Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2023., 21:16   #81
Ovo me podsjetilo na još jednu, koju sam kao i ovu o kojoj se ovdje priča, pročitala davno. Riječ je o knjizi Jack Frusciante je izašao iz grupe.
Pisac je Enrico Brizzi.
Amelie Tautou is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2023., 11:52   #82
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Knjigu sam pročitala u jednom poslijepodnevu, lagano je pisana i brzo se čita. Protagonist Holden Caulfield na mene je ostavio dojam jako neprilagođenog i nesretnog mladića. Nisam uspjela dokučiti je li smrt brata utjecala na njega u tolikoj mjeri ili je imao i drugih problema u obitelji s obzirom da nije pričao o svom djetinjstvu.

On odbija odrasti, odbija prihvatiti konceptualnost odgovornosti i odgovoriti na izazove. Pasivan je u svom osjećaju nepripadanja uvjeren kako su svi odrasli oko njega prljavi i licemjerni te da to i njega neminovno čeka jednom kad više ne bude dijete. Otuda i želja da postane "lovac u žitu", to bi bio njegov način vraćanja djece natrag u djetinjstvo ako bi pokušali odrasti – pasti u provaliju.

Obožava svoju sestru Phoebe i u njoj vidi sve ono što voli i što vrijedi. Njoj za ljubav odlučuje dati sebi još jednu priliku i vraća se kući umjesto da pobjegne od svijeta i izgubi se. To je, zapravo, njegovo prvo odraslo djelo, prvi znak zrelosti i odrastanja, iako on toga možda i nije bio svjestan.

Nema prijatelja, ali ima potrebu za ljudima. Ne zna komunicirati s njima i stoga ih mrzi, ili barem to tvrdi jer mu je tako lakše nego prihvatiti da nije zadovoljan sobom, jer misli kako su oni pokvareni i zli. Svejedno u svakom trenu traži nekoga za razgovor, nekoga s kim bi bio. Naziva ljude iz prošlosti, profesore, prilazi ljudima u klubovima, pokušava uspostaviti kontakt s bilo kim, samo da nije sam sa sobom.

Ovaj roman meni je bio tužan za čitati. Čak i pokušaji šale mi nisu izmamili osmijeh na lice. Nekako sam cijelo vrijeme svjesna žalosti koja njega obuzima i ne mogu ne osjetiti gorčinu u pokušaju zamagljivanja negativnih emocija. Pitam se je li saznao kamo odlaze patke iz Central parka kad se jezero zaledi...
Nisam je citao u srednjoj jer je bila za Gimnazijalce a ja nisam to bio. Cuo sam od njih da je hvale i posudio je tada-
Meni najdraza knjiga za procitati ovako prije Bozica jer se i sama radnja odvija oko Bozica kada dobije nogu iz Pency skole pa se odluci lutati u New Yorku. Slazem se sa tobom da ga gusi smrt svoga mladeg brata i da je to jedan od razloga njegove neodgovornosti. To jest ne zeli ici dalje i ostaviti to da bude sve dalje i dalje od njega pa je stuck u vremenu.
Iskreno ga jako razumijem jer dosta vidim mane ljudi koji su najerno takvi i sljivi im se. Dok ide ide pa predu na drugu zrtvu koja nezna kakvi su.
Eto pozdrav citateljima i fanovima ove knjige
mkmarko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.