Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2005., 21:13   #41
Bijah, tražih, ne nađoh.
__________________
Send the robber barons straight to hell
zak fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2005., 12:15   #42
jel to pomaže više za čitanje npr. romana, povijesnih knjiga.. etc. ili bi pomoglo u štrebanju nekih podataka, recimo gradiva tipa biologija.......gdje je sve bitno i nema 'priče i poante' vec podaci podaci i podaci...
LeeLooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2005., 16:23   #43
Nije uopce tocno da je kod biologije sve bitno, niti da se ona mora strebati (postoji vrlo jasna logika kod npr. evolucije, opcenito je strebanje beskorisno jer ne prodje niti test a vec zaboravis ono sto si ucio; kod npr. njemackih rijeci nema neke velike logike i sve se moraju uciti strebanjem). Speed reading se moze koristiti u svim vrstama knjiga, opcenito vrijedi misljenje kako "sporijim citanjem postizete vecu razumljivost teksta", ali rezultati su potpuno obrnuti od navedenog misljenja.
 
Odgovori s citatom
Old 21.08.2005., 17:25   #44
Hm, neka mi netko malo pojasni; kako možeš vježbati brzo čitati?
Mislim, pretpostavljam kako, ali svejedno ? I nije li cilj pročitati nešto s razumijevanjem, a ne što prije?

Ili samo pokušavate biti iznimno ekonomični?
__________________
I consider a typing mistake an error of creation (G.G.M.)
Ariston is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2005., 18:14   #45
Quote:
Ariston kaže:
Hm, neka mi netko malo pojasni; kako možeš vježbati brzo čitati?
Ljudi se zavaravaju da ce kada zavrse tecaj (ili procitaju knjigu) o brzom citanju odmah drugi dan moci nauciti 400 stranica za ispit iz Rimskog prava. Nece, moci odmah drugi dan. Stvar je vjezbe. Brzo citanje nije samo jedna tehnika nego cijeli niz njih koje omogucavaju da za manje vremena (uz dobru pripremu) "procitamo" vise informacija. To nije klasicno linerano citanje i citanje uz govorenje rijeci u sebi (vecina nas cita tako da u sebi ponavlja rijeci i misli da je to citanje s razumjevanjem). Za takvo citanje treba nam puno vise vremena i nismo racionalni. Kada naucis neke od tehnika (kretanje ociju, subvokalizacija, citanje vise rijeci istovremeno, citanje vise redova istovremeno) pocnes brzo citati (naravno uz vjezbu) ....
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2005., 21:25   #46
Quote:
zak fatalist kaže:
Bijah, tražih, ne nađoh.
sad san i ja probala pa ne mogu nać

a znan da je negdi već bila rasprava o tome

smješka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 01:37   #47
Navodno ima tečaj toga.
Na filozfskom sam vidio reklamu. Imaš i knjiga po internetu, a vjerojatno i po knjižarama... algoritam.
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 08:37   #48
Quote:
Tibor kaže:
Tony Buzan)
Mislim da si zasluzio procenat... stvarno...
izabelala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 11:44   #49
Quote:
ZorcJ kaže:
Ljudi se zavaravaju da ce kada zavrse tecaj (ili procitaju knjigu) o brzom citanju odmah drugi dan moci nauciti 400 stranica za ispit iz Rimskog prava. Nece, moci odmah drugi dan. Stvar je vjezbe. Brzo citanje nije samo jedna tehnika nego cijeli niz njih koje omogucavaju da za manje vremena (uz dobru pripremu) "procitamo" vise informacija. To nije klasicno linerano citanje i citanje uz govorenje rijeci u sebi (vecina nas cita tako da u sebi ponavlja rijeci i misli da je to citanje s razumjevanjem). Za takvo citanje treba nam puno vise vremena i nismo racionalni. Kada naucis neke od tehnika (kretanje ociju, subvokalizacija, citanje vise rijeci istovremeno, citanje vise redova istovremeno) pocnes brzo citati (naravno uz vjezbu) ....


Postavimo onda ovako problem: Da li mogu trilogiju "Gospodar prstenova" pročitati brže sa jednakim razumijevanjem i užitkom. Naglašavam ovo s užitkom, jer je čitanje ovakvih knjiga zadovoljstvo. I što znači dobra priprema? Koliko priprema traje? I jel mogu onda čitat u tramvaju koji se trucka ili to mora biti izolirana prostorija u potpunoj tišini?
__________________
MoreiBrazil
moreibrazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 14:09   #50
Quote:
moreibrazil kaže:
Postavimo onda ovako problem: Da li mogu trilogiju "Gospodar prstenova" pročitati brže sa jednakim razumijevanjem i užitkom. Naglašavam ovo s užitkom, jer je čitanje ovakvih knjiga zadovoljstvo. I što znači dobra priprema? Koliko priprema traje? I jel mogu onda čitat u tramvaju koji se trucka ili to mora biti izolirana prostorija u potpunoj tišini?
Po meni je idealno za trilogiju "Gospodar prstenova". Iz mog iskustva beletristiku citam s jednakim gustom - razumjevanje ostaje isto (ako si za to koncentriran). Sto znaci priprema? Priprema je jedna od metoda koja omogucuje brzo citanje. Recimo to ovako: za petnaestak minuta prije nego pocnes s citanjem prolistas cijelu knjigu, procitas predgovor, pogledas sadrzaj, pogledas kako je knjiga strukturirana, kakav je font, prored .... Dokazano je da je mozgu (obicno) citanje presporo (zato ljudi ne vole citati), pa si ja stavim slusalice s nekom glazbom (mp3 player) na relativno tiho i onda zapocnem s citanjem (recimo da tako izgleda da radim dvije stvari istovremeno no muziku stisam da mi ne smeta - primjetio sam da mi za takvo citanje najbolje pasu instrumentali ili neka klasika - iako bas i nisam veliki fan). I da, ne vidim razlog zasto bi morala biti izolirana u potpunoj tisini. Ja sam ovo ljeto primjetio da mi je najveci gust citati na plazi (gdje je poprilicna guzva i dosta kretanja).

I sto jos - jedna od najvecih gresaka je vokalizacija onog sto citamo (onaj glas u nama koji ponavlja sto citamo). Kada dostignes brzinu, taj glas se "iskljucuje", a razumjevanje ostaje isto ...
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 14:24   #51
Mislim da je to ono što sam htio čuti. Konačno imam neku konkretniju viziju kako to funkcionira. Zahvaljujem na odgovoru.
__________________
MoreiBrazil
moreibrazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 14:35   #52
Quote:
moreibrazil kaže:
Zahvaljujem na odgovoru.
Također.
__________________
Send the robber barons straight to hell
zak fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2005., 18:47   #53
Hm, ok, recimo da to sve stoji. Ja izuzetno brzo čitam. I evo, pokušao sam promijeniti stil i pokušati čitati dvije riječi odjednom pa i više. I ide, nije problem. Čitam još brže, ali onda to nije s nekim razumijevanjem ili uživanjem.
__________________
I consider a typing mistake an error of creation (G.G.M.)
Ariston is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2005., 12:45   #54
Quote:
Ariston kaže:
Hm, ok, recimo da to sve stoji. Ja izuzetno brzo čitam. I evo, pokušao sam promijeniti stil i pokušati čitati dvije riječi odjednom pa i više. I ide, nije problem. Čitam još brže, ali onda to nije s nekim razumijevanjem ili uživanjem.
Kupi si knjigu pa postupno uči brzo čitati (jer postoje i odredjene vjezbe za oci...). Dobar trening je citati vrlo brzo (1500+ WPM) s malo razumljivosti (10-15%).
 
Odgovori s citatom
Old 26.08.2005., 11:46   #55
obično kad brzo čitam niš ne zapamtim
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2005., 12:40   #56
ja sam išla na tečaj na Filozofskom (koji je drukčiji od Power readinga) i malo se jesam ubrzala, ali trebala bih vježbati, a ne vježbam... I nikako da isključim subvokalizaciju... a to je glavni problem. Kada "čitamo u sebi", izgovaramo riječi "u glavi"... To nas jako usporava.
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2005., 19:02   #57
Quote:
Chloe kaže:
ja sam išla na tečaj na Filozofskom (koji je drukčiji od Power readinga) i malo se jesam ubrzala, ali trebala bih vježbati, a ne vježbam... I nikako da isključim subvokalizaciju... a to je glavni problem. Kada "čitamo u sebi", izgovaramo riječi "u glavi"... To nas jako usporava.
Subvokalizaciju se moze pretvoriti u prednost.
 
Odgovori s citatom
Old 28.08.2005., 15:10   #58
kako?
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2005., 16:35   #59
Mozes ju potisnuti u podsvijest (i tako polagano prestati biti ovisan o njoj). Nacin da se to postigne je da se prestanes kritizirati kada postanes svjestan o subvokalizaciji. Subvokalizacija moze sluziti i za pamcenje znacajnih rijeci tako da povisis "glas" na rijec koju zelis upamtiti. Inace sve se to nalazi u "The speed reading book" od Buzana (uz mnoga druga rijesenja problema kod citanja).
Takodjer potvrdjeno je da subvokalizacija usporava citanje ali je isto tako potvrdjeno i citanje 2000 WPM s subvokalizacijom.
 
Odgovori s citatom
Old 28.08.2005., 18:12   #60
morat cu si nabaviti tu knjigu od buzana. inace sam malo o tome citala u jednoj njegovoj knjizi, ali metoda filozofskog je drukcija pa nisam slijedila sve upute... imam i snimku tzv. antigovornog ritma - malo mi je cak i pomogao da ne subvokaliziram. (to je iz ruske metode brzog citanja.) kao sto rekoh, problem je sto nisam bas vjezbala, ali odlučila sam ponovo početi.
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:21.