Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2012., 00:05   #101
Quote:
Legolas kaže: Pogledaj post
Svakako da treba ukinuti županije, neznam ćemu uopće dioba vlasti na tri razine?
Napraviti nekakvih 60-70 općina (ili ih nazvati kako god hoćete) oko najvećih gradskih središta i to je to. One bi preuzele na sebe ulogu sadašnjih općina i županija.
Županije u današnjem obliku ne služe ničemu.
Svi referenti i sve uprave koje imamo u županijama imamo ponovno i na općinskoj razini, čemu to?
Jedina posljedica ovoga je stalna svađa i podmetanje između županijskih i općinskih vlasti i to neovisno tko je na vlasti u županiji/općini.
Primjer ovoga nefunkcioniranja je Sisak.
U županiji SDP u gradu HDZ, samo si jedni drugima podmeću klipove.
Kada je bilo županija SDP, grad SDP, opet samo podmetanje klipova jer se na taj način borilo za vodeću poziciju u Sisku unutar SDP-a između i sadašnje županice i tadašnjeg gradonačelnik (Vidović ako se ne varam).

Dakle dovoljna nam je RH sa 60-70 općina, a regije se mogu formirati jedino zbog nekakve statistike ili neka se te općine udruže u nekakve regije, ali čisto zbog regionalne suradnje bez ikakve političke moći na nivou regije.


Ovo je dobar prijedlog, za RH bi to bilo dosta dobro rješenje. Ni ja ne vidim nikakav smisao sadašnjih županija. Po ovom principu već funkcinira Zagreb, koji je i grad i županija, gradonačelnik Zagreba je ujedno i župan.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 00:21   #102
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
I što ćemo sa 4 savezne države?

Koji je smisao tako velike teritorijalne jedinice?


Ma to je besmisleno, smisao tih saveznih država unutar RH je isključivo stvaranje novih političkih elita na regionalnoj razini.
Te lokalne elite htjele bi dobiti na raspolaganje što više novca, i što manje obaveza. Hoće li regije preuzeti na sebe troškove zdravstva i školstva na svom području, ako dobiju veće prihode?
Naravno da ne, oni bi samo novac za razne "projekte" koje bi namještali prijateljima.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 02:50   #103
Problem je u nejednakom razvoju sadašnjih regija i monocentričnom razvoju države. Zato ljudi razmišljaju o regijama kako nekakvom mehanizmu koji bi smanjio te regionalne razlike. Kada bi se država podjelila na regije i raspodjelila novac, mogli bi napraviti mini EU u Hrvatskoj sa njihovim dobrim mehanizmom regionalnog razvoja. Npr. regije svake godine uplaćuju novac u središnju državu (prethodno se odredi koliko svaka regija) i od toga novca se kreira fond (koji je veći za manje razvijene regije) i ljudi izvlače novac iz tih fondova za poduzetničke projekte (a od ostatka se PLANSKI I STRUČNO izgrađuje infrastruktura, tehnološki parkovi, inkubatori i slično)

Ugavnom, nekakve prednosti podjele države na regije bi bile:
1. Lokalne i regionalne vlasti će bolje utvrditi što im je potrebno. Više će se truditi da se razviju.
2. Novac će se efikasnije trošiti i raspodjeljivati. (još ako se ukinu i mnoge općine ili županije smanjit će se troškovi administracije)
3. Lakše će se kontrolirati donositelji odluka od strane birača.

A mane bi bile:
1. Troškovi reorganizacije
2. Potencijalan gubitak makroekonomskog upraljanja državom i gubitak makroekonomske stabilnosti
3. Mogućnost stvaranja ekonomskih i socijalnih tenzija te jačanje regionalnih stranaka

Što se tiče korupcije koju su neki spominjali, mislim da bi se baš u ovakvoj podjeli korupcija smanjila i lakše razotkrila.
KvaziProvokator is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 11:31   #104
Quote:
KvaziProvokator kaže: Pogledaj post
mogli bi napraviti mini EU u Hrvatskoj sa njihovim dobrim mehanizmom regionalnog razvoja. Npr. regije svake godine uplaćuju novac u središnju državu (prethodno se odredi koliko svaka regija) i od toga novca se kreira fond (koji je veći za manje razvijene regije) i ljudi izvlače novac iz tih fondova za poduzetničke projekte (a od ostatka se PLANSKI I STRUČNO izgrađuje infrastruktura, tehnološki parkovi, inkubatori i slično)
Već smo to imali. Kako se ono zvalo? ...... ah da, Jugoslavija!

Na kraju nitko takvim rješenjem nije bio zadovoljan.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 13:51   #105
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
I što ćemo sa 4 savezne države?

Koji je smisao tako velike teritorijalne jedinice?
Hrvatska je mala zemlja,a kada se podjeli na 4 regije također nam ostaju 4 male regije.To nije nikakav veliki prostor.Nemoraju naše regije biti kao u Njemačkoj,iako bi nam oni trebali biti svijetli primjer toga,da svaka regija ima po 10 ministara i ostalih nepotrebnih izmišljenih radnih mjesta.Napisao sam kako stvari funkcioniraju u mojem mjestu,ako si pročitao vidiš da je katastrofa.To mogu biti isto tako 4 županije sa malo većim ovlastima,npr 15% poreza županiji,10% državi.Automatski bi se smanjio sabor koji bi mogao raditi i sa 60 mjesta,svejedno je svaki dan prazan,što je sramotno.Nemoj se ti pojavljivati toliko na poslu i automatski dobivaš otkaz.Korupcija bi se smanjila jer bi USKOK imao manje birokracijskog posla i mogao bi više nadzirati tjela samouprave.Nemisliš li ti da imamo previše općina,gradova i županija?
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 14:34   #106
Po meni, iz dosadašnjeg iskustva, dvije su glavne prepreke optimalne decentralizacije - mentalitet i nejednaka ekonomska razvijenost Hrvatske.

Mentalitet nam je najveći zajeb. Birokratizirani smo, neorganizirani, korumpirani i sebični. Svejedno je da li imamo 500 ili 50 općina i gradova, kako god okrenuli, razjebati ćemo sustav i da postoji samo 10 jedinica lokalne samouprave u cijeloj Hrvatskoj. Tko garantira da će odjedanput 3-4 neracionalne općine spojene u 1 novu veću funkcionirati optimalno? Vrlo je visoka vjerojatnost, s obzirom na dosadašnje iskustvo, da će se desiti obrnuto. Možeš si misliti kako će se tek tako Mato ili Jozo odreći svoje klijentelističke mreže u ime nekakve racionalno posložene organizacije. Puno je veća vjerojatnost da će se poput mafije poklati klanovi iz "bivših" općina.

Nejednaka ekonomska razvijenost je druga najveća zapreka. Ako idemo po principu ovog okrupnjavanja na 4 regije, već si mogu zamisliti sreću jedne Rijeke kako preuzima Liku pod svoje okrilje. Ili obrnuto, kako jedno jače političko središte poput Rijeke preuzima zlatnu istarsku koku odnosno Split kako preuzima Dubrovnik. Prije takve decentralizacije, bez ciljanih politika i pravila igra postavljenih od strane centralne vlasti, ovo će biti piši kući, propalo je...
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 18:46   #107
regionlizacija može zaživit samo ako bude pritisaka izvana tj, eu, ne vjerujem da regionalizaciju priželjkuju naše političke elite (sdp ili hdz) jer bi čelnici tih regija bili moćne osobe koje bi se mogli sa većim legitimitetom nego današnji župani suprotavljat centralnoj državi i u stranci bi si također bili višestruko moćniji, pa bi bilo zanimljivo vidit kakav bi odnos bio između njih.
Bilo bi bolje da se ide u smanjivanje općina pa da vratimo na onaj broj od 100 lokalnih jedinica jer bi tada lokalne jedinice imale više prihoda, obuhvatila bi veću populaciju i možda bi mogli kojim čudom bar u nekom gradu doći netko tko je normalna osoba i stručnjak itd.
Ali u nas je najveći problem što nema nikakvog nadzora nad onim što lokalne jedinice rade, više mi one liče kao mjesto gdje se političari nauče dobro lagat, varat i krast pa kad sve to dobro nauče onda mogu napredovat jel u sabor ili vladu pa onda nastavit ono što su radili po svojim vukojebinama samo u većim aranžmanima
anzelmolongin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 22:04   #108
Sa svime navedenim se slažem,najviše sa našim lošim mentalitetom,slavonci uvijek govore za dalmatince kako su lijeni,dalmatinci za slavonce da samo traže poticaje i ostali novac od države i tako u nedogled,ali ako već nitko nepokreće proces regionalizacije,barem da se vrate veće općine i tako maknu korumpirani ljudi koji su načelnici mini općina,jer ako s njima nisi dobar,baš neprolaziš dobro u poslu ili nećem drugom.Istina,ima velikih razvojnih razlika,ali ako se uvedu regije kad-tad će to morat prestati.Mala smo zemlja,i između regija bi se mogla razviti bolja trgovinska razmjena,moglo bi se bolje iskoristiti novac iz EU fondova i još mnogo toga dobroga.Nepromoviram nikoga,ali u Osiječko-baranjskoj županiji gdje ja živim je HDSSB na vlasti,koja također potiče regionalizaciju hrvatske,dobro vidimo prednosti ulaganja u regiju(sadašnju županiju),pogotovo u selima koje je država već odavno zaboravila.To nisu velika ulaganja,ali bolje išta nego ništa.Cilj je da se smanji državna uprava,a načelnici koji su dobri u vođenju mini općina,bili bi dobri i u drugim poslovima,ipak su oni vođe.Najbolje raspisati referendum,i onda nijedna stranka neće "zaprljati ruke".
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 22:20   #109
Quote:
DARIOHOS kaže: Pogledaj post
Sa svime navedenim se slažem,najviše sa našim lošim mentalitetom,slavonci uvijek govore za dalmatince kako su lijeni,dalmatinci za slavonce da samo traže poticaje i ostali novac od države i tako u nedogled,ali ako već nitko nepokreće proces regionalizacije,barem da se vrate veće općine i tako maknu korumpirani ljudi koji su načelnici mini općina,jer ako s njima nisi dobar,baš neprolaziš dobro u poslu ili nećem drugom.Istina,ima velikih razvojnih razlika,ali ako se uvedu regije kad-tad će to morat prestati.Mala smo zemlja,i između regija bi se mogla razviti bolja trgovinska razmjena,moglo bi se bolje iskoristiti novac iz EU fondova i još mnogo toga dobroga.Nepromoviram nikoga,ali u Osiječko-baranjskoj županiji gdje ja živim je HDSSB na vlasti,koja također potiče regionalizaciju hrvatske,dobro vidimo prednosti ulaganja u regiju(sadašnju županiju),pogotovo u selima koje je država već odavno zaboravila.To nisu velika ulaganja,ali bolje išta nego ništa.Cilj je da se smanji državna uprava,a načelnici koji su dobri u vođenju mini općina,bili bi dobri i u drugim poslovima,ipak su oni vođe.Najbolje raspisati referendum,i onda nijedna stranka neće "zaprljati ruke".
Ja sam Slavonac, i jedino loše što sma čuo o Dalmaciji je da pršut nije do koljena kulenu.

Ne znam kako u Dalmaciji,ali u Slaovniji mi ne govorimo ružno o Dalmatincima,dapače
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 22:37   #110
Neznam,ljudi pišu o nekakom mentalitetu,o neslozi i ostalom,pa sam to naveo.Ja sam dosta čuo o slavonskom mišljenju o dalmatincima,a i ljudi iz dalmacije koji imaju tvrtke se žale da im nitko neće raditi iako imaju veliku nezaposlenost.
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 12:40   #111
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Već smo to imali. Kako se ono zvalo? ...... ah da, Jugoslavija!
Na kraju nitko takvim rješenjem nije bio zadovoljan.
Aludiraš na Kosovo? Ili na korupciju u tom potencijalnom mehanizmu?
(ili i jedno i drugo )
A ne znam baš da smo u exYu imali ovakav mehanizam regionalnog razvoja putem fondova koji sam spomenuo.

Što se tiče samih regija, treba vidjeti kakvi su Grčićevi planovi i što on planira napraviti da bi opravdao funkciju svog ministarstva regionalnog razvoja. Znamo da je u Ustavu zajamčeno da će se Hrvatska ravnomjerno razvijati. Trenutno stanje je vrlo nezadovoljavajuće:


Čak i nove investicije ništa ne popravljaju.

Uočavaš li probleme??

Izgleda da je najizvjesnija opcija da se neće ništa mijenjati a da će se količina novca raspodjeljivati sukladno EU NUTS-2 podjeli Hrvatske.

Alt. link

Omjer površine: SJEVEROZAPADNA-15%, PANONSKA-41%, JADRANSKA-44%
Omjer stanovnika: SJEVEROzAPADNA-37,4%, PANONSKA-30,4%, JADRANSKA-32,2%

Opet ostaje pitanje prevelikog broja općina i županija te njhovog troška u odnosu na korist.

Zadnje uređivanje KvaziProvokator : 15.06.2012. at 12:55.
KvaziProvokator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 13:15   #112
To je još jedan od mnogih razloga zašto se Hrvatska treba regionilizirati.To nebi bilo nikakvo stvaranje nekih saveznih država i ostalih gluposti.Sigurno da bi se otvorilo pitanje da najveća manjina u hrvatskoj možda bude tražila svoj dio kolača i zatraži svou regiju,ali pošto su građani najveće hrvatske manjine ravnopravni građani RH,to je jednostavno nemoguće,tako da o tome netreba ni raspravljati.Uglavnom,moje je mišljenje da se svakako treba staviti 4 regije,ovo sa 3 mi je malo čudno,ali po svemu ravnopravno,i netreba živjeti u prošlosti i pričati kako je ime županija dio hrvatske povijesti,itd...Jednostavno se netreba izmišljati toplu vodu,nego je dovoljno vidjeti kako to funkcionira u ostalim naprednim europskim zemljama,i usto tako primjeniti kod nas,jer je sadašnje stanje neodrživo ni dugoročno,ni kratkoročno.
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.