Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2012., 19:02   #1
promjena vjere

ovako vec neko vrjeme zelim da promjenim vjeru dali mogu i kako da promjenim vjeru Da objasnim muslimanka sam ali vec dugo vremena (godine ) neznam nista od svoje vjere u braku sam sa katolikom i naucila sam da se molim kao on i osjecam se spokojno kad se molim sa njim
guiltyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 19:34   #2
Postati katolikom se može ulaskom u Katoličku Crkvu, što se ostvaruje sakramentom krštenja. Prije toga, odrasla osoba koja se želi krstiti, treba proći određenu fazu pripreme, što se zove katekumenat, a koji služi upoznavanju katoličke vjere i pripremi za krštenje. U svakom slučaju trebalo bi se najprije javiti župniku župe u području prebivališta, i on će objasniti što, kako i kada...
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 20:50   #3
Quote:
guiltyy kaže: Pogledaj post
ovako vec neko vrjeme zelim da promjenim vjeru dali mogu i kako da promjenim vjeru Da objasnim muslimanka sam ali vec dugo vremena (godine ) neznam nista od svoje vjere u braku sam sa katolikom i naucila sam da se molim kao on i osjecam se spokojno kad se molim sa njim
danijel12@ to je jako dobro objasnio postupak.....Krštenjem postaješ član RKC i ne samo to nego i dijete Božije

Želim ti puno uspjeha
__________________
Alkohol možda je čovjekov najgori neprijatelj,ali Biblija kaže da volimo svoje neprijatelje.
domexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 23:28   #4
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Postati katolikom se može ulaskom u Katoličku Crkvu, što se ostvaruje sakramentom krštenja. Prije toga, odrasla osoba koja se želi krstiti, treba proći određenu fazu pripreme, što se zove katekumenat, a koji služi upoznavanju katoličke vjere i pripremi za krštenje. U svakom slučaju trebalo bi se najprije javiti župniku župe u području prebivališta, i on će objasniti što, kako i kada...
A mene zanima jedna druga stvar. Ja sam po ideologiji Teozof. A to su oni koji proučavaju sve religije. Da li je dozvoljneo biti MULTIRELIGIONIST !?

Da li gospođa može u isto vrijeme ići sa mužem u crkvu, a bez njega u džamiju !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 23:33   #5
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A mene zanima jedna druga stvar. Ja sam po ideologiji Teozof. A to su oni koji proučavaju sve religije. Da li je dozvoljneo biti MULTIRELIGIONIST !?

Da li gospođa može u isto vrijeme ići sa mužem u crkvu, a bez njega u džamiju !

Niti u jednoj Bozjoj kuci nije zabranjen ulaz, pa bio ti budist i ulazio u crkvu, ili musliman pa isao u sinagogu.
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 23:37   #6
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
Niti u jednoj Bozjoj kuci nije zabranjen ulaz, pa bio ti budist i ulazio u crkvu, ili musliman pa isao u sinagogu.
Ali radi se o službenom dolasku. Sa pečatom i ritualom o primanju u tu vjersku organizaciju !!
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 07:23   #7
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A mene zanima jedna druga stvar. Ja sam po ideologiji Teozof. A to su oni koji proučavaju sve religije. Da li je dozvoljneo biti MULTIRELIGIONIST !?

Da li gospođa može u isto vrijeme ići sa mužem u crkvu, a bez njega u džamiju !
Naravno da ne može , jer bi to bila prvoklasna glupost , ali današnji moderni vernici imaju takvo šta na umu pa ispdaju smešni.

Religija je dogmatska , tj.svaka od njih je ponaosob jedna jedina istina , i zaista ne vidim nikakve mogućnosti da zvanično budeš i hrišćanin i musliman i Jevrejin.

A sa druge strane kad proučavaš moralne nauke iz više religija to ne obavezuje za nijednu religiju konkretno , i to može biti sasvim OK.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 07:30   #8
Quote:
guiltyy kaže: Pogledaj post
ovako vec neko vrjeme zelim da promjenim vjeru dali mogu i kako da promjenim vjeru Da objasnim muslimanka sam ali vec dugo vremena (godine ) neznam nista od svoje vjere u braku sam sa katolikom i naucila sam da se molim kao on i osjecam se spokojno kad se molim sa njim
Nisi ti nikakva muslimanka čim si se udala za nevernika.

Od tog momenta venčanja sa katolikom si ti ugasila sa islamom zauvek , i zaista mi nije jasno da se pitaš pitanje o prelasku na drugu veru pored takvog čina?!

Znači naziv tvoje teme bi trebao biti "Kako da postanem katolkinja" i ništa više.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 08:01   #9
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Nisi ti nikakva muslimanka čim si se udala za nevernika.

Od tog momenta venčanja sa katolikom si ti ugasila sa islamom zauvek , i zaista mi nije jasno da se pitaš pitanje o prelasku na drugu veru pored takvog čina?!

Znači naziv tvoje teme bi trebao biti "Kako da postanem katolkinja" i ništa više.
Po islamskom zakonu vjerovatno ne može biti muslimanka, ali po katoličkom može i nakon vjenčanja u crkvi. Vidiš KC je u nekom pogledu daleko umjerenija i od ateizma
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 08:24   #10
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Po islamskom zakonu vjerovatno ne može biti muslimanka, ali po katoličkom može i nakon vjenčanja u crkvi. Vidiš KC je u nekom pogledu daleko umjerenija i od ateizma
Molim?! , niko ne može biti u dve vere odjednom , daj ne pričaj bezveze.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 09:03   #11
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Naravno da ne može , jer bi to bila prvoklasna glupost , ali današnji moderni vernici imaju takvo šta na umu pa ispdaju smešni.

Religija je dogmatska , tj.svaka od njih je ponaosob jedna jedina istina , i zaista ne vidim nikakve mogućnosti da zvanično budeš i hrišćanin i musliman i Jevrejin.

A sa druge strane kad proučavaš moralne nauke iz više religija to ne obavezuje za nijednu religiju konkretno , i to može biti sasvim OK.
Kada sam bio na kampu teozofije, tamo smo svirali, pjevali, molili i meditirali po svim mogućim vjerama. Svaki dan je bila jedna nova vjera koju smo proučavali uz pripadajuće rituale. Sve se može ako se hoće

Čak smo imali i dan ateizma. Tada smo se molili Velikom nepostojećem
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 09:12   #12
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Molim?! , niko ne može biti u dve vere odjednom , daj ne pričaj bezveze.
Bez veze ti čitaš. Ja ne napisah da može biti u dvije vjere, ali KC dozvoljava vjenčanje katol/ika/ikinje u crkvi s nevjernicima. Pravoslavlje je tretirano kao i katoličanstvo. Islam dopušta samo muskarcima...znači ponižava ženu i sve druge vjeroispovjesti... Dakle...katoličanstvo je daleko ispred onih koji bi se mjeriti s njim htjeli. Neznam za pravoslavlje, moguće je isto što bi kompletnom kršćanstvu dalo pravo da se za ostatak vjera, ideologija smatra neuporedivim.pozdrav! Duval košava po vojvođanskoj ravnici?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 09:30   #13
Jednostavno je preci na drugu vjeru. Biti musliman ne znaci samo imati muslimansko ime i porijeklo. Biti musliman znaci zivjeti islam. Biti musliman znaci biti na sedzdi Allahu. Onaj ko je iskreno padao na sedzdu Allahu je osjetio ljepotu islama i taj nece ostaviti islam, onaj ko je bio musliman samo zato jer su ga tako naucili roditelji slobodan je kao ptica da bude krscanin. Tako da sretno
Golden-Boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 09:37   #14
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Bez veze ti čitaš. Ja ne napisah da može biti u dvije vjere, ali KC dozvoljava vjenčanje katol/ika/ikinje u crkvi s nevjernicima. Pravoslavlje je tretirano kao i katoličanstvo. Islam dopušta samo muskarcima...znači ponižava ženu i sve druge vjeroispovjesti... Dakle...katoličanstvo je daleko ispred onih koji bi se mjeriti s njim htjeli. Neznam za pravoslavlje, moguće je isto što bi kompletnom kršćanstvu dalo pravo da se za ostatak vjera, ideologija smatra neuporedivim.pozdrav! Duval košava po vojvođanskoj ravnici?
Ne dozvoljava ni katolčka ni pravoslavna crkva venčanje sa nevernicom/kom , jer da bi se bilo ko venčao u crkvi MORA BITI KRŠTEN predhodno što znači da nema braka između hrišćanina i nevernice s'obzirom da "nevernica" mora biti krštena da bi se venčala.

Kapiraš?!

Ne duva još , tek se očekuje probijanje buburega od košave.

Kažu da košavu šalje Bogorodica da kažnjava Beograđane kad su bezobrazni , jer Beograd je od retkih gradova koji je posvećen Bogorodici.

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=etAbp3RPcos
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 09:49   #15
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ne dozvoljava ni katolčka ni pravoslavna crkva venčanje sa nevernicom/kom , jer da bi se bilo ko venčao u crkvi MORA BITI KRŠTEN predhodno što znači da nema braka između hrišćanina i nevernice s'obzirom da "nevernica" mora biti krštena da bi se venčala.

Kapiraš?!

Ne duva još , tek se očekuje probijanje buburega od košave.

Kažu da košavu šalje Bogorodica da kažnjava Beograđane kad su bezobrazni , jer Beograd je od retkih gradova koji je posvećen Bogorodici.

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=etAbp3RPcos
NE moraju oboje biti kršteni. 100%. Pitaj danijela. Hvala za informaciju o Beogradu. Nisam znao. Tamo me košava propuhala da sam tjedan dana bolovao
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 10:08   #16
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
NE moraju oboje biti kršteni. 100%. Pitaj danijela. Hvala za informaciju o Beogradu. Nisam znao. Tamo me košava propuhala da sam tjedan dana bolovao
Čoveče božji , ne može nekršten muškarac ili žena biti venčani u crkvi.

Neću da se natežem već aj ti knjigu u šake pa ćeš znati osnovne stvari.

Doduše može!! , jer danas popovi za pare ili iz patriotsko-nacionalističkih razloga ti mogu dovesti biskupa u tanga gaćicama da ti krsti pitbul-terijere ako im to dogovara.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 10:15   #17
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A mene zanima jedna druga stvar. Ja sam po ideologiji Teozof. A to su oni koji proučavaju sve religije. Da li je dozvoljneo biti MULTIRELIGIONIST !?

Da li gospođa može u isto vrijeme ići sa mužem u crkvu, a bez njega u džamiju !
ček kaj nisi ignostik?
čovječe rijetko se vidja da netko (tko nije klinac) mijenja ideologije ko čarape
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 10:19   #18
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Čoveče božji , ne može nekršten muškarac ili žena biti venčani u crkvi.

Neću da se natežem već aj ti knjigu u šake pa ćeš znati osnovne stvari.

Doduše može!! , jer danas popovi za pare ili iz patriotsko-nacionalističkih razloga ti mogu dovesti biskupa u tanga gaćicama da ti krsti pitbul-terijere ako im to dogovara.
Može,može. To je oduvijek tako, nema veze s "današnjim vremenom".Moj otac katolik oženio majku ateisticu u crkvi, prije 35 g, s time da je sakrament dan samo njemu jer on je "vjernička strana". Moja mama time nije postala katolkinja,samo je mom ocu omogućeno da postupa prema svojoj vjeri i savjesti.
Neve031 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 10:30   #19
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Kada sam bio na kampu teozofije, tamo smo svirali, pjevali, molili i meditirali po svim mogućim vjerama. Svaki dan je bila jedna nova vjera koju smo proučavali uz pripadajuće rituale. Sve se može ako se hoće

Čak smo imali i dan ateizma. Tada smo se molili Velikom nepostojećem
Odlično onda , evo ugovoriću vašoj grupi da vam na kampu učestvuje i Milan Tarot.
To je jedan skrušeni prorok iz zemlje Srbije čija spiritulanost i snaga vere imaju neverovatan pečat na svakog zainteresovanog.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 10:39   #20
Quote:
Neve031 kaže: Pogledaj post
Može,može. To je oduvijek tako, nema veze s "današnjim vremenom".Moj otac katolik oženio majku ateisticu u crkvi, prije 35 g, s time da je sakrament dan samo njemu jer on je "vjernička strana". Moja mama time nije postala katolkinja,samo je mom ocu omogućeno da postupa prema svojoj vjeri i savjesti.
Pa može sve , ali to ne znači da je suštinski brak između tvog oca i majke pravilan po crkvenim zakonima od samog ustroja crkve.

Nekršten čovek ne može dobiti sakramente i ne može se ispovediti.

Venčanje je sakrament kao što je i sveta pričest takođe sakrament , e sad zamisli da se nekršten čovek pričešćuje?! , pa toga nema nigde , i samim time je logično da se nekrštenom čoveku ne može dati sakramnet venčanja takođe.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:31.