Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2013., 12:43   #5681
Quote:
mito&corup kaže: Pogledaj post
Jeste mislili na ovakvu shemu spajanja?



znači dok je sanit. voda u bojleru < 50C, a voda u kotlu < 60C grije el. grijač.

kad se voda u kotlu poraste > 60C, pali se pumpa a gasi el grijač.

ako je sanit. voda u bojleru > 50C termostat sa sondom u bojleru ne dozvoljava ni el grijaču ni pumpi da grije.

i ne treba "rasturiti" plašt bojlera da se uvali (prisloni) sonda

btw. kako se skida ona "urica" (termometar) što nalježe na bojler? Jučer sam je pokušao skinut ali čini mi se da bez brutal force neće ići Bojler je "Like" od 100l
ajde probaj ovako onja dio koji ti sad pokazuje temperaturu je nalijegajući i samo je stisnut i okrenuti za 45° i tak stoji . probaj ga okrenuti ulijevo za 45° i sam ispadne van. onaj termoprekidač kaj si postavil sliku radi odlično. njegovu sondu uguraš na mjesto sadašnjeg termometrai to između izolacije i spremnika. pokazivat če ti temperaturu a ujedno če prekidati rad pumpe. samo jedna bitna stvar nemoj da ti pali pumpu za pola ili jedan stupanj nego namjesti razliku za otprilike pet stupnjeva. u protivnom pumpa ti se bude palila i gasila svakih par sekundi.
ivek-k is offline  
Old 17.11.2013., 14:04   #5682
Quote:
spehi7 kaže: Pogledaj post
Poštovani,
molim Vas za savjet vezan uz problem koji mi se javlja prilikom paljenja i rada CM kotla i plamenika CPPL-35.
Prvo da naglasim kako smo kotao ( original radio na lož ulje ) "prepravili" na režim rada na pelete.
Kupio sam:
regulaciju, plamenik, kotlovska vrata.
Opetovano se prilikom rada pojavljuje greška E2 8 ponekad ali rjeđe E6 )
Napomena: prilikom čišćenja uočio sam poveliku količinu pepela ( po meni atipično ).
Kotao je podešen na 75C a kotao za toplu vodu na 45C.
Prilikom postizanja temerature 75C kotao prelazi u fazu gašenja ali se nakon signala za ponovno paljenje ne pali već baci grešku E2.
Molim Vaš savjet.
Da li imaš originalni CM-ov spremnik za pellet?Ako si sam pravio spremnik,proveri ugao pod kojim je postavljen transportni puž.Trebalo bi da je na približno 45 stepeni.Govorim iz ličnog iskustva,zato što mi je puž u početku bio jako strmo pozicioniran I imao sam isti problem.Obaranjem ugla puža,problem je bio rešen I sad šljaka kao sat,zadovoljan sam CM-pellet setom.
tasic64 is offline  
Old 17.11.2013., 14:46   #5683
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
ajde probaj ovako onja dio koji ti sad pokazuje temperaturu je nalijegajući i samo je stisnut i okrenuti za 45° i tak stoji . probaj ga okrenuti ulijevo za 45° i sam ispadne van. onaj termoprekidač kaj si postavil sliku radi odlično. njegovu sondu uguraš na mjesto sadašnjeg termometrai to između izolacije i spremnika. pokazivat če ti temperaturu a ujedno če prekidati rad pumpe. samo jedna bitna stvar nemoj da ti pali pumpu za pola ili jedan stupanj nego namjesti razliku za otprilike pet stupnjeva. u protivnom pumpa ti se bude palila i gasila svakih par sekundi.
Bok ekipa,

ajd da Vam malo pomognem, dakle treba vam tropolni sklopnik, recimo Končarev BG o6 i par metara dovoljno "debelog" kabla,
sklopnik monirate na zid a na njegovu špulu spajate kotlovski termostat koji kad kotao postigne tem. uklapa kontakte, zatim s postojećeg bojlerskog termostata dovedete napon na kontakte, napravite paralerku ako imate dovoljno dimenzioniran bojlerski girjač a ako nemate onda direktno na pumpu grijanja dok "punjenje" spremnika ide preko sklopnika na el. grijač direktno dok ako je kotao postigao tem. sklopnik ukapča pumpu, podrazumjeva se da već imate uronski kotlovski termostat (nije skup a Iveku ga bu Božek dali i badava)
Peletko is offline  
Old 17.11.2013., 16:10   #5684
Quote:
tasic64 kaže: Pogledaj post
Da li imaš originalni CM-ov spremnik za pellet?Ako si sam pravio spremnik,proveri ugao pod kojim je postavljen transportni puž.Trebalo bi da je na približno 45 stepeni.Govorim iz ličnog iskustva,zato što mi je puž u početku bio jako strmo pozicioniran I imao sam isti problem.Obaranjem ugla puža,problem je bio rešen I sad šljaka kao sat,zadovoljan sam CM-pellet setom.
.................................................. ............................................


Ne, imam "hand made" spremnik za pelete. Nekako mi se orignial činio preskupim... Ali opet mi nije jasno otkuda toliko pepela u kotlu ?!
spehi7 is offline  
Old 17.11.2013., 16:52   #5685
Quote:
spehi7 kaže: Pogledaj post
.................................................. ............................................


Ne, imam "hand made" spremnik za pelete. Nekako mi se orignial činio preskupim... Ali opet mi nije jasno otkuda toliko pepela u kotlu ?!
poslikaj to
ramzay is offline  
Old 17.11.2013., 18:46   #5686
Ne, imam "hand made" spremnik za pelete. Nekako mi se orignial činio preskupim... Ali opet mi nije jasno otkuda toliko pepela u kotlu ?![/QUOTE]



Nakon koliko potrošenih kg/vreća čistiš peć.
Ja imam prerađenu peć s lože i čistim nakon potrošenih cca 100 kg.

Spremnik mi je također hand made i puž nije pod 45 stupnjeva, nego manje ali se doziranje moralo posebno naštelati prema tom kutu.
Nik0305 is offline  
Old 17.11.2013., 18:54   #5687
Quote:
Nik0305 kaže: Pogledaj post
Ne, imam "hand made" spremnik za pelete. Nekako mi se orignial činio preskupim... Ali opet mi nije jasno otkuda toliko pepela u kotlu ?!


Nakon koliko potrošenih kg/vreća čistiš peć.
Ja imam prerađenu peć s lože i čistim nakon potrošenih cca 100 kg.

Spremnik mi je također hand made i puž nije pod 45 stupnjeva, nego manje ali se doziranje moralo posebno naštelati prema tom kutu.[/QUOTE]

Nakon 4-te vreće tj. 60kg... Očito da dečki koji su odradili posao nisu uzeli sve u obzir ali opet doziranje peleta po meni nije problem. Peć je naštelana na snagu 30KW i grije se oko cca 90 m2.
spehi7 is offline  
Old 17.11.2013., 18:55   #5688
@mito&corup, da na to sam mislio kako ste nacrtali na šemi, inače većina cijevnih termostata kojih ima po dućanima za oko 100 kn ima ta 3 kontakta o kojima sam govorio, znači preklapa s jednog kontakta na drugi, taj termostat koji imate, možete sondu staviti direktno na polazni vod prije miš ventila ili ako možete u kotao, tako svejedno, samo prilagodite namještenu temperaturu kad će vam se aktivirati pumpa a isključiti el. grijač.

Znači sonda ne moram biti u kotlu, temp se mogu i očitati na polaznom vodu, zato se može iskoristit cijevni termostat s tri kontakta od oko 90kn.

Ako ne možeš iz nekog razloga iskoristiti termostat od bojlera koji je trenutno gore, onda to makneš skupa s njegovom sondom i spojiš onaj gore sa slike da odrađuje posao termostata na bojleru, jer taj gore sa slike ne može preklapat s jednog kola na drugo nego radi što i ovaj termostat sad na bojleru, drži spojene kontakte dok se ne dostigne temp i onda ih samo prekine, običan termostat s dva kontakta. Samo što je taj na slici digitalni i može se još namjestit da spaja kontakte na određenoj temp, u princilu za grijanje ili hlađenje, ne oboje istovremeno.

Napominjem većina cijevnih termostata ima ona tri kontakta, da ih se nać posvuda po dućanima.
skyman is offline  
Old 17.11.2013., 19:06   #5689
Nakon 4-te vreće tj. 60kg... Očito da dečki koji su odradili posao nisu uzeli sve u obzir ali opet doziranje peleta po meni nije problem. Peć je naštelana na snagu 30KW i grije se oko cca 90 m2.[/QUOTE]



http://img853.imageshack.us/img853/6545/q4v6.jpg
ovak to izgleda kod mene nakon potrošenih 100 kg peleta
Nik0305 is offline  
Old 17.11.2013., 19:18   #5690
Pel-Tec punjenje peleta

@ svi: Moj trenutna iskustava s Pel-Tec-om u vezi punjenja spremnika peleta.
U spremnik stane max 14 vreća po 15kg znači 210kg.
Za manjak peleta u spremniku ima 3 nivoa/obavijesti:
- 1. Upozorenja - zeleni W1 - Razina Goriva (još cca 3-4 vreće/ 45-60kg u spremniku)
- 2. Upozorenja - crveni W1 - Razina Goriva (još cca 1-2 vreća/ 15-30kg u spremniku)
- 3. Greške - crveni E22 - Razina Goriva (spremnik bez goriva)

Slike:


Slike stanja u pelet spremniku prilikom "Greške - crveni E22 - Razina Goriva" (spremnik bez goriva):



Zadnje uređivanje marin01 : 17.11.2013. at 19:23.
marin01 is offline  
Old 17.11.2013., 19:36   #5691
Pel-Tec čišćenje

@ svi: Moj trenutna iskustava s Pel-Tec-om u vezi čišćenja kotla.
Ovo je nakon potrošenih cca 10 vreća, cca 150kg.

Slike:




Zadnje uređivanje marin01 : 17.11.2013. at 19:45.
marin01 is offline  
Old 17.11.2013., 19:58   #5692
Quote:
marin01 kaže: Pogledaj post
@ svi: Moj trenutna iskustava s Pel-Tec-om u vezi čišćenja kotla.
Ovo je nakon potrošenih cca 10 vreća, cca 150kg.

Slike:



Hoćeš reći da je na prvoj slici hrpa pepela koja skoro da počinje upadati u kahlicu i gušiti vatru nastala nakon 150 kila peleta ?????
ramzay is offline  
Old 17.11.2013., 20:02   #5693
Quote:
Nik0305 kaže: Pogledaj post
Nakon 4-te vreće tj. 60kg... Očito da dečki koji su odradili posao nisu uzeli sve u obzir ali opet doziranje peleta po meni nije problem. Peć je naštelana na snagu 30KW i grije se oko cca 90 m2.


http://img853.imageshack.us/img853/6545/q4v6.jpg
ovak to izgleda kod mene nakon potrošenih 100 kg peleta[/QUOTE]

Pusti da prođe 1000 kila peleta ima tu mjesta , nije to PEL TEC
ramzay is offline  
Old 17.11.2013., 20:07   #5694
Quote:
marin01 kaže: Pogledaj post
@ svi: Moj trenutna iskustava s Pel-Tec-om u vezi punjenja spremnika peleta.
U spremnik stane max 14 vreća po 15kg znači 210kg.
Za manjak peleta u spremniku ima 3 nivoa/obavijesti:
- 1. Upozorenja - zeleni W1 - Razina Goriva (još cca 3-4 vreće/ 45-60kg u spremniku)
- 2. Upozorenja - crveni W1 - Razina Goriva (još cca 1-2 vreća/ 15-30kg u spremniku)
- 3. Greške - crveni E22 - Razina Goriva (spremnik bez goriva)


Slike stanja u pelet spremniku prilikom "Greške - crveni E22 - Razina Goriva" (spremnik bez goriva):


Pozdrav,

Tebe je "spasilo" da nemas gsm dojavu. Bar te ne cima dok ne dodjes u kotlovnicu .

A za onu mrvicu pepela... Ehhhh pa nema ti pelet geografsko porijeklo .
U dopunskoj opremi mozda imas kompresor za ispuhavanje (uzmi namjesto gsm dojave)

Pozz

Zadnje uređivanje Rijeka555 : 17.11.2013. at 20:12.
Rijeka555 is offline  
Old 17.11.2013., 20:42   #5695
Peltec i očekivanja

Kod mene je montaža istog u završnoj fazi pa ćemo vidjeti što će biti.Ubacio sam i CAS 1000 od CM-a.
Josip1978 is offline  
Old 17.11.2013., 20:53   #5696
Quote:
Josip1978 kaže: Pogledaj post
Kod mene je montaža istog u završnoj fazi pa ćemo vidjeti što će biti.Ubacio sam i CAS 1000 od CM-a.
http://imageshack.com/i/fvvpz5j
Josip1978 is offline  
Old 17.11.2013., 21:50   #5697
Quote:
marin01 kaže: Pogledaj post
@ svi: Moj trenutna iskustava s Pel-Tec-om u vezi čišćenja kotla.
Ovo je nakon potrošenih cca 10 vreća, cca 150kg.

Slike:



jesi vagao pepeo poslije potrošenih 150 kg peleta?

trebalo bi biti oko 1,5 kg pepela, ako je dobro sagorijevanje
stmat is offline  
Old 17.11.2013., 22:14   #5698
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da je na prvoj slici hrpa pepela koja skoro da počinje upadati u kahlicu i gušiti vatru nastala nakon 150 kila peleta ?????
Tak to i meni izgleda. Onda sam taj sav izgurao u desnu kahlicu ispod i to se vidi na slici. Obje kahlice skoro prazne, a gore skijaški skokovi.
Sad peć već radi cca 30 vreća bez čišćenja. Poslikam stanje pa stavim slike ali mislim da je gornji dio sličan, u obliku tuljca,

@ Rijeka555: Sorry, nisam skužio zaje..nciju.

Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
jesi vagao pepeo poslije potrošenih 150 kg peleta?

trebalo bi biti oko 1,5 kg pepela, ako je dobro sagorijevanje
Nisam vagao i nemam u planu osim ak ne tražite...
marin01 is offline  
Old 17.11.2013., 22:22   #5699
Pozdrav svima. Molio bih za jedan savjet. Naime, imam kotao od thermofluksa 30 kw. Od kada sam dobio novu elektroniku na njemu postoje dvije opcije rada: Prva se zove "stand by" i podrazumijeva da peć radi do zadane temperature uz postepeno smanjivanje snage, kada ju dostigne prelazi u rad na najmanjoj snazi, i nakon što postavljenu temperaturu prestigne za 2 stupnja prelazi u fazu "čekanja". Ponovno se pali nakon što temp. padne 2 stupnja ispod zadane. Druga opcija podrazumijeva da kotao radi modulirajući snagu dok ne dostigne zadanu temperaturu. Kada ju dostigne prelazi u rad u najmanjoj snazi i radi dok ne dostigne temperaturu 80 stupnjeva. Onda prelazi u fazu "čekanja" i ponovno se pali kada temp. padne 2 stupnja ispod zadane. Inače, zadana temp. je 67 stupnjeva. Zanima me Vaše mišljenje o tome koja je opcija isplativija. Hvala na odgovorima.
kinez 14 is offline  
Old 17.11.2013., 22:29   #5700
Turbolator

Pozdrav svima!

Pratim ovaj forum već neko vrijeme,posebno teme grijanje na drva i pelet i moram se zahvaliti mnogima na iskustvima,savjetima i sl. Trebao bi jedan savjet. Prijatelju smo instalirali Bosch ( CHT ) Ultimu II 35kW. Zamijenila je CM EKO-CK koji je "propišao" nakon 6 godina,naravno prvih 5 je bio bez termostatskog ventila. U međuvremenu smo ugradili i puffer CM od 970lt,tri 10-cijevna vakuumska solarna kolektora i naravno termostatski ventil 60C. Peć je ložena na drva zadnjih mjesec i pol dana i radi odlično ( suha drva naravno ). Prijatelj mi je kupio i gorač na pelete Ferroli SUN P7 ( Bosch Pellet Brenn sa drugom bojom plastike i drugom cijenom ) i u subotu smo to montirali i podešavali. Prvi problem je podtlak u dimnjaku koji je oko 25 Pa ( previše za pelet - dimnjak je fi200 Schiedel ) i u dimnoj kapi ( komad lima na U preko otvora - radi ko ejektor pa na mali vjetrić podtlak skače ko blesav ). Kapu smo počeli raditi novu ( antivento po talijanski - cijev u cijev ) da bi eliminirali utjecaj vjetra i to ćemo ovih dana montirati.Za podtlak sam mislio ugraditi onaj regulator podtlaka sa utegom,pa ako neko ima nekakav nacrt ili sliku kako to izgleda bi ga pokušali napraviti ( i ja i prijatelj smo dosta "uradi sam" majstori ).
Još jedna bitna stvar ko Ultime koja me muči je nedostatak turbolatora. Na jednoj slici u katalogu bosch iz 2010. je nacrtana Ultima sa turbolatorima u prvoj vodoravnoj pregradi.

Ne znam kako ti tubolatori izgledaju,a volio bih sliku ili nacrt ili savjet kako ih napraviti.Naime,na pelet je problem u izmjenjivanju,sa podtlakom koji ima dimnjak dimni plinovi su na cca 200-230 stupnjeva što je previše.Mislim da bi tu turbolatori pomogli puno,ali ne znam kako ih napraviti u vodoravnom pravokutnom kanalu. Lako bi ih bilo napraviti da je cijevni izmjenjivač. Našao sam i sliku od Future Pellet na kojoj su isto prikazani turbolatori,a čini mi se vrlo slična peć.


Inače sam serviser peći na pelete ( ovlašteni Nordica-Extraflame ) pa ako neko ima pitanja vezano za peći zrak ili voda stojim na raspolaganju.
bmwmilos is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:35.