Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2012., 23:21   #3321
- otkazni rok mora odraditi, osim ako se ne dogovori s poslodavcem drukcije.
- bolovanje i slobodni dani mu ne ulaze u otkazni rok znaci da i dalje mora odraditi 15 dana otkaznog roka.
- najbolje da to sa prekovremenim, radom nedeljom i odradjenim satima koji mu nisu placeni napise kao prigovor poslodavcu , normalno uz argumente.
- ako ne odradi otkazni rok mogu mu svasta natovariti i traziti cak i naknadu stete

zato koliko mu got mrsko mora razgovarati sa poslodavcem i stvar rijesiti na obostrano zadovoljstvo, dogovorno.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 07:21   #3322
@LoLu
-istekom roka na koji je sklopljen, ugovor o radu na određeno vrijeme prestaje(ZOR, čl.104, st.2), -nakon datuma do kojeg traje taj ugovor (30.09.?), radnik nema apsolutno nikakvu obvezu prema poslodavcu (ni obrntuto, poslodavac prema radniku).
ako do tog dana radnik bude na bolovanju/godišnjem/slobodnim danima, ista stvar- taj ugovor o radu prestaje važiti, novi neće potpisati i riješena stvar.

- radnik je dao redoviti otkaz ugovora o radu, ali meni još nije jasno, je li to moguće u ovoj situaciji ( u njegovom ugovoru o radu je to izričito trebalo biti navedeno kao mogućnost da bi taj njegov otkaz bio valjan, inače ne može kod ug. na određeno) , ako može, stvarno treba odraditi 2 tjedna otkaznog roka, i dani godišnjeg i bolovanja se u to ne broje, a slobodni dani broje, ali opet-30.09. sve obveze prestaju.
-radnik ( i poslodavac) imaju pravo dati izvanredni otkaz u slučaju naročito teške povrede prava ( i obveza), u roku od 15 dana od dana saznanja za kršenje prava - i u tom slučaju radnik nema nikakvu obvezu otkaznog roka. Radnik sad može napisati drugi ,izvanredni otkaz, pozvati se na kršenje odredbi o dnevnom i tjednom odmoru, lažno prikazivanje sati...., teško za dokazati, ali sigurna sam da neće ni morati dokazivati
-može razvući bolovanje do 30.09.
-može se obratiti pismeno poslodavcu da mu obračuna ispravno sate za srpanj i kolovoz i isplati razliku plaće, u slučaju da na ikakav način može dokazati svoje prisustvo na radu u sate koje je poslodavac "propustio" evidentirati, u svakom slučaju ja bi se obratila i državnom inspektoratu i navela sva kršenja zakona.

PS rad njedjeljom i prekovremeni rad je jednako plaćen (+50 %), osim ako taj fantomski kolektivni nešto posebno ne propisuje, ali prekovremeni sati odrađeni nedjeljom se plaćaju još više ( zbrajaju se dodaci)...
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 21:39   #3323
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post

PS rad njedjeljom i prekovremeni rad je jednako plaćen (+50 %),
nisam pročitala čitav odgovor, međutim ovo bode oči jer jednostavno nije točno.
croma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 23:22   #3324
da li osoba koja je imala ugovor na neodređeno u d.o.o. ima pravo na otpremninu, ako je dobila raskid ugovora s objašnjenjem da je tehnološki višak zbog smanjenja obujma posla i u kojem slučaju? tj da li to vrijedi samo za d.d. i državne firme s kolektivnim ugovorima?

Zadnje uređivanje torrentz : 16.09.2012. at 23:29.
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 23:44   #3325
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
da li osoba koja je imala ugovor na neodređeno u d.o.o. ima pravo na otpremninu, ako je dobila raskid ugovora s objašnjenjem da je tehnološki višak zbog smanjenja obujma posla i u kojem slučaju? tj da li to vrijedi samo za d.d. i državne firme s kolektivnim ugovorima?
ako je radio dulje od 2g, ima pravo na otpreminu
croma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 00:29   #3326
Quote:
croma kaže: Pogledaj post
ako je radio dulje od 2g, ima pravo na otpreminu
Znas mozda koliko?

Ja sam dobio otkaz sad prije par dana, a poceo sam radit pretprosle godine 1.10. Znaci fali mi 2 i pol tjedna da bi mogao ostvarit to pravo?
Imam otkazni rok mjesec dana, da li to ulazi u radni staz i u tih minimalno 2 godine za otpremninu?

Inace s poslodavcem cu se razici mirno, ali nije mi nista spominjao da imam na to pravo...da ne govorim kako smo svi u firmi prijavljeni na manje nego nam je placa, pa dobivamo na ruke dio novaca+ima zaostatke za platit

Zadnje uređivanje torrentz : 17.09.2012. at 00:37.
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 00:45   #3327
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
Znas mozda koliko?

Ja sam dobio otkaz sad prije par dana, a poceo sam radit pretprosle godine 1.10. Znaci fali mi 2 i pol tjedna da bi mogao ostvarit to pravo?
Imam otkazni rok mjesec dana, da li to ulazi u radni staz i u tih minimalno 2 godine za otpremninu?

Inace s poslodavcem cu se razici mirno, ali nije mi nista spominjao da imam na to pravo...da ne govorim kako smo svi u firmi prijavljeni na manje nego nam je placa, pa dobivamo na ruke dio novaca+ima zaostatke za platit
otkazni rok je isto rad, ide u radni staž, znači da ulazi.
Dobiva onoliko koliko ti je određeno kolektivnim ili pravilnikom o radu, ako ničeg nema dobivaš minimum po zakonu

što znači razić se mirno s poslodavcem, sporazumno?
croma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 00:50   #3328
Quote:
croma kaže: Pogledaj post
otkazni rok je isto rad, ide u radni staž, znači da ulazi.
Dobiva onoliko koliko ti je određeno kolektivnim ili pravilnikom o radu, ako ničeg nema dobivaš minimum po zakonu

što znači razić se mirno s poslodavcem, sporazumno?
Ne sporazumno, nego sam htio reci ljudski i fer, bez bekih trzavica.

A sad sto se ugovora tice, moram provjeriti da li ista pise, iako sumnjam. A da li znas mozda koji je taj zakonski minimum? Da li je mozda iznos nekoliko placa?
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 00:53   #3329
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
Ne sporazumno, nego sam htio reci ljudski i fer, bez bekih trzavica.

A sad sto se ugovora tice, moram provjeriti da li ista pise, iako sumnjam. A da li znas mozda koji je taj zakonski minimum? Da li je mozda iznos nekoliko placa?
zakon o radu, negdi oko 115 članka, pogledaj pa ćeš moć sebi izračunat
croma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 00:59   #3330
Quote:
croma kaže: Pogledaj post
zakon o radu, negdi oko 115 članka, pogledaj pa ćeš moć sebi izračunat
Ok tnx na pomoci
A sta ako mi budu osporavali, onda zovem inspektorat rada? Jer ako dodje do toga, onda se tu uplicu puno vece stvari od samo otpremnine (zbog stvari koje sam naveo oko placa), ja onda necu samo tako odustat istjerat svoje, pa i do suda, a firma moze kljuc u bravu. Jesam u pravu?

Edit evo pogledao zakon, pise da otpremnina mora biti minimum 1/3 place u zadnja 3 mjeseca za svaku godinu rada

Zadnje uređivanje torrentz : 17.09.2012. at 01:06.
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 08:16   #3331
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
Znas mozda koliko?

Ja sam dobio otkaz sad prije par dana, a poceo sam radit pretprosle godine 1.10. Znaci fali mi 2 i pol tjedna da bi mogao ostvarit to pravo?
Imam otkazni rok mjesec dana, da li to ulazi u radni staz i u tih minimalno 2 godine za otpremninu?

Inace s poslodavcem cu se razici mirno, ali nije mi nista spominjao da imam na to pravo...da ne govorim kako smo svi u firmi prijavljeni na manje nego nam je placa, pa dobivamo na ruke dio novaca+ima zaostatke za platit
Otkazni rok
Kako imas neprekinutog staza (zajedno sa otkaznim rokom) preko dvije godine, prema clanku 114. imas pravo na otkazni rok od mjesec dana i dva tjedna, znaci prema clanku 7. zakona o radu najpovoljnije za tebe je i pravicnije, a zasto nebi dobio i 1/2 place vise.

Otpremnina
Članak 119.
(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca.
(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu...

Ulozi prigovor na otkaz ugovora o radu u roku 15 dana, kako bi imao sljednost dalje prema sudovima (odnesi osobno uz njihov potpis da su primili ili posalji preporuceno postom), a kad si u roku dao prigovor dalje se mozes dogovarati s poslodavcem, glavno da iza tebe stoji papir.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 17.09.2012. at 08:27.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 22:26   #3332
zahvala

puno hvala svima na pomoći i savjetima!!!
LoLu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 15:13   #3333
Ugovor na određeno

Kako naš zakon propisuje iznimnu mogućnost a radi povećanja obima posla sklapanje ugovora sa radnikom na određeno, zanima me kako me i na koji način zakon štiti kod otkaza prilikom rada 5 godina u državnoj firmi sa prekidom od naravno tri mjeseca nakon 3. godine rada? Napominjem da nisam zaposlena kao sezonski radnik tj. radnik koji "pomaže" postojećim radnicima u povećanju opsega posla.
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 16:44   #3334
Malo si mi nejasna, jel pitas koja su ti prava nakon sto ti istekne 2 godisnji ugovor o radu na određeno vrijeme ili ......

Ovo stoji u "Zakonu o radu", citiram:

Ugovor o radu na određeno vrijeme

Članak 15.

(1) Ugovor o radu može se iznimno sklopiti na određeno vrijeme za zasnivanje radnog odnosa čiji je prestanak unaprijed utvrđen objektivnim razlozima koji su opravdani rokom, izvrše­njem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja.

(2) Poslodavac ne smije sklopiti jedan ili više uzastopnih ugovora o radu na određeno vrijeme na temelju kojih se radni odnos na istim poslovima zasniva za neprekinuto razdoblje duže od tri godine, osim u slučaju zamjene privremeno nenaznačenog rad­nika ili ako je to zakonom ili kolektivnim ugovorom do­pušteno.

(3) Prekid kraći od dva mjeseca ne smatra se prekidom razdoblja od tri godine iz stavka 2. ovoga članka.

(4) Ugovor o radu na određeno vrijeme prestaje istekom vremena utvrđenoga tim ugovorom.

(5) Ako je ugovor o radu na određeno vrijeme sklopljen protivno odredbama ovoga Zakona ili ako radnik ostane raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena za koje je ugovor sklopljen, smatra se da je radnik sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

(6) Poslodavac je dužan obavijestiti radnike koji su kod njega zaposleni na temelju ugovora o radu na određeno vrijeme, o poslovima za koje bi ti radnici mogli kod poslodavca sklopiti ugovor o radu na neodređeno vrijeme te im omogućiti usa­vršavanje i obrazovanje pod istim uvjetima kao i radnicima koji su sklopili ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 23:19   #3335
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Malo si mi nejasna, jel pitas koja su ti prava nakon sto ti istekne 2 godisnji ugovor o radu na određeno vrijeme ili ......

Ovo stoji u "Zakonu o radu", citiram:

Ugovor o radu na određeno vrijeme

Članak 15.

(1) Ugovor o radu može se iznimno sklopiti na određeno vrijeme za zasnivanje radnog odnosa čiji je prestanak unaprijed utvrđen objektivnim razlozima koji su opravdani rokom,
(2) Poslodavac ne smije sklopiti jedan ili više uzastopnih ugovora o radu na određeno vrijeme na temelju kojih se radni odnos na istim poslovima zasniva za neprekinuto razdoblje duže od tri godine, osim u slučaju zamjene privremeno nenaznačenog rad­nika ili ako je to zakonom ili kolektivnim ugovorom do­pušteno.

(3) Prekid kraći od dva mjeseca ne smatra se prekidom razdoblja od tri godine iz stavka 2. ovoga članka.

(4) Ugovor o radu na određeno vrijeme prestaje istekom vremena utvrđenoga tim ugovorom.

(5) Ako je ugovor o radu na određeno vrijeme sklopljen protivno odredbama ovoga Zakona ili ako radnik ostane raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena za koje je ugovor sklopljen, smatra se da je radnik sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

(6) Poslodavac je dužan obavijestiti radnike koji su kod njega zaposleni na temelju ugovora o radu na određeno vrijeme, o poslovima za koje bi ti radnici mogli kod poslodavca sklopiti ugovor o radu na neodređeno vrijeme te im omogućiti usa­vršavanje i obrazovanje pod istim uvjetima kao i radnicima koji su sklopili ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
Čitala sam ja zakon.
No evo konkretno.
Zaposlila sam se 2008. Odradila 3 godine sa ugovorima u trajanju tri po tri mjeseca, jedan ugovor na 6 mjeseci. Nakon prve tri godine dobila sam otkaz i ostala doma tri ipol mjeseca. Potom se vraćam u firmu. Prvi ugovor na pola radnog vremena, drugi ugovor na tri mjeseca na puno radno vrijeme, treći ugovor na 6 mjeseci i sad ugovor na godinu dana. Kad istekne ovaj ugovor na godinu dana, bit će opet 2,5 godine u drugom turnusu da sam u firmi i opet mogu očekivati otkaz.
Znam da nisam zaposlena radi povećanja obima posla. Radim isto kao i kolegica koja je dobila za stalno. Ogorčena sam jer još nemam ugovor na neodređeno i spremam se kako reagirati kad idući put dobijem otkaz jer su svi moji kolege i kolegice davno riješili svoj status a došli su isto kad i ja a ja imam odlične rezultate za razliku od nekih koji su imali jaku vezu.
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 00:12   #3336
Pozdrav, imam pitanje u vezi raskida ugovora na određeno vrijeme, nedavno sam potpisao ugovor na 6 mjeseci, to je treći u nizu (nakon 2 ugovora po 3 mjeseca), ali mi se nudi bolji posao. Kako mogu raskinuti ugovor i koje su moje obveze prema poslodavcu? Samo mu javim da želim raskinuti ugovor jer sam dobio bolji posao, odradim otkazni rok (koliko traje?) i to je to? Isto tako, teoretski, ako poslodavac želi raskinuti ugovor, koje su njegove mogućnosti? Konkretno, koje su prednosti ako dobiješ ugovor na određeno vrijeme na 6 mjeseci naspram onog na 3, ako poslodavac svejedno može nakon 2 mjeseca raskinuti taj ugovor od 6 mjeseci?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 08:09   #3337
Sporazumni raskid ugovora o radu

Negdje sam načuo slijedeće:

ako ti poslodavac više od jednog mjeseca ne isplati plaću, a ti nakon toga tražiš izvanredni raskid ugovora o radu, nakon dobivenog otkaza i dalje imaš prava dobivati novce od burze... da li je ta informacija točna, molio bih neka netko odgovori... navodno da je to nešto najnovije u zakonu i dosta ''friško''?

ako je to istina, molim da mi kažete gdje bih mogao pročitati taj podatak, da li u narodnim novinama, ili negdje...

zahvaljujem i očekujem odgovor

edit: u naslovu sam krivo napisao: ne radi se o sporazumnom nego o izvanrednom

Zadnje uređivanje Božo* : 26.09.2012. at 08:50.
Božo* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 11:38   #3338
pitanje:

zaposlena sam ugovor na određeno bio je 3 mjeseca. produžili su mi ga na način da sam potpisala aneks br 1 ugovora. dakle nije bilo novog samog ugovora.

jel ima negdje u zakonu decidirano navedeno koliko se moze raditi na odredjeno najduze, tj. rok nakon kojeg bi trebao ici ugovor na neodredjeno?

ili sam u pravu kad mislim da mi ovako mogu bubati svakih par mjeseci aneks 1, aneks 2, aneks 3, pa do aneksa 100 valjda.
__________________
while we try to teach our children all about life, our children teach us what life is all about.
Irra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 23:05   #3339
Quote:
Irra kaže: Pogledaj post
pitanje:

zaposlena sam ugovor na određeno bio je 3 mjeseca. produžili su mi ga na način da sam potpisala aneks br 1 ugovora. dakle nije bilo novog samog ugovora.

jel ima negdje u zakonu decidirano navedeno koliko se moze raditi na odredjeno najduze, tj. rok nakon kojeg bi trebao ici ugovor na neodredjeno?
3g
croma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 23:47   #3340
Imam nekoliko pitanja, ne znam na koju temu sa ovim, pa....

Prije nego u listopadu odem na HZZ na redovito mjesečno javljanje imam jedno pitanje, pa da se posavjetujem na Forumu - ima li isto ideju zašto meni savjetnik zadnjih dana šalje oglase za stručno osposobljavanje, ako:

1. imam 40 godina
2. imam staža van struke dosta godina, a u struci točno godinu dana
3. imam položen stručni ispit iz struke
4. u natječaju piše da se ne smije imati ni dana staža u struci (ne u svima, u državnima je ovo baš navedeno)

Ja, inače, to znam, spadam u grupu dugotrajno nezaposlenih (duže od dvije godine u evidenciji) i poslodavac na mene ostvaruje poticaje, ali to je nešto drugo, nema veze stručnim osposobljavanjem i da bi ih ostvario, mora me zaposliti na temelju ugovora o radu. Ja niti ne želim to osposbljavanje. Nisam iz grada, dakle, na prijevozu gubim, pa da ne duljim dalje...

Ja zadovoljavam uvjete za to osposobljavanje kad mi šalje oglase?

I OT: baš što se tiče tih poticaja za zapošljavanje dugotrajno nezaposlenih osoba, ja sam proučila zakon koje "opisuje" navedeno, ali po njemu sam samo shvatila da poslodavac može ostvariti taj poticaj u trajanju do najviše dvije godine. Znam da mora dostavljati izvješća o radnikovoj plaći HZZ-u, itd. Ali, ima li neko pravilo na koliko mora uzeti radnika da bi na njega dobio poticaj? Može i na samo mjesec dana?
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:12.