Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2008., 17:09   #101
Tako sam se naradila jučer i danas. Mjenjam sve prozore i vrata na kući, možete mislit koja prašina. Ubila sam se. Sad me sve boli. Ne mogu se mrdnut. Mi RA-ovci stvarno nismo za tešku fizikaliju.
Pozdrav cure, kako ste Vi?
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 11:37   #102
Da Kiki , slažem se da fizikalija definitivno nije za nas.Ja sam nedavno uređivala nešto u kući i doista me ubilo.Neki dan sam bila u jednom društvu i povela se rasprava između ostalog i o RA,i kaže jedan gospodin da je čuo za neke toplice u Izraelu gdje je navodno jako veliko "izlječenje",svih bolesti vezanih uz zglobove i kožu.
Da li je netko možda čuo za tako nešto?Konkretno , kakav link?
Inače , danas mi je grozno,hladno je i pada kiša,tako da sam očajno.
Pozdrav
 
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 11:58   #103
RA

Bok!
Evo, čitam malo postove, zapravo prvi put a post od Silver ponukao me da se i javim.

Naime, u vecem dijelu njezine priče prepoznala sam samu sebe, s tim da sam ja to sve prošla, jer imam gotovo dvostruko više godina nego ona. Meni je RA dijagnisticiran s 15 godina. Sve je počelo ranije, negdje u sedmom razredu, s 13. godina, kada su počeli prvi bolovi. Tjedan dana koljeno, uzasna bol, na Ketonalima, pa tri mjeseca ništa, onda ista stvar samo rame, pa 6 mjeseci nista... i tako se sve poovremeno seljakalo sa zgloba na bol, ali ništa što nekoliko Ketonala (vidim Silver pije aspirine...) ne bi moglo riješiti. Tada su liječnici mojim roditeljima, kao i njezinim, govorili da je to pubertet, da će to prestati rastom kostiju i sl. Kako se stvar ponavljala, a moja mama je bila medicinska sestra u jednoj bolnici odlučila je tome stati na kraj i odvela me mimo doktorice opće prakse (koja je bila protiv toga da me se voda po pretragama!) u bolnicu, gdje su mi nakon izvađenih krvnih pretraga svi reumatski faktori bili visoko pozitivni. Odmah su me poslali na Rebro gdje sam radila imunoloske pretrage i tipizaciju tkiva da bih na kraju dobila dijagnozu RA. Onda je bio klasificiran kao juvenilni, danas, nakon 17 godina je stasao u RA. Ne želim sada zamarati druge pričom o svojih 17 godina liječenja i života, samo bih htjela napomenuti Silver da ozbiljnije pristupi svojoj bolesti jer artritis nije nimalo bezazlena bolest. Možda ona živi u sredini gdje misle da je artritis nešto što te povremeno zaboli neki zglob , malo se namasiraš pa ti prođe. Draga Silver, ne želim te plašiti ali artritis je neizlječiva bolest koja sustavno uništava tvoje zglobove i može vrlo lako i vrlo brzo dovesti do stanja invaliditeta! Nažalost, sunce i more ti tu neće puno pomoći jer nije stvar zgloba nego tvojeg imunološkog sustava koji rad protiv tvojih zglobova, i umjesto da ih čuva dananoćno ih uništava.

Žao mi je ako zvučim pesimistično jer to nikako nisam, živim i borim se sa RA već godinama. Trenutno sam bila u jednoj super fazi , zadnje četiri godine, na terapiji i kontroli kod dr. Sentić sa dijagnozom RA u remisiji. Pijem metotrexat 12,5 mg jednom tjedno, nakon 14 godina skinuta sam s kortikosteroida i osjećala sam se dosta dobro, pokretno i zadovoljno. Naravno, imam deformitete desne šake i stopala koje sam razvila kroz godine bolesti ali navikla sam se i na te nedostatke i konstantnu bol koju trpim, ali koju više niti ne primjećujem.

Sve do prije dva tjedna kada se pojavila nesnosna bol u oba koljena koja se zadržala u lijevom - do te mjere da nisam mogla otići do wc-a. Cijeli prosli tjedan obavljala sam pretrage na Rebru i jucer saznala da mi je lijevo koljeno u groznom stanju, i da sam kandidat za umjetno koljeno. Sad moram ići ortopedu na Šalatu, da vidim što će on reći vezano za operaciju i može li se još što popraviti...
Možete si misliti, osjećala sam se grozno, plakala sam jučer cijeli dan... a danas sam već bolje.
Što mogu, to je moj križ, moja bolest i moram ju nositi i trpjeti najbolje što mogu. Suze ne pomažu svjesna sam toga, no ipak teško je biti jak 24 sata dnevno 365 dana u godini.
Nisam znala za ovaj topic, inace bih se i ranije uključila, 'drago' mi je (uvjetno rečeno) da svoju bolest mogu s još nekime podijeliti iako svima želim da prođu što manje mojih trenutaka.
Drago mi je i što sam ovim putem saznala nešto o udruzi Reuma,pa mislim da je vrijeme da i ja postanem njezin član.
Pozdrav svim supatnicima i nadam se i daljnjoj razmjeni iskustava...
Rosario76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 08:50   #104
Rosario, jako mi je drago da si se i ti javila.Žao mi je zbog tvog trenutačnog stanja,kako i sama kažeš to je tvoj križ ,a bogami i naš.Teško je živjeti s RA, jer kako sam se i ranije negdje referirala,malo ljudi zapravo shvaća o kakvoj je tu bolesti riječ,te da to nije "reuma-namaži se s tigrovom masti".Meni su isto tako deformirani prsti na rukama i to izgleda onako prilično grozno , ali kako i sama kažeš navikneš pa ni ne obraćaš pažnju.Isto je i s boli. Ja sam pred desetak godina imala jedan prilično devastirajući spontani pobačaj u vrlo visokoj trudnoći,i boravila sam u bolnici u priličnoj agoniji nekoliko mjeseci.Tada mi je jedan stari ginekolog rekao da bolove koje ja trpim može podnjeti samo netko tko ima nevjerovatno visok prag boli,na što sam mu ja odgovorila da imam RA.Odgovorio mi je samo sa "sada mi je sve jasno".
Eto , i meni je od svih tegoba zapravo najveća ta zatupljujuća konstatna bol.
Negdje sam u tim svojim lutanjima u potrazi za pomoći , naišla na podatak da se kod osoba kao što smo mi i ta bol zapravo dijagnosticira kao zasebna bolest.
Mislim da to govori dovoljno za sebe.Rosario,eto naišla si na grupu ljudi koja te u potpunosti razumije,i drago mi je da si svoju situaciju opisala detaljno i usporedila je sa Silver, jer u toj mladosti doista nije lako prihvatiti da imaš ozbiljnih zdravstvenih poteškoća.
Pozdrav svima.
 
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 11:27   #105
Babacha, hvala ti na riječima podrške i sada mi je samo žao što ranije nisam naišla na ovaj topic jer drukčije je razgovarati s nekim za koga znas da te razumije jer je prošao slične ili iste stvari.

I meni je najgore kad ljudi, kada im kažem da imam artritis misle da sam osoba s niskim pragom tolerancije na bol, osoba koju tu i tamo nešto zaboli pa sam ja to sebi sama prozvala artritis. Moram priznati da mi se kroz pubertet i mladost zapravo najteže bilo psihički nositi s mojom bolešću. Nerazumijevanje okoline, bolest koja te nagrđuje i deformira i sl. ali mislim da sam se dosta stoički nosila sa svime time. Postoje osobe u mojoj okolini koje još i danas ne znaju za moju dijagnozu. Možda to nije dobro, ali budući da mi se sve to dogodilo u pubertetu i budući sam u nekoliko navrata kad sam spomenula artritis bila izložena poruzi (djeca prema drugoj djeci nekad stvarno znaju biti grozna), nekako sam to zaključala u sebe i to je nešto o čemu mogu i želim razgovarati samo sa svojim najbližim prijateljima.
Inače sam društvena osoba i odražavam kontakte s puno osoba koje sam upoznala kroz život, želim zapravo reći da ih znam 10-15 godina, ali samo neki od njih znaju za moj zdravstveni problem. Makar me znaju toliko dugo. Jednostavno, nisam se u stanju nositi s time da će netko ponovo odreagirati tipa: 'A da se namažeš s nekom mašću?' Nemam volje ni želje objašnjavati što je to i kako je to...
Ja ne mogu reći da sam nesretna, stvarno sam većinu stvari u životu koju sam željela ostvariti i napravila - završila sam fakultet, živjela sam sama vani, putovala sam i sl. Naravno, nekada je to bilo teže nego drugima ali Bože moj... Imala sam dobre i loše faze bolesti. Malo me doduše deprimira što imam 30 godina, a zglobove kao 70-godišnjakinja i što bih voljela imati svoju obitelj a ne znam hoću li to moći ostvariti.

Inače, Babacha, gdje se ti liječiš? Ja sam malo razgovarala s dr. Sentić i ona kaže da ima pacijentice s RA koje su rađale, malo je teže nego zdravim trudnicama, ali da se. Žao mi je zbog tvog iskustva, vjerujem da je to stvarno teško psihički odguliti, ali evo, slažem se s tvojim ginekologom. Ja ne samo da mislim da osobe sa RA mogu trpiti veliku količinu boli, ja mislim da su one i psihički izdržljivije... Ja sam od svoje 15. do 25. godine, svaki dan odlazila na fizikalnu terapiju u bolnicu, poslije škole, prije škole, predavanja, svejedno. Sa 22 godine slomila sam koljeno i provela 3,5 mjeseca na rehabilitaciji.. Bilo je trenutaka kada mi je bilo užasno teško i kada sam mislila što će mi takav život. Kvaliteta - nula bodova. Ali onda sam gledala cure oko sebe, koje su uzimale apaurine i sl sredstva i odlazile na psihoterapiju zbog ispita, bubuljica i sl.stvari, meni nikada nije palo na pamet da popijem nešto za smirenje, možda i bih, ali mi jednostavno to nikada ne padne na pamet, prije mi dođu suze malo se isplačem i ajmo dalje, kad sam već do ovdje dogurala, gurat ću i dalje.
Kažem, jedino me boli to što sam stvarno bila uvjerena da sam posljednjih par godina u dobroj fazi, kao da je bolest zaspala i veselila sam se tome, i onda je dovoljan jedan trenutak da ti ponovno izokrene život naopačke . Čovjek bi rekao da sam se već trebala naviknuti na takve situacije, ali mislim da je to moj najveći problem, svaki put kad pomislim da me više ništa neće izbaciti iz takta i da moram biti spremna na sve moguće scenarije bolesti - dogodi mi se ovako nešto.

Sad sam se malo previše raspisala, ali ovo mi dođe kao ispušni ventil, a ne moram ništa previše objašnjavati.

Hvala ti još jednom i do sljedećeg posta... baš nas briga, ne damo se!
Rosario76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 13:29   #106
Thumbs up

Ja ti se liječim kod dr.Budiselić u Rijeci.Ona je imunolog-reumatolog i odličan je stručnjak.Kosimo se po pitanju kotikosteroida , ali inače OK.
Što se tiče trudnoće, meni su rekli NO WAY!
Radi krive kičme maternica povučena,radi loših zglobova,radi ovog ,radi onog...
Za mene neprihvatljivo, tvrdoglava mazga ide glavom kroz zid kad nešto smisli.
Pripremila se ja psihički da možda neće sve ići kako treba, i nije.Prvi spontani u visokoj trudnoći,izgubila blizance, drugi spontani , treći put i Bog pomaže.Rodila prvo zdravo i prekrasno dijete u 31-oj,drugo u 34.Kvota zadovoljena.
Čuj iz ove perspektive danas gledano , bilo pa prošlo.Ima dana kada je jako teško.Ono danas bi moja djeca da su ostala živa imala deset godina i teško se s tim nositi.Pogotovo oko rođendana ,Božića No što je tu je.Živjeti se dalje mora,zbog ovo dvoje koji mi stalno stavljaju osmijeh na lice.
Da , slažem se s tobom Rosario , da je teško okolini objasniti i ponekad je jednostavnije ne objašnjavati i naprosto je lakše ništa ne reći.Ima i u mojoj blizini vrlo bliskih ljudi koji pojma nemaju o mojoj bolesti i o mojoj svakodnevnoj agoniji.
Dobro je kada su bolji periodi,nekako kao da ti nije ništa,a onda kada krene ponovo , ja imam osjećaj da je svaki put sve gore.
Nego , znaš li za beneficirani radni staž i ostala prava?
Kiki ti je to u prijašnjim postovima to super obrazložila,pa malo baci oko.
Što se tiče ispušnog ventila, samo naprijed...zato smo i mi tu.
 
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 16:41   #107
Pozdrav rosario i babachi. Htjela sam reći rosario u vezi djece (ni ja ih još nemam, a imam 35 g), da dok smo na MTX ne može se ići na trudnoću. Ja moram čak piti i kontracepciju. Kada bolest bude u remisiji u dogovoru sa reumatologom skida se MTX. Organizam se mora čistit od MTX barem 4 mj. Ako je više tim bolje. A moraš računat to čišćenje, trudnoća pa dojenje, 2 godine bez MTX. Ne znam da li bi izdržala, daj Bože da bimo.
Ja ništa isto baš previše na objašnjavam. Na poslu se isto trudim da čim manje govorim o RA. Sigurno misle i da foliram jer još nemam oštećenih zglobova, osim na stopalu (halux, ali nije halux nego oštećen zglob od RA). Baš ni ne idem na bolovanje isto da me previše ne ispituju. A čime se ti baviš rosario, ako nije tajna. Koliko znam većina nas tu radi na kompjuteru.
Ove dane mi je nekako bolje, kod nas se razvedrilo. Najgora je južina za nas!!!
Pozdrav cure i držte se! Javite se koji put
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 11:48   #108
Thumbs up reumatoidni artritis

Pozdrav svima! Tek sam jučer našla ovaj forum o RA i iznenadila se koliko nas ima.Imam RA četiri godine i moja reumatologica je rekla da sam imala sreće koliko su mi brzo postavili dg. i krenuli s terapijom. Svi moji nalazi odmah su ukszivali na RA.OD terapije pijem Decortine od početka i metotreksat 10 mg 1x tjedno.Odnedavno imam jake mučnine kad uzimam met. i boli me želudac pa sad kupujem injekcije metatreksata ,ali moram jednom tjedno u bolnicu na pikanje jer se moja dr. boji dati mi u ambulanti(jer je to citostatik).Zasad nemam kontraktura,imam super kolegice na poslu koje me poštede u dane bolova,a i doma su puni razumijevanja.Mama sam troje klinaca pa možete misliti koliko imam vremena misliti na sebe.Sad moram na posao,ali redovito ću se javljati.
kaliopa 38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 16:10   #109
Ej, da znam za ovo s trudnoćom i metotreksatom da se treba skidati, ali ono,htjela sam reći da je moguće...
Što se tiče posla, radim odnose s javnošću, manje više je uredski posao, za kompom, kao i vi, ali ponekad moram otići na teren i tako... Dosad je sve bilo ok, nisam imala nekih problema, navečer bi me možda malo jace boljelo ako bi taj dan više hodala i to je to...
Od terapije sam isto na MTX 12,5 mg, pijem ga zadnje 3,5 godine s razlikom u dozi. Kortikosteroide sam prestala piti u 8 mjesecu prošle godine (nakon 12 godina!!!), iako sam zadnjih nekoliko godina pila neke minimalne doze koje nisu imale nekog specijalnog učinka osim postupnog odvikavanja...
Pila sam par mjeseci i Aravu ali su mi odmah skočile jetrene probe tako da sam sada na MTX i analgeticima. Pijem Voltaren i Zaldiar...
Sutra idem ortopedu da vidim što će biti s koljenom, nadam se da vijesti neće biti preloše, držite mi fige
E, i jeste čule za ovu novu biološku terapiju - Remicaid i sl. Čula sam da je jako dobra, i da stvarno pomaže. Jedino kaj je skuplja od ostalih pa moraš na komisiju i sl. da ti odobre da ju uzimaš... ne znam, imate li vi kakvih saznanja o tome?
Thnx za savjet o benificiranom stažu, definitivno ću to prostudirati.
Pozdrav svima, drž'te se zdravo i pravo!
Do sljedećeg posta...
Rosario76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 19:58   #110
Bok!Ja sam čula i čitala o biološkoj terapiji,ali navodno da se daje u iznimno teškim slučajevima.Inače po struci sam fizioterapeut pa sam na jednom predavanju slušala i o terapiji anticitokinima koji se u svijetu nalaze u redovitoj primjeni.Pitala sam svoju dr.o tome ;ona kaže da je to strašno skupa terapija i da prvo treba iscrpiti klasične mogućnosti pa ev.krenuti na nešto takvo.Zahvaljujući terapiji koju trošim nemam novih oštećenja na zglobovima.Jednom mi je reumatolog pokušao ukinuti svu terapiju,ali za mjesec dana imala sam nesnosne bolove,pa me vratila na staro.Shvatite ovu bolest vrlo ozbiljno,držite se lijekova i pokušajte s ledom kad vam se jave upale.Mene led spašava !
kaliopa 38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 17:48   #111
Quote:
Rosario76 kaže: Pogledaj post
Ej, da znam za ovo s trudnoćom i metotreksatom da se treba skidati, ali ono,htjela sam reći da je moguće...
Što se tiče posla, radim odnose s javnošću, manje više je uredski posao, za kompom, kao i vi, ali ponekad moram otići na teren i tako... Dosad je sve bilo ok, nisam imala nekih problema, navečer bi me možda malo jace boljelo ako bi taj dan više hodala i to je to...
Od terapije sam isto na MTX 12,5 mg, pijem ga zadnje 3,5 godine s razlikom u dozi. Kortikosteroide sam prestala piti u 8 mjesecu prošle godine (nakon 12 godina!!!), iako sam zadnjih nekoliko godina pila neke minimalne doze koje nisu imale nekog specijalnog učinka osim postupnog odvikavanja...
Pila sam par mjeseci i Aravu ali su mi odmah skočile jetrene probe tako da sam sada na MTX i analgeticima. Pijem Voltaren i Zaldiar...
Sutra idem ortopedu da vidim što će biti s koljenom, nadam se da vijesti neće biti preloše, držite mi fige
E, i jeste čule za ovu novu biološku terapiju - Remicaid i sl. Čula sam da je jako dobra, i da stvarno pomaže. Jedino kaj je skuplja od ostalih pa moraš na komisiju i sl. da ti odobre da ju uzimaš... ne znam, imate li vi kakvih saznanja o tome?
Thnx za savjet o benificiranom stažu, definitivno ću to prostudirati.
Pozdrav svima, drž'te se zdravo i pravo!
Do sljedećeg posta...
čula sam za biološku terapiju da zaustavlja bolest na 2 godine. Super stvar. Samo moja mi to reumatologica ne može davat u rijeci, a u Zagrebu mi to nije ni predložio. inače dobila sam toplice, sad ću videt kad ću doć na red. Pozdrav
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 19:01   #112
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
čula sam za biološku terapiju da zaustavlja bolest na 2 godine. Super stvar. Samo moja mi to reumatologica ne može davat u rijeci, a u Zagrebu mi to nije ni predložio. inače dobila sam toplice, sad ću videt kad ću doć na red. Pozdrav
Kiki bas mi je drago da si dobila toplice.Ides u Minervu ili ces cekati red ?
Danas uz jaja i kolace raspadam se pomalo,upravo sam popila voltaren jer imama feeleing da cu past u nesvijest.Bioloska terapija?
Moze malo pojasnjenja,sta , kako cime,koliko kosta,gdje se moze primjeniti?
Inace svim RA-ovkama i RA-ovcima(ako ih ima) sretan Uskrs zelim,Vama i Vasim najdrazima.Odmorite se .Zasluzili ste.Ja odoh lagano
Babacha.
 
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 10:53   #113
Quote:
babacha kaže: Pogledaj post
Kiki bas mi je drago da si dobila toplice.Ides u Minervu ili ces cekati red ?
Danas uz jaja i kolace raspadam se pomalo,upravo sam popila voltaren jer imama feeleing da cu past u nesvijest.Bioloska terapija?
Moze malo pojasnjenja,sta , kako cime,koliko kosta,gdje se moze primjeniti?
Inace svim RA-ovkama i RA-ovcima(ako ih ima) sretan Uskrs zelim,Vama i Vasim najdrazima.Odmorite se .Zasluzili ste.Ja odoh lagano
Babacha.
a ne znam ti ni sama. Kažu da se čeka red do 7 mjeseci ovisi od dg. A u Minervi: 5 mj. ja ne mogu, 6. mj. oni imaju kongrese, 7 mj. i 8 mj. bolje da idem na more, tako da dolazi u obzir jedino 25.8. A oteglo mi se to, a glavno da obavim.
Sretan Uskrs i Vama
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 12:05   #114
Quote:
babacha kaže: Pogledaj post
Bioloska terapija?
Moze malo pojasnjenja,sta , kako cime,koliko kosta,gdje se moze primjeniti?
Inace svim RA-ovkama i RA-ovcima(ako ih ima) sretan Uskrs zelim,Vama i Vasim najdrazima.Odmorite se .Zasluzili ste.Ja odoh lagano
Babacha.
I ja želim svima sretan Uskrs! I dobar oporavak od uskršnjih napora.

Inače, što se tiče biološke terapije, to je nova vrsta terapije koja se dobija intravenozno (ideš jednom mjesečno ili jednom u dva mjeseca na infuziju bolnicu - to traje par sati...), a za vrijeme nje ne treba u principu uzimati ostalu terapiju - ni MTX ni Decortin, a dosta njih čak ni analgetike. Ona ciljano djeluje na bolesne stanice u organizmu i to joj je glavna prednost, što nema nuspojava kao ostali lijekovi koji stopiraju cijeli imunološki sustav ili koji usput djeluju i na ostale stvari. Minus joj je taj što dok ju uzimaš ti je super, a kad ju prestaneš uzimati onda ti se većinom vrati na staro. Doduše ima slučajeva i gdje se zaustavi bolest na nekom stupnju, pa to potraje.
Problem je trenutno taj što je lijek dosta skup i što ga moraš primati u bolnici. Bolnice ga dobivaju na kapaljku pa da bi napravili kakvu takvu selekciju pacijenata uveli su komisiju, koja utvrdi da si pio sve postojeće lijekove za artritis ali ti baš ne pomažu pa ajde, ili si neki specijalan slučaj pa ti je hitno to potrebno. Uglavnom, ako nisi prošao terapiju MTX prvo nju moraš obaviti...
Pretpostavljam da će tako biti još par godina, jer, kako mi je rekla moja reumatologica, svake godine je dobivaju sve više i više (biološke) pa će za par godina svi to moći dobivati. Znate kak je...farmaceutska industrija, zdravstvena politika, bla, bla...

I tak vam je to, ja se raspitala, u detalje, ali nisam još kandidat. Za sada.
Za par godina će vjerojatno svi dobivati tu terapiju, jer je to trenutno najbolje što postoji u liječenju artritisa u svijetu.

Veliki pozdrav svima, i, nadam se, što manje bolova!
Rosario76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 15:14   #115
Sretan Uskrs svima!Konačno ljenčarim i ližem rane,jer me unazad par dana boli malo jače nego obično!Ali htjela sam se nadovezati na Rosario u vezi biološke terapije.Neki dan sam pisala o anticitokinima(i to je dio biološke th.),ali ta terapija nije baš bezazlena i bez nuspojava.Ako ste skloni infekcijama niste kandidat za to,ili ako postoji problem sa jetrom,ili ako RA dolazi sa sumnjom na lupus.Isto tako povećana je mogućnost za razvoj non-hodginovog limfoma ili TBC-a.Prošle godine je 30 bolesnika uvršteno u liječenje tom terapijom preko HZZO-a.Bolest obično dolazi u remisiju,ali je važno odvagnuti i nuspojave!važno je uzimati lijekove pa i ne bježati od kortikosteroida dok god vam mogu usporiti bolest.
kaliopa 38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 15:31   #116
LJUdi moji,sretan vam Uskrs svima,tako sam sretna kaj sam pronašla ovu temu na forumu,još neznam da li imam RA ili ne,bole me zglobovi u PM koljeno,lakat ispod lopatice,gležanj,i prije 2 tjedna mi se vilica ukočila,na bolovanju sam od početka prošlog mjeseca,radila sve moguće pretrage SE mi je 70,bila na rebru sa svim nalazima RTG,krvi,RA faktor mi je negativan,a meni nije ništa bolje,pijem samo knavon protiv bolova,a fiz.je rekla da može biti neki reumatoid iako je RA neg.fizijatra-kod kojeg sam i dobivala blokade u koljeno,istina bilo mi je malo bolje u koljenu,ali nisam mogla na fiz.TH od luđačkih bolova,kad sam dobila struju u koljeno,više se nisam mogla ni miknuti,užas,sad čekam da me s rebra pozovu na obradu,ja sam već totalis u banani,jel možda neko zna koliko im uopće treba vremena da otkriju kaj mi je dg?hvala
knutko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 18:56   #117
Quote:
knutko kaže: Pogledaj post
LJUdi moji,sretan vam Uskrs svima,tako sam sretna kaj sam pronašla ovu temu na forumu,još neznam da li imam RA ili ne,bole me zglobovi u PM koljeno,lakat ispod lopatice,gležanj,i prije 2 tjedna mi se vilica ukočila,na bolovanju sam od početka prošlog mjeseca,radila sve moguće pretrage SE mi je 70,bila na rebru sa svim nalazima RTG,krvi,RA faktor mi je negativan,a meni nije ništa bolje,pijem samo knavon protiv bolova,a fiz.je rekla da može biti neki reumatoid iako je RA neg.fizijatra-kod kojeg sam i dobivala blokade u koljeno,istina bilo mi je malo bolje u koljenu,ali nisam mogla na fiz.TH od luđačkih bolova,kad sam dobila struju u koljeno,više se nisam mogla ni miknuti,užas,sad čekam da me s rebra pozovu na obradu,ja sam već totalis u banani,jel možda neko zna koliko im uopće treba vremena da otkriju kaj mi je dg?hvala
Trebala bi ići kod reumatologa na Rebro. Za dg. RA važne su ti pretrage reuma faktori, CRP i CCP koji sam ja uspjela napraviti jedino u Zgb. Meni je odmah nakon izvađenih reuma faktora, CRP i komparativnih RTG stopala i šaka reumatologica-fizijatar u Rijeci postavila dg. bez obzira što nemam oštećenja na pojedinim zglobovima. Međutim u Zgb kažu da nisu sigurni da li je RA dok nema oštećenja na zglobovima (oštećenja se dokazuju RTG-om, ja imam oštećenje tj. uzuru na stopalu na zglobu od placa, međutim imunolog u Zgb mi to ne prizna jer da je to halux). I na kraju kad sam vadila CCP i reuma faktore i to mi je obadvoje jako povišeno (taj CCP je 25, a granica je 5), onda je imunolog rekao da se najvjerojatnije radi od RA i da je indicirana th. MTX kojeg već uzimam. Moja reumatologica kaže da je to RA bez obzira što još nema oštećenja zglobova, a mi ćemo se boriti da do tih oštećenja ni ne dođe. Tako da ćeš do konačne dg. sigurno čekat.
Mene je isto neki dan bolio zglob u čeljusti, kako se točno zove nemam pojma, ali na jednu stranu.
Da li Vas cure i žene koje imate RA boli kada taj zglob na čeljusti.
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 20:42   #118
Pozdrav svima
eto, moj dečko ima 29 god a od 20-te se bori sa AS.....ankilozantni spondilitis
trenutno je na oko 15 mg MTX, kojeg pije 6godina, 10 mg Decortina; pije ga 3 godine, te 3 indometacina od 25mg dnevno

dosta mu se kičma okoštila, ima uveitis na oba oka, mrenu na lijevom, operirao mrenu na desnom, otok oba koljena, ukočen vrat, ramena,
sedimentacija 90, CRP 80, usprkos svim lijekovima koje pije!!!
bio je nedavno, tj.prije 2 mjeseca na testiranju za biološki lijek Enbrel, sad čeka da ga dobije, pa valjda će ga dočekat
kikikiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 15:22   #119
Draga KIKI-RI,ti si tak pozitivna da je to za pohvalit,svaka ti čast,nema predaje,ja se nadam skoroj dg,samo mi je sve to novo,još živim u nadi da nije ,ali šta bude,bit će,neću se bedirati,u svakom slučaju čujemo se na forumu,pusa pusa,
knutko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 15:53   #120
Pozdrav svima i molim sve da mi ako mogu pomognu,.....kakav je to lijek Resochin i kako se uzima,..jer u kutiji nema upustava na hr jeziku samo na njemačkom,...a na internetu nisam uspjela ništa naći o tome,..unaprijed hvala svima!
Zaboravila sam reć da je dobiven za liječenje RA uz Movalis protiv bolova,samo po potrebi,....

Zadnje uređivanje angelina39 : 26.03.2008. at 16:09. Reason: dodatak
angelina39 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.