Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2013., 19:27   #281
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Vidjeh danas da je u zadnjem broju časopisa RRIF izašao članak "Zapošljavanje kod poslodavaca sa sjedištem u inozemstvu " autorica je dipl.oec Lucija Turković Jarža.
Imaju i telefonske savjete, broj je negdje na njihovoj stranici. Možda oni nešto više znaju.
oni su to lijepo objasnili u br.10, samo treba pročitati
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 00:38   #282
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
oni su to lijepo objasnili u br.10, samo treba pročitati
Da, ali nemaju svi pretplatu na RRIF, zato ljudi i pitaju tu,

Pazi to su sve samo normalni radnici, nisu poduzetnici ali ispada da im treba i knjigovođa jer strance to ne zanima...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 20:01   #283
Dvostruko oporezivanje

Trebala bih pomoć, dakle radi se o tome da mi je dečko dobio priliku ići raditi u inozemstvo (Turska) ali u Američku tvrtku. Ponuđen m u je ugovor i napisano je da će oni plaćati porez u Sad-u a da je posloprimac dužan sam izvršavati svoje porezne obveze u matičnoj zemlji. Zanimalo bi me kako bi trebao obračunavati porez? Malo sam gledala po zakonima i više mi ništa nije jasno. Kako da provjerim koliko iznosi porez u Sad-u? Da li treba prijaviti svaku uplatu u roku 8 dana ili samo treba napraviti godišnju poreznu prijavu? Hvala unaprijed na odgovorima.
lady96 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 00:20   #284
Zaposlen u inostranstvu, Rad od kuce u HR

Postovani,

Naime, uskoro odlazim na mjesec dana u Irsku radit, di cu biti prijavljen kao full time radnik u jednoj informatičkoj tvrtci, budu mi sredili sve papire ophodne za radnu dozvolu itd. i također cu imati tekući racun otvoren u Irskoj. Nakon tih mjesec dana odlazim natrag u HR di cu radit za tu firmu od kuce, e sad me zanima da li sam obvezan plaćati bilo kakav porez prema RH ukoliko budem radio vise mjeseci od kuće ili ne?

P.S. , imam stan koji je prijavljen na mene u HR a isto tako cu imati privremeno prebivalište u irskoj, iskreno da vam kažem totalno sam izgubljen sa ovim nasim zakonima, please help.
CyberDefence is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 10:19   #285
Provjeri prvo da li Hrvatska i Irska imaju potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. (mislim da postoji ugovor jer je i Irska članica EU).
Popis zemalja s kojim imamo ugovor kao i same tekstove ugovora možeš vidjeti negdje webu porezne uprave.

Dalje ti sve ovisi što piše u tom ugovoru.
HR ima potpisane ugovore s jako puno zemalja i nisu svi jednaki i ne reguliraju se sva prava jednako za sve zemlje.
Kad pročitaš ugovor vidjet ćeš otprilike što trebaš, a za detaljnija objašnjenja vidi u nadležnoj poreznoj upravi.

Evo ti link ja jednu brošuru: http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...vanje_2011.pdf , čisto da vidiš otprilike. Za detalje ipak vidi u poreznoj jer su se neke stvari od 01.07. promjenile.

Vodič za izaslanje radnika u EU je noviji pa novije informacije možeš i ovdje vidjeti:
http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...jecanj2013.pdf

Mi isplaćujemo drugi dohodak rezidentu jedne druge zemlje članice EU, al neću te sad time zamarati da te još više ne zbenim , jer, kao što sam rekla, nisu svi ugovori jednaki.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 16:21   #286
Kada se definira primanje ( mislim da je placa, a ne drugi dohodak),
Kada se definira gdje su prijave na obvezne fondove (doprinosi)
Kada se definira pravo drzave na ubiranje poreza na dohodak ( medunarodni ugovor Irska : RH)
Trebat ces svaki mjesec dostaviti u poreznu upravu obrazac JOPPD koji ce se primjenjivati od 01.01.2014. u kojem je predvideno i sifriranje, upravo prema poznatim odgovorima na gornja pitanja.
Vjeruj mi, zbunjena sam i ja, jer ne znam odgovoriti vise skoro niti na jedno pitanje , bez da se do grla ne zakopam u istrazivanju i kopanju po razno-raznim brosurama, zakonima, .....
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 17:59   #287
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Vjeruj mi, zbunjena sam i ja, jer ne znam odgovoriti vise skoro niti na jedno pitanje , bez da se do grla ne zakopam u istrazivanju i kopanju po razno-raznim brosurama, zakonima, .....


Nije to tak komplicirano kako izgleda, samo treba točno znati kakav će biti ugovor između CyberDefence-a i Irske firme (tj. o kojoj vrsti dohotka se tu točno radi) , i kako je to regulirano ugovorm HR-Irska.
U poreznoj će to sigurno znati reći.

Savjet za autora; kad ideš u poreznu upravu nemoj odmah prvoj teti na šalter jer je vrlo vjerovatno da neće znati ništa. Traži da porazgovaraš sa nekim od savjetnika za porez na dohodak. Oni se s takvom problematikom češće susreću.

Isto tako većina ispostava HZMO-a ima referenta za suradnju sa zemljama EU, i taj bi ti referent isto trebao znati sve objasniti.
Podatke o referentima imaš na netu:
http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...20osobe-EU.pdf
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 21:14   #288
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Provjeri prvo da li Hrvatska i Irska imaju potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. (mislim da postoji ugovor jer je i Irska članica EU).
Popis zemalja s kojim imamo ugovor kao i same tekstove ugovora možeš vidjeti negdje webu porezne uprave.

Dalje ti sve ovisi što piše u tom ugovoru.
HR ima potpisane ugovore s jako puno zemalja i nisu svi jednaki i ne reguliraju se sva prava jednako za sve zemlje.
Kad pročitaš ugovor vidjet ćeš otprilike što trebaš, a za detaljnija objašnjenja vidi u nadležnoj poreznoj upravi.

Evo ti link ja jednu brošuru: http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...vanje_2011.pdf , čisto da vidiš otprilike. Za detalje ipak vidi u poreznoj jer su se neke stvari od 01.07. promjenile.

Vodič za izaslanje radnika u EU je noviji pa novije informacije možeš i ovdje vidjeti:
http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...jecanj2013.pdf

Mi isplaćujemo drugi dohodak rezidentu jedne druge zemlje članice EU, al neću te sad time zamarati da te još više ne zbenim , jer, kao što sam rekla, nisu svi ugovori jednaki.
Hvala ti na tako brzom odgovoru, mozda jedno nisam pojasnio i to me najvise zbunjuje, je da cu biti prijavljen u drzavoj Irskoj kao porezni obveznik, odakle cu radit njih to nije briga, i stoga odlucujem da cu raditi iz RH, sto mi jako odgovara s obzirom na Irske i nase place , znaci fakticki me nitko nemoze vuci za nos jednog dana ukoliko nisam placao nikakav porez u RH, Uahhh puca mi glava od ovih birokrativnih stvari...
CyberDefence is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 21:23   #289
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post


Nije to tak komplicirano kako izgleda, samo treba točno znati kakav će biti ugovor između CyberDefence-a i Irske firme (tj. o kojoj vrsti dohotka se tu točno radi) , i kako je to regulirano ugovorm HR-Irska.
U poreznoj će to sigurno znati reći.
Ugovor je na neodredeno, naime sam radio dosad isto od kuce ali za jednu americku tvrtku kojoj je sjediste u Ceskoj ( Prag ) i nama je bio klijent upravo firma koja me zeli zaposliti u Irskoj. Dosad sam radio za Prasku firmu 2 godine ali mi je isto bilo dozvoljeno raditi od kuce, doduse sam bio prebalav da bih pitao ukoliko se nisam odjavio iz HR a u isto vrijeme bio prijavljen u ceskoj da li cu snositi ikakav dug prema poreznoj u HR, to je sad prosla prica i koliko sam skuzio da Ceska vec imala ugovor sa RH o dvostrukom oporezivanju. Hvala ti jos jednom Darsey.
CyberDefence is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 22:00   #290
Postoji ti jedan obrazac, zove se A1.
Taj obrazac dokazuje da je osoba za koju je izdan osigurana po svim osnovama u zemlji koja ga je izdala.
Pretpostavljam da će ti taj obrazac trebati tu u HR kao dokaz da su ti svi doprinosi plaćeni u Irskoj i da po pitanju mirovinskog i zdravstvenog ovdje nemaš nikakvih obaveza.

A gdje ćeš plaćati porez na dohodak to sad ovisi o nekoliko stvari; broju dana koje ćeš raditi u pojedinoj zemlji i o tome koja će se zemlja smatrati središtem tvojih interesa (mislim da tako nekako ide ta formulacija).
To ovisi i o samom ugovoru između Irske i HR, i to si svakako provjeri još s našim poreznim vlastima.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 02:14   #291
Pročitao sam ovu temu od početka i pošto se neko vrijeme nije raspravljalo o tome interesira me sljedeće .

Zadnje dvije godine radim na platformi ( moru ) ili tornju ( kopnu ) za strane kompanije , ali radim preko agencija.
Do sada promjenio 3 agencije . Prvo sam dobivao novac na devizni račun u HR . cijelu 2012.g i polovicu 2011g. cca. 3500e svaki drugi mj.
A u 2013.g sam otvorio račun izvan HR ( u zemlji članici EU) i cijelu 2013. godinu dobivam novac tamo na račun.

Prvu polovicu godine sam radio direktno za kompaniju i oni su iz Tunisa preko neke banke uplačivali na račun novce u HU , a sad ostatak godine radim za drugog poslodavca i dobivam novac preko posredničke agencije ( London) . Oni mi uzimaju samo 3% od plače kao neka naknada njima i to je to.
Godišnje imam više od 183 radna dana izvan HR. Prijavljen sam na adresi u HR i naravno tu i živim.
Šta se tiče poreza na dohodak, koji sam ostvarivao, mislim da nije plačan . Pa se za time i povodim . Čekam papire od svih tih agencija sada pa da vidim tko je šta plačao a tko ne. Iako će to potrajati dok izvučem od njih sve to.


Interesira me dali moram u HR plačati kakav porez i koje su regule u svemu tome ?

Ako je bitno , prošle godine sam otvorio OPG ovdje. Nemam nikakva obrtajna sredstva unutar OPG-a . Plačam mjesečnu naknadu 365 kn za zdravstveno i mirovinsko.
Nadam se da nisam iskomplicirao ovo oko objašnjavanja.

Hvala !
amon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 11:11   #292
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Vidjeh danas da je u zadnjem broju časopisa RRIF izašao članak "Zapošljavanje kod poslodavaca sa sjedištem u inozemstvu " autorica je dipl.oec Lucija Turković Jarža.
Imaju i telefonske savjete, broj je negdje na njihovoj stranici. Možda oni nešto više znaju.
Na žalost, njihov broj počinje sa 060 i papreno košta,
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 16:43   #293
Pročitao sam cijelu ovu temu i samo me zaboljela glava bez da mi je postalo išta jasnije. Izložit ću vam svoj slučaj što preciznije mogu u nadi da mi možete pojasniti:

1. Ja sam rezident RH i radim preko interneta za američku tvrtku tipa eLance. Obavljam intelektualne poslove na njihovoj stranici kako se pojavljuju.

2. Oni (stranica tipa eLance) mi periodično (u dolarima ili eurima) isplate određeni iznos na moj PayPal. Nisam upućen da oni pri tome plaćaju nekakav porez ikome u SAD-u, iako pretpostavljam da je moguće. Jednostavno ne znam.

3. PayPal automatskim transferom na početku svakog mjeseca iskrca sve što je na mom PayPalu na moj tekući kunski račun u PBZ, isti onaj na koji bih primao redovnu plaću ako bih bio zaposlen kod hrvatskog poslodavca.
Pri tome se od iznosa koji je upućen na račun oduzima provizija za promjenu valute.

U PBZ-u imam još i tekući devizni i žiro kunski račun, ali nitko me nikada nije zvao da bi dolazeća sredstva zbog ičega trebala ići na njih, a ne na tekući kunski račun kao uvijek do sada. Ta dva računa godinama stoje gotovo prazna.

Uglavnom, nije mi jasno:

A) kontrolira li se moj tekući račun za svrhu utvrđivanja porezne obveze, ili se to radi samo sa žiro računima?
i
B) kada bih htio prijaviti dohodak od rada za tvrtku iz inozemstva, bi li trebao navesti iznose koje mi je ta tvrtka nominalno isplatila u dolarima, ili nešto manje iznose u kunama koji su se meni stvarno pojavili na tekućem kunskom računu?
KorupcijskiKit is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 20:48   #294
Quote:
KorupcijskiKit kaže: Pogledaj post
...
Dižem temu i također molim odgovor. Osobito ukoliko se radi o malo većim iznosima i postoji li limit u kn?
Mabrouka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2014., 22:23   #295
Kada se jednom prijavi u registar poreznik obveznika zbog ostvarivanja drugog dohotka, jel postoji neki vremenski rok nakon kojeg se briše ta evidencija ili se mi moramo samostalno odjaviti i na koji način?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 01:48   #296
Bok ljudi imam samo jedno kratko pitanje.
Zna li netko kako se na engleskom (službeno) kaže IZASLANJE. Dakle riječ koja bi se za to upotrijebila u nekom ugovoru npr.
Proguglala sam cijeli internet i ništa.. heeelp!!
Tinić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 21:01   #297
Quote:
Tinić kaže: Pogledaj post
Bok ljudi imam samo jedno kratko pitanje.
Zna li netko kako se na engleskom (službeno) kaže IZASLANJE. Dakle riječ koja bi se za to upotrijebila u nekom ugovoru npr.
Proguglala sam cijeli internet i ništa.. heeelp!!
Ako misliš na izaslanog radnika, to je na eng. posted worker...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 18:22   #298
Molim odgovor i savjet:
što učiniti vezano za poreze i doprinose ako odeš raditi u stranu zemlju - nije EU, nema sporazuma o izbjegavanju dvostr.oporezivanja.
1. Što učiniti sa doprinosom za zdravstvo-trenutno sam prijavljen kao nezaposlena osoba,
2.što učiniti sa dop.za mirovinsko osiguranje-da li je obavezno plaćanje ili nije,
3. i kako ide s plaćanjem poreza ovoj državi.
Hojo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 13:01   #299
Pozdrav.
Imam 18 godina i nisam bas toliko upoznat s placanjem poreza. Zadnjih mjeseci zaradujem na internetu od freelancinga, ebaya, internet marketing...
Zanime me jel ja sad trebam placat porez, kada ga trebam platit i koliko? Ispricavam se na ovakvim noob pitanjima, ali stvarno jako malo znam o tome.
Prosli mjesec sam zaradio oko 1600kn, ali vjerujem da bi mi zarada trebala rasti.
Zanima me i jel bi mi se isplatilo otvarat obrt ili firmu kad bi mi zarada postala veca.
Hvala.
johnzveR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 13:03   #300
..
johnzveR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:49.