Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2013., 20:22   #1
Nista ne proizvodim - pakiram tuđe - koja je to djelatnost

Dragi ljudi,

zelim prodavati proizvod (ukrasni predmet za zid) koji sama ne bih sama izrađivala već ga naručujem kod više proizvođača. Znači ovako, prvi proizvođač napravi neku osnovu pa to onda ja odnesem drugom. Dakle prvi proizvođač poluproizvod ne prodaje drugome nego ga ja sama odnesem drugome. Drugi po tome još nešto napravi i završi proizvod. Ja onda to pakiram i lijepim naljepnice / etikete i sl. Da li je dovoljno da sam ja registrirana kao trgovac ili sam ja u ovom slučaju proizvođač?? (Valjda nisam ??)

Da li se stvar mijenja ako ja još nešto malo izmjenim taj ukras prije pakiranja (npr dodam na poleđinu "kukicu" za objesiti to na zid što drugi proizvođač neće da radi, a najlakše mi je da to napravim sama)?

Odnosno, da li je dovoljno da sam registrirana kao trgovac pa da je to ok ili trebam registrirati djetnost proizvodnje i sl??

Molim vas recite da trgovac to može raditi i da to ne znaci biti proizvođač ...

Razmišljam, vjerojatno je problem sto ne pakiram gotov proizvod ili?
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 21:46   #2
Quote:
suncica kaže: Pogledaj post
Dragi ljudi,

zelim prodavati proizvod (ukrasni predmet za zid) koji sama ne bih sama izrađivala već ga naručujem kod više proizvođača. Znači ovako, prvi proizvođač napravi neku osnovu pa to onda ja odnesem drugom. Dakle prvi proizvođač poluproizvod ne prodaje drugome nego ga ja sama odnesem drugome. Drugi po tome još nešto napravi i završi proizvod. Ja onda to pakiram i lijepim naljepnice / etikete i sl. Da li je dovoljno da sam ja registrirana kao trgovac ili sam ja u ovom slučaju proizvođač?? (Valjda nisam ??)
Jesi, jesi, ti si proizvođač, a ostali su kooperanti, tj. podizvođači

Trgovac prodaje samo originalni proizvod bez ikakvih mijenjanja. Bilo kakva promijena, prerada, dorada i sl. originalnog proizvoda više nije trgovina, bez obzira što to netko drugi radi za tebe.
filiptg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 22:48   #3
Quote:
filiptg kaže: Pogledaj post
Jesi, jesi, ti si proizvođač, a ostali su kooperanti, tj. podizvođači

Trgovac prodaje samo originalni proizvod bez ikakvih mijenjanja. Bilo kakva promijena, prerada, dorada i sl. originalnog proizvoda više nije trgovina, bez obzira što to netko drugi radi za tebe.



A ako samo pakiram - stavljam u posebnu vrećicu?
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 23:08   #4
Quote:
filiptg kaže: Pogledaj post
Jesi, jesi, ti si proizvođač, a ostali su kooperanti, tj. podizvođači
Znači da je i Todorić proizvođač kada prepakirava tuđe kekse, šećer...?? Dapače, on to radi na veliko, valjda čak i dodaje šećer od trske u kristal...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 00:42   #5
Da vidis stvarno - da li ej Todorić proizvođač kada pakira tuđe proizvode?
Odnosno briga me za njega, samo pitam u tom smislu - zar se stvarno samo pakiranje smatra proizvodnjom???
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 00:49   #6
Quote:
suncica kaže: Pogledaj post
Da vidis stvarno - da li ej Todorić proizvođač kada pakira tuđe proizvode?
Odnosno briga me za njega, samo pitam u tom smislu - zar se stvarno samo pakiranje smatra proizvodnjom???
Todorić ima puno firmi, a neke se su i proizvođači

Samo pakiranje nije proizvodnja, ali ako nosiš nešto nekome da nešto napravi, onda je to nije trgovina.

Ili, pojednostavljeno, ako kupis majicu, odneseš je na dotisak i prodaš s nekom slikom, nisi više trgovac, nego si dorađivač bez obzira što ti taj tisak nisi sama radila.
filiptg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 14:28   #7
Quote:
filiptg kaže: Pogledaj post

Samo pakiranje nije proizvodnja, ali ako nosiš nešto nekome da nešto napravi, onda je to nije trgovina.

Znači ako proizvod samo stavljam u svoju vrećicu i prodajem - to nije proizvodnja? Ima li tu nekih ograničenja... koja mi nisu sad odmah na pameti, a znaju ovi s iskustvom?

Puno hvala na odgovorima...
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 18:20   #8
Jesi li gledala u Nacionalnu klasifikaciju djelatnosti?
Možda tamo u pravilniku i metodologiji nešto skontaš
Znam da ima glavna djelatnost, sporedna djelatnost, i pomoćne djelatnosti... al sad kako se to sve skupa tumači i što kamo pripada valjalo bi malko proučit
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:01.