Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Hrvatski nogomet

Pogledaj rezultate ankete: Koji format lige želite?
Liga 10 195 75.58%
Liga 12 - za ostanak i za prvaka 11 4.26%
Liga 12 - trokružno 17 6.59%
Liga 16 35 13.57%
Glasovatelji: 258. Ne možete glasovati u ovoj anketi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2007., 19:50   #1
HNL - Promjena sustava natjecanja

Kao šta i sami znate od 95-te nan trube kako će standardizirat ligaško natjecanje te tih 10-ak godina i lažu.
Imali smo milijun i jednu kombinaciju... 12,16, dvokružno, trokružno, liga za prvaka, liga za bedaka i sl.

Najgore je šta se ni jedna formacija liga nije održala ni 2 godine, uvijek neke nove izmjene, uvije neke nove transformacije, uvijek "pametne" ideje.
Uza sve ostale stvari (mito & korupcija, manageri, financije) i ovo je jedan od razloga zašto nam je liga takva kakva je.

Lani je rečeno da se sljedeća sezona (dakle ova sad) odigrat trokružno ( 12x3 ) te da je to uvod u četverokružni sustav natjecanja sa 10 klubova (4x10) koji će se počet primjenjivat od sezone 2007/2008, dakle dogodine.
Od toga su ostala tek slova na papiru, te nas i dogodine čeka ova tragedija od trokružnog sistema...

Ovo godina je prošla, pogleda san bar 25 utakmica šta izravno šta na HTV-u i sistem mi nikako nije "lega". Prvo i prvo glupo mi je da jedan klub doma igra 2 utakmice, dok drugi klub igra doma 1 utakmicu. Glupa mi je i ona formula po kojoj se to gleda.

Da ne kažem da nije bilo nikkave dramaturgije. Je, tome je pomoglo i što je DInamo stvarno ove godine bija prejak za konkurenciju. Al ni osim te borbe za 1/2 mjesto nije bilo ničeg. Ništa...
Na HNL je bila statistika te usporedba jesnskog dijela (kad je igrano dvokružno ) i ovog zadnjeg dijela sezone...
Neman sad podatke, al ispalo je da je bilo prosječno oko 800 ljudi manje u ovom zadnjem dijelu sezone, koji bi po nekoj zdravoj logici trebao bit najposjećeniji...

E sad 800 ljudi prosječno u Engleskoj recimo ne znači ništa, al u Hrvatskoj di većina klubova nema ni prosjek od 2000, 800 je puno.

Po meni, bez obzira na klubsku pripadnost te rezultat lige, mislim da je ova trokružna opcija sa 12 klubova tragedija za ligu poput naše.

Inače Hajduk predlaže zanimljiv koncept natjecanja. Ja san već dosta nadrobija u ovon postu pa ću samo reć ukratko.
Uglavnon sistem na koji smo i navikli zadnjih par sezona. S tim da bi se pri podjeli liga u lige za prvaka i opstanak prenosili samo bodovi osvojeni protiv pet klubova koji su u vašem društvu, tj. ligi.

Više...

Po meni zanimljiva šema, neznan kakva bi bila u praksi, al sumnjam da bi bila gora od ove sadašnje šeme...

Pa eto, tema da malo popričamo o sustavu natjecanja u HNL.
Šta je po vama najbolje ?
Kakvo bi vi ligu ?
Šta mislite o ovom Hajdukovom prijedlogu ? Može li to proć ?

Molim pojedince da šeme "ZG vs. ST" te "Hajduk vs Dinamo" i sl. ostave van ove teme
Fala.
MEP is offline  
Old 24.05.2007., 20:01   #2
Po meni ovo sa prenošenjem bodova je totalno loše. To je nešto kao što se primjenjuje u rukometnim europskim i svjetskim prvenstvima...pokazalo se kao totalni promašaj. Jer tek tad bi bilo neregularnosti, tj. moglo bi se namještat tekme. Jači klubovi koji su u vrhu bi protiv ovih koji se pokažu lošiji (to mislim pri kraju prve faze natjecanja) bi odigrali nikako, tj. sa nimalo žara i jednostavno bi odmarali momčad.

Mislim da bi liga 10, četverokružno, bez ikakvih ''liga za prvaka i bedaka'', znači 36 kola, svi bodovi se računaju, gleda se međusobni omjer u slučaju istog broja bodova, ako je i to izjednačeno gol razlika odlučuje, a ako je i to isto, onda broj postignutih pogodaka.
soulcrew is offline  
Old 24.05.2007., 20:03   #3
10 klubova, četiri kruga. Jednostavno, zanimljivije, kvalitetnije... zbog gledanja, napetosti, a i zbog same forme igrača iz HNL-a
łvek is offline  
Old 24.05.2007., 20:19   #4
Isto protiv ovog novog prijedloga. 10x4 i nisu potrebne gluposti.
riche is offline  
Old 24.05.2007., 21:05   #5
Sve je to lipo i krasno, osin šta taj famozni 4x10 više nitko ne spominje.

Te za sljedeću sezonu ni ne može bit izveden, pošto je već dogovoreno da će bit 12 klubova...

Sve me straj da će ovo trokružno govno bit i lani...
MEP is offline  
Old 24.05.2007., 21:41   #6
Nek onda ove sezone igraju 12x4, bez zimske pauze, ionako vise nema snijega da bi bila potrebna pauza
riche is offline  
Old 24.05.2007., 22:04   #7
Ali onda ti dođe do zasičenja jednih i istih utakmica...
johan183 is offline  
Old 24.05.2007., 22:09   #8
12x4 sigurno da neće bit
10x4 jednom da... nadan se

A sljedeće sezone vjerovatno 3x12 trokružno, ili ka u sezoni 2005, dakle normalna jesensa liga, a play off poslje....
Rađe ova druga kombinacija. Iako to opet vuče drugo sranje, a to je da se prečesto mjenja sistem!
MEP is offline  
Old 24.05.2007., 23:37   #9
Je li itko razmisljao o ovom sustavu:
1.liga 12 klubova dvokruzno pa nakon toga osmorica prvih jos jednom dvokruzno, bodovi ostaju nakon prvih 22 kola.

Dok bi zadnja cetvorica zajedno sa cetvoricom iz druge lige takoder igralo dvokruzno, naravno krece se od nule i prva cetvorica idu u prvu ostal u drugu ligu.

Bila bi dvije druge lige sa po 10 ili 12 klubova.
dDevil999 is offline  
Old 25.05.2007., 02:41   #10
Meni je glupo bilo kakvo razigravanje klubova na posljednjem i pretposljednjem mjestu. Zadnja dva mjesta - letis van iz lige. Nije fer prema drugoligasima. Bez ikakvog razigravanja treba biti.
Ken is offline  
Old 25.05.2007., 08:15   #11
10 klubova četverokružno, zadnja 2 direktno ispadaju. U 2. ligi napraviti da prvak ulazi direktno a ekipe od 2. do 5. mjesta igraju playoff, tako bi puno momčadi ostalo u igri do samog kraja. A kako ih ispada čak 4 znači da bi skoro sve ekipe imale za nešto igrati do zadnjeg kola, bilo za promociju bilo za opstanak.
grifone is offline  
Old 25.05.2007., 08:17   #12
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Nek onda ove sezone igraju 12x4, bez zimske pauze, ionako vise nema snijega da bi bila potrebna pauza
12x4 je previše ali zimska pauza se može skratiti. Proljetni dio može komotno početi oko 1. veljače.
grifone is offline  
Old 25.05.2007., 09:21   #13
Nisam mislio ozbiljno za ovo 12x4. Pa ne bi nasi to prezivijeli.
riche is offline  
Old 25.05.2007., 10:08   #14
Nama potpuno rjesenje nije ni taj sustav sa 4x10. Po meni je problem nase lige zanimljivost, razlike na vrhu su prevelike svake sezone i nismo vec dugo imali neizvjesno zavrsnicu ni za koje vrijedno mjesto na tablici. Moj prijedlog je nasto kao u Nizozemskoj, razigravanje na kraju u kup dvobojima. Cak i za prvaka.
Abu Fayed is offline  
Old 25.05.2007., 10:45   #15
Quote:
Abu Fayed kaže: Pogledaj post
Nama potpuno rjesenje nije ni taj sustav sa 4x10. Po meni je problem nase lige zanimljivost, razlike na vrhu su prevelike svake sezone i nismo vec dugo imali neizvjesno zavrsnicu ni za koje vrijedno mjesto na tablici. Moj prijedlog je nasto kao u Nizozemskoj, razigravanje na kraju u kup dvobojima. Cak i za prvaka.
Ma ovo u Nizozemskoj su zbilja malo pretjerali.
grifone is offline  
Old 25.05.2007., 10:51   #16
Quote:
grifone kaže: Pogledaj post
Ma ovo u Nizozemskoj su zbilja malo pretjerali.
Gle, svijet nije idealan u smislu da nesto sto je najkorektnije mora biti i jedino rjesenje. Nasa liga vec nekoliko sezona ima problem da se sve pozicije na vrhu rijese 6-7 kola prije kraja. Gdje je tu zanimljivost i magnet za gledatelje? Nigdje. Treba zapapriti kraj, a neki sustav sa play-offom ili nesto slicno je najbolje. Tj., treba ostaviti sanse da se "sigurni prvak" negdje moze i popiknuti. OK, ne bi bilo u redu da to bude jedna utakmica, ali nesto treba smisliti.
Abu Fayed is offline  
Old 25.05.2007., 10:58   #17
za nase uvjete najbolji je sustav 4*10 i to po meni uopce nie malo klubova
jer kad pogledate i u japanu u prvoj lizi ima 10 klubova a to sa nekakvim
playoffovima i slicno mi je glupost jer u ligi se gleda ko je najbolji tijekom
cijele sezone a ne kao u kupu padnes u formi i zbogom natjecanje
__________________
čobane,kuku i motiku u ruke pa okopaji polje ko pošten seljacic a ne ko drlje


_________________
|^^^^^^^^^^^|____
|.... Siptar..... | '|";\,___.
|_..._...._____===|=_|__|...,]|
"(@)'(@)****|(@)*(@)***(@)
Maerin_st is offline  
Old 25.05.2007., 11:06   #18
Realno svaki sustav natjecanja ti je za kurac, ako imaš za kurac ligu i ogromne razlike u kvaliteti. Sjetite se kad su bile najzanimljivije sezone - onda kad je 4-5 klubova bilo tu negdje i sustav natjecanja tada nije igrao nikakvu ulogu.

Možda u ovakvoj situaciji bi najbolje bilo staviti 10 klubova, 4x. U najgorem slučaju, ako su svi u banani imaš osigurana 4 derbija...
Plazibat is offline  
Old 25.05.2007., 11:16   #19
Naravno da ako je jedna ekipa za 50% bolja od drugih onda neće biti neizvjesnosti kako god okreneš taj sustav. Treba se pobrinuti da se kvalitetni igrači koncentriraju u 1. ligi bez rasipanja na puno klubova te da što više ekipa bude u igri za neki cilj do kraja. Naravno, banaliziranjem možemo doći do toga da je u ligi sa 6 klubova veća koncentracija kvalitete ali to je naravno apsurd, treba naći neku idealnu brojku koja nije premala ni prevelika.
grifone is offline  
Old 25.05.2007., 11:26   #20
Ili mozda i jos bolje od ovoga sa play-offom je nesto ovako. Podijeliti ligu na dvije skupine u kojima ce se igrati 4-kruzno (dakle, dvije male lige o 6 klubova, recimo sjeverna i juzna). To je 20 kola, nakon toga po prva 3 iz svake skupine idu u finalnu ligu za prvaka, bez prenosenja bodova, mozda sa onim stosom prvome toliko bodova, drugome toliko, trecemu toliko. I onda finalna liga 2-kruzno za prvaka, 10 kola. Mozda cete pitati poc emu se to razlikuje od starog sustava sa ligoj za prvaka? Po tome sto dva kluba krecu s iste pozicije u finalnu ligu. Imas Dinamo i Hajduk koji imaju 10 kola da odluce prvaka, a par bodova iza krecu recimo Rijeka i Zagreb. Liga za ostanak po istom principu.
Abu Fayed is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:26.