Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2018., 19:51   #1381
Ne zagrevaju se svi delovi Kotla ravnomerno.Voda oko prvog prolaza se naj više greje.Nema li tu sad nekih usmerivača protoka ili se sve na izlazu pomeša ?
Možda treba povrat "bolje" ubosti a i polaz.
goranto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 22:26   #1382
Možda oko prvog prolaza veća zapremina vode.?
Ako tu saberemo 20kw nešto treba i da je odnese.To je približno 3/4 cele proizvedene energije.
goranto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 22:47   #1383
goranto, a i svi koji želite pomoći, imate neku svoju ideju, prijedlog, savjet.
Ajde, svi imate kompjutere, telefone, slikajte 'skicu' na koju mislite, isprintajte to negdje, na poslu, doma, kod susede ili gdje već, i malo povucite jednu dvije linije, olovkom, penkalom, bojicom, ugljenom iz peći ... drugim riječima nacrtajte kak bi vi to 'sredili', nitko vam se neće smijati, a savjet je naravno dobro došel, makar bio i krivi, da svi naučimo zakaj nekaj ne valja.

veća zapremnina vode? kaj to znači? Koliko bi to L po tebi trebalo biti?
brine te to kaj je tak 'usko'? Hočeš pogoditi koliko to L ima, taj uski dio?
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 23:35   #1384
Sa 15l preuzimaš 20Kw a sa WBR od 33l 5 Kw.
Samo želim da sugerišem,utičem na tok mišljenja.Možda i pogrešno!
goranto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 06:58   #1385
Kod kotlova sa VBR om i plamenom cijevi ( komorom ) je uspostavljeno prirodno strujanje vode unutar kotla. Po prirodi stvari voda može preuzeti oko 5000 puta više energije nego što to može predati baklja u plamenoj komori ili dim u VBR u . Unutar kotla voda , de fakto stoji, kad pogledamo da 1000 litara vode na sat sa deltom 40 C nosi 40000 Kcal skoro 40 kilowata .. a to je 3 deci u sekundi , kad se to podjeli na ogromnu površinu ili presjek kotla onda su u pitanju brzine ispod mm / s .

Komora izgaranja mora biti djelimično utopljena , šamotirana , U prvoj fazi dimni plinovi , vodena para i katranske pare iz bunkera ulaze u nju sa temperaturom od oko 650 C , jer je to prirodna i stabilna temperatura žara koji se nalazi na dnu bunkera. Taj donji dio se mora utopliti , šamotirati , kako bi šamot svojim zračenje u nisko frekventnom području IC valova zagrijao kapljice katrana i doveo do njihovog krekinga. Nakon dvadesetak centimetara kad se formirala zdrava baklja ona je u stanju sama sebe održati , ali hladni lim ne smije biti preblizu , baklja ne smije lizati po limu, ako liže hladi se i tu se skuplja garež. Garež je plod spajanja dvije molekule monoksida u molekulu dioksida , a jedan atom ugljika kao višak se taloži na hladnim stijenkama na limu.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 08:39   #1386
Znači da je taj prvi prolaz u šamotu označen kao "must have". Ja bi u svoju tvt specijal stavio još šamota i sekundarni zrak ali još nisam smislio nešto jednostavno što se neće često štopati sa pepelom.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
zoki ticić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 22:21   #1387
Nešta smo stali danas.

Koje su nam sve opcije za ubaciti topli sekundarni zrak? Rezmišljam o nekim idejama da bi islo nesto na principu venturijeve cijevi (široko-uže-široko) ili s recimo par cijevcica kroz vatru pa da mlaz povlaci zrak svojim strujanjem niz cjev.

Malo danas kombiniram, nikakonsve parametre sloziti u svoju skicu, a da zadrzim bunker visine metar ili malo vise, plamene komore pola metra ili vise i vbr u dva prolaza koji je dug 2x0.5 m....bude mi rupa tu iza.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 00:57   #1388
Sta reci za ovako nesto
https://m.youtube.com/watch?v=-ynUHL2G4vc
silvester2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 07:58   #1389
Slab izmjenjivač!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 09:41   #1390
Quote:
renato2107 kaže: Pogledaj post
Nešta smo stali danas.

Koje su nam sve opcije za ubaciti topli sekundarni zrak? Rezmišljam o nekim idejama da bi islo nesto na principu venturijeve cijevi (široko-uže-široko) ili s recimo par cijevcica kroz vatru pa da mlaz povlaci zrak svojim strujanjem niz cjev.

Malo danas kombiniram, nikakonsve parametre sloziti u svoju skicu, a da zadrzim bunker visine metar ili malo vise, plamene komore pola metra ili vise i vbr u dva prolaza koji je dug 2x0.5 m....bude mi rupa tu iza.
Sekundarni zrak treba ubacivati u malim mlazevima (promjera 10 mm ) na najužem mjestu kako bi se ti mali i slabi mlazevi uspjeli porobiti u osnovnu struju. U principu to sve liči na Venturi cijev ali ne radi po principima Venturija, to su sve male brzine , premale razlike tlakova .

U jednom ozbiljnom ložištu koncipiranom na tom principu visina kanala je bila 100 mm širina kanala 1500 mm a sekundarni zrak je upucavan pod tlakom od 5000 Paskala kroz mlaznice promjera 10 mm izrađene od inox cijevi promjera 13mm .

VBR ne mora biti napravljen od dva sloga cijevi , dva prolaza po pola metra , može biti i samo jedan prolaz dužine 1 m u smjeru prema dolje , nakon toga izolirana dimnjača do dimnjaka , kako se dimne plinove ne bi previše ohladilo.

Inače su kotlovi te koncepcije kao Boško jako dugački i dovode do pothlađivanja dimnih plinova , samim tim što dimne plinove sa dna vodimo prema gore , pa nakon toga dolje pa opet gore ,,, nabere se tu metara.

Ja sam radio kotlove sa samo jednim prolazom prema gore , plamena komora se nakon pola metra pretvarala u VBR i sve se završavalo u jednom prolazu , samo to rješenje traži balansiranje protoka kroz cijevi koje idu prema gore .
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 20:08   #1391
https://www.youtube.com/watch?v=a0OKG5A--Uk
i onaj ko nezna jezik bu razumel
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 20:29   #1392
A filmic govori vise od tisucu rijeci.
Ima se ovdje dosta za naucit.
silvester2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 22:21   #1393
Baš gledam kako je jednostavno riješen primar i sekundar u šamotu.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
zoki ticić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 09:29   #1394
Tipično rusko rješenje jednostavno i praktično, s tim da je to daleko lošije rješenje od nekih odlikaša koje vidimo na zapadu, koji koštaju kao 5 ovakvih kotlova .

Razlika od 10 % u stupnju djelovanja između ovakvog kotla i nekog odlikaša , za ruske uvjete nije bitna, imaju dovoljno drva , za naše uvjete za naše cijene drva , mislim da možemo za istu cijenu sve napraviti malo bolje od Rusa.

Ja pratim njihove forume čak sam ranije i aktivno sudjelovao u nekim debatama oko radova Kuznjecova u Americi. Imam respekt spram njihovih foruma, ima tamo vrlo jakih igrača od kojih sam i ja dosta toga naučio i eksperimentima provjerio.

U prethodnom sam postu ukratko naveo to rješenje plamene komore i VBR a koji se nastavlja u smjeru prema gore, i naveo problem balansiranja paralelnih tokova prema gore.

Rusi su vrlo detaljno obradili taj problem dijeljenja toka na niz vertikalnih kanala u pećima , vodile su se žučne rasprave na forumima oko toga , a sve je počelo puno ranije i to ne zbog malih peći već zbog problema zagrijavanja rekuperatora u čeličanama. Bilo je tu sukoba i na nivou akademije nauka , a sve je kulminiralo knjigom profesora Nagorskog Opća metodologija proračuna peći Moskva 1941 godine . Rat je bio pred vratima trebalo je pripremiti čeličane za proizvodnju tisuća tona čelika , a sve se baziralo na teoriji koju je još u carska vremena postavio Grum , a on je bio svjetski poznat njegova knjiga je prevedena na francuski pa na engleski tiskana u Americi sa fenomenalnim recenzijama , jednom riječju on je bio car.

Da bi konačno razbili taj carski mit crveni su napravili realne modele u Magnitogorsku , poznatoj čeličani , i dokazali postojanje recirkulacije dimnih plinova u paralelnim cijevima koje stoje vertikalno.


Šta to sve znači nama samovcima ... dok su cijevi čiste i glatke i dok je tok dimnih plinova iz komore izgaranja jednoliko podijeljen dotle sve cijevi vuku jednako , ako se iz nekog razloga jedna cijev toplija , recimo da je u sredini snopa pa je voda oko nje toplija onda kroz nju dimni plinovi prolaze lakše , jer se u vertikalnoj cijevi javlja cug kao i u dimnjaku. Efekat toga je da je ta cijev čista , obrijana , a kroz ostale cijevi se usporava tok i na njima se hvata katran i pepeo . Kroz neko vrijeme se može primjetiti porast temperature dimnih plinova jer se zbog začepljenja ostalih cijevi smanjuje brzina strujanja i površina za prijenos energije.

Tu pomažu turbulatori tako da se pokusima odredi dužina u pojedinom kanalu i sa njima izbalansira protok.

Kad kroz cijevi imamo vertikalni tok prema dolje one se same reguliraju i izjednačavaju te tokove, i zato je dobro da nakon plamene komore prvi VBR ima tok prema dolje, slijedeći prolaz do dimnjače više i nije toliko bitan, obično je ispred njega temperatura dima ispod 300 C i kako god da ga napravimo bude se dim ohladio do 150 C.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:34   #1395
Jel moguce imat previse sekundarnog zraka u plamenom tunelu na Bosch Ultima 2?
Pitam jer postoji mogucnost da dovedem nesto predgrijanog zraka bas na pocetak plamenog tunela a taman iznad samota
__________________
Varaždin
branee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 17:11   #1396
Povećanjem temperature zraka - razrijeđuješ zrak...smanjuješ specifičnu težinu....manja masa ulazi u ložište...i "Al kofa je bušna o majstore moj"...hoću reči opet si na početku, jedino hladan zrak ne hladi.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 20:49   #1397
Kako stojimo sa sekundarnim zrakom? Jel bi ga bilo zgodno s donje strane upuhivati umjesto iznad prolaza? Ili od kuda ga dovuci iznad prolaza?
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 22:21   #1398
Quote:
renato2107 kaže: Pogledaj post
Kako stojimo sa sekundarnim zrakom? Jel bi ga bilo zgodno s donje strane upuhivati umjesto iznad prolaza? Ili od kuda ga dovuci iznad prolaza?
Pogledaj inas na ovom filmicu kako rusi to rade ima puno rijesenja
Ovo mi se svidja uvijek prave jako velike bunkere
https://m.youtube.com/watch?v=mI2DvsL7tVY
silvester2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 08:05   #1399
Ako bi ga upuhivali ventilatorom onda se može predvidjeti forsirani rad ventilatora radi čišćenja dizni od pepela , zna se tu nakupiti svega . Ako su dizne za zrak sa gornje strane onda je manja šansa da se rupice zaštopaju pa je moguće proći i sa prirodnim cugom.

Najbolje je primarni mlaz presjeći dva puta sa sekundarnim zrakom, jednom u kanalu , a drugi put na kosoj ploči, bude nam Mranderson prezentirao i tu shemu .
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 09:56   #1400
cemu forsirate u ovom tipu kotla na prirodni cug vbr izmenjivavac kad vec u startu radi toliko problema
u veliki vecini kotlova na prirodni propuh su plocasti izmenjivaci
spominjanih 10 % posto ustede nije vredno forsiranja i experimentiranja jer ispravljanje greski je za samogradnju preskup i kompliciran proces
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:20.