Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2011., 11:21   #1041
Nemam volje ići tko-zna-koliko strana u nazad i tražiti razloge zašto mi se zubi gužvaju, ali činjenica je da kada su mi rasle sedmice, da mi je donja trojka skroz iskočila van i naravno da smatram da je to povezano.
umnjake sam vadila prije nego što su "niknuli" iz mesa iz samo jednog jedinog razloga - ortodontica mi je to preporučila kako mi umnjaci nebi gužvali zube i to je napisala na uputnicu koju je u bolnici čitao oralni kirurg.
Što bi to sada trebalo značiti? da svaki stomatolog tvrdi drugačije? Da su se meni zubi uvijek počeli gužvati baš tada kada mi je novi zub rastao? da sam bez razloga operirala dva umnjaka?
Vesela Gljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 13:41   #1042
Vrlo detaljan i strucan odgovor ti pise u postu iznad tvojeg (a i u nekoliko postova prije), barem si toliko mogla procitati.
Puno stomatologa nije up-to-date s najnovijim istrazivanjima i studijama (iako ovo i nije tako novo), a ponekada im je i jednostavnije reci "guzvaju zube" nego "izvadi ih jer potencijalno uzrokuju vrlo neugodne bolove, upale i oticanja, trizmuse, ciste, perikoronitise, resorpcije korijena susjednih zuba, halitoze itd, a guzvanje s njima nema veze nego s evolucijskim promjenama ili genetikom rasta i razvoja mandibule". Onda bi ti kao pacijent na svaku ovu stavku rekla molim, sto, zasto, kako, ne razumijem, objasnite? A to trosi vremena i zivaca
Trojke se inace ektopicno pozicioniraju najcesce zbog manjka mjesta koje je vezano uz nesto sto se zove leeway space tj zona odupiranja (opet nesto vrlo strucno ali u osnovi se odnosi na prerani gubitak odredjenih zuba uzrokuje da se drugi pomicu da zatvore prostor a trojka koja najkasnije nice ostaje bez mjesta), nasljeđe ili ranu traumu koja je pomaknula zametak ili njegovu angulaciju izvan normalnog smjera i mjesta.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije

Zadnje uređivanje Juji : 20.06.2011. at 13:47.
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 21:11   #1043
Ja moram vadit umnjak i poslije bih trebala nosit aparatić jer mi je jedan zub malo išao iza. Ima li tko iskustvo s tim?
zhabica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 22:39   #1044
moli se neka dobra duša za pomoć u četvrtak sam naručena u polikliniku fiziodent na odstranjivanje donjeg desnog umnjaka. dio umnjaka mi je izašao a većina je još u kosti.stvorila mi se gadna upala,boli me grlo na desnu stranu,uho,nepce,ne jedem već par dana :/ što više pokušavam naći neki savjet sve me više hvata panika jer vidim da dosta ljudi ima jako loša iskustva. puno bi mi značio koji savjet za prije,tijekom i poslije vađenja
matea34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 23:13   #1045
Quote:
matea34 kaže: Pogledaj post
moli se neka dobra duša za pomoć u četvrtak sam naručena u polikliniku fiziodent na odstranjivanje donjeg desnog umnjaka. dio umnjaka mi je izašao a većina je još u kosti.stvorila mi se gadna upala,boli me grlo na desnu stranu,uho,nepce,ne jedem već par dana :/ što više pokušavam naći neki savjet sve me više hvata panika jer vidim da dosta ljudi ima jako loša iskustva. puno bi mi značio koji savjet za prije,tijekom i poslije vađenja
znači vadit ćeš ga pod upalom?

a da se zaletiš na hitnu da ti daju klavocin? do četvrtka bu bolje već!
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 13:05   #1046
pozdrav umnjak mi je malo izrastao al nije skroz,ali preko njega mi malo prelazi meso, bolove ne osjecam, mozda neku malu nelagodu al nista strasno. i jos nesto vec sam vadila sestice da bi mogle sedmice rasti. i sad ima malo prostora izmedu 5 i 7, pa me zanima dal postoji mogucnost da cu opet 8 morat vadit
andrea m is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 20:15   #1047
Kad umnjaci krenu bolit....

Prije odprilike 3 tjedna poceli me aktivno bolit umnjaci...dva gore su izasla do pola i "proguruju se" jos koliko sam skuzio, dok dole na ljevoj strani samo sta nije izasao al isto mislim da mu fali malo mjesta dok na desnoj nije ni krenuo tako rec, samo se nazire malo "brdasce"...al mislim da ni nece uspijet izac jer nema tako rec uopce mjesta. Bol se koliko tolko moze podnijet, al kad 3 tjedna skoro svaki dan barem jednom pretezno predvecer/noc onda postane vise dosadno i javlja se nervoza...zna me bolit po cijela strana, trnut vilica i bolit svi zubi na strani ( vjerovatno jer se guraju da naprave mjesta umnjacima ).

E sad moje pitanje je sta napravit? Iz kod cika zubarka ili trpit i istrpit i zanima me dal je to noramlno da bole recimo 3 tjedna svaki dan barem jednom malo jace??

Hvala na citanju
The_Dark_Side is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 18:15   #1048
Quote:
andrea m kaže: Pogledaj post
pozdrav umnjak mi je malo izrastao al nije skroz,ali preko njega mi malo prelazi meso, bolove ne osjecam, mozda neku malu nelagodu al nista strasno. i jos nesto vec sam vadila sestice da bi mogle sedmice rasti. i sad ima malo prostora izmedu 5 i 7, pa me zanima dal postoji mogucnost da cu opet 8 morat vadit
to ti ovako nitko ne može reći. Moraš se oko toga konzultirati s zubarom/ortodontom. Ako si već prije vadila zub jer nije bilo mjesta za sedmice, postoji velika šansa da ćeš vaditi i osmice.

Quote:
The_Dark_Side kaže: Pogledaj post
Prije odprilike 3 tjedna poceli me aktivno bolit umnjaci...dva gore su izasla do pola i "proguruju se" jos koliko sam skuzio, dok dole na ljevoj strani samo sta nije izasao al isto mislim da mu fali malo mjesta dok na desnoj nije ni krenuo tako rec, samo se nazire malo "brdasce"...al mislim da ni nece uspijet izac jer nema tako rec uopce mjesta. Bol se koliko tolko moze podnijet, al kad 3 tjedna skoro svaki dan barem jednom pretezno predvecer/noc onda postane vise dosadno i javlja se nervoza...zna me bolit po cijela strana, trnut vilica i bolit svi zubi na strani ( vjerovatno jer se guraju da naprave mjesta umnjacima ).

E sad moje pitanje je sta napravit? Iz kod cika zubarka ili trpit i istrpit i zanima me dal je to noramlno da bole recimo 3 tjedna svaki dan barem jednom malo jace??

Hvala na citanju
mnoge ljude umnjaci dosta bole dok rastu. i mene su gornji znali boljeti mjesecima (ali ne cijelo vrijeme nego tu i tamo ) ipak bi bilo dobro da se konzultiraš sa zubarom jer umnjaci često znaju raditi probleme, posebno ako nemaju dovoljno mjesta da izrastu
Vesela Gljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 23:07   #1049
Quote:
The_Dark_Side kaže: Pogledaj post
Prije odprilike 3 tjedna poceli me aktivno bolit umnjaci...dva gore su izasla do pola i "proguruju se" jos koliko sam skuzio, dok dole na ljevoj strani samo sta nije izasao al isto mislim da mu fali malo mjesta dok na desnoj nije ni krenuo tako rec, samo se nazire malo "brdasce"...al mislim da ni nece uspijet izac jer nema tako rec uopce mjesta. Bol se koliko tolko moze podnijet, al kad 3 tjedna skoro svaki dan barem jednom pretezno predvecer/noc onda postane vise dosadno i javlja se nervoza...zna me bolit po cijela strana, trnut vilica i bolit svi zubi na strani ( vjerovatno jer se guraju da naprave mjesta umnjacima ).

E sad moje pitanje je sta napravit? Iz kod cika zubarka ili trpit i istrpit i zanima me dal je to noramlno da bole recimo 3 tjedna svaki dan barem jednom malo jace??

Hvala na citanju

svakako odi zubaru, i ako misliš da ti umnjaci guraju ostale zube će te sigurno poslati na vađenje (prije toga na slikanje da vidi da li zaista guraju druge i da li ima mjesta za njih).
to vađenje i nije neki problem, boljet će te malo samo prva 2 dana nakon vađenja i to dok otvaraš usta, ali bol zaista nije jaka, bolje pretrpjet ta 2 dana nego trpiti 3 tjedna
__________________
it's nice to be important, but it's more important to be nice....
minnie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 16:51   #1050
Evo mog problema...

U 30-tim sam god. i raste mi donji lijevi umnjak,danas skužila da je komadićak već vani. Nema mjesta ali ga ne smijem ni vaditi,jel postoji mogućnost da mi se oštete živci tako je rekao kirurg i hvala mu na tome,jel koliko sam vidila ovdje na forumu ima takvih slučajeva.

Uglavnom izvadila sam gornji lijevi umnjak da mi ne pritišće donji,koji će eto silom prilika morat izrast napola.

Zasad nemam velike bolove,nego sam onak malo tupaste i nadam se da će na tom ostati.

Ima li netko slični problem?!
miss_djurdja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 15:58   #1051
evo da s vama podijelim svoje iskustvo...
u kolovoz 2009. osjetih prvi puta da mi je izbio umnjak gore desno.. nista nije bolilo, nikakvi problemi.. u medju vremenu izbio i jos jedan gore lijevo.. no, nisu pravilno izbili, tj nisu poceli rasti prema dole, kao i svi zubi nego prema obrazima, sa strane! imam premalu celjust i umnjaci ne stanu.. zbog toga je ortodontica preporucila vadjenje sva 4..
no kako mene to nista nije bolilo ni smetalo ja sam to vadjenje odgadjala..

ali onda se desio lipanj 2011.. iz dana u dan sve jaca bol u donjem lijevom.. hitno kod kirurga (dr. Kocjan- kbc rijeka) koji je pregledao i rekao jaka upala (umnjak nije izbio).. prepisao mi je klavocin da se upala smiri i narucio me za vadjenje.

i tako je dosao prvi termin za vadjenje prvog umnjaka.. 7.9. upravo taj koji se upalio.. dole lijevo..
posto nije izbio, vadjenje se moralo izvesti kiruskim putem. moram priznat, bila me mala frka, nikad u zivotu nisam nista vadila, niti primila injekciju.. nije mi bilo sve jedno..
uglavnom, 2 injekcije anestezije.. u roku 3-4min utrnula cijela lijeva polovica glave.. sestra mi stavila onu krpu preko glave sa rupom na ustima, nista nisam vidjela a normalno ni osjetila... u jednom trenu kirurg je sjeo do mene na onu stolicu i malo jaci pritisak sam osjetila. ali nista strasno. sve je bilo gotovo u roku 5 min!! 3 sava sam dobila..
kad sam dosla doma cijeli dan sam ledila izvana tu stranu licu i dobrih jos 6h nisam osjetila polovicu glave.. cak me to najvise izivciralo... taj dan nisam mogla nista jesti. preporuceno je da se ne jede nista vruce-toplo..
predvecer sam popila lekadol i jos jedan kad sam isla spavati i to je to bilo.. nikakvi bolovi, nisam nista ni malo bila otecena, ma nista!!
slijedeca 3 dana sam usnu supljinu i ranu ispirala sa ohladjenim cajem od kadulje i polako pocela normalo jesti.. nakon 7 dana vadjenje savova..

e onda je dosao red na vadnjenje 2. umnjaka (7 dana od vadenja savova, 14 dana od vadjenja prvog)..
23.10, sad prije 4 dana... vadila sam lijevo gore.. posto su mi gornji izbili, nije trebao kiruski proces.. 2 injekcije anestezije. ali utrnuo je samo taj zub, a ne cijela polovica glave kao prosli put. kirurg je uzeo kljesta i izvadio.. za 3 min bilo gotovo.. posto je zub bio vani nije trebalo nista sivat, a nisam trebala nista ni lediti jer nakon takvog vadjenja ne oteknes.. navecer sam samo popila jedan lekadol i to je bilo to!! sutra dan sam vec normalno sve jela!! proslo je 4 dana a imam filing da sam ga vadila prije 100 god.. hehehe..

eto jos su mi ostala 2.. svaka 2 tjedna po jedan.. samo nek prodje sve kao sto je proslo i prva dva puta i bit ce super!!

sretno svima koji idu vadit!!
Malo Sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 20:54   #1052
ja sam nedavno izvadila desni gornji umnjak..bio je popravljan..ali u konačnici sam ga ipak izvadila..e sad lijevi umnjak me muči..parodontni dzep mi se napravio iznad njega i sedmice..sedmicu sad lijecim jer je bila pokvarena ispod plombe..ali taj umnjak mi je nekako cudan..kad prodjem s noktom-nesto ostro kao rupa,neznam definirat točno..ali vrlo neobično..s tim da oko sedmice i prema umnjaku -tu zubno meso rastura

u petak idem zubarici..razmišljam da vadim i ovaj umnjak

imam dosta drugih bolova i pretraga napravljenih i sad kontam dal može sve od umnjaka bit..često čujem zvonjavu, šumove, vrtoglavice, glavobolje, depresije, stezanje srca, nizak tlak

ima li netko sličnih iskustava i da je nakon vađenja bolje?
pocoyo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 11:39   #1053
vadila 3 umnjaka prije par godina.. i to na stomatološkom faksu jer mi nisu nigdje mogli niknut (premala čeljust), a jedan je gurao 7-icu pa sam vadila onda sva tri (jednog ni nemamm)..

uglavnom..
prvi prošao iznenađujuće dobro, bilo gotovo za 5 minuta, bez šavova, bez ičega...
drugi...druga priča... gadnije, par šavova, hematomčići po licu....
treći.... ne ponovilo se nikada, teta koja mi ga je vadila je bila mokra na kraju, ak se ne varam i kost su mi pilili... dosta šavova, pa se onda upalilo, pa pola lica u svim bojama dosta vremena...
uglavnom nedugo nakon trećeg sam išla na gastroskopiju koja je bila mila majka u usporedbi sa vađenjem ovog trećeg... ali mi je drago da je zadnji bio gadan jer da je išlo obrnutim redosljedom stali bi na tom jednom..
ali sva pohvala ekipi tamo bili su stvarno super
Piko1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 11:49   #1054
i meni je vađenje jednog prošlo ok..išla sam na more poslije toga...mislim bolilo je poslije malo i bilo zatečeno..ali izvadila je zub jako brzo..minuta il nešto više pod anestezijom

kad čujem druga iskustva
pocoyo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 21:37   #1055
ima li netko savjet..ideju...

patim se zadnjih godinu a ko ne i više s tim zubima uzas...umnjaci me sad jako muce..izvadila sam jedan gornji.desni donji umnjak je otvoren i stavljen lijek pred nekih mjesec dana i nakon toga ponovno lijek i sad neki dan-s obzirom da mene i dalje boli, pogotovo kad žvačem-očito nešto nije u redu-vidjela sam da je s iglicama čistila kanal..prva iglica me bolila-kasnije ništa i opet je stavila lijek i narucena sam sad 25.za plombiranje.ne bi trebalo bolit kao...to je bilo jucer
a mene danas opet krenulo bolit .na pritisak.kad jedem i žvačem..šta je meni s tim zubom s tim umnjakom? nekako mislim da ako se izvadi živac tj.očisti kanal-zub ne bi trebao bolit-zašto mene i dalje boli? šta se dešava ?

rekla mi je zubarica da su kod mene umnjaci svi-sva 4 ( jedan sam izvadila) da su lijepo izrasli svi su vani i da ih ja koristim u biti za žvakanje i zato je glupo odmah vadit ih-bolje probat izliječit a ako baš ne ide-vadit...

mislim da ću otić u ponedjeljak tražit je uputnicu da slikam sve zube i da me šalje kod paradontologa..mada ona nekako kaže kao nije potrebno slikat..ali ja ne mogu više od bolova..ovo postaje uzas, paranoja..em bolovi od, paradontoze i tih dzepova..ful se grozno osjecam

sta se meni desava s tim umnjakom?
na drugom donjem umnjaku(lijevom) isto bolovi ful -i tražila sam da ga otvara-izgleda zdravo i nije plombiran.i na slici od kolovoza o.g. (malo nejasna slika )isto djeluje zdrav i u redu-medjutim čim je počela brusit-bol..kaže da se kvare od korijena..šta da radim, kako da to preveniram? ful se bojim jer zdravlje mi općenito jako trokira...
pocoyo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 16:58   #1056
Da li se isplati ići privatno ili je svejedno? Zna li netko nekog dobrog privatnika u Rijeci i kako se kreću cijene??
zhabica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 20:28   #1057
Quote:
zhabica kaže: Pogledaj post
Da li se isplati ići privatno ili je svejedno? Zna li netko nekog dobrog privatnika u Rijeci i kako se kreću cijene??
a slušaj ako imaš para i zaista nećeš ni osjetiti i svejedno ti je-onda odi privatno...možda će se privatnik više potrudit oko svega..brže napravit..kvalitetniji materijali..ja sam zasad preko HZZO..bila sam godinama unazad kod privatnice ali mi je postalo preskupo i vratila sam se socijalnim zubarima
pocoyo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 14:09   #1058
Ma ne boli me, al me strah da će mi se zubi iskriviti, trebala sam ić jučer al sam fulala termin, opet sam naručena u 12. mjesecu.
zhabica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 14:26   #1059
Ah meni je izbio gornji lijevi sa 13/14 godina, al posto sam nosila aparatic, samo je prikacila bravicu za njega i ravnala ga s ostalima. I jednom prilikom je tako i pukao i eto, sad je ni sim ni tam, ortodont je 'zakrpao' to koliko je mogao. Al dobra stvar je ta da ne boli i da je sve oke.
__________________
Svi smo mi djeca. Jedina razlika je u našim igračkama.
If you talk to God you're religious. If God talks to you, you're psychotic.
Moja Luna https://www.forum.hr/showthread.php?t=818958
LadyMoonlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 01:30   #1060
Ne mogu više izdurat kako me bole ovi umnjaci, gura mi čeljust cilu van a imam konjske zube, vjerojatno će mi pola glave izvadit van koliki će ostat krater. Od bolova mi dodje uzet nož i čupat sam doma, više ne mogu izdržat, recite mi ima li neki način da se to vadi van bolnice u SPLITU a da moze preko HZZO, platit ću ako nije to previše, umnjaci su izvirili van i cilo meso mi puca.

Moze neke brojeve, adrese, web stranice, napravit cu uputnicu i idem ovo vadit ne mogu više majke mi

EDIT: Zub mi viri sa jednim špicom van skroz ali ima mesine koja mu neda van, kad prstom prođem osjećam i drugi špic, je li mislite da će to bit zajebano?

Zadnje uređivanje sportas83 : 25.10.2011. at 01:47.
sportas83 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:11.