Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2012., 16:57   #1201
sad sam se sjetila, odnosno pročitala nešto- osječko najveće naselje- sjenjak je izgleda još oranica , pa ti legaliziraj balkon
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 17:13   #1202
jel moguce poslje povuc nazad zahtjev, ako e to bude cekalo 10g na rjesenje? za moj mali slucaj, mogu sam razbiti taj dodatak kuce. koji mi je eto u srcu.
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 18:47   #1203
Platit geodeta i arhitekta pa odustat? Zanimljivo.

Sent from my LG-P500 using Tapatalk
Iveky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 19:15   #1204
A gdje to piše da dragovoljci dom.rata imaju nekakav popust. To ja nisam pročitao u Zakonu..
Mislim da je pisalo za vodni doprinos. Ako netko ima saznanja,molim da obznani,jer je svaka kuna važna. Ali da to nebude nagađanje. Hvala.
PS.Pošto i ja čekam arhitekta i geodeta, zbog radi nelegalne izgradnje skromnog doma.
seneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 20:22   #1205
Quote:
seneka kaže: Pogledaj post
A gdje to piše da dragovoljci dom.rata imaju nekakav popust. To ja nisam pročitao u Zakonu..
Mislim da je pisalo za vodni doprinos. Ako netko ima saznanja,molim da obznani,jer je svaka kuna važna. Ali da to nebude nagađanje. Hvala.
PS.Pošto i ja čekam arhitekta i geodeta, zbog radi nelegalne izgradnje skromnog doma.
To je objasnjenje ministarstva. Najlaksi nacin vam je da odete do hrvatskih voda i do graske uprave neka vam potvrde jer ja ne radim ni u jedno ni u drgom uredu pa samo prenosim sta su mi ljudi rekli .
Marijan88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 20:39   #1206
Quote:
seneka kaže: Pogledaj post
A gdje to piše da dragovoljci dom.rata imaju nekakav popust. To ja nisam pročitao u Zakonu..
Mislim da je pisalo za vodni doprinos. Ako netko ima saznanja,molim da obznani,jer je svaka kuna važna. Ali da to nebude nagađanje. Hvala.
PS.Pošto i ja čekam arhitekta i geodeta, zbog radi nelegalne izgradnje skromnog doma.
naš kum je imao popust kod komunalnog doprinosa jer je dragovoljac, e sad kod njega je to bilo za legalnu gradnju za dobivanje dozvole, ne znam što će biti za legalizaciju važeće, al bilo bi najbolje da nazovete svoj lokalni ured
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 20:48   #1207
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
evo nešto bitno iz vodiča za legalizaciju:
e to sa dogodom opet ovisi o volji općina i gradova

grad Šibenik, Vodice i Pirovac (za sada) kažu : NE
plaća se sve i to odmah
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 21:16   #1208
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
e to sa dogodom opet ovisi o volji općina i gradova

grad Šibenik, Vodice i Pirovac (za sada) kažu : NE
plaća se sve i to odmah
Trebam savijet:
Obiteljska kuca iz 70-tih tada nije izvedena prema tipskom projektu na temelju kojeg je dobila dozvolu (razlog nije se mogao tipski projekt prilagoditi terenu, odnosno pola prizemlja je trebalo biti brdo). Dobila je uporabnu i ucrtana je u katastar. 80-tih je dogradena. Sto se treba legalizirati? To prizemlje se ionako ne moze srusiti, eventualno zatrpati
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 21:38   #1209
Legalizirati samo dogradnju iz 80-ih.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 21:51   #1210
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Legalizirati samo dogradnju iz 80-ih.
Rekli mi suprotno (nesluzbeno, iz ureda). Na sto da se pozovem? Ima mozda misljenje ministarstva? Ili da ga trazim? Hvala

Zadnje uređivanje tomorrow2 : 17.11.2012. at 21:57.
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 22:07   #1211
Treba se legalizirati sve (možda te Gingerina nije dobro razumjela).
Arhitekt/građevinar će izračunati izvedene m3 i m3 za koje imaš građevinsku dozvolu, te izraziti razliku.
Komunalni i vodni doprinos plaćaš na razliku, a kaznu za sve m3.

Čudno da si dobila uporabnu dozvolu za kuću koja nije izvedena prema građevinskoj.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 22:18   #1212
Quote:
tomorrow2 kaže: Pogledaj post
Trebam savijet:
Obiteljska kuca iz 70-tih tada nije izvedena prema tipskom projektu na temelju kojeg je dobila dozvolu (razlog nije se mogao tipski projekt prilagoditi terenu, odnosno pola prizemlja je trebalo biti brdo). Dobila je uporabnu i ucrtana je u katastar. 80-tih je dogradena. Sto se treba legalizirati? To prizemlje se ionako ne moze srusiti, eventualno zatrpati
ako je izveden protivno dozvoli iz 70-tih, tada se legalizira kompletna
samo se komunalni doprinos plaća na razliku m3
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 22:19   #1213
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Čudno da si dobila uporabnu dozvolu za kuću koja nije izvedena prema građevinskoj.
iz iskustva: nije čudno
svakakve su uporabne dilali 70-tih i 80-tih
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 22:41   #1214
Quote:
tomorrow2 kaže: Pogledaj post
Rekli mi suprotno (nesluzbeno, iz ureda). Na sto da se pozovem? Ima mozda misljenje ministarstva? Ili da ga trazim? Hvala
Hm, kako to objašnjavaju?

Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Treba se legalizirati sve (možda te Gingerina nije dobro razumjela).
Arhitekt/građevinar će izračunati izvedene m3 i m3 za koje imaš građevinsku dozvolu, te izraziti razliku.
Komunalni i vodni doprinos plaćaš na razliku, a kaznu za sve m3.
Čudno da si dobila uporabnu dozvolu za kuću koja nije izvedena prema građevinskoj.
Smatram da je uporabna dozvola definitivan dokaz legalnosti pa da treba samo dogradnju legalizirati. Zapravo mi je općenito čudno da su za tako malu kuću tih godina izdali uporabnu. 80-ih su se izdavala nekakva rješenja koja su zamjenjivala građevinsku i uporabnu. Možda je 70-ih bilo drukčije? To se stalno mijenjalo takoreći iz godine u godinu.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 22:56   #1215
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Hm, kako to objašnjavaju?



Smatram da je uporabna dozvola definitivan dokaz legalnosti pa da treba samo dogradnju legalizirati. Zapravo mi je općenito čudno da su za tako malu kuću tih godina izdali uporabnu. 80-ih su se izdavala nekakva rješenja koja su zamjenjivala građevinsku i uporabnu. Možda je 70-ih bilo drukčije? To se stalno mijenjalo takoreći iz godine u godinu.
Da, uporabna je izdana (ili nekakvo rjesenje) koje je zamijenjuje jos 1972-e, (nije kod mene trenutno taj dokument). Problem je bas u tome sto se radi o tipskom projektu predvidjenom za brda, a ova kuca je u ravnici. Da su se tada radile geodetske podloge ne bi do toga doslo.
Znam i za drugi slucaj. Trebala se napraviti lodja. Nikad nije napravljena, isto uporabna izdana i upis u katastar. Vjerujem da je takvih slucajeva jako puno. Samo sto su ovdje komunalije male.
Naravno slijedeci problem su original projekti koji su izgubljeni ili raskopusani
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 23:06   #1216
Nadam se da neću dobiti opomenu jer sam već postavila ovo pitanje. Moj problem je što obiteljska kuća ima građevinsku dozvolu iz 1969 god. no nikad nije uknjižena, a na katastru stoji da je parcela oranica. Građevinska dozvola glasi na pokojnog dida, a nedavno je umro i moj otac ( njegov sin). I sad bi mi išli sredit papire da kuća bude upisana i papiri čisti. Parcele na kojoj je kuća napravljena nisu isto u redu no postoje ugovori o kupnji istih pa mislim da to i nije takav problem. Kuda mi je krenut prvo? Pošto postoji građevinska dal je što jednostavnije doć do papira???
štefi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 23:44   #1217
Quote:
štefi kaže: Pogledaj post
Nadam se da neću dobiti opomenu jer sam već postavila ovo pitanje. Moj problem je što obiteljska kuća ima građevinsku dozvolu iz 1969 god. no nikad nije uknjižena, a na katastru stoji da je parcela oranica. Građevinska dozvola glasi na pokojnog dida, a nedavno je umro i moj otac ( njegov sin). I sad bi mi išli sredit papire da kuća bude upisana i papiri čisti. Parcele na kojoj je kuća napravljena nisu isto u redu no postoje ugovori o kupnji istih pa mislim da to i nije takav problem. Kuda mi je krenut prvo? Pošto postoji građevinska dal je što jednostavnije doć do papira???
Gradevinska znaci da su placene komunalije. U tom smislu je jeftinije. Ali ostala papirologija je kompliciranija (dokazivanje da se radi o kuci iz dozvole)
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 23:46   #1218
Quote:
tomorrow2 kaže: Pogledaj post
Da, uporabna je izdana (ili nekakvo rjesenje) koje je zamijenjuje jos 1972-e, (nije kod mene trenutno taj dokument). Problem je bas u tome sto se radi o tipskom projektu predvidjenom za brda, a ova kuca je u ravnici. Da su se tada radile geodetske podloge ne bi do toga doslo.
Znam i za drugi slucaj. Trebala se napraviti lodja. Nikad nije napravljena, isto uporabna izdana i upis u katastar. Vjerujem da je takvih slucajeva jako puno. Samo sto su ovdje komunalije male.
Naravno slijedeci problem su original projekti koji su izgubljeni ili raskopusani
Prvo nađi taj dokument i vidi što u njemu piše, tj. što je sve dozvoljeno izgraditi, pa usporedi s tim što je izgrađeno. To je prvi korak. Nacrti kojih nema nisu neki problem. Nije onda bilo kao sad - izdavale su se smjernice u obliku rješenja, a ne potvrđivao projekt.

Quote:
štefi kaže: Pogledaj post
Nadam se da neću dobiti opomenu jer sam već postavila ovo pitanje. Moj problem je što obiteljska kuća ima građevinsku dozvolu iz 1969 god. no nikad nije uknjižena, a na katastru stoji da je parcela oranica. Građevinska dozvola glasi na pokojnog dida, a nedavno je umro i moj otac ( njegov sin). I sad bi mi išli sredit papire da kuća bude upisana i papiri čisti. Parcele na kojoj je kuća napravljena nisu isto u redu no postoje ugovori o kupnji istih pa mislim da to i nije takav problem. Kuda mi je krenut prvo? Pošto postoji građevinska dal je što jednostavnije doć do papira???
Pa mislim da prvo treba krenuti od vlasničkog sređivanja parcela. Uzeti kupoprodajne ugovore i rješenja o nasljeđivanju pa se upisati kao vlasnik na svim parcelama.

Potom ide katastarsko sređivanje parcela, pretpostavljam da ih treba spojiti u jednu i dobiti novi broj novonastale parcele, kao i prenamjenu iste u zgradnu česticu - pa se radi posebna geodetska podloga ako se parcele spajaju, a ako se radi o cjepkanju parcele u više manjih onda parcelacijski elaborat.

Molim kolege geodete - Fitza i McGrubija da vele jesam točno rekla.

Nakon katastarskog sređivanja parcele, naručiti geodetski elaborat za ucrtavanje objekta, upis objekta, uplanu, kak se već zove.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 23:51   #1219
Quote:
tomorrow2 kaže: Pogledaj post
Gradevinska znaci da su placene komunalije. U tom smislu je jeftinije. Ali ostala papirologija je kompliciranija (dokazivanje da se radi o kuci iz dozvole)
Nije to problem, ako kuća odgovara opisu onoga što je dozvoljeno po građevinskoj dozvoli, jer u dozvoli mora i pisati na kojoj je čestici zgrada, morao bi biti i priložen kakav geodetski snimak, pa se po tome zna da je to ta zgrada.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 00:11   #1220
Hvala na brzom odgovoru. Ma najgore mi je što živim 300 km. od mjesta di je kuća i katastari sve ostalo. A kako to kod nas traje i traje vremenski nekako sam se ponadala da sam malo u boljoj poziciji od onih bez građevinske. Dakle četri su parcele u pitanju i tri su u katastru a četvrta se uzgubila,a postoji u gruntovnici i stoji na pok. tatu. No na katastru je nema. Jer tražila sam na internetu na katastru i gruntovnici i pokušavam sad to sve spojiti nekim redosljedom. No nije mi jasno kako ova nije na posjedovnom listu od tate a na toj je građevinska?? Kuća ima 43 god.
štefi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:14.