Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2007., 13:07   #1
Septum maternice

Prije par dana dijagnosticirana mi je pregrada u maternici, doktorica mi je rekla da se za sad ne obazirem na to već da pokušam zatrudnit.
E sad mene brine to što sam pročitala da 50% trudnica sa septumom pobaci u prvom tromjesječju.
Jel ima netko iskustva sa septumom?
Lavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 13:15   #2
imam kolegicu koja je to imala a da joj doktor to na pregledima tijekom trudnoće uopće nije vidio. Doktorica ti preporuča trudnoću???? pa luda je! ova moja kolegica je zbog toga rodila u 6.mj trudnoće,mali je jedva preživio imao je 800 grama kad se rodio i stalno sad hoda s njim na svakakve vježbe a još k tome mora i na operaciju te pregrade obavezno prije druge trudnoće.savjetujem ti da odeš u neku bolnicu kod specijaliste da te pregleda, bolje ti je to operirat prije trudnoće.
__________________
Filip stigao točno na termin!!
iva1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 13:20   #3
Ma to i ja planiram.
U biti planiram za jedno 6 mjeseci ići na trudnoću i odlučila sam prije toga napraviti sve pretrage od briseva, standardnog papa testa.
Ovaj septum me totalno iznenadio, ali kaj sad moram se uhvatiti u koštac s time.
Čitala sam o toj operaciji i čini mi se rutinska i ako je stvarno potrebno normalno da ću ići na operaciju.
Lavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 13:26   #4
Quote:
iva1608 kaže: Pogledaj post
imam kolegicu koja je to imala a da joj doktor to na pregledima tijekom trudnoće uopće nije vidio. Doktorica ti preporuča trudnoću???? pa luda je! ova moja kolegica je zbog toga rodila u 6.mj trudnoće,mali je jedva preživio imao je 800 grama kad se rodio i stalno sad hoda s njim na svakakve vježbe a još k tome mora i na operaciju te pregrade obavezno prije druge trudnoće.savjetujem ti da odeš u neku bolnicu kod specijaliste da te pregleda, bolje ti je to operirat prije trudnoće.
Cemu siris bezveze paniku

BTW: Moja teta je sa istom dijagnozom rodila 2 djece bez ikakvih posljedica i bez ikakve operacije ( jedno ima 19 godina, drugo 14)

raspitaj se kod svog ljecnika jer ti je to najbolje i imas inf iz prve ruke
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 13:29   #5
ma ne širim paniku samo joj kažem što je moja frendica proživjela zbog toga. Pa bolje da si sredi tu operaciju prije trudnoće nego da poslije ima problema.

Možda postoji više vrsta tih septuma,možda su neki kritičniji a neki ne, ne znam.
__________________
Filip stigao točno na termin!!
iva1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 13:33   #6
Quote:
iva1608 kaže: Pogledaj post
ma ne širim paniku samo joj kažem što je moja frendica proživjela zbog toga. Pa bolje da si sredi tu operaciju prije trudnoće nego da poslije ima problema.

Možda postoji više vrsta tih septuma,možda su neki kritičniji a neki ne, ne znam.
Pa zato i kazem.... sve ovisi opcenito o konstrukciji i obliku maternice te kakav je tocno septum..... mojoj teti su ga otkrili tek kada je bila drugi puta trudna sto nije nista cudno za ono vrijeme kada je UZV bio vau tako da se nikad ne zna
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 13:49   #7
Quote:
Lavica kaže: Pogledaj post
Prije par dana dijagnosticirana mi je pregrada u maternici, doktorica mi je rekla da se za sad ne obazirem na to već da pokušam zatrudnit.
E sad mene brine to što sam pročitala da 50% trudnica sa septumom pobaci u prvom tromjesječju.
Jel ima netko iskustva sa septumom?
Pozdrav svim curkama na forumu.Inače imam iskustva s septumom maternice odnosno moja Dg. je subseptum uteri.I to sam naravno znala i prije trudnoće. Danas sam trudna 30 tj. + 5 d i jako se dobro osjećam. Postojala je mogućnost operacije, ali moj doktor nije bio za tu opciju, rekao je da je to dosta rizično za nekoga tko još nema djece. A isto tako mi je rekao da on ne zna niti jednog liječnika za kojeg naravno može garantirati 100 % da će sve nakon operacije biti ok.Pa smo mi odlučili prvo ostati u drugom stanju i vidjeti kako će se trudnoća razvijati. Uglavnom doktor kaže da smo super zasada. Nismo morali ništa posebno mirovati, trudnoća se skoro smatra kao i svaka druga normalna trudnoća.
Ipak svaka trudnoća je individualna i naravno moraš se konzultirati s svojim liječnikom. Bitno je da imaš povjerenja u njega. Ponekad je o.k. čuti i drugo mišljenje liječnika, pa ti vidi. Nadam se da će sve biti o.k. Razumijem tvoje osjećaje i pitanja, jer sam ih i sama prolazila prije trudnoće, ali sam odlučila ostati u drugom stanju, opustiti se i uživati u svemu kao i svaka druga trudnica.
Imann is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 16:15   #8
Hvala na riječima ohrabrenja!
Lavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 17:22   #9
Quote:
Lavica kaže: Pogledaj post
Hvala na riječima ohrabrenja!
Nema na čemu.Ali vrlo je bitno naravno da se konzultiraš s svojim liječnikom.
Odluka o operaciji ipak ovisi o više faktora.Ali znam da je moj liječnik imao i pacijentice s potpunom pregradom maternice i one su bile pod češćom kontrolom. I nakraju je sve bilo o.k. Vrlo je bitno gdje i nastane oplodnja. Uglavnom , razgovaraj s liječnikom i reci mu da planiraš trudnoću i tada ćete razmotriti mogućnosti. Bit će sve o.k. Sretno.
Imann is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:02   #10
Izgled maternice.. anomalije..

Evo bila kod dr. Kosa u ponedjeljak i rekao mi je da mi je maternica ulegnuta, a u nalaz je napisao naglašeni rogovi maternice. Rekao mi je da takva maternica može uzrokovati rane spontane pobačaje, ali da to ne povezuje s mojim spontanim u 2. tromjesečju (i on smatra da ga je uzrokovala amniocenteza).
Zanima me da li je vama kad rečeno da imate neke anomalije maternice.
Malo sam čitala i vidim da postoji više oblika i naziva anomalija, a s njima i povezani rizici za trudnoću, neplodnost i sl.:
- segmentna agenezija ili hipoplazija, zavisno od nivoa na kome se nalazi (vaginalna, cervikalna, fundusna, tubara, kombinirana)
- jednoroga maternica (uterus unicornis) - ima oblik banane
- dupla maternica ili utuerus didelphus - postoji dupla materica, dupli cervix i može da postoji dupla vagina u većoj ili manjoj dužini
- dvoroga maternica (uterus bicornis, a razlikuje se i po nazivima srcolika, sedlasta, ulegnuta) razlikuje se kompletno razdvajanje koje može da ide do unutrašnjeg materičnog ušća, parcijalno razvajanje kada se ono nalazi negde na sredini ili uterus arcuatus koji predstavlja najblaži oblik tog nespajanja.
- uterus septus - postoji kompletna pregrada do unutrašnjeg ili do vanjskog materičnog ušća ili postoji inkompletna pregrada, koja dijeli materičnu šupljinu samo djelomično.
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:06   #11
Nemam ništa od gore navedenog, ali imam kako se nestručno kaže "zavaljenu" maternicu ako to uopće spada pod anomalije

Više doktora mi je reklo da ću zbog toga imati problema kod začeća, da će mi trebati puno više vremena nego ostalim ženama i da je moguće da ću trebati mirovati.

Ostala trudna jako brzo i evo me na pragu 36. tjedna bez ikakvih problema
Girasole is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:12   #12
Quote:
Girasole kaže: Pogledaj post
Nemam ništa od gore navedenog, ali imam kako se nestručno kaže "zavaljenu" maternicu ako to uopće spada pod anomalije

Više doktora mi je reklo da ću zbog toga imati problema kod začeća, da će mi trebati puno više vremena nego ostalim ženama i da je moguće da ću trebati mirovati.
zavaljena ili ulegnuta ili sedlasta.. uglavnom imaš naglašene rogove kao i ja.. to bi bilo to.. ili edit: čitam sad to bi kod tebe značilo da ti je maternica dosta daleko postavljena pa je zato otežano začeće
meni nije rečeno da ću imati problema kod začeća, već da se kod toga događaju rani spontani, a čitam na netu da se zbog toga mora mirovati od prvog dana kad se sazna da si trudna
Jesi ti mirovala?
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:20   #13
ja imam maternicu koja ide 'straga' položajem. na moje pitanje kaj je to? Doktor ks je odgovorio postoje maternice 'sprijeda' 'ravno' i 'straga' i to ništa nije neuobičajeno. to je isto kao što je jedna žena 'plavuša' druga 'crnka' a treća 'brineta' i to je normalno. laički mi je to tako objasnio.


E sad tvoja maternica.. ne čini mi se da je neki problem koji bi ti sprečavao trudnoću. više mi se čini da je to različitost od neka statistike
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:25   #14
Quote:
MalaLola kaže: Pogledaj post
zavaljena ili ulegnuta ili sedlasta.. uglavnom imaš naglašene rogove kao i ja.. to bi bilo to.. ili edit: čitam sad to bi kod tebe značilo da ti je maternica dosta daleko postavljena pa je zato otežano začeće
meni nije rečeno da ću imati problema kod začeća, već da se kod toga događaju rani spontani, a čitam na netu da se zbog toga mora mirovati od prvog dana kad se sazna da si trudna
Jesi ti mirovala?
ja imam zalegnutu maternicu,kao i moja mama,ostala trudna bez po frke,prva trudnoća nije uspjela jer je bebi prestalo srce kucati,ali to nema veze s položajem maternice
sad sam u 33. tjednu i sve je ok - opet ekspresno ostala trudna
doktori se ni ne obaziru na to,jer svatko je drugačiji,2 zuba pa nisu ista
ne brini
ja sam u početku morala mirovati jer sam imala par dana nekakve smeđe flekice,ali to ima jako puno žena bez obzira na građu maternice,nakon toga sam više nego aktivna,normalna trudnoća
imam ti ja jednu frendicu koja ima termin na isti dan kao i ja i ona ima tu dvorogu maternicu - sve je ok,više se odmarala nego inače,otišla je na komplikacije za svaki slučaj,a na konto toga možeš dobiti bolovanje - trudnoća joj je isto normalna,kreće se po vani,radi po kući,sve u svemu ok,zato ne brini,nego
__________________
Prodajni album
pikacu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:31   #15
Quote:
MalaLola kaže: Pogledaj post
meni nije rečeno da ću imati problema kod začeća, već da se kod toga događaju rani spontani, a čitam na netu da se zbog toga mora mirovati od prvog dana kad se sazna da si trudna
Jesi ti mirovala?
Ne, imala sam sasvim urednu trudnoću i ni jedan jedini dan nisam odležala.
Dapače, fizički sam bila jako aktivna, išla u kilometarske šetnje, penjala se po Marjanu, radila apsolutno sve kućanske poslove.....
Nedavno sam odležala par dana, ali zbog BH kontrakcija (bile su dosta bolne), ali to nema veze sa zavaljenom maternicom.

Jedino sam polušala jedan bapski savjet kad smo radili na bebi, nakon odnosa nisam digla noge u vis, nego bi legla na trbuh. Ne znam je li pomoglo, ali odmoglo očito nije budući da sam ostala trudna iz drugog pokušaja.
Girasole is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:31   #16
Ovo kod mene nema veze s položajem već s oblikom maternice.. i sad što više tražim i čitam o tome na netu, nalazim da se zbog tih naglašenih rogova može dogoditi zastoj u rastu bebe, što je kod moje bebe bilo prisutno djelomično.. svakako ću još razgovarati s doktorom o tome
I mislila sam na anomalije oblika maternice
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 11:33   #17
Quote:
MalaLola kaže: Pogledaj post
Ovo kod mene nema veze s položajem već s oblikom maternice.. i sad što više tražim i čitam o tome na netu, nalazim da se zbog tih naglašenih rogova može dogoditi zastoj u rastu bebe, što je kod moje bebe bilo prisutno djelomično.. svakako ću još razgovarati s doktorom o tome
I mislila sam na anomalije oblika maternice
kažem ti,moja frendica ima isti tip maternice i sve je ok
treba roditi krajem sljedećeg mjeseca
__________________
Prodajni album
pikacu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 13:25   #18
mislim da je tvoj slučaj dvoroga maternica - moja bliska osoba je imala taj problem
njoj je ta maternica uzrokovala 4 spontana pobačaja za redom, uvijek u prva 3 mjeseca
onda ju je operirala i sada ima 2 već odrasle djece
ta operacija je bila prije 20ak godina i obavljala se samo u sloveniji, danas ne znam koja je procedura

ja sam bila kod dr. Kosa, osobno mi se nije dopao, koliko god on stručnjak bio
drži se jako bahato i štur je u svojim objašnjenima

rekao ti je da može uzrokovati pobačaje i to je to! a daljnje upute i objašnjenja?!?! hello??!?

savjetujem ti da potražiš neko drugo mišljenje
ne želim te plašiti niti ništa, znam za tvoj slučaj od prije i zato ti ovo govorim
treba uvijek bit extra pažljiv i raspitivati se

maternica iza ili sprijeda nije ništa posebno niti strašno, ako je normalnog oblika
ali ako je rogata onda se plod ne može normalno razvijati
obavezno se savjetuj još i želim ti svu sreću

nadam se da te nisam preplašila, već ti samo želim pomoći
hani-bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 15:02   #19
Quote:
hani-bani kaže: Pogledaj post
mislim da je tvoj slučaj dvoroga maternica - moja bliska osoba je imala taj problem
njoj je ta maternica uzrokovala 4 spontana pobačaja za redom, uvijek u prva 3 mjeseca
onda ju je operirala i sada ima 2 već odrasle djece
ta operacija je bila prije 20ak godina i obavljala se samo u sloveniji, danas ne znam koja je procedura

ja sam bila kod dr. Kosa, osobno mi se nije dopao, koliko god on stručnjak bio
drži se jako bahato i štur je u svojim objašnjenima

rekao ti je da može uzrokovati pobačaje i to je to! a daljnje upute i objašnjenja?!?! hello??!?
danas se ta operacija radi gotovo ambulantno, tako sam čitala, a kad dobijem nalaze još neke nazvat ću ga i pitati koliko je to opasno.. ne znam, ni meni to nije neka fora što me nije upozorio na moguće posljedice, ali dobro, vidjet ću još možda to kod mene nije tako jako izraženo, tak sam ja nekako skužila..
u biti mislim da ću ga nazvati još danas

EDIT: zvala sam ga sad i rekla da se brinem, pa je uglavnom rekao da uopće nemam razloga za brigu i da je nešto ozbiljnije što možda treba operaciju da bi mi to odmah naglasio i da se ne radi o nikakvom septumu ni dvorogoj maternici, nego su samo naglašeni ti rogovi. Uglavnom kaže da je to stavio kao opasku tako da u slijedećoj trudnoći obrati pozornost na to i još je naglasio da se to tjedan dana prije ne bi ni vidjelo na uzv.. eto, ne brinem se, zna valjda čovjek šta radi.. Ali naravno ja u ponedjeljak pičim opet kod svoje soc. ginice da me pregleda čisto da budem sigurna i da čujem i njeno mišljenje
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena

Zadnje uređivanje MalaLola : 09.04.2008. at 15:55.
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 15:59   #20
Kada sam bila na pregledu u trudnoci gin mi je rekao da imam rogtu maternicu, a kada sam ga pitala sta je to, on je rekao da nis strasno i da se ne brinem... Ja sam se prepala i odmah na internet guglat i vidjela da postoje svakakve anomalije i da ta moja "rogata" moze izazvat spontani vise puta ili da trudnocu ne iznesem do kraja... Kako da se ne brinem!?

Ja sam imala spontani zbog toga sto je bebi prestalo kucat srce tako da to nije bio razlog, ali sam svejedno otisla drugom doktoru koji mi je radio i kiretazu...on me detaljno pregledao i rekao je da mi je blago rogata i da to nece predstavljati problem u iducoj trudnoci...rekao mi je da svaka zena ima maternicu razlicitog oblika i da nitko nema isti oblik pa tako da je meni malo rogata...

Drzim ti fige da je sve ok!
Nadam se da sam ti bar malo pomogla sa svojom pricom!
zaria...! is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:50.