na njima topi lin:
Nisam vidjela da imaju i kajmak, probala sam samo onaj kajmak kaj na delikatesama u Konzumu prodaju na deke.
Probam kad dođem u Zg, njihov svježi kravlji sir mi je najbolji.
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2006., 08:23   #65
Quote:
Tinchi kaže:
Čekaj, jel se to kafa sama "prži" pol minute il se meni čini???

Ja sam naviknuta na kavu iz džezve, dandanas mi je na visokom drugom mjestu (prva je espresso iz aparata). Radim tako da zakuham vodu, izlijem 1/4 u šalicu sastrane kad provrije, dodam u ostatak kafe kolko treba, ponovno stavim na vatru da se zapjeni do vrha (radi se o sekundama, nerijetko mi ode prek ruba ) te nalijem onu 1/4 natrag da se slegne. Vrlo slično, a opet različito.
I ja kuham kavu kao ti, ali prava turska kava se prži sama u džezvi, naime, kuhaju Minasicu, koja je inače slabije spržena i finije mljevena od ovih kava kaj ih moš kupit u HR.
Kupila ja jednom Minasicu u turskom dućanu, provjereno
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2006., 22:24   #66
Quote:
Tinchi kaže:
Kako jaja i jogurt? Pa to nije baklava

Meni slatko mora bit slatko Dakle, gomila šećera.
Kafu zato pijem gorku

evo pišem kak ja radim:

- tijesto za baklavu - 10-ak kora

-3 jaja s 10 žlica šećera izmješaj
- tome dodaš 3-šalice ulja od 2 dcl
-2 jogutra
-3 praška za pecivo

sve zajedno dobro izmješaj

Utepsiju na dno stavi 2 kore- premaži smjesom, slaži dalje po koru i premazuj smjesom
Kad dođeš do pola staviš 15 -20 dkg oraha mjevenih
Može se po volji dodati i 5 - 10 dkg grožđica..
Nastavi dalje mazati.

Kad je pečeno skuhaj
1/2 l vode
1/2 kg šećera
1 limun sok
2 vanil šećera - time preliješ baklavu

Režeš ih po želji prije pečenja ili kad su pečene - kak ti se više svidi...

meni su ovakve jako fine mada vi kažete da nisu prave
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2006., 22:26   #67
joj, još sam htjela reči da ja i u sirupu smanjim onih 1/2 kg šećera na nešto manje (30 - ak dkg) tak da nebudu jako slatke...
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 15:10   #68
Quote:
Dora K kaže:
I ja kuham kavu kao ti, ali prava turska kava se prži sama u džezvi, naime, kuhaju Minasicu, koja je inače slabije spržena i finije mljevena od ovih kava kaj ih moš kupit u HR.
Kupila ja jednom Minasicu u turskom dućanu, provjereno
Darling i ja neki dan spržili kafu ujutro
Međutim, previše vode stavili (iliti, premalo kafe je ostalo u posudi ) pa je bila dosta slaba
Nema veze, više sreće drugi put
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 15:13   #69
Quote:
smjeskica kaže:
Ma ja...malo se "przi", cisto da zamirisi.
Ja ponekad tako a ponekad na ovaj tvoj nacin.

Kad smo vec kod preslatkih jela- evo recept za stambol-baklavu;

3 jufke
100 gr mljevenih oraha
100 gr. djulbe-secera ( slatko od ruze- e to ne znam gdje se da nabaviti, to moja mama pravi)

Orahe skuhati u malo mlijeka pa u prohladjeno dodati djulbe-secer.
Smjesu rasporediti po rubu jufke i zarolati ( dobiju se znaci kao 3 "rolata" ).
Peci i mlako preliti mlakom agdom (1/2l vode , 1 kg secera i 1 limun izrezan na kolutove- ukuhati)
Ovo bi mi se svidjelo
Slatko od ruža, eh, stari mi je napričao štošta o toj deliciji Nikad u životu nisam probala, morat ću se nekako do Bosne zaletit po to

Btw, zanima me kakva je to ćorava pita? Samo s lukom ili..?
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 15:16   #70
Quote:
emili kaže:
evo pišem kak ja radim:

- tijesto za baklavu - 10-ak kora

-3 jaja s 10 žlica šećera izmješaj
- tome dodaš 3-šalice ulja od 2 dcl
-2 jogutra
-3 praška za pecivo

sve zajedno dobro izmješaj

Utepsiju na dno stavi 2 kore- premaži smjesom, slaži dalje po koru i premazuj smjesom
Kad dođeš do pola staviš 15 -20 dkg oraha mjevenih
Može se po volji dodati i 5 - 10 dkg grožđica..
Nastavi dalje mazati.

Kad je pečeno skuhaj
1/2 l vode
1/2 kg šećera
1 limun sok
2 vanil šećera - time preliješ baklavu

Režeš ih po želji prije pečenja ili kad su pečene - kak ti se više svidi...

meni su ovakve jako fine mada vi kažete da nisu prave
Ma nema veze kaj nisu prave Bitno da valja.
Ne radim ni ja pravu šalšu pa kaj sad. Jedino kaj su me forumaški Dalmatinci napali da kak ja to mogu zvat šalšom

Glede tvog recepta, grožđice mi nekako ne idu s orasima, ali zvuči dobro, mogla bih ga pripremiti čim skupim hrabrosti za pripravu kolača općenito
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 15:32   #71
Quote:
Tinchi kaže:

Btw, zanima me kakva je to ćorava pita? Samo s lukom ili..?
Komade mlade piletine posoliš i posložiš u protvanj. Na tanke šnite izrežeš crni luk (1-2 glavice).Možeš i bez luka. To sve ispečeš u pećnici da bude reš.

Smućkaš 4-5 ( ili više ) jaja, brasno (oko pola kile), vodu i malo soli tako da dobiješ smjesu gušću od one za palačinke. Jaja i voda moraju biti sobne temperature inače ti se tijesto neće dizati pri pečenju.

Preliješ smjesu preko pečene piletine i luka. Onda i to reš ispečeš.

Možeš premazati kiselim vrhnjem ili kajmakom, ali ne moraš.
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 15:35   #72
Quote:
Tinchi kaže:
Darling i ja neki dan spržili kafu ujutro
Međutim, previše vode stavili (iliti, premalo kafe je ostalo u posudi ) pa je bila dosta slaba
Nema veze, više sreće drugi put
Eh, znaš kak se veli...prvi mačići..... ...dalje nećemo

Oh, vidi ovoga, zove se biće dobro:
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 16:18   #73
Quote:
Dora K kaže:
Komade mlade piletine posoliš i posložiš u protvanj. Na tanke šnite izrežeš crni luk (1-2 glavice).Možeš i bez luka. To sve ispečeš u pećnici da bude reš.

Smućkaš 4-5 ( ili više ) jaja, brasno (oko pola kile), vodu i malo soli tako da dobiješ smjesu gušću od one za palačinke. Jaja i voda moraju biti sobne temperature inače ti se tijesto neće dizati pri pečenju.

Preliješ smjesu preko pečene piletine i luka. Onda i to reš ispečeš.

Možeš premazati kiselim vrhnjem ili kajmakom, ali ne moraš.
eh za ovo jelo znam al ne zove se corava pita i sad cu se ubit jer se ne mogu sjetit kako se zove (bar kako to zovu bosanke kod kojih sam to probala, i bez kapule je).
 
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 16:23   #74
Quote:
Dora K kaže:
Eh, znaš kak se veli...prvi mačići..... ...dalje nećemo

Oh, vidi ovoga, zove se biće dobro:
Mačiće ne spominjati

Kaj to novi smajli? Eto, nema me par dana i odmah novosti

Ni ja ne mislim da je ovo što si napisala ćorava pita, al well, valjda ćemo doznati
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 17:20   #75
A ne znam ja, meni to "prodali" pod ćoravu pitu, ali lako meni prodat, kad nisam Bosanka



__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 17:20   #76
Quote:
enigma kaže:
eh za ovo jelo znam al ne zove se corava pita i sad cu se ubit jer se ne mogu sjetit kako se zove (bar kako to zovu bosanke kod kojih sam to probala, i bez kapule je).
Sam mi se ubit nemoj!!!!
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 17:44   #77
Quote:
Dora K kaže:
Sam mi se ubit nemoj!!!!
 
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 19:55   #78
bez ubijanja
doba kolinja je prošlo

kljukuša
ja znam verziju bez luka, i sa puno češnjaka u kiselo mlijeku uz nju
u tijesto (zamijesiti nešto gušće nego za palačinke) staviti malo praška za pecivo
nekak si mislim da bi bilo jako fino sa kukuruznim brašnom
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 20:02   #79
Quote:
polly kaže:
bez ubijanja
doba kolinja je prošlo

kljukuša
ja znam verziju bez luka, i sa puno češnjaka u kiselo mlijeku uz nju
u tijesto (zamijesiti nešto gušće nego za palačinke) staviti malo praška za pecivo
nekak si mislim da bi bilo jako fino sa kukuruznim brašnom
Kaj kljukuša nije = kljuka = tijesto preliveno prženim lukom i mlijekom?
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 20:15   #80
kaj sam napisala?
krkljuša je to

hehe, malo sam šašava u zadnje vrijeme
i opet nije luk neg je češnjak i nije mlijeko nego kiselo mlijeko
mislim za kljukušu
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:36.