Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2013., 21:05   #9921
jela?

jela 4.5kwh/kg....grab 4.0kwh/kg
ono sta pise, da je gledano po kg,jela kaloricnija od graba to nema smisla.
probajte onda uzet 10kg jele i 10 kg graba i bacite to u pec.mos mislit kako ce jela zagrijat ko sta ce grab!!izgorit ce dok nisi reko keks,isto ko papir..

mranderson,pa nisam ja otkrio nikakvu toplu vodu,samo se cudim i pitam kako ovi sa kontinenta pricaju da je bukva najjace drvo za lozenje!!pitaj ljude na moru sta misle o tim bukvama, jelama itd (brzo gorecim drvima) pa ces vidit zasto se cudim

moze nema problema, mozemo nabacit jednu trku,ja na mojem grbavom,niskom,zdepastom, teskom(ko olovo) grabu a ti na svojoj vitkoj zagorskoj bukvi!!ali moras pazit da ti se pec nebu rastopila,jer moj grab gori ko koks sa prislinim dovodom zraka!!!

a sta se tice mjerenja za neke stavri su bespotrebena, kad je razlika toliko ocita...ljudi su kroz godine i godine lozenja, sami uvidili koje drvo jace gori bez ikakvih instrumenata...
istinatrue is offline  
Old 16.04.2013., 21:30   #9922
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
jela 4.5kwh/kg....grab 4.0kwh/kg
ono sta pise, da je gledano po kg,jela kaloricnija od graba to nema smisla.
probajte onda uzet 10kg jele i 10 kg graba i bacite to u pec.mos mislit kako ce jela zagrijat ko sta ce grab!!izgorit ce dok nisi reko keks,isto ko papir..

mranderson,pa nisam ja otkrio nikakvu toplu vodu,samo se cudim i pitam kako ovi sa kontinenta pricaju da je bukva najjace drvo za lozenje!!pitaj ljude na moru sta misle o tim bukvama, jelama itd (brzo gorecim drvima) pa ces vidit zasto se cudim

moze nema problema, mozemo nabacit jednu trku,ja na mojem grbavom,niskom,zdepastom, teskom(ko olovo) grabu a ti na svojoj vitkoj zagorskoj bukvi!!ali moras pazit da ti se pec nebu rastopila,jer moj grab gori ko koks sa prislinim dovodom zraka!!!

a sta se tice mjerenja za neke stavri su bespotrebena, kad je razlika toliko ocita...ljudi su kroz godine i godine lozenja, sami uvidili koje drvo jace gori bez ikakvih instrumenata...
hebate, ti istinatrue ko da si otkril i grab, pa imamo mi graba i to da vidis kakvoga
a ovo da se bu mi peć rastopila, samo budem rekel
vidim ne pratis ti koju ja peć, pardon kotao imam
mranderson is offline  
Old 16.04.2013., 23:29   #9923
Dvije muhe jednim udarcem

evo razmisljam malo o akomulaciji topline zidova i izolaciji.
uzmimo za referentnu tocku vodu,koja ima ogroman toplinski kapacitet 4300J/kgK(odlican akomulator topline)

I tako mi zapelo za oko,kako drvo ima relativno velik toplinski kapacitet 1200-2300 J/kg K,sto znaci da moze jako puno energije akomulirati.
Kazem ovo jer inace prevladava misljenje kod ljudi da kamen i beton dobro akomuliraju toplinu, a njihov toplinski kapacitet je zapravo puno manji od drva,"samo" 600-800J/kgK!!

Naravno caka je u tom sto se akomulirana energija racuna kao umnozak mase,toplinskog kapaciteta i promjene temperature.Samim time sta kamen,beton imaju vecu gustocu/masu od drva, mogu akomuliart vise topline u nekakav zid.Da bi to anulirali,trazimo gusce drvo i veci volumen/dimenzije drvenog "akomulatora".

Sljedi;
1m3 kamena ili betona, moze akomulirat vise energije od 1m3 drva ALI
1000kg drva ,mogu akomulirat vise energije od 1000kg betona ili kamena!
zvuci cudno,da bi drveni zid mogao vise akomulirati energiju od kamenog,betonskog,zar ne!

Polivalentnost drva
Uz to drvo ima i jako malu toplinsku vodljivost(0.04-0.4) sto bi znacilo da je jako jako dobar izolator.Evo ubili smo dvije muhe jednim udarcem i dobili jako dobar izolator i akomulator u jednom!


Ostaje jedino pitanje,dali ce ta mala toplinska vodljivost drva raditi probleme kad je drvo u ulozi akomulatora, jer ce se energija unutar njega, jako sporo prenositi.

na ovo zadnje pitanje,nek odgovori neko upuceniji u to,naime dali je kod akomulatora topline pozeljnija relativno velika toplinska provodljivost,zbog problema koji sam naveo ili mozda manja?

Zadnje uređivanje jive macola : 17.04.2013. at 00:36.
jive macola is offline  
Old 17.04.2013., 00:10   #9924
Ovo je plan koji sam kao laik radio, molim Vas ko ima stručnu kvalifikaciju da mi odgovori da li je ovo moguće ovako uraditi i koji su eventulani nedostatci, radi se o kući prizemnici sa 2 sobe i kupaonom, s tim da peć grije kuhinju i dnevni boravak sveukupna kvadratura cijele etaže je 60 m kvadratnih. Unaprijed zahvalan!

P.S. nisam stručan u ovim nacrtima pa ne zamjerite na greškama.

corti is offline  
Old 17.04.2013., 06:49   #9925
Quote:
corti kaže: Pogledaj post
Ovo je plan koji sam kao laik radio, molim Vas ko ima stručnu kvalifikaciju da mi odgovori da li je ovo moguće ovako uraditi i koji su eventulani nedostatci, radi se o kući prizemnici sa 2 sobe i kupaonom, s tim da peć grije kuhinju i dnevni boravak sveukupna kvadratura cijele etaže je 60 m kvadratnih. Unaprijed zahvalan!

P.S. nisam stručan u ovim nacrtima pa ne zamjerite na greškama.

Iz crtanja bi se provukao sa nekom trojkom , a iz hidraulike imaš jedanicu ,sjedi.
1. sigurnosni ventil mora biti fizički iznad kotla i na toploj strani
2. pumpa mora biti fizički nisko i na hladnoj strani kotla tako da gura vodu u kotao

3. radijator desni koji grije sobu si stavio vertikalno nema šanse da grije voda kroz njega samo prođe

4. spojio s sve radijatore u seriju ha ha to još nisam vidio , a vidio sam svašta

da skratim ništa ali apsolutno ništa ne valja, sav trud uložen u ovaj forum u edukaciju je besmislen kad vidim ovakve sheme , zagrij stolicu i pogledaj neke stare sheme i diskusije

Zadnje uređivanje ramzay : 17.04.2013. at 07:44.
ramzay is offline  
Old 17.04.2013., 07:52   #9926
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Iz crtanja bi se provukao sa nekom trojkom , a iz hidraulike imaš jedanicu ,sjedi.
1. sigurnosni ventil mora biti fizički iznad kotla i na toploj strani
2. pumpa mora biti fizički nisko i na hladnoj strani kotla tako da gura vodu u kotao

3. radijator desni koji grije sobu si stavio vertikalno nema šanse da grije voda kroz njega samo prođe

4. spojio s sve radijatore u seriju ha ha to još nisam vidio , a vidio sam svašta

da skratim ništa ali apsolutno ništa ne valja, sav trud uložen u ovaj forum u edukaciju je besmislen kad vidim ovakve sheme , zagrij stolicu i pogledaj neke stare sheme i diskusije
Ja sam vidio ovakav sistem. U podu su bile položene za jednocjevni sistem. Poslije je došao "majstor" i postavio radijatore kao da je dvocijevni. Zadnji radijator je bio slab, pa je dodao rebara i grije. NAŽALOST, jer je tu toliko nedostataka da mi se nije dalo komentarisati.
No_smoke is offline  
Old 17.04.2013., 09:14   #9927
Quote:
jive macola kaže: Pogledaj post
...na ovo zadnje pitanje,nek odgovori neko upuceniji u to,naime dali je kod akomulatora topline pozeljnija relativno velika toplinska provodljivost,zbog problema koji sam naveo ili mozda manja?
A što kaže praksa, koju izvedbu si vidio, a koju nikad i nigdje?

Quote:
corti kaže: Pogledaj post
Ovo je plan koji sam kao laik radio, molim Vas ko ima stručnu kvalifikaciju da mi odgovori da li je ovo moguće ovako uraditi i koji su eventulani nedostatci,
Nemam stručne kvalifikacije, ali mogu pogledati
To može raditi uz pravilno dimenzioniranje radijatora po broju članaka.
Jedini problem je kako iz jedne baterije izvaditi nekoliko članaka i skuplati u drugu bateriju, usred zime, kad zaključiš da je u jednoj prostoriji prevruče, a u drugoj prehladno!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 17.04.2013., 10:13   #9928
atmos DC 32 S

Prošao sajam, prošli ljudi vidim i kraj viadrusa ko da ga tamo nema... Mislim si bude netko pitao, ali nitko...
Ok, necu reci nista o tirkiznoj ili crvenoj boji, ali da se viadrus potrudio izložiti presjek svojeg kotla, je... Istina da to nije bas sad tako jako bitno, ali ono, lijepo je vidjeti tako nešto, jer se to mislim i na sajmu priliči, očekuje...
Ali mene zanima sljedeće, da li je netko uspio još zamjetiti skroz u kutu, totalno van oka ljudi " ATMOS DC 32 S" plave boje, znači nije niti tirkizni a niti crveni, nego je baš plavi

Naime, ja sam totalni laik, i baš me zanima kaj gospodin ramzay misli o njemu, ako ga je uopće i stigao, uspio vidjeti (nevjerojatno kako su ga zgurali u kut), ali ono što sam ja vidio, pa to je kotao napravljen jako čvrsto, meni laičkim okom gledano, jako kvalitetno. Istina da mi se ne sviđa što su 'obloge' na vratima od nekog vatrostalnog materijala, a nije šamot, ali osim toga, ponavljam laičkim okom gledano, kotao vrijedan spomena, ili ??? Neću nikoga reklamirati, to iznosim na temelju onog što sam vidio...
Cijena ovog Atmos DC 32 S modela je 14 999 kn, što je i puno, a i malo jer se takav kotao u buderusu, koji su mislim 'blizanci' prodaje za 21 500!
s njime dolazi i automatika, ima i ventilator, unutra je šamotna obloga, na vratima nije , ne znam, da vas čujem 'stručnjaci'??

P.s. i još jedna zanimljivost, naš 'zastupnik', neću reći ime da ne ispadne reklama, inzistira, štoviše ne prodaje kotao, ako ga oni ne montiraju
Veli lik na sajmu da je on 'poseban' i da se 'posebno' spaja, a gledajući u schemu spajanja, Anito nije uspio primjetiti nikakvu 'posebnost' u spajanju ...

evo i linka: http://www.atmos.cz/english/kotle-001-kotle-na-drevo
ovaj koji je bio na sajmu je bio plave boje, i taj 'izloženi kotao ja ovaj na web stranici dolje 'lijevo'!
mranderson is offline  
Old 17.04.2013., 11:21   #9929
Atmos je primitiva primitive. Mehanički možda dobro izveden, ALI s relativno malim ložištem, klapnom za "kalt Anauf" i svim problemima koji idu uz to. Najosjetljiviji mu je dio onaj "keramički", u kojega tuče plamen. Najveća mu je "prednost" mehanička regulacija.
Ukratko, početni prolitički kotel.
Ak već hoćeš nekaj bolje, Vitoligno 100 je kilometrima ispred njega i Buderusa S121, a samo malo više novaca.
Zvon is offline  
Old 17.04.2013., 14:15   #9930
Ekipa, treba mi jedna usluga. Ako moze netko na pm se javiti, da se cujemo telefonski. Imao ih samo par pitanja, ( doslovno par pitanja) u vezi centralnog. Znam da je ovo forum i da se ovdje pita i odgovara, ali vjerujte mi nemam toliko vremena i bilo bi ispocetka do kraja pa na kraju sto misljenja ( sto ljudi- sto cudi; i svatko je u pravu).

Zato bih konkretno se sa nekim proficem cuo i to rijesio, ako moze. ne radi se o prevelikoj mudroliji, bar se nadam ne za nekog tko to zaista zna. Ja nisam te struke pa ne znam.
Hvala
g-sad is offline  
Old 17.04.2013., 15:55   #9931
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
Prošao sajam, prošli ljudi vidim i kraj viadrusa ko da ga tamo nema... Mislim si bude netko pitao, ali nitko...
Ok, necu reci nista o tirkiznoj ili crvenoj boji, ali da se viadrus potrudio izložiti presjek svojeg kotla, je... Istina da to nije bas sad tako jako bitno, ali ono, lijepo je vidjeti tako nešto, jer se to mislim i na sajmu priliči, očekuje...
Ali mene zanima sljedeće, da li je netko uspio još zamjetiti skroz u kutu, totalno van oka ljudi " ATMOS DC 32 S" plave boje, znači nije niti tirkizni a niti crveni, nego je baš plavi

Naime, ja sam totalni laik, i baš me zanima kaj gospodin ramzay misli o njemu, ako ga je uopće i stigao, uspio vidjeti (nevjerojatno kako su ga zgurali u kut),
Od plavuše i delanca sam tamo u hali malo toga uspio vidit , ali sam prošao kraj ATMOSA , i pogladio ga , kao starog poznanika.

Glavna lovina na sajmu je bila jako dobro sakrivena i zamaskirana u jednom autobusu vani na dvorišću. Moja me dobra vila navela da virnem u bus, a tamo neke kutije i kante , pa neki šparhet , a u kutu stoji on sam ko kakvo siroće, a crven, a visok , i stasit brkati turčin-najnoviji Kozlusan na pelet.

Lijepo sam sjeo na neki sanduk i primio se posla i rastavio sve što se dalo rastaviti , čak sam po sajmu tražio križni šrafciger da mogu skinut neki poklopac.

Bude fotki dok malo predahnem i skinem rezoluciju sa 18 Mp na neku normalnu , a bude i jedna tema tamo kod poletaraca koja za sad ima radni naziv " Dva Balkanca i jedna kahlica "
ramzay is offline  
Old 17.04.2013., 17:11   #9932
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
jela 4.5kwh/kg....grab 4.0kwh/kg
ono sta pise, da je gledano po kg,jela kaloricnija od graba to nema smisla.
probajte onda uzet 10kg jele i 10 kg graba i bacite to u pec.mos mislit kako ce jela zagrijat ko sta ce grab!!izgorit ce dok nisi reko keks,isto ko papir..

mranderson,pa nisam ja otkrio nikakvu toplu vodu,samo se cudim i pitam kako ovi sa kontinenta pricaju da je bukva najjace drvo za lozenje!!pitaj ljude na moru sta misle o tim bukvama, jelama itd (brzo gorecim drvima) pa ces vidit zasto se cudim

moze nema problema, mozemo nabacit jednu trku,ja na mojem grbavom,niskom,zdepastom, teskom(ko olovo) grabu a ti na svojoj vitkoj zagorskoj bukvi!!ali moras pazit da ti se pec nebu rastopila,jer moj grab gori ko koks sa prislinim dovodom zraka!!!

a sta se tice mjerenja za neke stavri su bespotrebena, kad je razlika toliko ocita...ljudi su kroz godine i godine lozenja, sami uvidili koje drvo jace gori bez ikakvih instrumenata...
Hajde ti lijepo dođi kod nas i ponesi 10 kilograma tog svog graba , a ja ču pripremiti 10 kilograma jelovih gredica , izmerit ćemo vlagu graba i jelovine i onda to staviti u kotao. Predlažem da to bude Bosch 200O B jer je na njemu spremnik topline , a kuća koju bi grijali treba još uvijek toplinu jer je u kući mala beba pa se ne bude energija bacala nego vrlo dobro iskoristila.

A možemo to podkuriti i u laboratoriji ma jednom Centrometalu CK, pa da vidiš rezultate.

Nikako da shvatiš da energiju daju kilogrami drva , a ne litre drva. To što jelovina gori ko papir nema veze , spremnik je tu da preuzme svu toplinu , a treba i znati ložiti.

Dakle jelovina je po kilogramu jača , daje više kalorija , čak je i temperatura plamena veća , izgara čistije , a to što gori brže to se regulira kotlom i načinom izgaranja.

Goriva koja se kupuju na vagu a to znači briketi , peleti ili chips uvijek su bolji ako ima u njima jelovine ili smrekovine, a najbolje je da je sama smreka( austrijski pellet )

Goriva koja se kupuju na prostorni metar , hvat , uvijek je na prvom mjestu grab , pa bukva , a jelovina ne postoji kao takovo gorivo .

Zadnje uređivanje ramzay : 17.04.2013. at 17:44.
ramzay is offline  
Old 17.04.2013., 17:34   #9933
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Od plavuše i delanca sam tamo u hali malo toga uspio vidit , ali sam prošao kraj ATMOSA , i pogladio ga , kao starog poznanika.

Glavna lovina na sajmu je bila jako dobro sakrivena i zamaskirana u jednom autobusu vani na dvorišću. Moja me dobra vila navela da virnem u bus, a tamo neke kutije i kante , pa neki šparhet , a u kutu stoji on sam ko kakvo siroće, a crven, a visok , i stasit brkati turčin-najnoviji Kozlusan na pelet.

Lijepo sam sjeo na neki sanduk i primio se posla i rastavio sve što se dalo rastaviti , čak sam po sajmu tražio križni šrafciger da mogu skinut neki poklopac.

Bude fotki dok malo predahnem i skinem rezoluciju sa 18 Mp na neku normalnu , a bude i jedna tema tamo kod poletaraca koja za sad ima radni naziv " Dva Balkanca i jedna kahlica "
e sad, ode gospodin ramzay za plavušom Hurem, pardon Kozluslanom
Ali iskreno, nakon kaj sam vidio ovaj VBR, pa ko da ga je i gospodin ramzay stavio u taj kotao na drva
(ovo nije ovaj kotao o kojem gospodin ramzay priča, znači taj nije na pelete, ovo je slika kozluslan-ovog kotla na drva)
kak ono gospodin ramzay veli na VBR, mmmmmmmmmmmmmmm
a jel netko vidi i turbulatore u cijevima, opet mmmmmmmmmmmmmmm


mranderson is offline  
Old 17.04.2013., 21:02   #9934
Thumbs up

Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
e sad, ode gospodin ramzay za plavušom Hurem, pardon Kozluslanom
Ali iskreno, nakon kaj sam vidio ovaj VBR, pa ko da ga je i gospodin ramzay stavio u taj kotao na drva
(ovo nije ovaj kotao o kojem gospodin ramzay priča, znači taj nije na pelete, ovo je slika kozluslan-ovog kotla na drva)
kak ono gospodin ramzay veli na VBR, mmmmmmmmmmmmmmm
a jel netko vidi i turbulatore u cijevima, opet mmmmmmmmmmmmmmm
Nisam uključio par dana računalo i sad čitam o super drvima - kontra papirnate bukve. Može li se dobiti adresa gdje se prodaju ta super drva i cijena po kojoj se prodaju, onako - po prostornim metrima ili po klaftru.
mranderson
Gledam sliku crvenoga vraga sa VBR-om i turbulatorima. Koliko ipak košta taj crveni vrag, jer mene je moj otpadni zeleni vrag koštao tisuću kuna i cestarina od ZG do doma? Ima i moj zeleni vrag turbulatore koji mu vrte plamene jezike k'o propeler na avionu prije polijetanja. (A da ga nakurim sa super drvima...)
plus is offline  
Old 17.04.2013., 22:14   #9935
super

Quote:
plus kaže: Pogledaj post
Nisam uključio par dana računalo i sad čitam o super drvima - kontra papirnate bukve. Može li se dobiti adresa gdje se prodaju ta super drva i cijena po kojoj se prodaju, onako - po prostornim metrima ili po klaftru.
mranderson
Gledam sliku crvenoga vraga sa VBR-om i turbulatorima. Koliko ipak košta taj crveni vrag, jer mene je moj otpadni zeleni vrag koštao tisuću kuna i cestarina od ZG do doma? Ima i moj zeleni vrag turbulatore koji mu vrte plamene jezike k'o propeler na avionu prije polijetanja. (A da ga nakurim sa super drvima...)
A cuj dao bi ti adresu, ali ne zelim ti napravit stetu i pretvorit ti pec u ljevano zeljezo!
istinatrue is offline  
Old 18.04.2013., 06:58   #9936
Evo jedne ideje za drvarnicu

Razradom ideje, može se koristiti autobus.Jednu sezonu uzimaju se drva kroz jedna vrata, a drugu sezonu kroz druga vrata.
stari1 is offline  
Old 18.04.2013., 07:53   #9937
Quote:
stari1 kaže: Pogledaj post
Evo jedne ideje za drvarnicu

Razradom ideje, može se koristiti autobus.Jednu sezonu uzimaju se drva kroz jedna vrata, a drugu sezonu kroz druga vrata.
Imam to samo ne u autobusu nego drvarnicu sa istočnim i zapadnim vratima kroz koju može proći autobus.
ramzay is offline  
Old 18.04.2013., 08:23   #9938
drvena kuca

evo vezano uz ono, da je drvo dobar izolator i akomulator topline...

http://www.drvene-kuce.eu/zasto.php

evo tu je clanak koji jako hvali drvene kuce i navodi prednosti u odnosu na kuce od betona, cigle....

predpostavljam da je vas puno tu iz sjevernih krajeva,pa ako neko ima drvenu kucicu neka kaze malo kako je zivit u njoj i dali stvarno tolko dugo drzi toplinu ko sta pise...kakve su po vama ustede energije..
istinatrue is offline  
Old 18.04.2013., 09:29   #9939
Ameri otkrili da je najzdravija drvena kuća sa zemljanim (glinenim) podom.
Jedan naš kad je to pročitao izjavio:
"Jeba im ja tu nauku pa ja sam i pobjegao u Ameriku da ne moram živjeti u takvoj kući!"
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 18.04.2013., 14:09   #9940
Thumbs up

Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
A cuj dao bi ti adresu, ali ne zelim ti napravit stetu i pretvorit ti pec u ljevano zeljezo!
Dragi kolega,
Da ja živim tu gdje Vi pišete da živite, ja možda sad ne bi s Vama raspravljao na ovome vrlo kvalitetnom forumu centralno grijanje na drva, nego bi se mi eventualno našli na nekom drugom forumu poput naslova "jedina elektrana koju trebamo je Sunce".
Nekako ste više puta posprdno ukazali na činjenicu da "mi sa sjevera HR" skoro da nemamo pojma kojim se drvima treba i može grijati. Dragi kolega grijemo se s time što imamo oko sebe na raspolaganju, jednako kao i Vi - ma gdje god da stanovali.
Pišete u stilu moja drva bolje griju od tvojih - to su Vam prazne bodlje i pikalice za moje unuke, ali i oni znaju da su usred zime kod mene na podu u majicama s kratkim rukavima.

Vi meni s Vašim drvima ne možete napraviti štetu, jer ja mogu kod mene u mojoj peći nakuriti i sa visoko kaloričnim ugljenom, pa i sa koksom bez štete, ali Vi možete i dalje praviti nazovimo to "štetu i sramotu" dok pišete ovakve bedastoće.
Znate li Vi gdje se ljudi najbolje griju, pa tamo u dalekim zabitima gdje nemaju za centralno grijanje, ali griju se dobro, stoljećima...

Bitno je dobro se i jeftino i racionalno grijati, a metode mogu biti različite i toje naše pravo bogatstvo u našoj različitosti.

Pošaljite mi slobodno par kila Vaših super drva, pa da rastopim moju staru peć, barem bude nova, inovativnija od - ove koja samo zna trošiti drva i grijati
plus is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:41.