Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2015., 20:36   #9701
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
Ja sam bas danas to isto pitao, imas pod temom na forumu :
" Apsurd - Doprinosi za zdravstveno " .
Međutim, nitko još nije ništa odgovorio. Najbolje prati tamo temu, ili još bolje ako što saznaš, javi nam.

Da ne budem off-topic u ovoj temi. Naime, namjeravam promjeniti knjigovođu buduci da mi je na uvodnom sastanku "zaboravio" napomenuti nekoliko vaznih stvari koje sam ja sam uspio doznati istrazujuci nekoliko sati po netu, a uopce nije bio jeftin i sve sam mu posteno platio. Najsmjesnije što mi je bio preporucen

Vec sam se javio kod nekoliko(oko 10) knjigovodstvenih servisa. Međutim, proslo je dva tri dana i zamislite, nitko se nije niti udostojio javiti. Sad se vec pitam, kakva su vasa iskustva?

Ja sam knjigovoda, tako da moje strane imaju iskustva sa mnom :-) ovo me danas iznenadilo jer sam dosta puta provjerila bas ovaj problem oko prijave s RRiF-om i svaki su mi put savjetovali da se direktor moze prijavit na minimalnu placu, pa cak i na nepuno radno vrijeme, tako da nekima racunam razmjernu placu... Totalno mi je ovo danas besmisleno, jer novootvorena firma mora osigurati prvo posao, ulagati u poduzece a tek onda moze "financirati" drzavni proracun s tim iznosima. Kad nesto saznam napisem Vam. Nego napisali sta niste zadovoljni knjigovodom jer Vas nije uputila u neke stvari na pocetku. Ako mogu znati, na sto tocno mislite? Trudim se uvijek da svojima sve na vrijeme objasnim i javim promjene, ali je tesko uvijek misliti na sve i jako mi je tesko znati sto je nekome u glavi, pa samo savjet sto joj zamjerate, cisto da se usporedim sa sobom :-)
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 00:04   #9702
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
Ja sam bas danas to isto pitao, imas pod temom na forumu :
" Apsurd - Doprinosi za zdravstveno " .
Međutim, nitko još nije ništa odgovorio. Najbolje prati tamo temu, ili još bolje ako što saznaš, javi nam.

Da ne budem off-topic u ovoj temi. Naime, namjeravam promjeniti knjigovođu buduci da mi je na uvodnom sastanku "zaboravio" napomenuti nekoliko vaznih stvari koje sam ja sam uspio doznati istrazujuci nekoliko sati po netu, a uopce nije bio jeftin i sve sam mu posteno platio. Najsmjesnije što mi je bio preporucen

Vec sam se javio kod nekoliko(oko 10) knjigovodstvenih servisa. Međutim, proslo je dva tri dana i zamislite, nitko se nije niti udostojio javiti. Sad se vec pitam, kakva su vasa iskustva?
Što za tebe znači uvodni sastanak?

Jeste li definirali što za tvoje poslovanje znači - važne stvari? Jesi siguran da si shvatio uslugu koju taj knjigovođa uopće nudi?

Mjeriti kvalitetu knjigovodstvene usluge prema nekoliko sati provedenih u razgovoru s knjigovođom mislim da baš nije najpametnije. Knjigovođa nije fontana s informacijama nego puno više od toga
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 09:53   #9703
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Što za tebe znači uvodni sastanak?

Jeste li definirali što za tvoje poslovanje znači - važne stvari? Jesi siguran da si shvatio uslugu koju taj knjigovođa uopće nudi?

Mjeriti kvalitetu knjigovodstvene usluge prema nekoliko sati provedenih u razgovoru s knjigovođom mislim da baš nije najpametnije. Knjigovođa nije fontana s informacijama nego puno više od toga
Radilo se o savjetovanju, budući da nude poslovno savjetovanje u sklopu
svojih usluga. Poslovni plan imam, uštedio sam i novce za temeljni kapital, plus koliko sam procjenio da cu imati troškova za prvu godinu poslovanja, dakle knjigovođa, doprinosi, oglašavanje, itd. Prvu godinu namjeravao sam raditi pola vremena u novoj firmi, a pola vremena se baviti sadašnjim poslom jer ipak kao i svi drugi moram od nečega živjeti. Ako novi posao nebi išao prema planu zatvorio bi firmu. Sve troškove vezane uz posao znam i još sam trebao provjeriti troškove s druge strane, tj. davanja državi itd., zato sam i išao na to "savjetovanje".

Odmah cu ovdje ovdje odgovoriti na prijašnji post, da ne odgovaram dvaput.
Na tom savjetovanju, nitko nije ništa rekao o novim apsurdnim doprinosima premda nisam imao u planu placati tolike doprinose, barem ne prve godine.

Dalje, nitko nije spomenuo troškove zatvaranja firme, premda je to bilo u planu u slučaju neuspjeha, a ja uopce nisam računao s time da bi to moglo trajati cak i dvije godine i kostati 15 000 - 30 000 kuna.
link: http://www.vecernji.hr/hrvatska/tvrt...-15000-1003074 . Isto vrijedi i za doo, a ne samo za jdoo.

Sada se ja još logicki pitam, ako to sve kosta toliko i traje koliko traje, moram li jos svo to vrijeme placati i te apsurdne doprinose dok je doo u postupku zatvaranja? Koliko onda treba za zatvaranje, 10 000 - 15 000 eura!!!

Još jedna stvar koja je trebala biti barem spomenuta na tom "savjetovanju" je da direktor odgovara svojom imovinom. Ne znam od kada je to tako, jer je to prije bilo samo za obrte.

Uzevši sve u obzir, evo jednog lijepog scenarija. Posao ispadne neuspješan i nakon godinu dana krenem u zatvaranje firme, ali eto, stiže uplatnica za "apsurdne doprinose", pa ajde nekako to platim, snađem se pa posudim novce buduci da sam cijelu godinu radio na pola radnog vremena. Ali tu nije kraj, sada mi treba jos 30 000 kuna za zatvaranje firme i sve to traje 2 godine za vrijeme kojih moram placati "apsurdne doprinose". Naravno, ako sve to ne mogu platiti, kao direktor odgovaram vlastitom imovinom, a drzava mudro ceka jos 5-6 godina da se nagomila malo doprinosa i kamata pa onda krene u ovrhu.

p.s. navodno ce se smanjiti ti troškovi zatvaranja.
link: http://www.vecernji.hr/hrvatska/tvrt...0-kuna-1003928

Ja cu lijepo pricekati da se smanje ti troskovi i da se sredi ta situacija s tim doprinosima, pa cu eventualno onda otvoriti firmu. Do tada cu ustedjeti jos novaca i ozbiljno razmisliti da s tim novcima odem u Irsku i tamo nesto otvorim jer ovdje kod nas izdgleda nikad nisi siguran da neces preko noci dobiti kakvu uplatnicu od 10 000 kuna za neko "zdravstveno".
jeran is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 12:47   #9704
prodali smo priključno vozilo za manji iznos nego što mu je amortizirana vrijednost. poslikala sam oštećenja koja su se na prikolici desila, a na računu napisala da je kupac upoznat s oštećenjima i da na njih nema prigovora. trebam li praviti kakav zapisnik ili možda zvati poreznu na procjenu?
hitno mi je, molim brzi odgovor
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 22:17   #9705
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
Radilo se o savjetovanju, budući da nude poslovno savjetovanje u sklopu
svojih usluga. Poslovni plan imam, uštedio sam i novce za temeljni kapital, plus koliko sam procjenio da cu imati troškova za prvu godinu poslovanja, dakle knjigovođa, doprinosi, oglašavanje, itd. Prvu godinu namjeravao sam raditi pola vremena u novoj firmi, a pola vremena se baviti sadašnjim poslom jer ipak kao i svi drugi moram od nečega živjeti. Ako novi posao nebi išao prema planu zatvorio bi firmu. Sve troškove vezane uz posao znam i još sam trebao provjeriti troškove s druge strane, tj. davanja državi itd., zato sam i išao na to "savjetovanje".

Odmah cu ovdje ovdje odgovoriti na prijašnji post, da ne odgovaram dvaput.
Na tom savjetovanju, nitko nije ništa rekao o novim apsurdnim doprinosima premda nisam imao u planu placati tolike doprinose, barem ne prve godine.

Dalje, nitko nije spomenuo troškove zatvaranja firme, premda je to bilo u planu u slučaju neuspjeha, a ja uopce nisam računao s time da bi to moglo trajati cak i dvije godine i kostati 15 000 - 30 000 kuna.
link: http://www.vecernji.hr/hrvatska/tvrt...-15000-1003074 . Isto vrijedi i za doo, a ne samo za jdoo.

Sada se ja još logicki pitam, ako to sve kosta toliko i traje koliko traje, moram li jos svo to vrijeme placati i te apsurdne doprinose dok je doo u postupku zatvaranja? Koliko onda treba za zatvaranje, 10 000 - 15 000 eura!!!

Još jedna stvar koja je trebala biti barem spomenuta na tom "savjetovanju" je da direktor odgovara svojom imovinom. Ne znam od kada je to tako, jer je to prije bilo samo za obrte.

Uzevši sve u obzir, evo jednog lijepog scenarija. Posao ispadne neuspješan i nakon godinu dana krenem u zatvaranje firme, ali eto, stiže uplatnica za "apsurdne doprinose", pa ajde nekako to platim, snađem se pa posudim novce buduci da sam cijelu godinu radio na pola radnog vremena. Ali tu nije kraj, sada mi treba jos 30 000 kuna za zatvaranje firme i sve to traje 2 godine za vrijeme kojih moram placati "apsurdne doprinose". Naravno, ako sve to ne mogu platiti, kao direktor odgovaram vlastitom imovinom, a drzava mudro ceka jos 5-6 godina da se nagomila malo doprinosa i kamata pa onda krene u ovrhu.

p.s. navodno ce se smanjiti ti troškovi zatvaranja.
link: http://www.vecernji.hr/hrvatska/tvrt...0-kuna-1003928

Ja cu lijepo pricekati da se smanje ti troskovi i da se sredi ta situacija s tim doprinosima, pa cu eventualno onda otvoriti firmu. Do tada cu ustedjeti jos novaca i ozbiljno razmisliti da s tim novcima odem u Irsku i tamo nesto otvorim jer ovdje kod nas izdgleda nikad nisi siguran da neces preko noci dobiti kakvu uplatnicu od 10 000 kuna za neko "zdravstveno".
Meni ovo kod tebe izgleda da si spremno došao na savjetovanje i da si trebao dobiti smjernice i odgovore na svoja pitanja.
Iskreno, osobno NIKADA ne bih se upuštala u našoj državi ikoga poslovno savjetovati upravo radi nezahvalnosti istoga - savjetovanja se obično temelje na informacijama koje se kod nas mijenjaju kako kome padne napamet, tumače na sto načina, a logike malo pronađeš. Sama riječ POSLOVNO savjetovanje mi je tako preopširno i općenito da poludiš.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 17:05   #9706
Thumbs down

Pošto ne znam gdje da pitam, evo ovdje ću, vidim da ima računovođa puno.
Mene zanimaju čisto one osnovne informacije posla jednog knjigovođe. Nemam neko preozbiljno i zahtjevno (nadam se ) pitanje.
Ja sam završila VŠS računovodstvo i financ., i kad god gledam i čitam oglase za te poslove, izgleda sve toliko prezahtjevno,tj.razumijem da ima tu puno rada i učenja konstantno, praćenje zakona i sl., ali kad napiše u oglasu da može i osoba bez radnog iskustva a onda stavi napredno poznavanje informatice, internet, word, excel, power point... Zar zaista je power point bitan za knjigovođe?!
Kakav je to posao, da li isključivo knjiženja, obračuni i sl., na komp., ili ima tu odrađivanja nekih prezentacija i sl.?! Ovo pitam i iz razloga što sam ja po tom pitanju "javih nastupa" u lošem stanju, možda je nekom smiješno to..no pričanje pred više osoba me ubi, jako mi je teško, a baš sam htjela raditi kao knjigovođa pa pitam i zbog toga kakav je opis takvog posla. Ili je to takav posao bez onih službenih sastanaka s puno ljudi i pričanjem pred istima..

Hvala vam na razumijavanju i odgovorima.
Tawny is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 17:41   #9707
Opis posla ti ovisi o firmi u kojoj radiš. Nisu sve iste.
Nije isto radiš li u trgovini, ugostiteljstvu, posredničkoj agenciji, proizvodnoj firmi... to ti je valjda jasno.

Ako firma u natječaju traži napredno poznavanje nekih programa, onda se radi i o poslovima i zadacima iz struke u kojima će ti to trebati.

U velikim firmama na tim poslovima radi više ljudi,pa se posao dijeli i svak radi svoje, a u malim firmama taj posao radi manje ljudi ili čak jedna osoba sama. Sve ovisi, ne može se općenito reći.

Kod nas u firmi npr. za sve takve poslove traži se aktivno znanje engleskog jezika jer poslujemo sa zemljama EU. Pa čak se traži aktivno znanje engleskog i za kadrovske poslove jer izvodimo i radove u EU pa treba s tim zemljama papirologiju rješavati. Čak i naši vozači moraju poznavati osnove engleskog jezika jer puno putuju i trebaju biti samostalni u snalaženju u neočekivanim situacijama koje se ponekad dogode.

U firmama koje posluju u HR to se vjerovatno ne traži.

Što se javnog govora tiče, bilo bi dobro da se tu malo opustiš. Ima situacija kad moraš pred predstavnicima banke objasniti neku investiciju, plan proizvodnje i slično, na seminarima ponekad poželiš ustati i postaviti pitanje, ili ti dođe kontrola porezne pa moraš pred poreznim inspektorima nešto obrazložiti i slično... al to sve stekneš vježbom i iskustvom. Tog se najmanje moraš bojati.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 18:09   #9708
Hvala puno na odgovoru.
uh, nikad mi to nije bilo lako, ne znam kako cu to.. znam da treba vremena da se to sve pohvata..al ono kad mi to stvara toliku muku bez obzira koliko puta prosla kroz takve situacije. Nadam se da cu se popraviti u tome.
Tawny is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 18:17   #9709
Nemoj se brinuti previše. Bilo gdje da dođeš, neko vrijeme si početnik u poslu i , ako je firma OK, tako će se i postaviti prema tebi.
I opseg posla i odgovornosti povećavat će se postepeno, nećeš odmah "u vatru".

Svi smo mi nekad bili početnici, i bili zbunjeni i trebalo je vremena za pohvatat konce, ali ako si otvorena kao osoba i ako si imalo komunikativna, ne bi trebala imat problema.
A i neka tekica sa strane (šalabahter) ti je u početku sastavni dio opreme
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 11:40   #9710
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Svi smo mi nekad bili početnici, i bili zbunjeni i trebalo je vremena za pohvatat konce, ali ako si otvorena kao osoba i ako si imalo komunikativna, ne bi trebala imat problema.
A i neka tekica sa strane (šalabahter) ti je u početku sastavni dio opreme
Moram ovo prokomentirati jer me baš nasmijalo i vratilo unatrag godinama.
Još danas imam negdje u ladici debelu bilježnicu koju sam nosakala sa sobom u prvi servis gdje sam radila i u koju sam upisivala stvari koje su mi danas smiješne i čudim se zašto sam onda to črčkala. Ali bome je ispunjena od-do, zapisivala sam svaku informaciju da ne bih morala kolege stalno pilati sa istim pitanjima. Ima čak dijelova gdje piše gdje se u kaj ulazi u programu kad nešto radi. Ali sad mi je to simpatično i dan danas ju čuvam kao podsjetnik da smo svi mi nekad bili ful friški i nismo imali pojma. Nema straha,samo naprijed svim novima i kao što veli Darsey, debelu bilježnicu u ruke i zapisujte sve što naučite,uvijek dobro dođe.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 14:43   #9711
Znate li nešto više o najavljenom obrascu OPZ-STAT-1?

Ako sam dobro shvatila to spada pod ona statistička izvješća iz Općeg poreznog zakona, konkretno prijava nenaplaćeniih potraživanja poreznoj upravi.
- OPZ-STAT-1 prijava dospjelih nenaplaćenih potraživanja
- prijavljivanje tromjesečno
- prvi obrazac navodno do 20.11.2015. pretpostavljam za period 8.-10. 2015.g.
- odnosi se samo na one koji su u sustavu PDV-a ??

Pravilnik nije objavljen ali izgleda da ovo kreće uskoro.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 11:50   #9712
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Moram ovo prokomentirati jer me baš nasmijalo i vratilo unatrag godinama.
Još danas imam negdje u ladici debelu bilježnicu koju sam nosakala sa sobom u prvi servis gdje sam radila i u koju sam upisivala stvari koje su mi danas smiješne i čudim se zašto sam onda to črčkala. Ali bome je ispunjena od-do, zapisivala sam svaku informaciju da ne bih morala kolege stalno pilati sa istim pitanjima. Ima čak dijelova gdje piše gdje se u kaj ulazi u programu kad nešto radi. Ali sad mi je to simpatično i dan danas ju čuvam kao podsjetnik da smo svi mi nekad bili ful friški i nismo imali pojma. Nema straha,samo naprijed svim novima i kao što veli Darsey, debelu bilježnicu u ruke i zapisujte sve što naučite,uvijek dobro dođe.
Svima dobrodošlica u svijet ludih knjigovodilica..kao što kaže Devill..
Bez bilježnica i rokovnika uz svu tehnologiju NE IDE...
Darsey...konto...Zna se tko zna..
a sad lijepo svi VI koji imate nešto pitati...pitajte njih:klap::klap::klap:
...stvarno znaju..:klap:
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 12:07   #9713
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Još danas imam negdje u ladici debelu bilježnicu koju sam nosakala sa sobom....
Imam ju i ja negdje
I isto tako sam pisala i kako se ulazi u neki program, a i kako u excel ubacit formulu i slično
A bogme i hrpa brojeva telefona nekih teta iz porezne, HZZO-a i HZMO-a i u zagradi napisano koja je ljubazna, a koja nije

Za ovaj obrazac sam čula, al još nemam pojma o detaljima.
Ne sekiram se, to i ovak neću voditi ja nego kolegica,
Mislim da nama i sam program salda konti takve izvještaje izbacuje pa mislim da neće biti problema niti programeru a niti kolegici. Bar se nadam.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 14:25   #9714
malo ste me ohrabrili. a što se tiče knjigovodstvenih servisa, kakva je tu situacija oko javnih govora?ima li toga tamo? jao, možda sam dosadna, vi raspravljate o ozbiljnim stvarima, al meni je recimo to ozbiljno,tj.zbilja muku mučim s tim..
Tawny is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 16:34   #9715
Ja sam nekad davno radila u knjigovodstvnom servisu i nisam baš nešto javno istupala u ime servisa ili u ime klijenta.
Možda jednom-dva put za klijenta na njegov zahtjev (otišla u banku predstaviti njihov poslovni plan, al to je sve tak kratko bilo, jer je sve to bilo, zapravo više pro forma tj. nitko nije ni slušao kak treba ) , al sve sam to uredno fakturirala, pa nema straha kad znaš da će ti to platiti

Kad veliš klijentima da takve stvari posebno naplaćuješ, onda baš i ne traže od tebe da to često radiš Shvate da nisu ni oni mutavi, i da su u krajnjoj liniji oni kao vlasnici odgovorne osobe, pa na kraju ipak sami odrade taj dio.
Bar je kod mene tako bilo. Al doduše, nisam niti imala zahtjevne klijente; nešto kafića, jednu jedinicu lokalne uprave, dva proračunska korisnika, i nekoliko malih proizvođača svačega nečega.

Do danas neki su i zatvorili jer nije išlo. Ubio ih jeftini uvoz.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 12:08   #9716
ako firma ima dva transakcijska računa s kojima radi, a želi na računu da joj bude samo jedan račun od jedne banke i na taj da joj se uplaćiva, da li je obvezna i drugi transakcijski račun iskazati na računu i ako ga slabo koristi?

hvala
palonk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 13:00   #9717
Jedno pitanjce u vezi dugotrajne imovine - radi se o izgradnji nekakve pjkešačke staze u blizini poslovnog objekta. Mogu li to knjižiti na trošak umjesto imovinu?
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 13:44   #9718
Quote:
palonk kaže: Pogledaj post
da li je obvezna i drugi transakcijski račun iskazati na računu i ako ga slabo koristi?

hvala
Ne.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 00:42   #9719
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Znate li nešto više o najavljenom obrascu OPZ-STAT-1?

Ako sam dobro shvatila to spada pod ona statistička izvješća iz Općeg poreznog zakona, konkretno prijava nenaplaćeniih potraživanja poreznoj upravi.
- OPZ-STAT-1 prijava dospjelih nenaplaćenih potraživanja
- prijavljivanje tromjesečno
- prvi obrazac navodno do 20.11.2015. pretpostavljam za period 8.-10. 2015.g.
- odnosi se samo na one koji su u sustavu PDV-a ??

Pravilnik nije objavljen ali izgleda da ovo kreće uskoro.
Pise nesto u RRIF- u sedmici. Odnosi se samo na one koji su u sustavu PDV-a.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 11:10   #9720
Bok.
Nisam knjigovodja, imam zadatak za vjezbu na demo prog.pa vas molim za pomoc.
Proknjizene su sve posl.promjene, moram zatvoriti klase 4 i 7 utvrditi dobit ili gubitak posl.god.
Prvo zatvaram klasu 4 pa 7?
Unjela sam parametre za zatvaranje 4 i 7.
Konto rasporeda troskova 49000
Konto prijenosa troskova (klasa7) 7000.
Konto rasporeda prihoda i rashoda 79000
Konto dobiti 95000
Gubitak 95100.
Zatvaram 4:
Sva konta 4 su na D str. Isti iznos prenosim na P str.
Sto dalje? Moze mi netko napisati shemu sa iznosima?
Isto bi molila primjer za zatvaranje klase 7 ne mogu to nikako skontati u glavi?
majalii is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:14.