Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2017., 00:34   #741
...

Za Vedrana Mornara, profesora zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva, bivšeg ministra znanosti u SDP-ovoj Vladi, inicijativa ministrice Divjak je pozitivna.

- Kad sam bio ministar, plan je bio eksperimentalnu provedbu novih kurikuluma provesti u školskoj godini 2017./18., odnosno punu primjenu svih dokumenata od 2018./19. I dalje mi se čini da je informatiku bolje uvesti kao dio novog cjelovitog kurikuluma, no kako se kurikularna reforma očito neće dogoditi još neko vrijeme, što vidimo iz svih događanja, mislim da je inicijativa ministrice izvrsna - kaže Mornar.

Dakle, ako ne ide cijela reforma, neka ide barem neki pomak prema naprijed. Mornar to ipak povezuje s tri ključna problema.

- Prvi je oprema u školama koja već dugo nije obnavljana i tu će trebati investirati. Nažalost, u svoje vrijeme imao sam štednju na svakom koraku i investicija u informatičku opremu škola nije dolazila u obzir
. Nadam se da je ministrica sada u drugoj situaciji. Drugi problem s uvođenjem informatike vidim u satnici petog razreda u kojoj nema niti jednog slobodnog sata za novi obvezni predmet. Očito će trebati raditi ili neku izmjenu, ili u smislu povećanja ukupne satnice ili smanjenja broja sati određenog predmeta - objašnjava bivši ministar.

Pitanje je kojeg. Za razliku od prakse niza zemalja s razvijenijim sustavima obrazovanja, u Hrvatskoj su predmeti likovne i glazbene kulture svedeni na samo po jedan sat tjedno. Dirne li se u satnicu bilo kojeg drugog predmeta - što potvrđuje predsjednik sindikata Preporod Željko Stipić - svaka će se grupacija dići na zadnje noge, zbog čega Stipić zaključuje da je u obrazovanju lakše povećati nego smanjiti satnicu.

U raspravi oko traženja prostora za novi obvezni predmet (jer se kao izborni informatika često prebacuje u suprotnu smjenu - upravo zbog nedostatka mjesta u redovnoj), pojedinci predlažu prebacivanje izbornog vjeronauka u suprotnu smjenu. Iako bi to praktički oslobodilo dva sata tjedno, koliko je predviđeno za obveznu informatiku, jasno je koliko bi u tom slučaju bilo podignutih na stražnje noge.

Mornar podsjeća na sličnu situaciju kada se tražila rupa u satnici za uvođenje građanskog odgoja. Po njegovu sjećanju, našla se jedna jedina rupa - jedan sat u šestom razredu.

Kao treći problem navodi obrazovanje nastavnika.


- Ni sada se izborna informatika ponegdje ne predaje dovoljno kvalitetno jer nastavnički kadar u nekim sredinama nije dovoljno obrazovan, pogotovo za teme poput algoritamsko razmišljanje i programiranje. Prema tome, to su tri problema na koja ministrica svakako treba obratiti pažnju - zaključuje.


Iako je neminovno da u jednom trenutku u osnovne škole treba uvesti poučavanje o informatici, odnosno računalnom programiranju i algoritamskom promišljanju i svim drugim aspektima vezanim uz djelovanje u računalnom okruženju, dio ljudi koji je sudjelovao u kurikularnoj reformi smatra da je apsolutno neprihvatljivo da se informatika uči četiri godine obvezno s dva sata tjedno u situaciji dok se cjelokupno poučavanje iz umjetničkog obrazovanja odvija u istoj satnici i dok je ista slabašna satnica rezervirana za tjelesnu kulturu.

Nadalje, uvođenje novog obveznog predmeta imat će reperkusije na ostale izborne predmete (drugi strani jezik, vjeronauk) jer bi ih povećanje obvezne satnice protjeralo u drugi turnus nastave. Posebno osjetljivo gledat će se na prebacivanje izbornog katoličkog vjeronauka u suprotnu smjenu. Informatika u tom slučaju definitivno postaje ideološko pitanje.

Kako onda uz sve deficite pronaći rješenje za informatiku?


ostatak ovdje:

http://www.jutarnji.hr/vijesti/obraz...sketa/6472300/

sukus svega: ništa od informatike
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 09:36   #742
oprema, satnica, i nastavnici. super je kak zena nema pojma koji bi joj mogli biti problemi s obaveznom informatikom.
al nek se ona zaletila sa "super" obecanjima.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:59   #743
Predsjedništvo Hrvatske narodne stranke donijelo je političku odluku da od iduće godine kreće pilot faza kurikularne refome.

Zaključak je to sjednice održane u Varaždinu.
Predsjedništvo je zaključilo kako je provedba strategije obrazovanja i kurikularne reforme u posljednjih godinu i pol dana bila spora i neefikasna.

Dali su bezuvjetnu podršku ministrici Blaženki Divjak da to provede u djelo.

Obrazovanje je za HNS prioritet razvoja hrvatskog društva, a provođenje kvalitetne kurikularne reforme i strategije obrazovanja ključni preduvjet napretka. Upravo zato neophodno je da pilot faza kurikularne reforme krene u školskoj godini 2018./2019. Kao dio Vlade Republike Hrvatske kroz Ministarstvo znanosti i obrazovanja poduzet ćemo sve korake kako bi se Hrvatskom saboru pravovremeno uputili svi potrebni dokumenti, s ciljem da se poduzmu sve raspoložive radnje kako bi pilot faza projekta kurikularne reforme počela s primjenom školske godine 2018./2019., zaključak je Predsjedništva HNS-a.
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 16:14   #744
Lightbulb Reforma školstva kakvu biste vi voljeli

Meni uopće nije jasno čemu oupće Jokićeva reforma?
Što se njome dobiva? Jedina konstanta hrvatskog obrazovnog sustava su reforme!
Sjeća li se iko Primorčeve reforme?
Sjeća li se iko Bolonjskog procesa? Š
to je tim reforma iko od mladih dobio?
Što se njima poboljšalo i na temelju čega neko misli da će išta biti bolje nakon kurikularne reforme?

Zašto reforumu ne bi proveli na način da se podijele otkazi svim čistačicama u osnovnim i srednjim školama?

Zašto ne bi tu školama tjerali da sama čiste wc-e, školjke i podove svaki dan poslije završetka školi?

Takav je školski sistem u Japanu.


Japnska djeca koju država tjera da pere podove i čiste wc-e nakon školovanja postižu bolje rezultate od hrvatske djece kojoj država plaća čistačice da čiste za njima.


Da ne spominjem da bi nakov ovalkve reforme uštedjeli doslovno milijune na mjesečnim razinama i bilo bi i više nego dovoljno da se svake godine svakom djetetu kupi novi tablet.

Ovakva bi reforma s jedne strane bolje pripremila djecu za život, donjela bi velike uštede za porezne obveznike , a i rješili bismo se tisuća uhljeba koji nam uopće ne trebaju, niti oni, niti njihove usluge.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 11:29   #745
Jebeš roditelja koji nije u stanju svoje dijete sam naučiti da oriba klozet. Od škole očekujem da djecu uči druge stvari. I ne, ne bih dozvolila da moje dijete čisti za drugima. Kad čujem kako se neka djeca ponašaju u školi, radije bih njihove roditelje poslala da čiste za svojim zlatima.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 15:10   #746
@sunshinestar
Ko da današnja djeca nisu dovoljno nesposobna i motorički nazadna naspram starijih generacija i bez tableta.

Ti bi reformu školstva u 21.stoljeću bazirala na djeci koja čiste i kuhaju i tipkaju 1prstom po tabletu dok uče informatiku tek u 7. razredu na disketi i drugi strani jezik u većini škola imaju tek u 4.osnovne (a vjeronauka 2h tjedno u rasporedu od 1.razreda)?
Nemam ništa protiv da ih se uključi u čišćenje i kuhanje, al nisu čistačice glavno zlo obrazovnog sustava RH
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 15:35   #747
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Jebeš roditelja koji nije u stanju svoje dijete sam naučiti da oriba klozet. Od škole očekujem da djecu uči druge stvari. I ne, ne bih dozvolila da moje dijete čisti za drugima. Kad čujem kako se neka djeca ponašaju u školi, radije bih njihove roditelje poslala da čiste za svojim zlatima.
Škola je i odgojna ustanova, ne samo obrazovna.

Škola je dožna provoditi odgoj djece, bez obzira da li su roditelji sami odgajali dijete za sve stvari koje dijete treba odgojiti ili ne.

U školi treba djecu učiti i pisati i čitati.
Bez obzira učili i sami oditelji djecu to ili ne.

Nikakvu dozvolu škola ne bi škola trebala od tebe imati da tvoju djecu tjera da ribaju za drugima.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 15:38   #748
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
@sunshinestar
Ko da današnja djeca nisu dovoljno nesposobna i motorički nazadna naspram starijih generacija i bez tableta.

Ti bi reformu školstva u 21.stoljeću bazirala na djeci koja čiste i kuhaju i tipkaju 1prstom po tabletu dok uče informatiku tek u 7. razredu na disketi i drugi strani jezik u većini škola imaju tek u 4.osnovne (a vjeronauka 2h tjedno u rasporedu od 1.razreda)?
Nemam ništa protiv da ih se uključi u čišćenje i kuhanje, al nisu čistačice glavno zlo obrazovnog sustava RH
Kao prvo, muško sam.

Drugi, ti želiš reći da je japasnko obrazovanje bazirano na kuhanju i čišćenju?

Vidiš, neki smatraju da su danas djeca preoterećena gradivom.
A ti misliš imaju premalo toga , pa predlažeš strani jezik od prvog razreda.

Oko Jokićeve reforme ogromna je misterija i niko ne zna što tamo piše, a svi je podržavaju, neki zato jer misle da će doći do dodatnog opterećenja , poput tebe, drugi misle da će ukinuti strane jezike.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 17:51   #749
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Kao prvo, muško sam.

Drugi, ti želiš reći da je japasnko obrazovanje bazirano na kuhanju i čišćenju?

Vidiš, neki smatraju da su danas djeca preoterećena gradivom.
A ti misliš imaju premalo toga , pa predlažeš strani jezik od prvog razreda.

Oko Jokićeve reforme ogromna je misterija i niko ne zna što tamo piše, a svi je podržavaju, neki zato jer misle da će doći do dodatnog opterećenja , poput tebe, drugi misle da će ukinuti strane jezike.
Kao prvo, tvoj spol zaista nije važan za raspravu.

Kao drugo, nigdje nisam rekla da je japansko obrazovanje bazirano na kuhanju i čišćenju, nego je tvoj prijedlog bio "otpustimo čistačice i dajmo im tablete".

Količina nepotrebnog gradiva u programu nema izravne veze s brojem predmeta. Ako im nije teško sjedit 2h tjedno na vjeronauku i biflat gluposti na pamet, ne vidim zašto bi im bilo teško sjedit 1h tjedno i učit nešto iznimno važno u današnje doba, kao što je 2.strani jezik ili informatika.
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 18:01   #750
japan isto tako, čitala sam neki dan, ima strašnu stopu samoubojstava i pokušaja samoubojstava školaraca.
da, hajdemo se ugledati u njih!
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 20:08   #751
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Škola je i odgojna ustanova, ne samo obrazovna.

Škola je dožna provoditi odgoj djece, bez obzira da li su roditelji sami odgajali dijete za sve stvari koje dijete treba odgojiti ili ne.

U školi treba djecu učiti i pisati i čitati.
Bez obzira učili i sami oditelji djecu to ili ne.

Nikakvu dozvolu škola ne bi škola trebala od tebe imati da tvoju djecu tjera da ribaju za drugima.
A društvo će nam postati bolje ako klince u školi spizdimo da uče kako je važnije čistiti za džabe tuđa govna, nego ih obrazovati, bilo u općoj kulturi, građanskom odgoju ili stručnim predmetima?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 21:52   #752
Ok, ako se ta reforma krene primjenjivati od slijedece skolske godine, znaci li to da ce moje petogodisnje djete druge godine morati krenuti u prvi razred?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 22:33   #753
Škola je i obrazovna i odgojna institucija.
Država kroz škole se treba pobrinuti za odgoj djece, ne nauče sva djeca radne obveze kod kuće.
A one koje uče doma radnim navikama , ista stvar u školi im neće teško posta.

Isto tako djeca koja nauče doma pisati i čitati neće teško pasti to isto u školi. Dapače....

Zato imamo dvojnu ulogu roditelja i škole, u slučaju da jedna strana zakaže.

Slažem se da je odgoj zadatak roditelja, ali mnogi roditelji to ne rade uspješno. Djeca su bitna.
Bitno je da djeca nauče.
Ja se slažem da su roditelji krivi ako su djeca nedgojena.
Ali fokus ne smije biti na roditeljima, nego djeci, Država/duštvo, tj škola se ttreba brinuti za djecu.

Uopće nisam govorio o učiteljima kao osobama.
Ne želim u svaku temu uvlačiti temu plaći nastavnika. Može li bez toga?

Svima se standard srozao. Pojedincima nije zbog ovog ili onog razloga, ali to je opet deseta tema.
Kao struka, nastavnici nisu izuzetak, nego pravilo.
Nikome pad standarda nije ipravdanje za aljakavost.
Dapače, smatram da su sad nastavnici i bolji nego prethodnih generacija.
Ali, opet to ni nije tema.
Tema je sustav.
Zaboravimo financije.
Promjene o kojima govorim ne zahtjevaju dodatne financije.

Ne treba miješati uzrok i posljedicu.
Smatram je potpuno nemjesno plaće nazivati "ulaganjem u djecu".
Potpuno je nemjesno opravdavati se da ne možete biti kao japanski učlitelji jer nemaju plaće kao oni.

Kažu prvo nam dajte plaće, onda ćemo razgovarati o refermama o japanskom modelu.
Miješaju uzrok i psoljedicu.
Nisu prvo Japanci dobro zarađivali, pa onda tek počeli napredovati, nego je bilo obratno.
Prvo su siromašni napedovali, onda su počeli i više zarađivati.

Što oni očekuju da novac padne s neba i onda da tek počnemo ispravno raditi? Jel tako učie djecu?
Svašta!
Odakle da im mi damo više od ovoga što sad imate?

Nama e treba informatika kao obvezan predmet.
Pog ne od prvog razreda.

Ali trebamo prvo razjasniti što se podrazumijeva pod informatikom.
AKo se misli na web dizajn, programiranje i slično, onda definitivno takva informatika ne treba biti obavezna svakom učeniku, pog. ne u osnovnoj školi.

ALi što se tiče učenja korištenja računala, tableta, raznih programa za pisanje, računanje da, ali za to ne treba poseban predmet.
Po meni je puno bolje da se te stvari uče kroz konkretne predmete; dakle hrvatski i strani jezik/ci se koristi word (ili sl) , exell za matematiku, fiziku, kemiju itd...
istovremeno ne smijemo zapostaviti niti pisanje rukom, bazično računanje bez računala/digitrona/tableta /čega već ne

Pa nisam ja veliki pristša tableta, ali nisam ni protivnik.
Smatram da će vejrojatno trebat djetetu kansije u životu bar brzina kod tih uređaja, tako da ga ne treba izolirati, ali nije to najvažnije.

No, čini mi se da postoji jednoglasje među roditeljima, djecom, nastavnicima i medijima da je najbitnija stvar obrazovnog sustava tablet.

I to naravno, najbitnije je da školstvo ima novca da svakom djetetu kupi tablet. Ja se ne slažem, ali sma u dalekoj manjini.

STe vidjeli kako ljudi svršavaju po švedskom školstu jer tamo kupuju svakom djetetu tablet.
Da kupuju svakome po dva tableta, još bi bili bijensiji na naš obrazovni sustav.

Zadnje uređivanje gargamišamel : 06.09.2017. at 07:24.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 08:25   #754
Odakle ti ta pizdarija s tabletima? Prvo, u čemu je s njima uopće problem ako će unaprijediti nastavu i smanjiti gomilu papira koju klinci svaki dan navlače u školu?

U našoj školi je bilo glasanje što želimo da se kupi za školu, ormarići za svakog učenika, stolovi za školsku kuhinju ili tableti. Tableti su dobili najmanje glasova, ali ipak će na kraju biti baš tableti nabavljeni. Pa čija je to onda želja i odluka?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 08:57   #755
Odi malo na jesu straniscu od Šprajca.

Ima bar desetak čalanaka svaki dan vezano u škole.

Na stotine lhudi svršava na tablete.




Bio je i članak o nekom statusu lika koji je odselio u Švedsku.


Na tom statusu je napisao da Švedska svakom djetetu kupi tablet i laća taksista da svako dijete vodi u i iz škole.

Da vidiš kako su svršavali na to.

I čekaj, ti si za to da se od sad iše isključivo na tabletima? Da nema više bilježnica?

A što ćemo sa pisanjem rukom? Razvojem motorike i sl?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 09:04   #756
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
I čekaj, ti si za to da se od sad iše isključivo na tabletima? Da nema više bilježnica?
Odakle si tu glupost uspio izvući? Ali dobro, bar si nam dao jasan primjer u prilog tome da klince treba više učiti pismenosti i čitanju s razumijevanjem.

Što se Šprajca tiče, totalno mi ne pada na pamet za mjerilo ičega uzimati komentare (tisuće? milijuni? ) na blogu.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 09:15   #757
Nije glupost. Sam si o tome pisao.

Što je tebi mjerilo javnog mijenja oko tableta u hrvatskoj populaciji?

Imaš li nešto bolje od Šprajcove stranice na fejsu kao relevenatnije mjerilo?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 10:32   #758
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Nije glupost. Sam si o tome pisao.

Što je tebi mjerilo javnog mijenja oko tableta u hrvatskoj populaciji?

Imaš li nešto bolje od Šprajcove stranice na fejsu kao relevenatnije mjerilo?
Ja sam žensko. Na što upućuje i nick i avatar. Obzirom da ti elementarno zaključivanje baš i ne ide, odustajem od rasprave. Naime, smatram da s osobom koja jednu stranicu na fejsu zdravo za gotovo uzima kao sliku javnog mnijenja nije moguće smisleno razgovarati.

Da ne spominjem nepismenost, sirovost u izražavanju i sveopću nadrkanost... Samo ti lijepo i dalje snuj o uvođenju predmeta Ribanje sraonika kao ultimativni alat za prosperitet nacije.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 10:53   #759
pa i je, to cemo samo i moci raditi uskoro po europi s ovakvom drzavom i skolstvom
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 11:08   #760
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa i je, to cemo samo i moci raditi uskoro po europi s ovakvom drzavom i skolstvom
Molim lijepo, naši radnici su već desetljećima u Europi poznati kao stručni i savjesni ribači klozeta. 😀
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:02.