Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2007., 16:51   #1
Recepti iz JNA (vojnički grah etc...)

Pozdrav

Prije par godina na Internetu su postojali recepti iz JNA, odnosno kuharica za pripremanje jela za vojsku JNA (jos za vrijeme Jugoslavije). Nisam uspio skinuti navedenu kuharicu, a linkovi su prazni.

Molio bih ako postoji netko tko ima JNA kuharicu, bio bih mu jako zahvalan
Amman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 10:05   #2
Bili su ti nedavno na topiku o grahu recepti iz te kuharice za... well, grah. Ionako je grah jedino kaj vrijedi iz te kuharice pa bi ti to trebalo bit dosta
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 18:45   #3
stari ima od musake i predobra je to mu dao neki kuhar
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 09:59   #4
@lambuel totalno krivo, nedavno sam skinio sa neta tu kuharicu, netko je odskenirao sve recepte
kuharica je predobra, ok ako zanemariš srpski jezik, meni je uvijek užasno smiješno za čitat ALI glavna stvar su NORMATIVI, naime mislim da je npr. za kuhare početnike užasno bitno da imaju točno specificirane količine za pripremu određenog jela.

ok, ajd priznajem malčice sam subjektivan jer mi je stari bio oficir JNA i to baš ekonom, tako da zna cijelu kuharicu napamet, ko' topa izbaci normative i sledovanja

malo kasnije ću je okačit na rapidshare...
a kako juge više nema, mislim da ne kršim nikakav copright

evooo:

http://rapidshare.com/files/64063532...arica.rar.html

ljudi pa uživajte... ako se neko da nek napiše "best of"
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 10:19   #5
Ako se na netu regularno pojavile "Strogo poverljivo" topografske karte JNA, mogu i recepti

Samo bubaj, nestrpljivo cekamo recepte.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 10:22   #6
inače po dotičnoj kuharici se kuhalo i u HV... a kako to znam?
pa eto

@vanjuška a možda je tajna za vojnički pasulj bila opravdana, kad se jedna satnija nabuba dotičnog bokte radi se o kemijskom oružju
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 14:40   #7
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
@lambuel totalno krivo, nedavno sam skinio sa neta tu kuharicu, netko je odskenirao sve recepte
kuharica je predobra, ok ako zanemariš srpski jezik, meni je uvijek užasno smiješno za čitat ALI glavna stvar su NORMATIVI, naime mislim da je npr. za kuhare početnike užasno bitno da imaju točno specificirane količine za pripremu određenog jela.

ok, ajd priznajem malčice sam subjektivan jer mi je stari bio oficir JNA i to baš ekonom, tako da zna cijelu kuharicu napamet, ko' topa izbaci normative i sledovanja

malo kasnije ću je okačit na rapidshare...
a kako juge više nema, mislim da ne kršim nikakav copright

evooo:

http://rapidshare.com/files/64063532...arica.rar.html

ljudi pa uživajte... ako se neko da nek napiše "best of"
od srca hvala i biti ce best of
Amman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 19:04   #8
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
ljudi pa uživajte... ako se neko da nek napiše "best of"
Ajde da ja počnem s "best of JNA kuharica":

Kajgana s jetrenom paštetom - koji vrag me tjerao čitati taj recept, mučno mi je i ne smijem staviti smajlića, to je samo bolesni um mogao smisliti kao recept

Recept br 181. koji se često spominje jer je sastavni dio nekih drugih recepata ili "Kuvanje testenine" - dakle, krenu dobro, vele da na kilo tjestenine zakuhaš 3-5 litara vode, ali po potrebi izlomi tijesto (to sigurno špagete lome, što drugo), onda miješaj po potrebi 10-15 minuta dok se kuha i sad dolazi biser : ugasi vatru, poklopi tijesto i ostavi još 10-15 minuta da nabubri Onda to ocijedi i operi (fakat moraš oprat jer je postalo ljepilo nakon toliko kuhanja) i fino zalij vrućim uljem.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 20:48   #9
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Ajde da ja počnem s "best of JNA kuharica":

Kajgana s jetrenom paštetom - koji vrag me tjerao čitati taj recept, mučno mi je i ne smijem staviti smajlića, to je samo bolesni um mogao smisliti kao recept

Recept br 181. koji se često spominje jer je sastavni dio nekih drugih recepata ili "Kuvanje testenine" - dakle, krenu dobro, vele da na kilo tjestenine zakuhaš 3-5 litara vode, ali po potrebi izlomi tijesto (to sigurno špagete lome, što drugo), onda miješaj po potrebi 10-15 minuta dok se kuha i sad dolazi biser : ugasi vatru, poklopi tijesto i ostavi još 10-15 minuta da nabubri Onda to ocijedi i operi (fakat moraš oprat jer je postalo ljepilo nakon toliko kuhanja) i fino zalij vrućim uljem.
nisam jos poceo detaljno citati, ali ima bisera, a opet cini mi se i dobrih stvari.

Evo ja sam u JNA bio 1986. godine na Kosovu i taj je prirucnik bio biblija za kuhanje odnosno moralo se kuhati tocno po njoj.

Od onoga sto sam jeo u vojsci, pronasao sam recepte i malo procitao. Nema veze s vezom, jer se tocno sjecam da su to bile splacine a rijetko da je nesto valjalo (prema receptu bi trebalo iti puno ukusnije od onoga cega se sjecam). Ok bio sam u jednoj od najgorih kasarni, ali dobro se sjecam. Jedino kaj se naviknes. Grah je bio ok, ali ono sto mogu reci sa sigurnoscu to je da su se fol drzali rrecepata ili ne bi pola tog stavili ili kaj vec. Uglavnom bilo je katastrofa.

A i ko je sve bio kuhar.

Jedino sto mi je bilo najbolje od svega je bio Puding od vojnickog dvopeka. Njami
Amman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 11:53   #10
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
@lambuel totalno krivo, nedavno sam skinio sa neta tu kuharicu, netko je odskenirao sve recepte
kuharica je predobra
Sorry, ja sam se malo našalil. Ali, iz iskustva iz tih vremena, nekako sam se ipak radovao kad je za ručak bio grah. Hm, možda "radovao" nije prava riječ, "odahnuo" bi bolje opisalo taj osjećaj
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 13:09   #11
@donata pa meni se čini taj recept za kajganu ok
čisto da razbije monotoniju
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 16:00   #12
Grogo reci da se šališ ... šalio si se jel' da? Ma sam opis što treba napraviti s tom paštetom mi izaziva mučninu, onda pokušavam vizualno predočiti tu sivo-žutu kombinaciju i mučnina još veća ... šalio si se jel', samo ja nikad bila u jna pa ne kužim štos, jel'?
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 17:15   #13
paaaa slažem se izgleda gadljivo, ali zlu ne trebalo kad nebih imao šta za jesti ne bi puno birao
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 17:27   #14
Paaa, recimo, namaži paštetu na kruh i speci dva jaja na oko
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 17:41   #15
toga recepta nema u knjizi
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 17:55   #16
'Oš reć' da nema normativa? Ili zašto jednostavno kad može ... gadljivo?
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 18:40   #17
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
'Oš reć' da nema normativa? Ili zašto jednostavno kad može ... gadljivo?

Jelo koje mi u startu u vojsci nije nikako lezalo, a kasnije postalo najomiljenije i uvijek trazilo duple repete bilo je: "Puding od vojnickog dvopeka"

Njami

Jedino je problem sto takvog dvopeka nema vise nigdje za kupiti, a obican dvopek nije ni slican
Amman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 08:34   #18
Ima li ko recept za vojnički grah (bivša JNA) ???

Stari mi kaže da bivšu JNA jedino pamti po fantastičnome vojničkome grahu i da poslije toga nikad nije jeo ni približno ukusan grah.
Kaže da nezna što bi dao da mu je još jedamput pojesti porciju toga graha.
Ima li šanse da neko zna recept pa da ga ugodno iznenadim.
foto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 09:43   #19
Ne znam recept, ali znam ljude koji znaju...
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 10:51   #20
Quote:
foto kaže: Pogledaj post
Stari mi kaže da bivšu JNA jedino pamti po fantastičnome vojničkome grahu i da poslije toga nikad nije jeo ni približno ukusan grah.
Kaže da nezna što bi dao da mu je još jedamput pojesti porciju toga graha.
Ima li šanse da neko zna recept pa da ga ugodno iznenadim.

he, i ja sam cula price o vojnickom grahu,al i to da je stvar (taj okus) u tome da se kuha u onim velikim kazanima dugo,dugo....a recept je isti kao i kad kuhas sam (osim kolicine).zato....otpeljaj starog na neku od onih festa za 1. maj kad dijele porcije graha.
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:22.