Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2006., 00:24   #1
Povreda skocnog zgloba

Povrijedjivao sam skocni zglob 3 puta u zadnje 4 godine,svaki put na rekreaciji.Dolazilo je do istegnuca ligamenata(tetiva),a nakon povrede noga izgleda zastrasujuce velika-kao da sam tenisku lopticu ugurao pod kozu.Doktori su mi rekli da tetive zarastaju 6 sedmica,i to sam svaki put posteno mirovao.
Rado bih se opet rekreirao na proljece,ali bez ove povrede.
Zna li mi neko reci u kakvom je stanju zglob nakon ovih povreda i postoje li kakve vjezbe za jacanje tetiva?

HVALA!!!!
 
Odgovori s citatom
Old 09.03.2006., 10:00   #2
to je tipična sportska ozlijeda
čim ti je zglob jednom načet ima velike mogučnosti za ponovnim istezanjem ligamenata kod nepažljivih i naglih pokreta s tom nogom
jedino rješenje je obratiti veću pozornost, malo više paziti na doskok kod te noge s tim da je obavezno nošenje dobrog steznika za zglob.
ima ih za kupiti u sportskim dućanima, dođu negdje oko 370 - 400 kn, kako gdje, a takve stvari drže i dućani s ortopedskim pomagalima pa pogledaj i odluči ...., ali bez njega nemoj više....pa to ipak previše boli, a da ne govorimo da postaneš gotovo nepokretan par dana...
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2006., 11:40   #3
kad sam bio mladji (teen godine), cesto sam izvrtao skocne zglobove. Ono, valjda 8 puta od 15. do 18. godine... poslije godinama nisam uopce izvrnuo skocni zglog, cak i kad je doslo do kriticne situacije, bilo je obicno samo malo slabije uganuce.. koje nije ostavilo nikakve posljedice na zglob.

Poslije 22. godine nisam vise relevantan za statistiku jer sam sjebao koljeno i kosarka je otisla bye-bye

Uglavnom, ja sam protivnik potpunog mirovanja kad se ugane skocni zglob. Mislim da se nogom treba koristiti koliko se moze, izbjegavati skokove i nezgodne doskoke onoliko koliko sam procijenis (mislim da su ljudi sposobni to procijenit, samo sto iz straha jednostavno ne cuju sto im tijelo porucuje).
Neposredno nakon ozljede ohladit zglob i lagano razgibavat koliko to bol omogucava... tako se smanjuje otok i ubrzava se oporavak od ozljede. Takva su barem moja iskustva.

Jedino ako nisi ono bas stvarno razvalio zglob (kao ja prvi put) pa da 3 mjeseca ne mozes stati ni na najmanju grbicu bez da ti se noga izvrne..ali tako jaka ozljeda je velika rijetkost (racunaj da mi onda nije bila teniska loptica u zglobu, nego pola vrece krompira... tek toliko da se dobije slika tezine ozljede )


I da, dobar steznik i dobra visoka tenisica (ako je to moguce) nisu na odmet, definitivno.
Too_good is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 20:53   #4
Quote:
maradona kaže:
Povrijedjivao sam skocni zglob 3 puta u zadnje 4 godine,svaki put na rekreaciji.
Same here! Zapravo,ja sam ga povrijedila 6 puta u godinu i pol dana, katastrofa!
Nasreću,u zadnjih 2 godine sam mirna po tom pitanju, a jako su mi pomogle vježbe istezanja (cijelog tijela,posebno nogu) i neki elementi joge i pilatesa koji istovremeno istežu i jačaju,a bez skakanja i dinamičkog opterećenja.
I naravno,kvalitetna obuća!
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 21:56   #5
i mene to neki dan na košarci strefilo....doskočio na nečiju patiku...lagani krc...opa, malo stopalo lijevo-desno i ajmo dalje....došao kući i olado se...nakon pola sata ne mogu na nogu stati...srećom već sutra lakše...prekosutra opet među koševe ali s elastičnim zavojem...Naravno viskoa patike dobro uvezana i učvršćena...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 10:02   #6
Emili ti je najbolje odgovorila.Vjezbe istezanja su dobre za misice potkoljenice ali za vec istegnute ligamente ne,dobre su vjezbe stabilizacije na disku.Ako
budes imo veci problema najbolje je se obratit dipl.Fizioterapeutima.
Jupiter is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2006., 00:09   #7
U svakom slučaju, kod učestalih uganuća gležnja trebalo bi raditi na dinamičkoj stabilizaciji stopala. Radi se o jednostavnim vježbicama kojima se jačaju mišići, radi na balansu te stimuliranju proprioceptora u stopalu.

Za to je nadležan fizioterapeut.

trebore, ledi si stopalo. Par puta dnevno po par minuta. Elastični zavoj, držanje noge na povišenom i nemoj se sad zezati dok akutna faza ne prođe.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2006., 00:52   #8
Quote:
lahor kaže:
U svakom slučaju, kod učestalih uganuća gležnja trebalo bi raditi na dinamičkoj stabilizaciji stopala. Radi se o jednostavnim vježbicama kojima se jačaju mišići, radi na balansu te stimuliranju proprioceptora u stopalu.

Za to je nadležan fizioterapeut.

trebore, ledi si stopalo. Par puta dnevno po par minuta. Elastični zavoj, držanje noge na povišenom i nemoj se sad zezati dok akutna faza ne prođe.
To, bravo!!!
Sve 5 !
Plus, kriomasaža i mirovanje u akutnoj algičkoj fazi i držanje ekstremiteta u antigravitacijskom položaju do resorpcije ekstravazata/hematoma.

U prijevodu (jer mi predbaciše da me ne razumiju ), trljanje ledom i noga na povišenom dva-tri dana.

Nakon toga elastična fiksacija pri naporu i sve ono što je Lahorka rekla
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2006., 08:41   #9
Quote:
lahor kaže:
U svakom slučaju, kod učestalih uganuća gležnja trebalo bi raditi na dinamičkoj stabilizaciji stopala. Radi se o jednostavnim vježbicama kojima se jačaju mišići, radi na balansu te stimuliranju proprioceptora u stopalu.

Za to je nadležan fizioterapeut.
Ajde, ne budi skrta. opisi koju vjezbicu, ima nas koji nemremo (ili smo prelijeni ) ic fizioterapeutu...

ja imam isto skocni zglob za otpis. i koljeno. zapravo, cijela desna noga mi je zaku*ac. Jedino sto me tjesi je da je u boljem stanju nego Janičina. Mozda bi mi te vjezbice pomogle, jer ozljeda sk. zgloba uzrokuje probleme s koljenom, pa onda u krug...

A sto se tice doskoka na tudju nogu, znas kako kosarkasi kazu: "Njega boli 2 minute, a tebe 2 mjeseca..."
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2006., 08:13   #10
Ajoj...a ja mislio liječenje metodom klin se klinom izbija...samo teško je mirovati kad moraš ić raditi a kad dođeš kući djeca ti skaču po glavi a ženi treba frižider odšlepati do servisa....grrrrrr....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2006., 15:28   #11
Svi tri najbolje vježbe za dotičan problem nažalost zahtijevaju nešto rekvizita.

Prva je bosonogo hodanje po debelom užetu (recimo dužina oko 3 m). Hodaš naprijed, zatim unatrag. Poanta je da pokušao održavati ravnotežu, da ne moraš iskoračiti u stranu. Zatim se može hodati uz uže, prvo sa prednjim dijelom stopala gaziš po užetu, zatim s petom. Probaj improvizirati nekakvo uže.

Druga i treća su na specifičnim fizioterapijskim rekvizitima. Može ih se kupiti po boljim trgovinama ortopedskih pomagala, recimo Medikor kod Sv. Duha.
Druga vježba radi se na balansnim jastučićima, to su recimo kao nekakve vrlo vrlo spljoštene gumene lopte, djelomično napumpane na kojima se stoji i hvata ravnoteža. Lakša varijanta stajati sa svakim stopalom na jednom jastučiću, a teža je stati s oba stopala na jedan. Pri tome se rade pokreti utiskivanja prednjeg dijela stopala u jastučić, zatim zadnjeg, pa lijevog ruba, zatim desnog. Osim toga, rade se i čučnjevi (ooodlično za koljena) i podizanje prvo jedne nege malo u zrak, zatim druge. Teško, ali jaaako dobro za gležnjeve.

Treća vježba radi se na balansnoj ploči. To je praktični okrugli komad drveta ili plastike koji s donje strane ima kuglicu tako da je vrlo nestabilno stajati na tome i držati ravnotežu. Rade se sve prethodno opisane vježbe kao i na jastučićima, a cilj je ne dotaknuti pod s rubovima okrugle ploče.

Osim toga, za jačanje mišića stopala (a super za prevenciju hallux valgusa i za ravna stopala) je prebacivanje malih komadića spužvice uz pomoć nožnih prstiju s mjesta A na mjesto B i nabiranje ručnika s nožnim prstima. Osim tih vježbica mogu se raditi svi mogući pokreti sa stopalom, hodanje po prstima, peti, vanjskom i unutarnjem rubu stopala.

Naravno, najbolje i najučinkovitije vježbice su opisane prve tri jer izrazito djeluju na proprioceptore u stopalu (to su osjetna tjelešca koja šalju informacije o položaju dijelova tijela u prostoru).
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:43.