Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2012., 00:39   #1
Reakcija organizma na strah

mene zanima zašto se u strahu/tremi javlja osjećaj drhtavice, hladnoće, znojenja? bar kod mene je tako. što se zapravo događa u organizmu da dolazi do te reakcije?
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 00:45   #2
Zbog adrenalina, kortizola... Nadbubrežna žlijezda u stresnim situacijama luči hormone pa je ovo vjerovatno reakcija na to.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 19:31   #3
Iznenadni šok/strah-posljedice?

Vozim se nedavno s prijateljem gradom i neki stariji čovjek(oko 65-70 god.) prelazi cestu, ali čovjek valjda ne vidi dobro pa mu je prijatelj malo zatrubio sirenom da bi ga upozorio...čovjek se u tom trenutku očito prestrašio (ono kao kad netko izleti ispred tebe u mraku i sl.) i kad smo prošli opet tuda za nekoliko minuta nije ga bilo već je bio otišao...
Mi smo se kasnije šalili -što ako ga prekinulo srce ili nešto slično i sad to prijatelju stalno prolazi kroz glavu,je li čovjeka moglo prekinuti srce ili, je li možda dobio aritmiju ili nešto slično od straha..
E sad moje pitanje je...je li zaista moguće da nekoga prekine srce kod ovakvoga događaja ili da dobije aritmiju ili neke slične probleme, ja često znam preplašiti brata iz šale a i on mene. Ali je je li moguće da kod takvih stvari dođe do nekih ozbiljnih posljedica?
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 20:49   #4
probaj svom prijatelju zatrubiti pred njegovim zautavljenim automobilom i vidjet ćeš i saznati reakciju, ali otkopčaj sigurnosni pojas i bijeg što dalje
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 18:30   #5
pitanje je bilo ozbiljno....
znam da će se prestrašiti..ali zanimaju me posljedice kod mlađih/starijih u takvim slučajevima?
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 02:29   #6
Teoretski je moguće uplašiti se toliko da navala adrenalina izazove nepravilne otkucaje, probleme s tlakom pa kao posljedicu i padanje u nesvijest ili gore reakcije, pogotovo kod bolesnih ljudi. Osim toga može doći i do napada panike, što nije tako opasno ali je vrlo neugodno. Meni je par puta pozlilo od straha i spremna sam zatući osobu koja me plaši iz šale.
Nemoj trubiti starijim osobama ako nisu u životnoj opasnosti
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 14:49   #7
ok ----ovaj nije pao u nesvijest niti nešto slično, nego se jednostavno uplašio.Pa me samo zanimalo može li to ostaviti neke trajne posljedice....
kažeš može izazvati probleme s tlakom,nepravilne otkucaje i sl.? Ali ostaju li onda trajno ti nepravilni otkucaji,tlak i sl. ili je to samo trenutno u tom trenu šoka?
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 00:44   #8
Pa kod ovakve situacije gdje je taj šok dosta mali i prolazan ne bi trebalo biti nikakvih posljedica osim preplašenosti još par sekundi poslije. Pogotovo kod zdravih osoba.
Generalno, jači strah i šok mogu ostaviti trajne posljedice, teško da će to biti od sirene u autu, ali teoretski je i to moguće.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 11:12   #9
Šok nebi bio dobar za osobu koja je stalno stresna, ubijes toj osobi ono malo živca kojeg ima.

A sa druge strane, kažu da plašenje odlično kada osoba ima štucavicu. Navodno treba osobu uplašiti dobro i prestaje štucati. Ali to nisam isprobao u javnosti nego načuo na jednom starom filmu
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:44.