Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2013., 19:58   #21
rispekt, hvala ti!
zeroO is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 20:02   #22
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 22:10   #23
jedno pitanje iz znatizelje... zasto, kada se recimo vozimo u vlaku koji se krece 100kmh, i npr. poskocimo, mi se i dalje krecemo zajedno sa vlakom, umjesto da se vlak bez nas pomakne naprijed za onu udaljenosti koji bi i inace presao dok smo mi u zraku?
__________________
Zagonetka:
inflection0071 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 22:55   #24
jer u tom trenutku na tvoje tijelo ne dijeluje nikakva sila koja bi ga usporila
pa se nastaviš dalje kretat kao... skejter kad skoči sa skejtom
(pošto se zrak oko tebe kreće isto brzinom, nemaš ni otpora zraka da te uspori)

bdw, to je Njutnov prvi zakon
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 23:37   #25
Brzina svjetlosti

Pozdrav

Ima li ikakav fizički dokaz da je brzina svjetlosti najveća moguća brzina u svemiru? Dakle, ne mislim da je dokaz uvrštavanje brzine svjetlosti u Einsteinove formule, pa kad dobijemo dijeljenje s nulom da to smatramo dokazom, već pravi fizički dokaz.
1729 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 00:37   #26
A što ti smatraš pravim fizičkim dokazom?

Stvar je jednostavna: Einstein je napravio svoje izvode, svoje formule. Te formule su precizno opisivale rezultate dotad izvedenih pokusa. Također, predvidila je neke druge rezultate. Ti rezultati su se pokazali preciznima tijekom novih pokusa. To je ono što se najčešće smatra fizičkim dokazom.
Data is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 03:04   #27
Quote:
1729 kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Ima li ikakav fizički dokaz da je brzina svjetlosti najveća moguća brzina u svemiru? Dakle, ne mislim da je dokaz uvrštavanje brzine svjetlosti u Einsteinove formule, pa kad dobijemo dijeljenje s nulom da to smatramo dokazom, već pravi fizički dokaz.
bold
http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_o...ght_techniques
__________________
... need a chill pill
Huricanechaser is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 10:45   #28
može mala pomoć ..
... treba mi nekakav članak(istraživanje) novijeg doba vezano za područje onkologije ....ili bilo kakav hint , nešto zanimljivo da mogu potražiti
hvala ...
__________________
“Some people like me, some don't. I don't understand, Where the difference comes from. My heart like them all. For a simple childish reason. We all are created equal, we all are humans.”
hellaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 21:17   #29
Zasto vjetar puse iz podrucja visokog tlaka prema podrucju nizeg tlaka? Pretpostavljam da je to radi toga sto se na Zemlji pojedini djelovi razlicite zagrijavaju, ali ne znam sto pokrece vjetar i zasto bas iz podrucja viseg u podrucje nizeg tlaka.
Ako ovo pitanje ne pripada ovom podforumu, ispricavam se, neka ga moderatori premjete tamo gdje pripada.
Hvala.
wonderkidd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 17:24   #30
Quote:
hellaa kaže: Pogledaj post
može mala pomoć ..
... treba mi nekakav članak(istraživanje) novijeg doba vezano za područje onkologije ....ili bilo kakav hint , nešto zanimljivo da mogu potražiti
hvala ...
Predpostavljam da je kasno za odgovor, ali potrebno je ipak biti malo specificniji, i sve sto mogu predloziti je sigurno nekakav review u Nature.
Imam dojam da tebe vise mozda zanima klinika, no i to je pregeneralno, Nature ima cijeli journal Nature Reviews Clinical Oncology. No ako te zanima vise znanstveni aspekt mozda bolje pogledati Nature Reviews Cancer.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 18:25   #31
Kolika bi bila težina 1.5m x 1.5m * 40cm snijega?
__________________
Popreko je kraće ali uokolo je brže.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 23:43   #32
Quote:
wonderkidd kaže: Pogledaj post
Zasto vjetar puse iz podrucja visokog tlaka prema podrucju nizeg tlaka? Pretpostavljam da je to radi toga sto se na Zemlji pojedini djelovi razlicite zagrijavaju, ali ne znam sto pokrece vjetar i zasto bas iz podrucja viseg u podrucje nizeg tlaka.
Ako ovo pitanje ne pripada ovom podforumu, ispricavam se, neka ga moderatori premjete tamo gdje pripada.
Hvala.
Ovako nekako: zamisli prostoriju, nakrcaj 20 ljudi u jednu polovicu, a 5 u drugu. Ljudima je neugodno kad su jako blizu jedni drugima i žele si osigurati što više prostora, a svi su jednako "jaki" i tako se počmu naguravati dok se jednoliko ne rasporede po cijeloj prostoriji tj. postigla se ravnoteža. Ipak, i nakon postizanja ravnoteže se oni naguravaju, ali nekako osciliraju, kruže po prostoriji izmjenjuju se mjesta ali otprilike je uvjek u svakoj polovici jednak broj ljudi. Tako nekako se ponašaju i čestice plina. Volim ovakve ilustracije, a za malo ozbiljnije objašnjenje baci oko ovdje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pressure

Quote:
Toom_ kaže: Pogledaj post
Kolika bi bila težina 1.5m x 1.5m * 40cm snijega?
Evo sa wiki:
"New snow commonly has a density of around 8% of water."
i
"Once the snow is on the ground, it will settle under its own weight (largely due to differential evaporation) until its density is approximately 30% of water."

Dakle, ugrubo, između 72kg (friški) i 270kg (odstajali), a ako se gazilo po njemu vjerojatno i više.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 13:33   #33
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Evo sa wiki:
"New snow commonly has a density of around 8% of water."
i
"Once the snow is on the ground, it will settle under its own weight (largely due to differential evaporation) until its density is approximately 30% of water."

Dakle, ugrubo, između 72kg (friški) i 270kg (odstajali), a ako se gazilo po njemu vjerojatno i više.
Hvala!
__________________
Popreko je kraće ali uokolo je brže.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 21:34   #34
Vidio sam na netu neki crtež,karikatura gdje je prikazano dijeljenje nečeg..nekog dijela. I sad čovječuljak dođe do nivoa molekula , tj. rascijepi dva atom i slijedeća sličica je eksplozija širih razmjera.
Je li to fisija i jel to realno (donekle)? Recimo, kad bismo ključ od kuće rascjepkali tako sitno i kad bi pincetom nekako mogli razlomit vezu između dva atoma ?
BRAB-STON is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 11:29   #35
Ako se radi samo o razdvajanju 2 atoma onda bi dobia 2 razdvojena atoma uz nikakvu eksploziju. Uzmi komad papira i rasparaj ga. Upravo si razdvojia na bilijarde atoma i nikome ništa. Samo se oslobodi nešto malo energije.
Da imaš dovoljno snage pa da možeš uvijat taj ključ osjetia bi toplinu kako se razvija. Uostalon, možeš probat sa komadon žice.

Ali ako misliš na cijepanje jezgre atoma, e onda se oslobađa velika količina energije, ali opet zanemariva sa obziron da se cijepa samo 1 jezgra atoma. Ono šta atomskoj bombi daje moć je lančana reakcija kada se neutron ispali u jezgru 1. atoma uranija. Onda se ta jezgra raspadne i između ostalog se dobiju još 3 nova neutrona koja cijepaju jezgre drugih atoma itd. itd. i u djeliću sekunde - boom!

edit:
i to bi ti bila fisija

Zadnje uređivanje DelmatST : 30.05.2013. at 11:39.
DelmatST is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 14:43   #36
Zanima me jel bi čovjek ''eksplodirao'' u svemiru?
Ja sam pokušao to zamisliti kao nedostatak tlaka(pritiska) na naše tijelo tako da je pritisak iz našeg tijela prema van veći nego ovaj izvana na tijelo plus to da bi se kisik iz našeg tijela raspršio u svemir.
sellen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 15:15   #37
Quote:
sellen kaže: Pogledaj post
Zanima me jel bi čovjek ''eksplodirao'' u svemiru?
Ja sam pokušao to zamisliti kao nedostatak tlaka(pritiska) na naše tijelo tako da je pritisak iz našeg tijela prema van veći nego ovaj izvana na tijelo plus to da bi se kisik iz našeg tijela raspršio u svemir.
Ne bi eksplodirao.
Iako nije poznat nijedan slučaj čovjekovog direktnog izlaganja uvjetima u svemiru (ako ne brojimo Soyuz 11 ), bio je jedan tehničar u NASA-i koji je prezivio izlaganje ispod 0.07 bara u trajanju od nekoliko sekundi.
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 00:21   #38
Dobra vecer, imam pitanje za geografe - kako se citaju gps koordinate?
Ono, 45, 123456 - ne znam kako se biljeze minute i sekunde, je li jednostavno
45, 1' 23'' ili kako? I kad uzimati jednu znamenku, kad dvije???
Pr. 45, 12' 34'' ili ono prvo?
Sori, ne znam (
__________________
Po rasporedu sudbine, ovaj petak bit će najljepši dan nečijeg života. Kada bismo znali čijeg, mogli bismo mu javiti. Da ne ispadne i s njim kao s nama - da nismo imali pojma. (D.R.)
UVschutz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 15:09   #39
Quote:
UVschutz kaže: Pogledaj post
Dobra vecer, imam pitanje za geografe - kako se citaju gps koordinate?
Ono, 45, 123456 - ne znam kako se biljeze minute i sekunde, je li jednostavno
45, 1' 23'' ili kako? I kad uzimati jednu znamenku, kad dvije???
Pr. 45, 12' 34'' ili ono prvo?
Sori, ne znam (
To su jednostavno dijelovi stupnja. Nema minuta i sekunda, moraš preračunavati:

45,5000 = 45° 30' 00''

http://boulter.com/gps/#45.5000%2C%2016.0000
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 20:17   #40
znam da su dijelovi stupnja, ali sam zbog tih zareza mislila da se znamenke nakon stupnja čitaju minute i sekunde...

no, kako bilo, nemam vremena ni volje sad to pročavati (mislila sam da je jednostavnije ) , a treba mi skoro pa hitno, tako da ću ipak pisati cijelu kobasu od 6 znamenki

Hvala na odgovoru!
__________________
Po rasporedu sudbine, ovaj petak bit će najljepši dan nečijeg života. Kada bismo znali čijeg, mogli bismo mu javiti. Da ne ispadne i s njim kao s nama - da nismo imali pojma. (D.R.)
UVschutz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:17.