Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2006., 00:43   #81
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Hrvatska je Hrvatska.

A u onakvim i ovakvim granicama u kojima je JNA ratovala je od 1945.
Kao sto je Srem bio deo Kraljevine Jugoslavije , tako je i SR . Hrvatska bila deo SFRJ .
Predrag Zivkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 00:44   #82
Quote:
Predrag Zivkovic kaže:
Kao sto je Srem bio deo Kraljevine Jugoslavije , tako je i SR . Hrvatska bila deo SFRJ .
Kraljevina Jugoslavija se raspala u travnju (17-og, čini mi se) 1941.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 00:45   #83
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Kraljevina Jugoslavija se raspala 1941.
A SFRJ tek `92 .
Predrag Zivkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 00:47   #84
Quote:
Predrag Zivkovic kaže:
A SFRJ tek `92 .
Ne bih se složio.

Slovenija i Hrvatska su izašle iz JU 25. lipnja 1991..
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 00:51   #85
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Ne bih se složio.

Slovenija i Hrvatska su izašli iz JU 25. lipnja 1991..
To je bila jednostrana secesija. Medjunarodno pravno priznanje dolazi tek pocetkom `92 , te nalazi Badinterove komisije. Tada se Hrvatska , fakticki pojavila na mapi Evrope. Pre toga zvanicno nije postojala.
Predrag Zivkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 00:52   #86
Quote:
Predrag Zivkovic kaže:
To je bila jednostrana secesija. Medjunarodno pravno priznanje dolazi tek pocetkom `92 , te nalazi Badinterove komisije. Tada se Hrvatska , fakticki pojavila na mapi Evrope. Pre toga zvanicno nije postojala.
Bilo kako bilo - Hrvatska i Slovenija su zakonito i ustavno izašle iz Jugoslavije onda kada sam rekao.

I Hrvatska, službeno i neslužbeno, nikada nije nestala.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 00:57   #87
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Bilo kako bilo - Hrvatska i Slovenija su zakonito i ustavno izašle iz Jugoslavije onda kada sam rekao.

I Hrvatska, službeno i neslužbeno, nikada nije nestala.
Sa geografskih karti je itekako nestala. Vojvodina se ujedinila sa Kraljevinom Srbijom novembra 1918 , tako da je kao integralni deo Kraljevine Srbije usla u Kraljevinu Srba , Hrvata i Slovenaca.
Predrag Zivkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 01:01   #88
Quote:
Predrag Zivkovic kaže:
Sa geografskih karti je itekako nestala.
Kako kojih. Na svim mojim kartama tokom cijelog školovanja (od 1977. pa na dalje) je postojala Hrvatska.
Quote:
Predrag Zivkovic kaže:
Vojvodina se ujedinila sa Kraljevinom Srbijom novembra 1918 , tako da je kao integralni deo Kraljevine Srbije usla u Kraljevinu Srba , Hrvata i Slovenaca.
Kakve sad to veze ima?
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 01:04   #89
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Kako kojih. Na svim mojim kartama tokom cijelog školovanja (od 1977. pa na dalje) je postojala Hrvatska.
Na kartama Evrope je postojala Hrvatska ? Ja sam nesto mladji , moji atlasi idu od 85-6 , i ni u jednom je nema .

Quote:
Kakve sad to veze ima?
Ima veze sa onim da Srem nije bio u Srbiji.
Predrag Zivkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 01:07   #90
Quote:
Predrag Zivkovic kaže:
Na kartama Evrope je postojala Hrvatska ? Ja sam nesto mladji , moji atlasi idu od 85-6 , i ni u jednom je nema .
Kažem ti... Kako kojim kartama. Osim toga, je li mjerodavnija karta ili stanje u stvarnosti?
Quote:
Predrag Zivkovic kaže:
Ima veze sa onim da Srem nije bio u Srbiji.
Sine, ti još trebaš puno učiti. Ajde daj si truda i pronađi kartu one i onakve Vojvodine kakva je ušla u Kraljevinu.

A ja ti tvrdim da u toj i takvoj Vojvodini Srijema nema. Srijem je bio tradicionalni dio Hrvatske.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 01:07   #91
Quote:
Predrag Zivkovic kaže:
Sa geografskih karti je itekako nestala. Vojvodina se ujedinila sa Kraljevinom Srbijom novembra 1918 , tako da je kao integralni deo Kraljevine Srbije usla u Kraljevinu Srba , Hrvata i Slovenaca.
a gledajte srbi, kako god okrenete i nacrtate nebu vam nikada bila granica Karlobag - Ogulin - Karlovac....tako da se ne zamarate bezveze sa "Kraljevinom iz 1918" itd
nexus72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 01:13   #92
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Kažem ti... Kako kojim kartama. Osim toga, je li mjerodavnija karta ili stanje u stvarnosti?
SR Hrvatska je mogla da postoji samo na karti SFRJ .


Quote:
Sine, ti još trebaš puno učiti. Ajde daj si truda i pronađi kartu one i onakve Vojvodine kakva je ušla u Kraljevinu.

A ja ti tvrdim da u toj i takvoj Vojvodini Srijema nema. Srijem je bio tradicionalni dio Hrvatske.
Na Majskoj skupštini u Sremskim Karlovcima, Srbi su 1848. godine proglasili Srpsku Vojvodinu, koja se sastojala od Srema, Banata, Bačke i Baranje. Sledeće, 1849. godine, ova teritorija je priznata za legitimni deo Austrijske carevine, pod imenom Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat (Wojwodschaft Serbien und Tamisch Banat) , a sastojala se od Banata, Bačke i Srema.

Posle raspada Austrougarske monarhije, Narodno veće u Novom Sadu je 25. novembra 1918. godine proglasilo ujedinjenje Vojvodine sa Srbijom, odnosno, otcepljenje Banata, Bačke i Baranje od Ugarske i njihovo priključenje Srbiji, što je kasnije ozakonjeno Vidovdanskim ustavom. Jedan dan pre toga (24.11.1918.), skupština Srema, održana u Rumi, se takođe izjasnila za priključenje Srema Srbiji. Delegaciju Narodnog veća primio je regent Aleksandar u Beogradu 1. decembra 1918. godine, kada je proglašeno stvaranje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Predrag Zivkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 01:26   #94
Evo još jednom i za tebe:

http://www.hic.hr/books/pavlicev/images/s13.gif
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 01:35   #95
Nijedna ta karta ne negira ono sto je cinjenica a to je da je skupstina Srema 24.11 odlucila da se prisajedini Kraljevini Srbiji.
Predrag Zivkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 10:59   #96
Quote:
Predrag Zivkovic kaže:
Nijedna ta karta ne negira ono sto je cinjenica a to je da je skupstina Srema 24.11 odlucila da se prisajedini Kraljevini Srbiji.
Pa naravno!

Tako je i nastalo Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca 1. prosinca 1918..

Ujedinjenjem kraljevina Srbije i Crne gore s Državom Slovenaca, Hrvata i Srba koja je proglašena 29. listopada 1918. na području južnoslavenskih temalja propale Austro-Ugarske.

A ti sad vidi koja su južnoslavenska područja bila u sastavu Austro-Ugarske, i kako je sve to izgledalo nakon ujedinjenja u raznim Jugoslavijama od 1918. pa do 1921. (Vidovdanski Ustav).
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 12:33   #97
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
Pa naravno!

Tako je i nastalo Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca 1. prosinca 1918..

Ujedinjenjem kraljevina Srbije i Crne gore s Državom Slovenaca, Hrvata i Srba koja je proglašena 29. listopada 1918. na području južnoslavenskih temalja propale Austro-Ugarske.

A ti sad vidi koja su južnoslavenska područja bila u sastavu Austro-Ugarske, i kako je sve to izgledalo nakon ujedinjenja u raznim Jugoslavijama od 1918. pa do 1921. (Vidovdanski Ustav).
Situacija je sledeca , iako je Narodno Vijece imalo nameru da u Drzavu Slovenaca , Hrvata i Srba ukljuci sve oblasti koje su pripadale Austro-Ugarskoj , to se nije desilo. Narodno Vijece , osnovano je u Zagrebu 29.11.1918 , a nekoliko dana pre toga (kao sto rekoh , Srem 24 , a Banat, Baranja i Backa - 25 novembra ) oblasti tzv. Juzne Ugarske o kojima govorimo , su se prisajedinile direktno Kraljevini Srbiji. Tek nekoliko dana kasnije dolazi do spajanja te Kraljevine Srbije sa novim teritorijama i Drzave Slovenaca,Hrvata i Srba u Kraljevinu SHS.
Dakle , Srem,Banat,Baranja i Backa , nisu nikada bile deo Drzave SHS , vec su u Kraljevinu SHS usle kao integralni deo Kraljevine Srbije.
Predrag Zivkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 13:10   #98
nadasve zanimljiva tema o događajime te davne nedelje..........jako vas je zanimljivo čitati.........a ja odvrtim svoj film........i.........
ZUJAN_BJ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:46.