Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 22:06   #3521
Quote:
WarrenYoung kaže: Pogledaj post
Mogu ja apsolutno razumeti želju Bošnjaka da postoji neka nacionalna teritorija koja će ih definisati
Mogu da razumem i da žele da to bude Bosna.
Ali zbog političko-istorijskih okolnosti nije moguće u ovom trenutku da to bude avnojevska Bosna i Hercegovina.
Može Bošnjake definisati i neka Bosna manje teritorije, gde je bošnjačko stanovništvo daleko kompaktnije i homogenije.
To bi bila država veća od Slovenije sa približnim brojem stanovnika.
?
https://hr.wikipedia.org/wiki/Slovenija
Slovenija ima 20.273
To ti je 40% BiH.
Za tebe vrijedi fBiH=Bošnjakistan?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 20.01.2018., 15:23   #3522
https://www.b92.net/info/vesti/index...0prema%20Aliji


Cekaj, jel ovo Izetbegovic mladji potseca Erdogana da mu je Bosna ostavljena u amanet???!!!On mu ustvari nije ostavio Bosnu, nego amanet da brine o Bosni...

Dakle mi Makedonci smo stvarno najtupiji narod na Balkanu, nista kreativno nismo poduzeli...

A mogo je Kiro Gligorov u preodmakloj starosti da ode na pr. do Japanskog cara i da uradi to isto...Samo bi mu rekao `Cuvaj mi Makedoniju, mi smo braca, imamo sunce na zastavama...malo razlicito, ali sunce je sunce, veze su nam neraskidive...Samo par fabrika automobila, jeftine kredite i japanske plate, mi smo skromni...a ja cu ti iz raja biti zahvalan`...

Eh, da nam je to vreme a ova pamet...
vmro is offline  
Old 20.01.2018., 22:56   #3523
Quote:
WarrenYoung kaže: Pogledaj post
J...
Ja uopšte ne verujem da Bošnjaci žele BiH kao jedinstvenu teritoriju tri naroda.
Mislim da je jasno da oni žele avnojevsku BiH gde će moći nametnuti svoju volju.
To je prilično razumljivo.
Ja mislim da kao mlada 'nacija' ili nacionalna skupina nemaju dovoljno političkog i nacionalnog samopouzdanja za takve jake ciljeve.

Ja bih prije rekao da su uvrijeđeni što ostali ne žele građansku BiH, nego svatko vuče na svoju stranu.
rolandus is offline  
Old 21.01.2018., 09:10   #3524
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ja mislim da kao mlada 'nacija' ili nacionalna skupina nemaju dovoljno političkog i nacionalnog samopouzdanja za takve jake ciljeve.

Ja bih prije rekao da su uvrijeđeni što ostali ne žele građansku BiH, nego svatko vuče na svoju stranu.
Pa dobro, da...Ali to je kao kad bi se pokeraški početnik ljutio što jeftine kartaroške fore ne može prodati iskusnijim prevarantima.

Teško se gradjanska država može graditi na temeljima koji su duboko prožeti nacionalnim i verskim nepoverenjem, kao što je to u BiH.

Demokratski većinski princip je sam po sebi nesavršen, jer zakonito proizvodi "tiraniju neke većine".
Mi smo svedoci da čak i u nacionalno homogenim državama kao što je recimo Hrvatska, vladajuća politička većina ne jebe ni dva posto opoziciju, odnosno političku manjinu.
U višenacionalnim državama kao što je BiH, većinski princip odlučivanja, bez ikakvih ograničenja, rezultuje najčešće majorizacijom većinske nacije nad manjinskom, što možemo godinama videti na primeru FBiH.

Šta je garant da recimo Bošnjaci u nekakvoj gradjanskoj BiH, kao većinska nacija, neće demokratski većinski princip koristiti da svoje uskonacionalne interese nameću kao opšte državne?

Pa to je bio jedan od razloga izbijanja rata 1992 godine.

Bošnjaci se šatro zalažu za gradjansku državu, a u svakom momentu u procenat znaju "koliko ima nas, a koliko njih".
Pa ne ide to tako.

Baš je onaj Emir Suljagić paradigma bošnjačkog vidjenja gradjanske države.
On vodi stranku koja se zove gradjanskom, a svako malo izleti sa pričom o islamskoj većini u BiH.
WarrenYoung is offline  
Old 22.01.2018., 08:39   #3525
rata nema i o ratnim scenarijima, što bi bilo kad bi bilo, nećemo..

ne dalje o ratu..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Old 22.01.2018., 10:59   #3526
Quote:
WarrenYoung kaže: Pogledaj post
...

Teško se gradjanska država može graditi na temeljima koji su duboko prožeti nacionalnim i verskim nepoverenjem, kao što je to u BiH.
...
Sve to stoji, ali jednom se mora početi. Ako ne sada, onda za 5, 10, 20 godina. To je neminovno kao što je bilo u Skandinavskim zemljama.

Pa ako je to već neizbježno, zašto ne početi odmah da se ne gubi vrijeme. No to ne odgovara stranama koje imaju teritorijalne apetite pa im ova nemušta bošnjačka politika ide na ruku kao dobar izgovor.

Po tom pitanju meni uopće nije jasno što bi Srbija i Hrvatska npr dobile pripajanjem malo uglavnom beskorisnog teritorija kojeg i same imaju dovoljno s obzirom na broj stanovnika. I čije stanovnike obje ne smatraju baš ravnopravnima (najblaže rečeno).

Ta proširenja teritorija su priča sa početka 20. stoljeća, danas su te priče debelo zaostale. Danas su neke druge priče, od tehnološkog razvoja do umjetne inteligencije. Nikoga više ne zanima da li će država pripojiti 10% više teritorija niti joj to daje ikakvu prednost.
rolandus is offline  
Old 22.01.2018., 12:50   #3527
Quote:
vmro kaže: Pogledaj post
https://www.b92.net/info/vesti/index...0prema%20Aliji


Cekaj, jel ovo Izetbegovic mladji potseca Erdogana da mu je Bosna ostavljena u amanet???!!!On mu ustvari nije ostavio Bosnu, nego amanet da brine o Bosni...

Dakle mi Makedonci smo stvarno najtupiji narod na Balkanu, nista kreativno nismo poduzeli...

A mogo je Kiro Gligorov u preodmakloj starosti da ode na pr. do Japanskog cara i da uradi to isto...Samo bi mu rekao `Cuvaj mi Makedoniju, mi smo braca, imamo sunce na zastavama...malo razlicito, ali sunce je sunce, veze su nam neraskidive...Samo par fabrika automobila, jeftine kredite i japanske plate, mi smo skromni...a ja cu ti iz raja biti zahvalan`...

Eh, da nam je to vreme a ova pamet...
Svašta se ima reći za Izetbegovića starijeg, sa bošnjačke strane bio je izuzetno loš ratni vođa (drugi vjerovatno imaju gore primjedbd), ali činjenica da se je diplomatski angažovao na samrtnoj postelji da pomogne zemlji i narodu je neka vrsta redempcije.
SnakeHandler is offline  
Old 22.01.2018., 15:54   #3528
Prosječna visina muškaraca u BiH

https://i.imgur.com/EK4jC6o.jpg
f.gibbs is offline  
Old 22.01.2018., 17:04   #3529
Moram se pohvalit.
Konačno sam bio u BiH i otkrio neposredno susjedstvo.
Imran is offline  
Old 22.01.2018., 17:09   #3530
Quote:
WarrenYoung kaže: Pogledaj post
Pa dobro, da...Ali to je kao kad bi se pokeraški početnik ljutio što jeftine kartaroške fore ne može prodati iskusnijim prevarantima.

Teško se gradjanska država može graditi na temeljima koji su duboko prožeti nacionalnim i verskim nepoverenjem, kao što je to u BiH.

Demokratski većinski princip je sam po sebi nesavršen, jer zakonito proizvodi "tiraniju neke većine".
Mi smo svedoci da čak i u nacionalno homogenim državama kao što je recimo Hrvatska, vladajuća politička većina ne jebe ni dva posto opoziciju, odnosno političku manjinu.
U višenacionalnim državama kao što je BiH, većinski princip odlučivanja, bez ikakvih ograničenja, rezultuje najčešće majorizacijom većinske nacije nad manjinskom, što možemo godinama videti na primeru FBiH.

Šta je garant da recimo Bošnjaci u nekakvoj gradjanskoj BiH, kao većinska nacija, neće demokratski većinski princip koristiti da svoje uskonacionalne interese nameću kao opšte državne?

Pa to je bio jedan od razloga izbijanja rata 1992 godine.

Bošnjaci se šatro zalažu za gradjansku državu, a u svakom momentu u procenat znaju "koliko ima nas, a koliko njih".
Pa ne ide to tako.

Baš je onaj Emir Suljagić paradigma bošnjačkog vidjenja gradjanske države.
On vodi stranku koja se zove gradjanskom, a svako malo izleti sa pričom o islamskoj većini u BiH.
Poslije ovog komentara moze se samo zakljucati tema. Covjek je sve fino objasnio.:klap:
M0ssad is offline  
Old 22.01.2018., 18:26   #3531
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Sve to stoji, ali jednom se mora početi.
Odi u Belgiju i Svicarsku pa im to reci A to su samo najblizi primjeri.
 
Old 22.01.2018., 21:02   #3532
Quote:
Imran kaže: Pogledaj post
Moram se pohvalit.
Konačno sam bio u BiH i otkrio neposredno susjedstvo.
A utisci?
tihobl is offline  
Old 22.01.2018., 21:22   #3533
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
A utisci?
Ostao covjek bez rijeci
M0ssad is offline  
Old 22.01.2018., 21:44   #3534
No no, još uvijek sam pod dojmovima.

Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
A utisci?
Nije to ništa posebno, svega jednodnevni izlet u TG. Ako ne računamo prolaz kroz neum, ovo je bio prvi pravi put u susjedstvu.
Što smo vidjeli....pa ono čim prijeđem granicu već odmah vidim planine veće od najvećeg vrha Hrvatske. Do tamo se treba uspeti na planinu s lijepim pogledom na jezero. Ondje je zanimljivo bilo snijega što je tamošnjim ljudima navika. Malo je bilo čudno gledati ljude u trenirkama dok rekreativno trče dok pahulje padaju. Cesta i nije baš nešto, po meni loša kvaliteta barem u odnosu na Hrvatsku. Što sam posebno primijetio, da... svako malo ima neka benzinska crpka, najčešće privatna. Čini se da je to tamo unosan i zapravo najjači biznis. Nisu to samo crpke već i u sklopu toga ugostiteljski objekti, moteli, maloprodaja, autodijelovi i slično. Što je još bilo...da, uvijek sam mislio da je to posve hrvatski kraj pa me iznenadilo što je u nekom selu usput viđena džamija. Prvi put u životu... Tamošnji ljudi su mahom prohrvatski orijentirani, i tzv. varta zastave su rijetkost. Čak je na onim pločama s nazivima mjesta prekrižen ili maknut naziv mjesta na ćirilici. Koliko sam primijetio, više se prate zbivanja u Hrvatskoj nego u samoj BiH. Gledaju se isključivo hrvatski TV kanali (pretežno HTV uz nešto glazbenog kanala), čita hrvatski tisak (najviše Večernji ali valjda njihova verzija) i stekao sam dojam da oni više znaju o nama u Hrvatskoj nego mi o njima. Da...mislim da se oni mentalno i smatraju dijelom hrvatske mada me i ne čudi jer većina i ima hrvatske papire. Po forumima i portalima sam stekao dojam da oni više preferiraju srbe u odnosu na bošnjake (dok je kod nas suprotno) mada nisam baš isto vidio uživo...možda sam premalo stao da to doživim. Sve u svemu, hvalevrijedan doživljaj.
Imran is offline  
Old 22.01.2018., 22:18   #3535
Quote:
f.gibbs kaže: Pogledaj post
Prosječna visina muškaraca u BiH

https://i.imgur.com/EK4jC6o.jpg
Nema šanse. To bi značilo da je 40% ljudi 195 i 40% 175, ovo od 195 naprosto nije istina.
rolandus is offline  
Old 22.01.2018., 22:37   #3536
Quote:
WarrenYoung kaže: Pogledaj post
Mogu ja apsolutno razumeti želju Bošnjaka da postoji neka nacionalna teritorija koja će ih definisati
Mogu da razumem i da žele da to bude Bosna.
Ali zbog političko-istorijskih okolnosti nije moguće u ovom trenutku da to bude avnojevska Bosna i Hercegovina.
Može Bošnjake definisati i neka Bosna manje teritorije, gde je bošnjačko stanovništvo daleko kompaktnije i homogenije.
To bi bila država veća od Slovenije sa približnim brojem stanovnika.
pa da oprostis zinulo im dupe,sve im islo na ruku.
srbi losi oni mezimci evrope i amerike.
natalitet im bio prilicno jak.

a sad nisu ni mezimci amerike a ni evrope,nisu u tom smislu da bi ameri i evropljani pokusavali unistiti republiku srpsku.
republika srpska nigde vise nije upitna.
pogledaj koliko oni mrze dodika,njihovi mediji koliko ga mrze,ali u medijima idu sa natpisima,dodik lopov,dodik krade...a koji politicar na balkanu nije lopov.
najsmesnije je sto ispada da se oni vise brinu ko pljacka republiku srpsku nego fbih.
ma ko sta mislio o dodiku,
za vreme njegove vlast od price o ukidanju republike srpske,ukidanju policije dosli smo do price o raspadanju bih.
i sto je najvaznije vracen je nacionalni ponos,nema sanse sad da bi uopste ko sad pristao na pricu o ukidanju neke nadleznosti rs.

njihovi mediji narod plase kako u slucaju da se bih raspadne oni ce biti okruzeni sa srbima i hrvatima sa svih strana,
kao da sad nisu.

i bih ce se raspasti kad tad,bosnjaci u rs se nisu vratili niti ce se kad vratiti to je kraj,
a gledajuci istoriju dobo su i oni prosli imat ce drzavu velicene makedonije,slovenije,albanije.
i prvi put u istoriji ce imati svoju drzavavu,

e sad oni imaju problem sto se ne mere sa narodom svoje velicine,makedoncima,slovencima.oni se mere sa srbima koji su nekoliko puta veci narod.
i veci i drzavotvornij i nacionalno isvecenij narod.
zato idu toliko agresivno sa svojom novom istorijom,
u prevodu oni kopiraju srbe u svemu.
a proce u bih onako kako su srbi prosli u jugi.
kacin4 is offline  
Old 22.01.2018., 22:44   #3537
Quote:
WarrenYoung kaže: Pogledaj post
Bez Srba i Hrvata može biti samo fildzan Bosne u poznatom trokutu.
Toliko se može nazvati vašom nacionalnom svojinom.
Za više se niste izborili, kao nacija.






Vi morate shvatiti da sadašnje granice BiH nisu proizvod volje isključivo Bošnjaka, niti plod nekog isključivo njihovog truda i zalaganja.
Na čuvenim zasedanjima ZAVNOBIH-a kad su udarani temelji danasnje BiH, Bošnjaci nisu bili većina. Bilo ih je neobicno malo i u partizanskom pokretu u BiH s obzirom na njihov ukupan broj.
Danas BiH postoji voljom medjunarodne zajednice. I ako žele da BiH opstane i kad ta volja prodje, Bošnjaci bi trebalo da smanje doživljaj u pogledu svojatanja cele drzave.
pa to je sva sustina.
oni ne shvataju da je avnoj bio 1942 god kad su oni cinili samo30 posto stanovnistva.

popis u bih 1948.

Srbi 1.135.732 44.29 %

muslimani 788.011 30.73 %

Hrvati 613.895 23.94 %
kacin4 is offline  
Old 22.01.2018., 22:48   #3538
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Sa ovime se mogu složiti, naročito drugi dio. No situacija je nezgodna, osobno vjerujem da Bošnjaci BiH ne žele samo za sebe nego kao jedinstveni državni teritorij tri naroda. A druga dva naroda opet teže osamostaljenju i odvajanju (Hrvati ne toliko).

Situacija je još nezgodnija što domaćini nikada nisu odlučivali o svojoj BiH, uvijek su to bili strani faktori. Sada prvi puta imamo situaciju da domaći mogu odlučivati o BiH, ali eto ne mogu se dogovoriti. Nezgodno

Inače kad si već ovdje, da te pitam. Koji je uopće vaš motiv da se priključite Srbiji (isto kao što bi ovi iz HrHB htjeli u Hrvatsku). Mislim koju mislite da bi vi sami korist postigli prisajedinjenjem, osim što bi ispunili mokre slove radikalnih Srba iz Srbije o širenju teritorije. Da li vojnu sigurnost? Ekonomsko poboljšanje?
kakva ekonomija,kao da smo mi bolji u ekonomiji.
vojna sigurnost je kljucna.
bili bi sigurni da ih bosnjaci nece napasti.
bili bi sigurnij.
kacin4 is offline  
Old 22.01.2018., 23:15   #3539
Nažalost ili nasreću bit će onako kako Amerima paše. Narod ili nacija manje više, što se Amera tiče mogu bit i Eskimi. Evo sad prcaju bivšeg saveznika Turke sa Kurdima. Prvo ih sve posvade, nakon toga usmjeravaju kako njima paše. Niko to ne voli ali čini se nitko od nas im nije dorastao
rolandus is offline  
Old 22.01.2018., 23:47   #3540
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post
Muniru još samo nisam vidio kao članicu žirija "Miss BiH za Miss WORLD".

Da je pozovu - mnim da bi se odmah odazvala.
Ta munira je isto kao eka žrtva bila?
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:58.