Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2011., 14:42   #1
Question Filmovi o šahu

Sjećam se kako sam jednom gledala neki zanimljiv film o šahu. Bio je nekako fanatasy žanr. Ne znam točno kako to nazvati. Ugl. šahovska ploča je bio kao neki čitavi krajolik s tim, naravno, da su se kraljica, kralj i ostali morali pomicati baš po šahovskim pravilima. Film mi je, sjećam se, bio vrlo zanimljiv, ali sam ga davno gledala pa i zaboravila.

Znate li filmove o šahu, ali ne onako dokumentarce već baš filmove?

Molim vas nemojte mi ovo staviti na preporuke jer tamo nitko neće primijetiti ovo što tražim.
Brontosaur is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 14:53   #2
Searching for Bobby Fischer (1993) - humorna drama
Knight Moves (1992) - triler
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 15:03   #3
Hvala hombrero!
Brontosaur is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 15:07   #4
Quote:
Brontosaur kaže: Pogledaj post
Znate li filmove o šahu, ali ne onako dokumentarce već baš filmove?
Moj apsolutni favorit je Searching for Bobby Fischer (redateljski prvijenac Stevena Zailliana).

Film bas nedavno pogledao, malo je reci da sam odusevljen (nije mi jasno zasto ga nisam pogledao i prije ). Mali Max Pomeranc, po meni jedna od najboljih djecjih uloga na filmu. I ostali briljiraju: Joe Mantegna (); Ben Kingsley; Laurence Fishburne; William H. Macy; Laura Linney... Nevjerovatan cast, isto takve glumacke izvedbe.

Svakako pogledaj.

Drugi bi bio ekranizacija Nabokova - The Luzhin Defence sa sjajnim Johnom Turturrom () i Emily Watson. Vrlo neobican film, meni odlican (radi se o europskoj produkciji).
La Familia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 12:57   #5
šah i nije baš za filmovanje
nažalost
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 13:06   #6
http://chess.eusa.ed.ac.uk/Chess/Trivia/chmovies.html

Potpisujem Familiju za Lužinovu obranu koje, iz nekog razloga, na ovom popisu nema
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 16:24   #7
na ja..
nije bas film ali je serija..
u seriji If Tomorrow Comes je bio dobar fazon kad M Osborne ( u koju sam bio zaljubljen) igra sah protiv dva velemajstora istovremeno a nema pojma o sahu..
oba velemajstora su bila u razlictim prostorijama i jedino je ona mogla ici iz jedne sobe u drugu..fazon je bio u tom sto je ona pomtila pozez jednog velemajstora i odmah isla u drugu sobu..kad bi drugi velemajstor odgovorio ona bi u prvoj sobi odgovarala istim potezom..naravno ispala su dva remija
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 22:51   #8
Pudovkinova Šahovska groznica mi prva pada na pamet kada je rijec o filmovima koji se bave sahom. Odlican kratki duhoviti klasik
Carole Ledoux is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 22:54   #9
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
na ja..
nije bas film ali je serija..
u seriji If Tomorrow Comes je bio dobar fazon kad M Osborne ( u koju sam bio zaljubljen) igra sah protiv dva velemajstora istovremeno a nema pojma o sahu..
oba velemajstora su bila u razlictim prostorijama i jedino je ona mogla ici iz jedne sobe u drugu..fazon je bio u tom sto je ona pomtila pozez jednog velemajstora i odmah isla u drugu sobu..kad bi drugi velemajstor odgovorio ona bi u prvoj sobi odgovarala istim potezom..naravno ispala su dva remija
Prilično glupo i samo onaj ko ništa ne zna o šahu može proći na tu foru, ne pokušavajte kad budete igrali sa dva velemajstora paralelno... Ma sa dva djeteta paralelno...

Inače, šteta što šah nije toliko popularizovan jer da jeste mislim da bi se moglo snimiti par fenomenalnih filmova... Ako bih nešto volio vidjeti, to je film u kojem bi se obrađivao Aleksandar Aljehin čiji su život i sama igra idealni za jedan paklen scenarij... Ma biće nekad i to...
Smudge is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 22:55   #10
definitivno The Luzhin Defence,predivan film sa jos divnijom Emily.
marko74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 23:59   #11
Quote:
Smudge kaže: Pogledaj post
Prilično glupo i samo onaj ko ništa ne zna o šahu može proći na tu foru, ne pokušavajte kad budete igrali sa dva velemajstora paralelno... Ma sa dva djeteta paralelno...
Ipak je to serija.
Normalno da je nemoguće da bi dvoje ljudi isto razmišljalo i vuklo iste poteze.

Inače, tu je ta scena.
http://www.youtube.com/watch?v=Blt_3yMpKh0
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 00:26   #12
Nitko ne spominje Fresh Boaza Yakina, gledao tko?

Fresh BY ROGER EBERT / August 31, 1994



Jebomepas, ja do danas nisam ni znao za taj film.

Kidam nalijevo/bacam se u potragu.
La Familia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 08:14   #13
"Schachnovelle" Gerda Oswalda iz 1960. Ozbiljan i dobar film prema istoimenom djelu Stefana Zweiga, s Curdom Jurgensom i Claire Bloom u glavnim ulogama ... Berkovićev "Rondo" nije, baš kao i prethodno navedeni film, film koji se izravno bavi šahom, ali je šah vrlo bitan u filmu.
jasna-st is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 10:30   #14
Hvala ljudi!! Ovaj Luzhin Defence izgleda zanimljivo. Početi ću s njim.
Brontosaur is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 23:54   #15
Bobby Fischer Against the World (2011), prikazan na Sundanceu pa ko voli šah nek ga stavi u notes, ja jesam...
Smudge is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 01:00   #16
''VITEZOVI JUZNOG. BRONXA'' -film po istinutom dogadaju.
Vidi wikipedia.
__________________
:-)
broderick is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 18:25   #17
La Diagonale du Fou - Dangerous Moves (1984.)
NedeljkoB is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 21:24   #18
Pawn Sacrifice (2014)
NedeljkoB is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 01:43   #19
Quote:
NedeljkoB kaže: Pogledaj post
La Diagonale du Fou - Dangerous Moves (1984.)
jednom davno sam gledao film o dvojici šahista koji su se borili za svjetskog prvaka. jedan je bio mlađi, 30 i nešto godina, drugi 20-ak godina stariji. Znam da je ovaj mlađi bio porijeklom iz Litve jer je na početku filma na nekoj presici govorio novinarima "U litvi nas uče da s 5 godina slušamo viceve, a s 10 ih pričamo". Ili nešto u tom stilu. Stariji je bio bolestan i nešto sve kao završit će meč ili neće. Meč je je bio praćen, sve su ga televizije prenosile. Znam da su se obojica služila svakakvim sredstvima da onemoguće protivnika, dovodili neke hipnotičare u dvoranu i tome sl. U svakom slučaju, starijem se zdravlje ozbiljno narušilo i završio je u bolnici. Ovaj mlađi nije imao mira i htio je da se meč okonča pod svaku cijenu. U zadnjoj sceni filma ga je posjetio u bolnici i njih dvojica su naslijepo dovršavali zadnju partiju daleko od očiju javnosti.

Mene zanima da li je to taj film. Po opisu i po nekim videima s youtuba (opisana scena iz bolnice) to savršeno odgovara ovom filmu. Čak i ime ovog mlađeg igrača, Pavius, može proć kao litavsko. No ono što mene je to da sam 99% siguran kako se u filmu govorio engleski, a sad guglajući ispada da je film francuski i da se govori isključivo francuski. Navodno je čak i osvojio oscara za njabolji film na neengleskom jeziku.
IllegalArgument is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 01:57   #20
Sedmi pečat
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:38.