Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2009., 11:20   #1
Ostvarivanje prava na novac za uređenje autohtonih objekata

Jučer su mi rekli (građani) da su u medijima čuli kako država (neko ministarstvo?) daje/poklanja/nepovratno do 100 000kn za uređenje autohtone tradicionalne stare kuće. A može i za uređenje relativno nove, ako je napravljena na tradicionalan način toga kraja. I da treba nekuda napisati neku molbu, elaborat, poslat fotke; da to pregledavaju arhitekti i... otprilike to.

Da li itko od vas zna koje ministarstvo je nadležno, gdje da pronađem uvjete? Ima li tko iskustva?
Nije za mene, nego susjedi, baš žive u prastaroj kući, za sina nijedna neće jer kud će u tu staru hižu, pa da im pomognem(o): zašto da i njima ne osvane?
(iako bojim se da će proći, jer su do ceste nasrali zidanu štalu, klasika: stara drvena kuća, a štala nova zidana... naša posla)

ajmo im pomoći!!!

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 22.04.2009. at 15:33. Reason: promjena naslova
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 11:38   #2
Ministarstvo kulture
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 12:14   #3
Jel to vrijedi za staru autohtonu klet?
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 14:29   #4
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
iako bojim se da će proći, jer su do ceste nasrali zidanu štalu, klasika: stara drvena kuća, a štala nova zidana... naša posla
to samo naši mogu

Quote:
EasyOn kaže: Pogledaj post
Jel to vrijedi za staru autohtonu klet?
Trebalo bi po svakoj logici
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 10:50   #5
Thumbs down

Pisala sam Ministarstvu kulture, dali su mi broj Konzervatorskog nečeg, i tamo su mi rekli da je bio taj natječaj za 100 000 kn za stare hiže, i da je zadnji dan za predati sve papire - danas. I da su pred 4 dana bili u mome kraju. Zašto nitko nije znao ništa o tome? Imamo Općinu, imamo Oglasnu ploču - na njoj piše samo SAPARD - a o ovome - ništa. Ipak, komisija je pregledala neke kuće ovdje.
Trebalo je skupiti papire o vlasništvu, troškovnik popravaka, poziv komisiji... I da, biti će toga još - rekao mi je ugodan g.Konzervator na tel., ali da je sve manje novaca za to i da se svakodnevno skresava i inače minimalan novac za to... I njemu je, kao i meni - tu smo se našli - žao što propadaju naše stare hiže, što privatne obnove često grozno izgledaju, i što je već masa starih drvenih hiža prodana - u inozemstvo?! Pa da, zašto ne, kad ljudi nude "kuću za preseliti", obično hrastovu, po soma-dva Eura...
Rekao mi je čovjek da će opet sličan natječaj biti raspisan u 6. mjesecu, zatim da pitam još i Ministarstvo turizma i Zagrebačku županiju, ali... za to je novaca sve manje (od već malih novaca). Ono što mogu dobiti od njih, ako dođu pogledati, to je pismena potvrda da bi dotičnu kuću trebalo konzervirati, ali to bi bilo sve.
Uvijek osjećam bol kada se vozim našim krajevima i gledam te ružne nove kuće koje su si ljudi poizgradili, a ista bol mi se uvlači u užitak kada prolazim kroz prelijepa i skladna francuska ili britanska sela: u čemu je "kvaka"?!
Bila sam jadna i kada sam čitala kako austrijski seljak od države dobija novac za svaki cvijet na prozoru i balkonu, a naš sve to plaća. Austrijski seljak dobija novac i za svoj rad u svome vrtu, čitala sam.

Eto, rekla sam vam što sam saznala, da i vi ne pogubite par sati za ove informacije...
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 12:54   #6
Hvala u ime svih koje zanima i koje ne zanima. Lokalna uprava ti najcesce suti o takvim stvarima jer onda ostane vise novaca za njiih i njihove
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 16:10   #7
Javni poziv Ministarstva turizma "Baština u turizmu". Između ostaloga sredstva se odobravaju i za obnovu tradicijskih kuća. To su bespovratna sredstva, a financira se do 50% iznosa projekta, odnosno maximalno do 150.000, 00 kn. Natječaj je objavljen u veljači, a traje do rujna.

Gore navedeni natječaj se već spominjao na ovom pdf-u i to na temi o Programu ruralnoga razvoja Ministarstva poljoprivrede. Osim toga i Ministrastvo poljoprivrede je prošle godine imalo natječaj za obnovu starih tradicijskih kuća pa se probaj raspitati da li će isti biti objavljen i ove godine jer su neki već u tijeku.

Postoji i kreditiranje seoskoga turizma, isto Ministarstvo turizma, gdje se sredstva između ostaloga odobravaju i za stare tradicijeske kuće. Ne znam koliko te kredit zanima. Evo poziva "Razvoj turizma na selu"
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 12:49   #8
Hvala ti, ali meni se vidi da se tu radi samo o kućama koje će biti uključene u turističku ponudu, a ne o obnovi i zaštiti starih kuća da ne propadnu (ili da ih jeftine obnove ne upropaste)

Smiljanu:
Baš to je sada i meni palo na pamet, Smiljane: lokalna uprava!!!
Sad sam došla od susede, gledamo njenu Hižu kak je lepa (ali raspašće se ak se ne uloži u nju, a nemaju - imaju krave neznaju ni kako će preživjeti
- i nikak nam ni jasno kak to da je ta Komisija nekidan dolazila u Pisarovinu, u selo koje je celo novoizgrađeno, ona veli da ima samo još jedna drvena stara iža, ko ih je zval?! Zakaj na Oglasnoj ploči ispred Općine - koju gledam barem 3 x tjedno - visi samo SAPARD koji ovdje nitko ni neće dobiti (premali smo) a o ovome ni reči??? Pa Općina je morala znati za taj natječaj, zar ne?!
Sliježe ona ramenima, zna sve, odavde je uostalom, ja sam friška pa se friško opečem na sve to... A veli, slikaj ju pa taj natječaj u 6. mesecu... za koji više neće bit novaca... Voli ona tu svoju staru ižu, svojom krvlju i rukama su novu sagradili, ali ovu voli... sva je opletena cvećem, podbijena, obeljena, ali neće dugo... još ju ruže drže...
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 09:07   #9
Pisarovina je priča za sebe ili krivi ljudi na pravim mjestima kojima baština niš ne znači ili im znači samo povremeno da se poslikaju ispred starih kuća kao oni to vole . stari centar pisarovine su srušili a bilo je tak lijepih prastarih kuća . a općinari su priča posebne vrste sama pomisao na te ljude mi je gadljiva ................ fuj zrigat ću se
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 10:26   #10
Aaaaa,
u tome je štos!!!
Jer ja se nemrem načudit kak to da je taj glavni grad Pisarovina u stvari samo jedna ulica sa zbrda-zdola nabacanim novim kućama, a da baš ničeg starog ni autohtonog nema (dobro, ima stara škola, nije vrijedna spomena; i zgrada Općine nije nova, ali je bezvrijedna) - PA ZAKAJ BI TAMO ZABOGA IKAJ RUŠILI kad se mogu širiti kamo hoće - oko tog "grada" su livade i oranice, mogle su te zgradice biti u drugom redu, ili oko starog centra, a ne - RUŠITI. Oooo
...jer vidim ja i na starim kartama da postoji toponim Pisarovina, a nje nema: stare Pisarovine. Ima doduše dućan od Načelnika, pa prodaja građevinske opreme od Načelnika, pa neki novi hangari u Načelnikovom dvorištu, pa... Konzum nije njegov, i možda birtija nije? Ali ništa ja ne zamjeram, ma Božesačuvaj, ako je netko sposoban i radišan neka mu je, skidam kapu, ali pretvoriti glavni grad u ulicu limenih dućana - ma grijeh je, ne mogu druge reći nego: GRIJEH.
Ja sam tamo 3 godine, kada je provedena devastacija? Kojih godina? Možda je bilo previše srušeno, neobnovljivo, za ovoga rata?

...i zakaj nitko nije znao za ovaj Natječaj, vjerojatno zadnji koji je donirao neke novce za obnovu zadnjih autohtonih Starih Hiža?
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 08:32   #11
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Aaaaa,
u tome je štos!!!
Jer ja se nemrem načudit kak to da je taj glavni grad Pisarovina u stvari samo jedna ulica sa zbrda-zdola nabacanim novim kućama, a da baš ničeg starog ni autohtonog nema (dobro, ima stara škola, nije vrijedna spomena; i zgrada Općine nije nova, ali je bezvrijedna) - PA ZAKAJ BI TAMO ZABOGA IKAJ RUŠILI kad se mogu širiti kamo hoće - oko tog "grada" su livade i oranice, mogle su te zgradice biti u drugom redu, ili oko starog centra, a ne - RUŠITI. Oooo
...jer vidim ja i na starim kartama da postoji toponim Pisarovina, a nje nema: stare Pisarovine. Ima doduše dućan od Načelnika, pa prodaja građevinske opreme od Načelnika, pa neki novi hangari u Načelnikovom dvorištu, pa... Konzum nije njegov, i možda birtija nije? Ali ništa ja ne zamjeram, ma Božesačuvaj, ako je netko sposoban i radišan neka mu je, skidam kapu, ali pretvoriti glavni grad u ulicu limenih dućana - ma grijeh je, ne mogu druge reći nego: GRIJEH.
Ja sam tamo 3 godine, kada je provedena devastacija? Kojih godina? Možda je bilo previše srušeno, neobnovljivo, za ovoga rata?

...i zakaj nitko nije znao za ovaj Natječaj, vjerojatno zadnji koji je donirao neke novce za obnovu zadnjih autohtonih Starih Hiža?
Zgrada općine je nekadašnja židovska kuća i trgovina nazad su bile gospodarske zgrade , na mjestu pekare je bila stara zidana kuća možda nešto manja od sadašnje zgrade , na mjestu famozne rupe je bila također drvena katnica dolje trgovina gore stan također bilo židovsko imanje , na mjestu trga je bila prizemna zidanica i u njoj pošta , mjesto kineskog dućana drvena prekrasna prizemnica a cijelom dužinom drvored kestena nije baš neki grad , tak manje sajmišno selo ali sad ne izgleda na ništa pogotovo ona rupa nasred brda , valjda će ljudi znat iza koje i čije vladavine je iskopana - možda će bit bazen da općinari operu svoja nedjela .
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 15:30   #12
Nije tema, ali ponekad imam zelucanih problema kad se spoemne lokalna uprava .. u ovoj zemlji svako malo vece selo se zove opcina... jer i Pisarovina, budimo realni, je selo koja nema i nemoze imati dovoljno resursa da bude bilo kakva samostalna jedinica, a kamoli da obnavlja stare tradicijske kuce. Ono sto dobiju od drzave potrose na svoje putne naloge za odlazak u Zagreb na novo zicanje.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 11:53   #13
Vidim i ja da je Pisarovina nakupina dućana na toj jednoj ulici koja ne sliči ni na šta. Sad mi je sve jasnije. Srećom ne stanujem u P. (niti nebih; nema šanse!) nego u zaseoku na brdašcu okruženom potocima i šumama, raj na zemlji a blizu Zagreba (20 min. lagane vožnje do Rotora, a i ZET nam je blizu). A uprava - na oglasnoj ploči visi SAPARD za kojeg ovdje nitko nema šanse, a komisija je ipak bila pozvana tamo za neke stare hiže - samo nitko za to nije znao. Da su objesili i tu obavijest na oglasnu ploču - - - Jer, bilo mi je rečeno "off the record" da je ovo posljednji puta da se dijeli novac za obnovu autohtonih kuća, u 6. mjesecu će se dijeliti samo savjeti i potvrde da je neka hiža vrijedna obnavljanja... a u mojem selu od 4 imanja, 2 su vrijedna obnove, samo treba novaca...
A kamo su nestale te drvene stare hiže iz Pisarovine? Izgorjele su? Mislim, zašto su maknute (i zamijenjene kojekakvim limenim nakazama i rupama?) Tko bi imao koristi od toga da se te lijepe kuće maknu, kad se nove mogu napraviti recimo na oranicama odmah iza prvog reda kuća?
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 14:31   #14
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Nije tema, ali ponekad imam zelucanih problema kad se spoemne lokalna uprava .. u ovoj zemlji svako malo vece selo se zove opcina... jer i Pisarovina, budimo realni, je selo koja nema i nemoze imati dovoljno resursa da bude bilo kakva samostalna jedinica, a kamoli da obnavlja stare tradicijske kuce. Ono sto dobiju od drzave potrose na svoje putne naloge za odlazak u Zagreb na novo zicanje.
ovo za lokalnu upravu i putne naloge, nažalost, moram se složiti.
ali što se tiče resursa i samostalnosti sela/općina, sumnjam da je ijedna tradicijska kuća napravljena resursima koji su došli iz zagreba. zapravo, kladim se da je napravljena resursima iz neposredne blizine. govorimo o kućama starim 100 ili više godina, jel tako?
drvo, kamen, trska, zemlja, piljevina, vapno... sve osim stakla, opeke i crijepa dolazilo je lokalno. danas je to malo teže izvesti, jer nema ljudi koji npr. žare kreč, prave ćerpić ili znaju raditi slamnata krovišta. to je izumrlo, živi u sjećanjima starih ljudi koji za rad nisu, a mladi se nemaju razloga baviti takvim zanatom, jer njihov proizvod je u pravilu skuplji i slabije kvalitete...
kako ja na to gledam, problem je što je takav tradicionalni način gradnje radno intenzivan. nije jednostavno kao što je napravit oplatu, armaturu i iz miksera istresti gotov beton. treba više radnika i poneki pravi majstor zanatlija.
kod obnove je još teže, treba paziti na stabilnost objekta, jer je moguće da se tokom rada napravi još veća šteta. to ne mora uvijek bit problem, ako si kerum npr, možeš srušit i spomenik kulture usred zagreba, pa i to prođe, a kasnije budeš gradonačelnik splita.
a ukoliko se radi o jako starim objektima, koji su već dio kulturne baštine, potrebna je opsežna i skupa konzervacijska studija, radovi samo od licenciranih izvođača - povlašteni obrt itd. sve u svemu, da bi dobio neke novce za obnovu, moraš prvo uložiti vlastite novce, pa povrat do 50% ili do 150k kn.
a to je u stvari smiješna cifra uspoređujući sa stvarnim troškovima i rijetki dobrotvori/investitori ulažu u to, ako nemaju svoje novce i mogućnost ostvarivanja kakvog-takvog profita od tih objekata kroz turizam ili slično.
tu bi upravo lokalna uprava mogla napravit čuda, jer upravlja zemljištem (i dostupnim resursima), donosi prostorne planove uređenja, može organizirati ljude (lokalno zapošljavanje - novac ostaje unutar zajednice...) i lakše joj je dobit sredstva iz raznih fondova...
no, lokalne uprave vole raditi brzo i vidljivo, podizati standard... pa se grade vodovodi, kanalizacije, plinovodi, telekomunikacije... bolje ceste ili šta već odluče da je nužno u tom trenutku. još da se bave i obnovom nekih starudija koje će se ionako uskoro same urušiti...
jedino da je cijelo selo netaknuto novogradnjom (skoro nemoguće nakon poslijeratne obnove)... to bi onda imalo strašan potencijal za turizam.
ni meni se ne sviđaju zidane štale, osim ako su zidane uzorkom sa crvenom i žutom opekom, to mi je prekrasno.

lijep pozdrav!

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 26.05.2009. at 21:21.
josippo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 22:13   #15
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Hvala ti, ali meni se vidi da se tu radi samo o kućama koje će biti uključene u turističku ponudu, a ne o obnovi i zaštiti starih kuća da ne propadnu (ili da ih jeftine obnove ne upropaste)
Gle, sumnjam kako će država dati lovu bilo kome za obnovu tradicijske kuće samo tako, bez ikakvih uvjeta. Ako imaš staru autohtonu (tradicijsku) kuću (ti ili susjedi, svejedno) moš ju sama svojim novcima obnovit ili dobit lovu od države pod određenim uvjetima.

Evo link na Ministarstvo poljoprivrede. Izašao je novi natječaj za mjeru 9. gdje se između ostaloga daje lova i za tradicijske kuće. Ali opet postoje određeni uvjeti.
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 23:19   #16
Nažalost niti jedan od promoviranih modela subvencija za obnovu autohtonih kamenih kuća jednostavno ne funkcionira. Čak niti model povoljnog kreditiranja putem HBOR-a nije primjenjiv jer se odnosi samo na turistički smještaj i to hotele i aparthotele. I upravo to je apsurd koji dokazuje da kreatori financijskih modela nemaj dovoljno znanja o stvarnoj problematici obnove takvih objekata. Evo vam konkretna situacija; Koliko starih kamenih kuća sa rješenim imovinsko-pravnim odnosima i zadovoljavajuće kvadrature možete pronaći u jednom dalmatinskom malom mjestu, a da imaju potencijal da nakon rekonstrukcije mogu udovoljiti uvjetima za kategorizaciju. Kategorizacija uopće ne predviđa takav model, a da ne govorimo o tzv raspršenom hotelu. Dakle ušli smo u klupko iz kojega teško izlazimo i kada investiramo vlastita sredstva u rekonstrukciju kamene kuće, a da ne govorimo o traženje kreditnih sredstava za ovakav pothvat. Na kraju krajeva, tko kaže da rekonstruirana kuća uopće mora imati turističku namjenu. Nije li već dovoljno korisno da netko želi za sebe obnoviti ruševinu u centru jednog turističkog mjesta i nebi li bilo razumno da takvog investitora država subvencionira, budući je isti očuvao arhitektonsku i kulturnu baštinu iste te države!?
Kamerman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:36.