Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2017., 22:12   #2121
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Tesko je naci nesto ako trebas preko citave godine. Jako tesko...
Vidio sam da na internetu nema nikakvih informacija, tj ono sto ima po Njuskalu i ostalim stranicama je istekao oglas, a stari su po 4 godine...
Gdje bi se mogao raspitati?
Gennneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 21:30   #2122
Nepoštivanje ugovora o najmu od strane najmoprimca

Poštovanje, imao sam prvog najmoprimca u životu koji je stan koristio do 12.1., taj dan je vratio ključeve i rekao da otkazuje najam. U ugovoru jasno stoji da je dužan otkazati pismeno 30 dana ranije (zbog pronalaska novog podstanara). u ugovoru je također bio navedeni rok trajanja ugovora do određenog datumu, te sam u ugovor stavio da u slučaju prijevremenog raskida ugovora zadržavam polog kao ajmo reć naplatu penala raskida, a sve zbog toga jer ne želim svakih mjesec dana tražiti novog podstanara. također podstanar nije platio najamninu za tekući mjesec jer smo se dogovorili da se plaća do 20-tog za tekući mjesec zato šta mu roditelji tada dobivaju plaću te je izjavio da se naplatim iz pologa. razlog otkaza je da se seli ekipi i da mu je jeftinije. da napomenem da se radi o novouređenoj moderno opremljenoj garsonjeri, bez ikakvih nedostataka. znači na mojih nekoliko fer postupaka (najamnina 20-tog, a mogao sam reći do 5 ili ajde van, u stan mu nisam nikada ulazio). jasno sam mu dao do znanja kod ovjere ugovora da se naplaćuju penali ako raskine ugovor ranije od isteka, jer nisam u tom gradu i problem mi je naći novog podstanara, na šta je on rekao da nema problema i da je to fer. znači dečko je prekršio par članaka ugovora o najmu, i ja stvarno ne znam što mi je činiti. ako ima netko savjet kakav dobro bi došao.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 19.01.2018. at 21:47. Reason: pogledati popis tema prije otvaranja nove
sprajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 23:23   #2123
Quote:
sprajdi kaže: Pogledaj post
znači dečko je prekršio par članaka ugovora o najmu, i ja stvarno ne znam što mi je činiti. ako ima netko savjet kakav dobro bi došao.
Zaboravi i kreni dalje. Iz vlastitog iskustva znam da se najmoprimci (velika većina) ne pridržava otkaznih rokova kad su njihovi interesi u pitanju. Nema metode zaštite od toga, osim visine pologa.
Sve u svemu: ako najmoprimac nije ostao dužan režije, nije napravio štetu i ostavio je stan uredan - onda je sve relativno dobro završilo.
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 02:16   #2124
Quote:
tom324 kaže: Pogledaj post
Zaboravi i kreni dalje. Iz vlastitog iskustva znam da se najmoprimci (velika većina) ne pridržava otkaznih rokova kad su njihovi interesi u pitanju. Nema metode zaštite od toga, osim visine pologa.
Sve u svemu: ako najmoprimac nije ostao dužan režije, nije napravio štetu i ostavio je stan uredan - onda je sve relativno dobro završilo.
ja stvarno onda ne znam čemu uopće raditi sve po zakonu i plaćati porez kad je očito bolje iznajmit na crnjaka, budući da ugovor o najmu kod nas nema nikakve pravne snage, tj mi najmodavci koji radimo po zakonu nemamo nikakvu zaštitu države....
sprajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 12:58   #2125
Quote:
sprajdi kaže: Pogledaj post
ja stvarno onda ne znam čemu uopće raditi sve po zakonu i plaćati porez kad je očito bolje iznajmit na crnjaka, budući da ugovor o najmu kod nas nema nikakve pravne snage, tj mi najmodavci koji radimo po zakonu nemamo nikakvu zaštitu države....
Imaš dva problema:
1. Emocije.
Imao sam sličan slučaj gdje sam nastojao pomoći najmoprimcu. Osigurati mu sve potrebno da se ugodno osjeća i dati mu potpunu slobodu. Sve popravke sam sam odrađivao i o vlastitom trošku. Za uzvrat sam jedino očekivao da najmoprimac poštuje i čuva nekretninu kao da sam ja tamo. Završilo je otprilike kao i ovo tvoje. Stoga od sada nadalje: iznajmljivanje je strogo poslovni odnos.
Ako si previše emotivno vezan za nekretninu onda iznajmljivanje nije dobra opcija.

2. Nedostatak pravne sigurnosti.
Nemam rješenja za ovo - osim bolje procjenjivati potencijalnog najmoprimca.
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 14:50   #2126
Quote:
sprajdi kaže: Pogledaj post
ja stvarno onda ne znam čemu uopće raditi sve po zakonu i plaćati porez kad je očito bolje iznajmit na crnjaka, budući da ugovor o najmu kod nas nema nikakve pravne snage, tj mi najmodavci koji radimo po zakonu nemamo nikakvu zaštitu države....
Ha, zaštitu države imaš "u redovitom sudskom postupku" . Nažalost pravni sustav je tako učinkovit da ti to nema nekog smisla. Zato , kako je netko napisao, preboli i guraj dalje.
MaestroD is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 15:06   #2127
hvala na odgovorima, ako još ima nešto neka napiše
sprajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 15:24   #2128
Ako je cifra značajna i imaš kojeg poznatog odvjetnika možeš poslat kakav dopis kao upozorenje na tužbu isl... Možda se prepadne pa ti plati. Ako ti se da, naravno možeš pokušat i privatnom tužbom, ali mislim da bi ti vrijeme, trošak i živce patili više od toga da pustiš i zaboraviš.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 18:16   #2129
Obaveza najmodavca ili najmoprimca?

Pozdrav svima!

Imam jedno pitanje vezano za cija je obaveza placati popravak ako se nesto pokvari u stanu normalnim koristenjem.

Npr. zidna klima grijalica koja se koristila 10 puta u 6 mjeseci se pokvarila...tko to placa..najmodavac ili najmoprimac?
Deniaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 18:35   #2130
najmodavac
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 21:12   #2131
Najmodavac.

Iako naravno da će neki pokušati oderati. Meni je jedan bivši gazda probao naplatiti pola cijene popravka kada je pukla vodovodna cijev odmah poslije sata.

Dok je drugi o svom trošku popravio i ležaj na razvlačenje na kojem sam spavao.

A jedna gazdarica koja je zivila u sarajevu (ja u zg) je u roku jednog dana sredila da dode novi frizider kada je riknuo.

Ono sto mi se nikada nije svidalo je pak sto sam uvijek ja placao pričuvu.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 23:09   #2132
Vec me je oderao. i naplatio za 6 sati upaljenog centralnog 350kn.
Deniaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 10:05   #2133
Situacija nije jednoznačna. Već smo imali raspravu na tu temu. Neki bi htjeli da im najmodavac mijenja žarulje , a neki razumiju da kvar nečeg što se redovno koristi spada u njihov trošak. Mogli bi sada opet nabrajati kvarove i "kvarove" i nećemo doći do zajedničkog stava.
U konkretnom slučaju ne bih se izjašnjavao, stvar dogovora/ugovora, pristupa, cijene, itd...
MaestroD is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 13:10   #2134
Quote:
Deniaa kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje vezano za cija je obaveza placati popravak ako se nesto pokvari u stanu normalnim koristenjem.
Već sam ovo nekoliko puta spominjao ali vidim da google danas ne radi
NAJAM_STANA,_ZAKUP_POSLOVNOG_PROSTORA.ppt

Prema zakonu obaveza najmodavca je održavati stan u obliku pogodnom za stanovanje. Grijanje bi bilo u toj kategoriji.
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 13:13   #2135
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ono sto mi se nikada nije svidalo je pak sto sam uvijek ja placao pričuvu.
Da li je ukupna cijena bila OK ? Pusti sad kako se zovu pojedine stavke. Najmodavac je mogao povećati najamninu za iznos pričuve (+ 10% zbog poreza) i osloboditi te plaćanja pričuve. Ovako je to bilo 10% jeftinije.
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 17:20   #2136
Quote:
MaestroD kaže: Pogledaj post
Situacija nije jednoznačna. Već smo imali raspravu na tu temu. Neki bi htjeli da im najmodavac mijenja žarulje , a neki razumiju da kvar nečeg što se redovno koristi spada u njihov trošak. Mogli bi sada opet nabrajati kvarove i "kvarove" i nećemo doći do zajedničkog stava.
U konkretnom slučaju ne bih se izjašnjavao, stvar dogovora/ugovora, pristupa, cijene, itd...

Ova stavka nedostaje u zakonu o najmu da je jednoznacno odredena, a trebala bi biti.
Slazem se da zarulje i neke sitnice ne treba placati najmodavac, ali velike popravke elektricnih aparata ne bi trebao snositi najmoprimac jer zato on i placa najam da ih koristi.
Ukoliko stan nije iznajmljen prazan i ti imas svoj namjestaj i aparate onda si naravno sam odgovoran za njih.
To mi se cini logicno i vani to je tako udredeno u normalnim drzavama, ali za HR nisam bila sigurna pa sam postavila pitanje da ne grijesim dusu prema sad bivsem najmodavcu.
Deniaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 09:00   #2137
Quote:
Deniaa kaže: Pogledaj post
Ova stavka nedostaje u zakonu o najmu da je jednoznacno odredena, a trebala bi biti.
Slazem se da zarulje i neke sitnice ne treba placati najmodavac, ali velike popravke elektricnih aparata ne bi trebao snositi najmoprimac jer zato on i placa najam da ih koristi.
Ukoliko stan nije iznajmljen prazan i ti imas svoj namjestaj i aparate onda si naravno sam odgovoran za njih.
To mi se cini logicno i vani to je tako udredeno u normalnim drzavama, ali za HR nisam bila sigurna pa sam postavila pitanje da ne grijesim dusu prema sad bivsem najmodavcu.
Ok, treba imati i na pameti da nisi unajmila apartman u hotelu. Evo situacije, ja u stan stavim novu vešmašinu tebi ostane španga unutra i uništi pumpu za izbacivanje vode recimo. Nema šanse da ja platim taj popravak. S druge strane, na starijoj vešmašini rikne motor. Naravno da ću ja to platiti, ali dozvoljavam da ima i drugih stajališta. Sto ljudi sto ćudi , a i svaka roba (stan) ima svog kupca (najmoprimca) .
Kad se već pozivaš na ugovore vani, zanima me hoćeš li ofarbati stan nakon korištenja, to je vani recimo sasvim normalna obaveza, ondnosno vratiti stan u kojem si ga i zatekao.
MaestroD is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 10:37   #2138
Quote:
MaestroD kaže: Pogledaj post
Ok, treba imati i na pameti da nisi unajmila apartman u hotelu. Evo situacije, ja u stan stavim novu vešmašinu tebi ostane španga unutra i uništi pumpu za izbacivanje vode recimo. Nema šanse da ja platim taj popravak. S druge strane, na starijoj vešmašini rikne motor. Naravno da ću ja to platiti, ali dozvoljavam da ima i drugih stajališta. Sto ljudi sto ćudi , a i svaka roba (stan) ima svog kupca (najmoprimca) .
Kad se već pozivaš na ugovore vani, zanima me hoćeš li ofarbati stan nakon korištenja, to je vani recimo sasvim normalna obaveza, ondnosno vratiti stan u kojem si ga i zatekao.
Ja sam cijeli stan opiturala i ocistila i ostavila u boljem stanju nego sto je nas docekao.
Mislim, naravno vi iznajmljujete pa gledate svoj interes, sto je normalno.
Ali ja se od strane svog najmodavca osjecam osteceno.
I za tu klimu koja se pokvarila sto je samo 10 puta bila upaljena(bili smo kratko u stanu)
i sto nam je racunao 350kn za 6 sati upaljenog centralnog grijanja kroz cijeli mjesec.
Mislim da nevezano jel dajete u najam ili ste u najmu prvo treba biti COVJEK i ne raditi drugome sto ne bi zelio da se napravi tebi.


Dobro, dobila sam odgovor da nije nasa obaveza bilo to pokrivati pravno.
Deniaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 09:09   #2139
Quote:
Deniaa kaže: Pogledaj post
Ja sam cijeli stan opiturala i ocistila i ostavila u boljem stanju nego sto je nas docekao.
Mislim, naravno vi iznajmljujete pa gledate svoj interes, sto je normalno.
Ali ja se od strane svog najmodavca osjecam osteceno.
I za tu klimu koja se pokvarila sto je samo 10 puta bila upaljena(bili smo kratko u stanu)
i sto nam je racunao 350kn za 6 sati upaljenog centralnog grijanja kroz cijeli mjesec.
Mislim da nevezano jel dajete u najam ili ste u najmu prvo treba biti COVJEK i ne raditi drugome sto ne bi zelio da se napravi tebi.


Dobro, dobila sam odgovor da nije nasa obaveza bilo to pokrivati pravno.
Ja sam nekoliko puta bio ČOVJEK, pa mi se to baš i vratilo na isti način. Pokušavam biti normalan, ali kulture , običaji, kućni odgoj su nam različiti. Nedavno sam negdje pročitao ovo "Očekivati da svi budu fer jer si i ti je kao očekivati da te lav neće pojesti jer ti ne jedeš lavove".

No, stanova za najam u ZG ima koliko hoćeš, ako ti ne odgovara "...prokleta mogućnost izbora postoji..."
MaestroD is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 23:26   #2140
Quote:
MaestroD kaže: Pogledaj post
Ok, treba imati i na pameti da nisi unajmila apartman u hotelu.
Evo situacije, ja u stan stavim novu vešmašinu tebi ostane španga unutra i uništi pumpu za izbacivanje vode recimo. Nema šanse da ja platim taj popravak.
S druge strane, na starijoj vešmašini rikne motor. Naravno da ću ja to platiti, ali dozvoljavam da ima i drugih stajališta. Sto ljudi sto ćudi , a i svaka roba (stan) ima svog kupca (najmoprimca) .
.
Zasto se uopce dovoditi u situaciju da se pokvari masina za suđe ili robu

Jednostavno oglasis stan bez toga, ako je stan ok kvalitete, normalno namjesten, prosjecne cijene, iznajmiti ces ga i bez perilice, a nemas problema sa eventualnim kvarovima i sl.
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:14.