Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2015., 13:17   #2241
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
S ugovorom za posao u roku par dana.
Za svaki posao treba prvotno biti sklopljen ugovor o radu?
Npr, u svedskoj se ne mogu dogovoriti sa Perom da radim kod njega na 2-3 mjeseca pa opet kod nekog drugog i slicno, kao sto je to slucaj u RH? Za svaki posao (bez obzira ne njegovo trajanje mi treba potpisan ugovor o radu sa poslodavcem?

P.s. Ugovor o radu ugovorne strane potpisuju odmah (tj prije samog pocetka rada) ili se tolerira par dana (dok se ugovor ne napise) ?
Kakva je praksa?
Poco is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 13:26   #2242
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Za pn (personnummer) moras imati osnovu posao na 6mj puno radno vrijeme najradije
Sto ako nadjes neki posao s trajanjem ugovora npr 3-4 mjeseca (uletis kao zamjena za nekoga)? Da li je takav ugovor temelj za dobivanje PN-a ili ima negdije raspisano minimalno trajanje od 6 mjeseci ugovornog odnosa koji spominjes u ranije poslanom postu?

Hvala Vam svima na info !
Poco is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 14:22   #2243
Pa u principu mozes imat i 10 ugovora o radu. Svaki da bude na odredjen postotak ili odredjeno vrijeme ili samo visina satnice bez postotka rada ali onda je na njima da racunaju jel se ti time mozes uzdrzavat sta je oanova svega. Mozes imat ugovor na neodređeno a da je samo 20% radnog vremena i dobit ces odbijenicu jer s time zivit ne mozes osim ako si konzyltantkoji naplacuje 1500/h ali onda te to nebi ni zanimalo.....
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 14:26   #2244
Najbolje je nadji si posao od kojeg mozes zivit za brojeve nebrini jer ti nisu ni bitni i doci ce automatikom cim steknes uvjete. U slucaju da si jedan od onih koji bi se docepali bilo kako broja da dodju do socijale. Razocarat ces se jer ne budes je dobio
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 15:16   #2245
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Najbolje je nadji si posao od kojeg mozes zivit za brojeve nebrini jer ti nisu ni bitni i doci ce automatikom cim steknes uvjete. U slucaju da si jedan od onih koji bi se docepali bilo kako broja da dodju do socijale. Razocarat ces se jer ne budes je dobio
A koji je to (po Vama) minimalni mjesecni iznos koji bi morao uprihoditi da mozegu prezivit u npr Stockholmu? (govorimo o najjeftinijem mogucem smjestaju tipa hostel ili slicno). Tekodjer moze se li (i koliko je to uobicajno) rentat s nekim stan popola?
Poco is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 15:21   #2246
Ja računam da je soba a ne hostel najjeftinije. I plus prijevoz hrana i ostalo trebas imat barem 8.000 cistih a tako nekako i oni racunaju.... iako da bas ne moras brojat svaku krunu 10.000 i kao samac miran si. Ovo za jug pisem. Mozda je u Stockholmu skuplje. Ali na jugu je hrana barem jeftina. Mjesecni pokaz je 500kr za sthm ne znam
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 15:47   #2247
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Najbolje je nadji si posao od kojeg mozes zivit ....
Kad samo vec kod posla, zna li netko kako se krecu satnice u gradjevinarstvu u Svedskoj? Postoji li neka stranica na web-u gdje bi se to moglo pogledati za pojedinu struku?

Npr na http://www.numbeo.com/cost-of-living/ mogu se pronaci troskvi zivota u pojedinom gradu/zemlji svijeta ... cini mi se da su cifre su poprilicno tocne! Postoji li takva neka stranica za satnice u pojedinoj bransi/struci?

Zadnje uređivanje Poco : 21.05.2015. at 16:08. Reason: dopuna
Poco is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 17:19   #2248
Ima. Jel ti meni mozes napisati zasto si odabrao bas svedsku? Pa da znam jel da se dalje trudim ili ne. Sto znas o zemlji gdje namjeravas ici sta mislis raditi i kakav ti je svedski?
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 20:58   #2249
Quote:
Poco kaže: Pogledaj post
A koji je to (po Vama) minimalni mjesecni iznos koji bi morao uprihoditi da mozegu prezivit u npr Stockholmu? (govorimo o najjeftinijem mogucem smjestaju tipa hostel ili slicno). Tekodjer moze se li (i koliko je to uobicajno) rentat s nekim stan popola?
Neke najjeftnije opcije di dijeliš kuće s po 10 frajera s Balkana i Poljske i sl. ti u Stockholmu počinju od oko 3000 kruna. Pokaz trenutno košta 790 kruna, neki dan su opalili ideju da će uskoro koštat 900 (taj pokaz je super onima šta žive na granici županije, jer plaćaju isto ko oni šta se voze 4 stanice , njima je i 900 jeftino što bi plaćali negdje drugdje, al tko se vozi unutar grada par stanica, nisu normalni s tim cijenama). Šta se hrane tiče, traži stan blizu Lidla i blizu velikih supermarketa, bježi od malih Coopa i kojekakvih Ica Nära i inih malih dućana ko od kuge . Ako ne piješ, ne pušiš i ok ti je takvo neko stanovanje, možeš se vjerojatno provuć s 6-7000 kruna. Ako hoćeš živjet iole normalno (u stanu koji dijeliš s 1-3 ljudi i da smiješ kupit nešto što nije na akciji u Lidlu) računaj 10 000.

Što se tiče satnice, tu ti je statistika plaća u građevini http://www.lonestatistik.se/loner.as...anlaggning-103
To su (uvijek) bruto plaće, da se ne zaneseš.
Neto si možeš izračunat na istom sajtu http://www.lonestatistik.se/lon-efter-skatt.asp
havregryn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 18:11   #2250
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Ima. Jel ti meni mozes napisati zasto si odabrao bas svedsku? Pa da znam jel da se dalje trudim ili ne. Sto znas o zemlji gdje namjeravas ici sta mislis raditi i kakav ti je svedski?
Samo se ti potrudi i podjeli informacije koje znas... ako nekome mozes pomoci, zasto ne?
Svedski mi je nikakav, pa trebam na SFI, za sto opet trebam personnummer, a za sto opet trebam job ... i tak izgleda da je to sve jedan kruzni proces ... temelj svega je job offer
Poco is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 18:15   #2251
Ima li koji drugi forum osim ovoga koji obradjuje temu imigranata u svedskoj?
Imate li sto za preporuciti ?

Unaprijed hvala
Poco is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 20:34   #2252
Za osnovni svedski internet pa posao a sve drugo dodje od sebe samo
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 20:35   #2253
Imas na facebooku idemo u svedsku grupu sa svim linkovima za sva pitanja koja postoje. Procitaj pa pitaj dalje
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 18:50   #2254
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Imas na facebooku idemo u svedsku grupu sa svim linkovima za sva pitanja koja postoje. Procitaj pa pitaj dalje
Postoji li neka alternativa ako ne volim facebook?
Npr neki drugi site/forum?
Poco is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 14:52   #2255
Sasvim obična pitanja za one koji u Švedskoj žive. Kada počinje sezona grijanja i kad završava? Kakve su jeseni i kakva proljeća za nas iz toplih krajeva?

Hvala!
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 13:47   #2256
Quote:
dharma108 kaže: Pogledaj post
Sasvim obična pitanja za one koji u Švedskoj žive. Kada počinje sezona grijanja i kad završava? Kakve su jeseni i kakva proljeća za nas iz toplih krajeva?

Hvala!
Ista pitanja i ja imam pa molim nekog da odgovori Bilo bi korisno za jednog člana moje obitelji (programera) koji ozbiljno razmišlja o odlasku. Isti voli sunce (Zadar) pa se bojim da su to hladni krajevi za njega.
Din is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 01:39   #2257
Ovisno koji dio Svedske je u pitanju.. Ako je u pitanju Malmo i okolica, onda je relativno ok, tamo je klima priblizna nasoj.. Sve sjevernije je kaos..
srkzzzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 12:09   #2258
Quote:
srkzzzr kaže: Pogledaj post
Ovisno koji dio Svedske je u pitanju.. Ako je u pitanju Malmo i okolica, onda je relativno ok, tamo je klima priblizna nasoj.. Sve sjevernije je kaos..
U mom slučaju-- Štokholm
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 09:35   #2259
Početak i kraj sezone grijanja-zanimljivo pitanje. Evo danas npr. u Stockholmu- vani je možda 10 stupnjeva, pada kiša, mi upalili grijanje.
junikeki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 18:46   #2260
Quote:
junikeki kaže: Pogledaj post
Početak i kraj sezone grijanja-zanimljivo pitanje. Evo danas npr. u Stockholmu- vani je možda 10 stupnjeva, pada kiša, mi upalili grijanje.
Nedostaje li vam naša klima?
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:26.