Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2017., 09:23   #21
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ja sam mislio da svaki objekt ima centar mase bez obzira na oblik.
Uzmi npr. sferu (nadam se da razlikuješ sferu od kugle.) Sfera ima centar mase, ali on nije na sferi. E sad, što ako je čitav svemir sfera? Gdje je centar mase?

Ili drugi primjer. Što ako je objekt beskonačan?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 09:39   #22
Po svoj logici planet bi trebao produžiti kretanje ravno ili biti privučen centru mase, nije vezan za uzicu.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 09:48   #23
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Po svoj logici planet bi trebao produžiti kretanje ravno ili biti privučen centru mase, nije vezan za uzicu.
Nije. Vezan je za tvoju guzicu u neonskim tajicama.

Ajd se primi udžbenika za osnovnu školu i prestani maltretirati ovaj napaćen narod.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 10:18   #24
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Uzmi npr. sferu (nadam se da razlikuješ sferu od kugle.) Sfera ima centar mase, ali on nije na sferi. E sad, što ako je čitav svemir sfera? Gdje je centar mase?
Jasno. Centar mase je ionako samo točka, pa nikad ni nije u objektu, osim ako se radi o materijalnoj točki (što god to bilo).
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 11:12   #25
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Tvoj level pajdo očito i može progutati nešto ovakvo, moj ne pa se radije ti primi toga.
http://www.nacija.hr/old/index.php/z...tezu-evolucije
Prijavila sam ti post jer otvaranje navedenog linka može izazvati trajno oštećenje mozga, kao što je vidljivo iz tvog primjera.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 11:45   #26
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Prijavila sam ti post jer otvaranje navedenog linka može izazvati trajno oštećenje mozga, kao što je vidljivo iz tvog primjera.
Čuj lika.
Normalno da si prijavio kad ništa drugo ni ne možeš protiv mojih argumenata.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 13:43   #27
Ima li neka tema na Znanosti na kojoj Leteća i njeni sateliti nemaju što za reći?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 18:24   #28
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ima li neka tema na Znanosti na kojoj Leteća i njeni sateliti nemaju što za reći?


Ipak se krekeće.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 20:02   #29
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ima li neka tema na Znanosti na kojoj Leteća i njeni sateliti nemaju što za reći?
Ona o masi zvijezda - za sada.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 23:56   #30
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ona o masi zvijezda - za sada.
Zvijezdu smrdi čuvam za kraj.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 00:52   #31
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ovisi o obliku svemira.
Ja mislim da nema, jer gravitacioni talasi putuju brzinom c, a svemir je velik ako ne i beskonačan. Tako da gravitacija objekta na jednoj strani svemira vjerovatno nikad nece doci na drugi kraj svemira. Tako da bi objekti u jednom dijelu svemira (među kojim gravitacija može da djeluje) imali svoj centar mase, objekti u drugom dijelu svemira isto tako...
ITGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 11:05   #32
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ili drugi primjer. Što ako je objekt beskonačan?
Nema beskonačnih objekata. Beskonačni objekt je contradictio in adiecto:
"In common usage an object is a collection of matter within a defined contiguous boundary in 3-dimensional space. The boundary must be defined and identified by the properties of the material. The boundary may change over time." etc. (s Wiki: Physical body)
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 12:52   #33
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nema beskonačnih objekata. Beskonačni objekt je contradictio in adiecto:
"In common usage an object is a collection of matter within a defined contiguous boundary in 3-dimensional space. The boundary must be defined and identified by the properties of the material. The boundary may change over time." etc. (s Wiki: Physical body)
Kada se radi o objektima u fizici, oni se često proučavaju kao matematički objekti, jer se u praksi to pokazalo korisnijim od bilo kojeg drugog pristupa.

Npr. kada se radi o prostornoj protežnosti ili veličini objekata, može se pretpostaviti i da su objekti beskonačni.

Prvi korak za to bi bio prihvaćanje beskonačnih matematičkih objekata, kao što je npr. skup prirodnih ili racionalnih brojeva, pa se tako može i pretpostaviti i npr. beskonačna prostorna protežnost.

Što se objekata tiče, to u fizici nije baš običaj, iako recimo kozmičke strune imaju protežnost preko cijelog Hubbleovog volumena.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 14:33   #34
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Kada se radi o objektima u fizici, oni se često proučavaju kao matematički objekti, jer se u praksi to pokazalo korisnijim od bilo kojeg drugog pristupa.

Npr. kada se radi o prostornoj protežnosti ili veličini objekata, može se pretpostaviti i da su objekti beskonačni.

Prvi korak za to bi bio prihvaćanje beskonačnih matematičkih objekata, kao što je npr. skup prirodnih ili racionalnih brojeva, pa se tako može i pretpostaviti i npr. beskonačna prostorna protežnost.
Na taj način se sve može pretpostaviti: postojanje boga, Russelovog čajnika, Djeda Mraza, itd. Činjenica jest da ne postoje beskonačni objekti i da je sam pojam "beskonačnog objekta" contradictio in adjecto. U prirodi nema nikakvih kvantitativnih beskonačnosti, to je logički nemoguće. Sve konkretno postojeće fizičke stvari (egzistenti, entiteti) su nužno determinirane, a samim tim nužno ograničene (konačne).
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 15:03   #35
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Na taj način se sve može pretpostaviti: postojanje boga, Russelovog čajnika, Djeda Mraza, itd. Činjenica jest da ne postoje beskonačni objekti i da je sam pojam "beskonačnog objekta" contradictio in adjecto. U prirodi nema nikakvih kvantitativnih beskonačnosti, to je logički nemoguće. Sve konkretno postojeće fizičke stvari (egzistenti, entiteti) su nužno determinirane, a samim tim nužno ograničene (konačne).
Recimo da putuješ svemirskim brodom Svemirom. Hoćeš li s vremenom doći do kraja ili ne ? Smatraš li da je logički nemoguće da ne dođeš do kraja?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 15:22   #36
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Recimo da putuješ svemirskim brodom Svemirom. Hoćeš li s vremenom doći do kraja ili ne ? Smatraš li da je logički nemoguće da ne dođeš do kraja?
Nemoguće je doći do kraja i kada bi išao brzinom c, jer se svemir širi brže od c. Mora li to da znači da svemir nije ograničen?
ITGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 17:58   #37
Quote:
ITGuy kaže: Pogledaj post
Nemoguće je doći do kraja i kada bi išao brzinom c, jer se svemir širi brže od c. Mora li to da znači da svemir nije ograničen?
To je dobra praktična primjedba, međutim, tako si mogao reći i da putovanje s ciljem da se dosegne rub svemira ionako nije plauzibilno iz desetaka razloga, od kojih je ekspanzija svemira samo jedna od njih.

Bez obzira na ekspanziju opservabilnog dijela svemira prostor može biti konačan ili beskonačan.

Ako te sada pitam da nabrojiš sve prirodne brojeve, ti mi možeš reći da nemaš dovoljno vremena za to i da to nije realan zadatak, ali mene samo zanima misliš li da ćeš brojeći stići do kraja ili misliš da ćeš doći do nekog najvećeg broja?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 21:40   #38
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Bez obzira na ekspanziju opservabilnog dijela svemira prostor može biti konačan ili beskonačan.
Wande, jednostavno je: nema realno beskonačnih stvari. Ima samo idealno beskonačnih. Naravno, jebi ga, da bi to shvatio moraš shvatiti razliku između realnog i idealnog.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 21:49   #39
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Wande, jednostavno je: nema realno beskonačnih stvari. Ima samo idealno beskonačnih. Naravno, jebi ga, da bi to shvatio moraš shvatiti razliku između realnog i idealnog.
Molim te, usred smo misaonog eksperimenta

Govorimo o realnom svemiru - da možeš na neki način putovati, misliš li da bi došao do nekog kraja ili ruba ili bi se nastavio zauvijek kretati u istom smjeru bez granica?

Drugim riječima, mora li zaista svemir biti ograničen?

Zanima me otkud lakoća kod odbacivanja nekih mogućnosti?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 21:51   #40
Evo ni meni nije jasno. Ako je svemir beskonačan (a mogao bi biti), na koju foru to nije realno beskonačno, kao što je neka druga stvar realno konačna, nego je to idealno beskonačno?
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:38.