Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2017., 21:33   #1
Čudan miris paca/salamure

Vec godinama pacam meso (špek) na isti nacin.
Tri tjedna je u mokrom pacu prije dimljenja. I svake godine sve super ispadne.
I ove godine sam sve isto radio ali jucer sam primjetio da pac ima cudan miris, ne da smrdi prejako, ali nekako cudan. Posto u petak ionako izlazi tih tri tjedna sutra ga planiram izvadit i prekosutra dimit.
Zanima me misljenje nekog iskusnijeg zasto se taj miris pojavo? Stavljeno je dosta soli a i vrijeme je hladno dosta.
I da li ako sutra ga izvadim nesto moze biti mesu ili ce bit ok ako se malo opere i ako samo meso nema nikakav pokvareni miris?

Hvala unaprijed na odgovorima
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:40   #2
Što sve stavljaš u pac?
Kakav smrad, možeš pobliže opisati?

Što znači dosta soli? Koliko % soli na količinu mesa?
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:54   #3
Stavljam samo sol i cesnjak, i to oko 4% soli. Tako su me moji stari naucili i uvijek je izvrno ispadalo.

A smrad nije preintezivan, kao kad se meso bas pokvari pa zna smrdit. Ali opet je nekako blago neuogodan. Ne znam stvarno kako bi opisao detaljnije.

Prvi put mi se to tako pojavilo.
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:57   #4
A meso je iz vlastitog uzgoja? Provjereni dobavljac?
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:59   #5
A to nije nazalost. Kupovno je.

I sta je jos cudnije, pred 5 dana sam izvadio rebra iz istog paca i sve je ok s njima bilo. Znaci kao da se nesto dogodilo prilikom vadjenja rebara iz paca ili u ovih 5 dana.
S tim da uvijek pazim da ni jedan komad mesa ne viri iz vode, pritisnuto je da ne ispluta!
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 22:25   #6
a zašto nisi odmah sve izvadio iz paca kad si vidio da nešto nije u redu? za tih par dana koje će još stajati sigurno neće biti bolje...
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 06:22   #7
A znam da, trebao sam odmah.
Danas ide van, malo poprat u mlakoj vodi pa cemo vidjet hoce sta biti!
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 09:53   #8
Ratnip, da li kombiniraš suho i mokro salamurenje, tj. da li meso prvo narljaš solju i ostaviš jedno vrijeme pa ga stavljaš u 4% salamuru ili ga odmah stavljaš u istu ?

Tri tjedna salamurenja je za špek predugo. Koliko su table špeka debele ?

Što znači da je meso kupovno ? Da li je provjerena mesnica ili trgovački centar ? Ako je TC, bojim se da nisi kupio odmrznuto meso.

Da li možeš podrobnije opisati neugodni miris ? Da li vuče na trulež ili se osjeća miris po "oštrom sapunu" ? Tzv. karbolni miris. Ne znam koliko imaš godina jer ako si mlađi onda ne znaš što je karbolni sapun, a jedna specifična greška salamurenja daje taj karbolni miris. Da li je meso po površini sluzavo, onako kakve znaju biti hrenovke ili kobasice ako nisu najsvježije ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 10:44   #9
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ratnip, da li kombiniraš suho i mokro salamurenje, tj. da li meso prvo narljaš solju i ostaviš jedno vrijeme pa ga stavljaš u 4% salamuru ili ga odmah stavljaš u istu ?

Tri tjedna salamurenja je za špek predugo. Koliko su table špeka debele ?

Što znači da je meso kupovno ? Da li je provjerena mesnica ili trgovački centar ? Ako je TC, bojim se da nisi kupio odmrznuto meso.

Da li možeš podrobnije opisati neugodni miris ? Da li vuče na trulež ili se osjeća miris po "oštrom sapunu" ? Tzv. karbolni miris. Ne znam koliko imaš godina jer ako si mlađi onda ne znaš što je karbolni sapun, a jedna specifična greška salamurenja daje taj karbolni miris. Da li je meso po površini sluzavo, onako kakve znaju biti hrenovke ili kobasice ako nisu najsvježije ?
4 dana je u suhom pacu pa onda ide voda.
Table su deblje, uvijek ih tako biram ako mogu.
Mesnica je, PPK (iliti Pivac sada).
Što je karbolni sapun ne znam pa ne mogu reći dal je to al ne bi baš rekao da je onaj jaki miris trulenja.
Danas popodne ga vadim pa ne mogu ti reci da li je sluzavo ali pred 5 dana kada sam vadio špek nije bilo (tj. bilo je sve u redu s izgledom i mirisom mesa)
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 11:59   #10
Po tom sapunu ti zna mirisat u auto praonama ako nisu dodali neki miris tipa vanilija, bor, trulo cvijece.....

Danas je kupovina po ducanima rizicna jer ne znas koliko je meso odstajalo, jel bilo smrznuto jel su ga ozivljavali s necim
U neprovjerenim mesnicama zna bit i gore
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 12:16   #11
Uglavnom danas popodne ide van meso pa javim ovdje utiske kaj je bilo!

Držte fige
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 21:34   #12
Evo sve izvadio i ovjesao na kuke.
Meso je normalno, finog mirisa i boje...sve ok! 😥

Jedino sta je bilo moguce da je ono na povrsini sto ispliva (koji cesnjak i komadici sala) se malo usmrdilo.
Ne znam, nije mi jasno!
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 22:25   #13
Quote:
Ratnip kaže: Pogledaj post
Evo sve izvadio i ovjesao na kuke.
Meso je normalno, finog mirisa i boje...sve ok! 😥

Jedino sta je bilo moguce da je ono na povrsini sto ispliva (koji cesnjak i komadici sala) se malo usmrdilo.
Ne znam, nije mi jasno!
Vjerojatno je meso malo smrdilo ali nisi skužio. Sol pobila bakterije i nema više smrada. Kod mene se na dvije table špeka malo osjetilo ali nakon salamure sve OK.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 23:15   #14
Quote:
Ratnip kaže: Pogledaj post
Evo sve izvadio i ovjesao na kuke.
Meso je normalno, finog mirisa i boje...sve ok! 😥

Jedino sta je bilo moguce da je ono na povrsini sto ispliva (koji cesnjak i komadici sala) se malo usmrdilo.
Ne znam, nije mi jasno!
Ajde, glavno da je sve ok.

Bilo je u zadnjih tri tjedna više dana da je temperatura bila previsoka pa me bilo strah da nije i to uzrok. Nego, zašto u salamuru na stavljaš šećer ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 08:06   #15
Pa ne znam.
Moji su oduvijek koristili samo krupnu morsku sol i češnjak (ne mljeven, gnjčen i u komadima) tako da sam i ja nastavio tu tradiciju.
A nisam nešto sklon eksperimentiranju, pogotovo jel svi hvale da imam vrhunski špek kad probaju.
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 08:07   #16
Šta još može upće ići u pac, kakva su vaša iskustva?
Čuo sam da netko meće čšećer, ljutu/slatku papriku, chili, borovicu, papar....!?
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 11:26   #17
Za svinjske proizvode u salamuru stavljam sol, šećer, borovicu, čubar, papar i češnjak.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 12:56   #18
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Za svinjske proizvode u salamuru stavljam sol, šećer, borovicu, čubar, papar i češnjak.
nikad čul za to
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 13:28   #19
Čubar?
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 22:52   #20
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
nikad čul za to
Quote:
Ratnip kaže: Pogledaj post
Čubar?
http://robi666.blogspot.hr/search?q=%C4%8Dubar
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:08.