Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2016., 09:44   #1
Porez na transakcije - pitanje

Ako fizička osoba iz inozemstva uplaćuje neku svotu na račun fizičke osobe u RH, mora li osoba koja prima novac u RH platiti neku vrstu poreza na novčanu transakciju?

Ako da, kako se računa taj porez i postoji li neki limit svote ispod kojeg se taj porez ne plaća (odnosno iznad koje se svote vrši oporezivanje)?
BYurek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 14:21   #2
Ne mora... ovisno o banci placa fiksni iznos za transakciju - meni je 7,50kn u ZABA. Uplacujem sa Stadtsparkasse DE (znaci sa tekuceg u DE, na tekuci u HR) i tu mi ne naplate nista.

Sent from my Samsung Galaxy S5 using Tapatalk
__________________
..sometimes it sucks being too STRONG, because people begin to think It's okay to continually HURT ME over and over again...
La felicidad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 21:48   #3
Ne plaća se nikakav porez jer se radi o privatnoj financijskoj imovini na koju je već plaćen porez.

ako su pak te uplate, tj. iznosi veliki, porezna uprava ima pravo zatražiti objašnjenje o porijeklu novca.
ako npr. dijete koje radi vani, svaki mjesec svojoj majci uplaćuje parsto eura na račun, ne plaća se ništa jer se to ne smatra dohotkom i jer je ta osoba koja radi vani već na to platila porez.

Ali ako na račun sjedaju veće uplate od različitih fizičkih osoba iz inozemstva , to poreznoj može biti sumnjivo, može upućivati na to da se radi o neregistriranoj trgovini nečim i može (ne mora, ali može ako primjeti), tražiti dlaku u jajetu.

Ako si ti jedan od onih koji radi vani , i želi povremenim uplatama pomoći obitelji u HR, nemaš frke. Ti si tamo platio porez, od svoje ušteđevine si odvojio dio novca i šalješ obitelji i toj se ne oporezuje ponovo.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 11:48   #4
Hvala svima na odgovorima, imam još jedno pitanje: je li za taj "veliki iznos" ili "veću uplatu" negdje zakonski definiran limit (npr. 10000 kn, 100000 kn ili slično)?

Pitam jer sam negdje vidio, više se ne sjećam je li bilo u RH ili inozemstvu, da se pri prijelasku neke granice (znam da nije isto kao bankovna transakcija ali svejedno..) osoba mora registrirati ili javiti carini ako u zemlju ili iz zemlje prenosi svotu veću od nekog limita (mislim da je u tom slučaju točno pisalo koliko), pa me zato zanima..
BYurek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 13:49   #5
Znam samo da je 10 000€ kad je rijec o prelasku granice unutar EU...

Sent from my Samsung Galaxy S5 using Tapatalk
__________________
..sometimes it sucks being too STRONG, because people begin to think It's okay to continually HURT ME over and over again...
La felicidad is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 15:54   #6
Limit imaš samo kod nošenja gotovine. Ne znam točan iznos al negdje postoji uputa HNB-a o tome pa malo googlaj.
Kod bankarskih transakcija nema limita, ali postoji Zakon o sprečavanju pranja novca i financiranju terorizma koji obveznike primjene obavezuje na prijavu određenih vrsta transakcija.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:06.