Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2013., 08:20   #1
zapošljavanje radnika u obrtu?pomoć

Poštovani, pretraživala sam sličnu temu no nisam je mogla pronaći.
Planiramo ovo ljeto zaposliti radnicu na određeno vrijeme oko 2 ipo mjeseca za rad u kiosku - pripremanje jednostavnih jela iz kioska, senviči, pomfrit, sladoled i sl.
Osoba koju planiramo zaposliti je punoljetna no ovo ljeto upisuje redovni faks.

Pa imam nekoliko pitanja:
1. dozvoljena tjedna satnica je 40 sati tjedno i jedan slobodan dan?
2. u slučaju rada do 60 sati tjedno, kako ide s preraspodjelom? na koji način je obračunati?
3. kako radnika prijaviti, tj na koje radno mjesto? priprematelj jednostavnih jela? prodavač i priprematelj? s obzirom da priprema i prodaje?
4. i koja je minimalna bruto/neto plaća?
5. kako s tim da upisuje faks? redovnim studentom se postaje upisom ili tek početkom predavanja u 10mj?
6. na koju stručnu spremu prijaviti radnika tako da može samostalno pripremati, prodavati i kucati kasu?

Osim navedenog molim vas da slobodno dajete savjete, jer mi nitko konkretno nezna reći što točno trebam obaviti, provesti kako bi bila legalna glede ovoga, da ne kažem da od nekoliko knjigovođa dobijem različite informacije
Hvala
snoopyka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 16:48   #2
Quote:
snoopyka kaže: Pogledaj post
Planiramo ovo ljeto zaposliti radnicu na određeno vrijeme oko 2 ipo mjeseca za rad u kiosku - pripremanje jednostavnih jela iz kioska, senviči, pomfrit, sladoled i sl.
Osoba koju planiramo zaposliti je punoljetna no ovo ljeto upisuje redovni faks.

Pa imam nekoliko pitanja:
1. dozvoljena tjedna satnica je 40 sati tjedno i jedan slobodan dan?
2. u slučaju rada do 60 sati tjedno, kako ide s preraspodjelom? na koji način je obračunati?
3. kako radnika prijaviti, tj na koje radno mjesto? priprematelj jednostavnih jela? prodavač i priprematelj? s obzirom da priprema i prodaje?
4. i koja je minimalna bruto/neto plaća?
5. kako s tim da upisuje faks? redovnim studentom se postaje upisom ili tek početkom predavanja u 10mj?
6. na koju stručnu spremu prijaviti radnika tako da može samostalno pripremati, prodavati i kucati kasu?

Osim navedenog molim vas da slobodno dajete savjete, jer mi nitko konkretno nezna reći što točno trebam obaviti, provesti kako bi bila legalna glede ovoga, da ne kažem da od nekoliko knjigovođa dobijem različite informacije
Hvala
1) da 40 sati tjedno je fond sati. 1 dan slobodno obavezno.
2) http://www.poslovniforum.hr/zakon-o-...zakonclanak=47
3) stavi priprema i prodaja jela i pića
4)minimalac 2.814 kn , to je bruto 1
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...5_60_1477.html
5) kako je budući student sada osiguran ?
6) može i na KV

Inače redoviti upisni rokovi traju do 30.rujna svake godine, tako da referade upise verificiraju nakon toga, ne znam u kojem točno periodu bi bila prijava, nije navedeno...

Od 1-lipnja novi minimalac....http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...4_51_1016.html

Zadnje uređivanje devilgirl : 05.05.2013. at 17:19.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 06:56   #3
Hvala puno!
sada je osiguran kao redovan đak, nakon završetka škole pretpostavljam da se mora javiti na burzu kako bi dobio zdravstveno s obzriom da je osoba punoljetna.
čula sam za novi minimalac, hvala, ali ću sigurno morati naći knjigovorđu za obračun plaće jer to znam samo u teoriji :/
U slučaju da radnik odradi 40+5 npr sati, pretpostavljam da moram imati pisanu potvrdu-potpisanu da se radnik slaže za preraspodjelu. na koji način se obračunava preraspodjela? produžava mu se prijava? za koliko ako se radi o primjerice 15 sati za 2 mjeseca rada? preraspodjela je dopuštena do 60 sati tjedno u sezonskim poslovima zar ne?

Hvala još jednom
snoopyka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:37.