Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2015., 16:24   #1881
Daj mi pošalji na PM gdje je to, znatiželjan sam
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 16:43   #1882
ako ne postoji ZK ili KPU izvadak, znači nekakav izvadak sa sekcijom teretovnice..gdje bi banka onda uopće i mogla upisati svoj teret?

u takvim slučajevima ili postoji dokumentacija u gruntovnici u prethodnom većem gradu, a ako nikad nije ni postojala.. u tom slučaju banka ne bi ni odobravala kredite..

a drugo..katastar je evidencija zemljišnih čestica..mislim da katastar ne vodi kvadrature stanova itd..znači ako imate površinu stana onda ipak imate nekakav izvadak iz gruntovnice..

obilazit banke i tražit ih njihove povjerljive informacije, možete zaboravit.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 14:44   #1883
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
ako ne postoji ZK ili KPU izvadak, znači nekakav izvadak sa sekcijom teretovnice..gdje bi banka onda uopće i mogla upisati svoj teret?

u takvim slučajevima ili postoji dokumentacija u gruntovnici u prethodnom većem gradu, a ako nikad nije ni postojala.. u tom slučaju banka ne bi ni odobravala kredite..

a drugo..katastar je evidencija zemljišnih čestica..mislim da katastar ne vodi kvadrature stanova itd..znači ako imate površinu stana onda ipak imate nekakav izvadak iz gruntovnice..

obilazit banke i tražit ih njihove povjerljive informacije, možete zaboravit.
hvala na trudu.
u posjedovnom listu (uvid preko katastar.hr)
piše da je zgrada etažirana;ime i prezime vlasnika,adresa,
te suvlasnički etažni udio(npr. 60/722),te vlasništvo 1/1,
a neki drugi stanovi imaju suvlasništvo 1/2(supružnici).

kada idem na zk ulošci-podataka nema.
Racchella is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 01:59   #1884
Naravno jer su u ZK druge čestice u pitanju.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 17:44   #1885
Prijenos zemljišta i gradnja kuće

Pozdrav svima koji ćete čitati a i ujedno se nadam da postoji netko ovdje tko mi može odgovoriti na pitanja.

Pa da krenemo.

Imam jedno poveće dvorište gdje je nekad stajala kuća (potom je srušena), dakle, tamo sad nema ništa. Na tom mjestu išao bih graditi kuću ali sad dolazimo do prepreka pa trebam savjete kome od nadležnih institucija se obratiti sa svrhom rješavanja situacije.

To dvorište glasi na strica od mog oca (bila je nekad zamjena zemljišta ali nikad se to nije prebacilo papirnato. Stric od oca nema nikakvog problema s potpisivanjem u moju korist, a sad dolazimo do prvog pitanja:

kakvim ugovorom to riješiti?

Dalje, kuća bi bila veća od prijašnje pa je vjerojatno neophodno vaditi građevinsku dozvolu, pa i drugo pitanje je: koji je postupak za izdavanje iste?

I sad da kao zadnje napomenem, kuću bi gradili moje društvo i ja tako da nemam namjeru tražiti izvođača radova.

I još na kraju, ako je moguće, kako sa svom papirologijom proći što jeftinije? Radije bih te novce stavio u kuću nego u papire.

Unaprijed zahvaljujem.
__________________
"You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time."
BarellOfFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 09:37   #1886
@ BarellOfFun


prijenos dvorišta..........ako nemate nikakvih papira između oca i njegovog strica, onda sklopite sa stricem od oca kupoprodajni ili darovni ugovor, na oba ćete platiti porez - 5% vrijednosti dvorišta, s napomenom da su podaci od strica od oca u gruntovnici identični s podacima koje ima u važećoj osobnoj iskaznici, ako nisu, morate to promijeniti jer nećete moću upisati ugovor i prenijeti dvorište na sebe.

građevinska dozvola........da, trebat će Vam, jer izlazite iz gabarita prethodne građevine, da ne, i da je kuća ucrtana prije 15.02.1968. u katastru, onda bi Vam bilo dovoljno Rješenje o uvjetima građenja tzv. RUG.
što pojednostavljuje postupak papirologije i naravno pojeftinjuje čitavu priču.

građenje kuće...........ideja da ju gradite s ekipom, mislim da Vam neće upaliti, ako mislite kuću upisivati u gruntovnicu, tj. legalizirati i imati vl. list za istu, jer za to treba Izvješće nadzornog inženjera koji potvrđuje da je
kuća građena prema izvedbenom projektu, također daje i Energetsku suglasnost.

Struju, vodu, ako nemate na toj parceli, nećete moći "dobiti" ako nemate čiste vlasničke papire.

Ako griješim, neka me znalci isprave.
Sve je izvodivo uz puno truda, strpljenja i novaca.
Sretno.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 19:11   #1887
Quote:
Toblerona kaže: Pogledaj post
@ BarellOfFun


prijenos dvorišta..........ako nemate nikakvih papira između oca i njegovog strica, onda sklopite sa stricem od oca kupoprodajni ili darovni ugovor, na oba ćete platiti porez - 5% vrijednosti dvorišta, s napomenom da su podaci od strica od oca u gruntovnici identični s podacima koje ima u važećoj osobnoj iskaznici, ako nisu, morate to promijeniti jer nećete moću upisati ugovor i prenijeti dvorište na sebe.

građevinska dozvola........da, trebat će Vam, jer izlazite iz gabarita prethodne građevine, da ne, i da je kuća ucrtana prije 15.02.1968. u katastru, onda bi Vam bilo dovoljno Rješenje o uvjetima građenja tzv. RUG.
što pojednostavljuje postupak papirologije i naravno pojeftinjuje čitavu priču.


građenje kuće...........ideja da ju gradite s ekipom, mislim da Vam neće upaliti, ako mislite kuću upisivati u gruntovnicu, tj. legalizirati i imati vl. list za istu, jer za to treba Izvješće nadzornog inženjera koji potvrđuje da je
kuća građena prema izvedbenom projektu, također daje i Energetsku suglasnost.

Struju, vodu, ako nemate na toj parceli, nećete moći "dobiti" ako nemate čiste vlasničke papire.

Ako griješim, neka me znalci isprave.
Sve je izvodivo uz puno truda, strpljenja i novaca.
Sretno.
Ovo nije istina, odakle ti to? Treba građevinska pa sve da je kuća u milimetar jednaka staroj.


Samogradnja nije dopuštena odavno, to zaboravi. Jedino ako se dogovoriš s nekim izvođačem ti sve radiš a oni potpišu da su oni radili i napišu izvješće, možda ako su ludi pristanu .
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 07:23   #1888
@ Fitz

sagradila sam vikendicu na mjestu gdje je bio sjenik, koji je ucrtan u katastar i sagrađen je prije 15.02. 1968. nisam trebala građevinsku dozvolu već su mi izdali Rješenje o uvjetima građenja, imam žig pravomoćnosti.
Krenula sam graditi u proljeće 2014.g. možda je sada drugačije, papire sam riješila nešto prije. Al tada je bilo tako. Vikendica je u volumenu manja nego sjenik, tako da nisam platila komunalni doprinos.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 08:25   #1889
Od 10.2007. do 31.12.2013. je vrijedilo ovo:
-Za zgrade do 400m2 GBP se izdavalo Rješenje o uvjetima građenja (ROUG)
-Za zgrade preko 400m2 GBP se izdavala Lokacijska dozvola + Potvrda glavnog projekta

Za ROUG je bila jednostavnija procedura, ali ne previše: Trebao je PGP + idejni projekt sa situacijom na PGP-u za izdavanje ROUG-a, ali je glavni projekt trebalo napraviti do početka gradnje
Za lokacijsku i potvrdu glavnog projekta je postupak nešto dugotrajniji jer se ipak radi o dva upravna postupka.

Sve to nema veze s izgrađenosti objekta i ucrtanosti objekta prije 15.02.1968., da si imala i praznu livadu na kojoj nije nikad bilo ništa, bio bi ti isti postupak, ali bi platila doprinose.

Nakon 01.01.2014. nema te dvije kategorizacije nego sve ide pod jedno: građevinska dozvola, dobiva se na temelju glavnog projekta. Ako se ne izlazi iz tlocrtnog gabarita postojećeg ucrtanog objekta onda sastavni dio glavnog projekta nije geodetski projekt.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 10:29   #1890
Prava u stanu

Pozdrav ljudi,
Lijepo Vas molim za odgovor ili barem neko mišljenje na slijedeći upit.
2007.god nakon smrti u obitelji, ja postajem vlasnikom stana 1/1 (zbog toga jer se moj otac odreko svojeg udjela), te su se sa tim složila još moja dva strica. No, isti imaju PRAVO STANOVANJA I PRAVO PLODOUŽIVANJA.
Mi smo htjeli taj stan prodati (složio se moj otac i jedan stric) i kupiti veliku kuću za praktički nikakav novac, no drugi stric ne želi o istome niti čuti (u redu, čovjek ima na to pravo, slažem se). Napomena:moji stričevi nemaju familije, dakle niti nasljednike. I sada prolaze godine, te ja kao neki nositelj tog stana, nemam ništa od istog. Praktički sam u njemu bila možda 5 puta od kad sam ga naslijedila.
Ono što mene zanima, jest slijedeće:
Stan ima dosta kvadrata i dosta prostorija. Da li je mogu jednu od istih iznajmiti npr.nekog studentu ili slično, ili praktički se smatra da sam samo vlasnik, koji će svoja "prava" tek ostvariti u budućnosti?
Koja su prava vlasnika u 1/1 situacijama, ali kada postoji gore navedeno pravo drugih stanara.
Hvala vam
__________________
.... šta će didu ajfon?
silverado610 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 10:03   #1891
Pitanje. Ako gradimo kuću u poreznoj piše:
Kad je vlasnik nekretnine postao njezinim vlasnikom gradnjom na osnovi građevinske dozvole koja glasi na njegovo ime smatra se da je građenjem stekao pravo vlasništva nekretnine, na što se ne plaća porez na promet nekretnina. Porez se plaća samo na stjecanje pripadajućeg zemljišta.

Koliki je porez na zemljište po novom? I što ako je vlasnik prije imao nekretninu (stan) u vlasništvu za koji je bio oslobođen od plaćanja poreza jer mu je to bila prva nekretnina? I proda ga nakon 3g.?

Hvala!
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 11:47   #1892
Molba, pomozite trubi
Sam sam kriv, znam, što nisam uzeo odvjetnika...
Dakle ovako, kupio sam stan 2006.
Išao ga upisati u zk i dobio odgovor da
sam uspio staviti zabilježbu o vlasništvu.
Glupan, očigledno nisam donio tabularnu izjavu kojom se dopušta upis
vlasništva pa se zbog toga nisam mogao upisati kao vlasnik.
I, naravno, sve to smetnuo s uma jer sam mislio da je to-to.

Tabularnu nemam-očigledno sam jedini primjerak dao poreznoj upravi, idiot.
Kod kojeg je javnog bilježnika ovjerena, naravno ne znam.
Firma još postoji, ali je u stečaju izgleda.

Pitanja: Kako dobiti od te firme tabularnu, ili bar odvjetnika kod kojeg je izjava?
Može li mi ta firma u stečaju raditi problem kod upisa vlasništva?
I, što da radim te koliko bi trajalo? Koji su mi koraci?

P.S. Znam da sam budala, ne morate mi govoriti, svjestan sam toga.Idem sutra
pitati u tu firmu, pa kod odvjetnika
__________________
Life's a Bitch and Then You Die

Zadnje uređivanje zvonkotelefonko : 22.11.2015. at 12:00.
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 12:19   #1893
Da li ti je u ZK izvatku upisana predbilježba na tvoje ime? To je prva stvar koju nam moraš reći za precizniji odgovor.
Ako je, zatraži uvid na Poreznoj, trebali bi ti pokazati. Isto tako, ako imaš kupoprodajni ugovor (bez Tabularne) pogledaj tko ga je ovjerio, pa pokušaj kod tog JB provjeriti.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 12:24   #1894
Upisana je predbilježba da sam vlasnik.
Ugovor kupoprodajni imam.
Hvala!
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 12:59   #1895
Quote:
zvonkotelefonko kaže: Pogledaj post
Molba, pomozite trubi
Sam sam kriv, znam, što nisam uzeo odvjetnika...
Dakle ovako, kupio sam stan 2006.
Išao ga upisati u zk i dobio odgovor da
sam uspio staviti zabilježbu o vlasništvu.
Glupan, očigledno nisam donio tabularnu izjavu kojom se dopušta upis
vlasništva pa se zbog toga nisam mogao upisati kao vlasnik.
I, naravno, sve to smetnuo s uma jer sam mislio da je to-to.

Tabularnu nemam-očigledno sam jedini primjerak dao poreznoj upravi, idiot.
Kod kojeg je javnog bilježnika ovjerena, naravno ne znam.
Firma još postoji, ali je u stečaju izgleda.

Pitanja: Kako dobiti od te firme tabularnu, ili bar odvjetnika kod kojeg je izjava?
Može li mi ta firma u stečaju raditi problem kod upisa vlasništva?
I, što da radim te koliko bi trajalo? Koji su mi koraci?

P.S. Znam da sam budala, ne morate mi govoriti, svjestan sam toga.Idem sutra
pitati u tu firmu, pa kod odvjetnika
pa svaka pravna osoba ima svog zastupnika, s kim si sklapao ugovor s njim se sad ponovno dogovori da ti na komadu papira ovjeri kod javnog biljeznika (bilo kojeg) svoju tabularnu ispravu.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 13:12   #1896
Nisam siguran da ta žena još uopće radi tamo....

Nego, pitanje:recimo da sam tu tabularnu dao Poreznoj upravi u Samoboru
(čini mi se da je samo ona to mogla tražiti)
Dakle, ja odem u Poreznu, i onda ih molim da mi to daju i što onda?
Idem kod najbližeg javnog bilježnika da napravi što?
Hvala puno
P.S. Čini mi se da JB tabularne moraju čuvati samo tri godine (pročitao tako)
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 13:20   #1897
Quote:
zvonkotelefonko kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da ta žena još uopće radi tamo....

Nego, pitanje:recimo da sam tu tabularnu dao Poreznoj upravi u Samoboru
(čini mi se da je samo ona to mogla tražiti)
Dakle, ja odem u Poreznu, i onda ih molim da mi to daju i što onda?
Idem kod najbližeg javnog bilježnika da napravi što?
Hvala puno
P.S. Čini mi se da JB tabularne moraju čuvati samo tri godine (pročitao tako)
Pa imaju onda novog zak. zastupnika, od njega se istomoze dobiti ako je sklopljen ugovor kao sa pravnom osobom, nebitno je ime osobe-glavno da je zakonski zastupnik jer je on kao pravna osoba.

Da ovjeri potpis ako nije ovjeren, ali inace idete s tim u zemljisnoknjizni odjel opcinskog suda jer se tamo predaju papiri za uknjizbu. Njima treba tabulatna isprava. Meni je malo cudno to da je tabularna u poreznoj, sta ce njima to, ja ne znam da oni imaju ikakve veze s tim jer porez ide nevezano za postojanje tabularne ..
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 13:46   #1898
Hm, koliko god da sam smušen, mislim
da nisam bacio taj papir, a doma nije.
Znači, to mi je uzela neka ustanova, a nije ZK
Za što su mogli uzeti-prebivalište, osobna, vozačka?
Hvala svakako
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 13:53   #1899
Quote:
zvonkotelefonko kaže: Pogledaj post
Hm, koliko god da sam smušen, mislim
da nisam bacio taj papir, a doma nije.
Znači, to mi je uzela neka ustanova, a nije ZK
Za što su mogli uzeti-prebivalište, osobna, vozačka?
Hvala svakako
gle jedino kako ja to vidim da ste taj papir dali slucajno kada ste predavali papire za nesto drugo, a oni nisu vidjeli da je i to zametnuto. Odite na sva mjesta gdje ste pradavali papire pa pitajte da provjere je li i tabularna među njima, ali sam 100% sigurna da nitko od njih tabularnu nije trebao.

Tabularna se inace stavlja u sam ugovor kao klauzula (članak), ne znam zasto to sada nije učinjeno.

ZK odjel je jedini kome je tabularna bitna, ne javnom biljezniku, ne poreznoj, ne odvjetnicima, oni nemaju nista s tim. Ako je bila u razlicitom dokumentu od ugovora, moguce da je ostala kod javnog biljeznika pa odite da vam izradi kopiju ako je tamo-recite da je mozda ostala..
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 14:13   #1900
Tabularna je dostavljena nekoliko dana kasnije...
Što ako tabularne nema? Kako dobiti novu
tabularnu izjavu (prošlo je 9 godina)? Treba li pisati neki aneks
kupoprodajnom ugovoru?
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.