Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2011., 10:11   #2001
cuj, ja sam neki dan platio kaznu za prekrsaj napravljen iz 2008... nisam se nijednom zalio... jest da su nekidan izdali dovedbeni nalog zbog kojeg bi me policija pokusala dovesti pred sud pod prijetnjom da ce mi zamijenit novcanu kaznu sa zatvorskom(mislim da je to tek prijetnja i da u zatvorima zapravo nema mjesta tj. red cekanja je dug)... uglavnom tad sam platio... dakle ne treba ti placanje na rate, pravi se luda dok ne skupis pare i ciao...
racija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 15:18   #2002
Quote:
essence01 kaže: Pogledaj post
Dobila sam kaznu od 2000 kn (+190 sudski troškovi) i 9 mj zabrane upravljanja vozilom, na koju sam se žalila (žalila sam se isključivo na vozačku).
E sad je stigla pravomoćna presuda, 1 mj vozačke i novčana ista. Cilj postignut, ali.... Pošto jedno zlo nikad ne dolazi samo, prije mj dana sam ostala i bez posla i sad me zanima dal je moguće kaznu plaćati na rate i kome se obratiti u vezi toga ili sam to trebala odmah napomenuti u žalbi? (u ono vrijeme sam bila zaposlena pa mi to nije palo na pamet, pošto mi ne bi bio takav problem platiti kaznu, ali sad...)
Plaćaj npr. 200kn mjesečno, vjerujem da ćeš prije podmiriti kaznu nego što skuže da nisi platila. Naravno, čuvaj uplatnice. Također, to je pretpostavka, a pretpostavka je majka svih zajeba, ali po mom iskustvu i onom što sam imao prilike vidjeti ne bi trebala imati problema.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 20:51   #2003
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Plaćaj npr. 200kn mjesečno, vjerujem da ćeš prije podmiriti kaznu nego što skuže da nisi platila. Naravno, čuvaj uplatnice. Također, to je pretpostavka, a pretpostavka je majka svih zajeba, ali po mom iskustvu i onom što sam imao prilike vidjeti ne bi trebala imati problema.
i ja sam mislila da bi to bilo najpametnije rješenje, pa što bude..
essence01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 21:53   #2004
Quote:
essence01 kaže: Pogledaj post
… dal je moguće kaznu plaćati na rate…
Za „prave“ rate ti je kasno i to je trebalo pisati u presudi, ali može i ovako „neformalno“ kako ti je čovjek objasnio:

Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Plaćaj npr. 200kn mjesečno, vjerujem da ćeš prije podmiriti kaznu nego što skuže da nisi platila. Naravno, čuvaj uplatnice. Također, to je pretpostavka, a pretpostavka je majka svih zajeba, ali po mom iskustvu i onom što sam imao prilike vidjeti ne bi trebala imati problema.
Dok oni krenu daje, ti ćeš imati sve plaćeno i ako ti što dođe, samo ćeš poslati kopije tih uplatnica. To funkcionira bez problema, samo jako dobro pazi kad prepisuješ brojeve s uplatnica.


Quote:
racija kaže: Pogledaj post
... jest da su nekidan izdali dovedbeni nalog zbog kojeg bi me policija pokusala dovesti pred sud pod prijetnjom da ce mi zamijenit novcanu kaznu sa zatvorskom(mislim da je to tek prijetnja i da u zatvorima zapravo nema mjesta tj. red cekanja je dug)...
Samo da te tu malo ispravim. Ova zamjena novčane kazne zatvorskom nije prijetnja, nego je gotova star. U toj fazi, novčana kazna je zamijenjena zatvorskom, ali i dalje stoji činjenica da se postupak izvršenja zatvorske zaustavlja ako si platio novčanu, tako da si iskoristio zadnju šansu. A istina je da u zatvorima nema mjesta, ali tu je riječ o kratkom prekršajnom i odslužio bi ga bez problema.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 23:10   #2005
Danas sam prvi put bio kod prijatelja u kvartu koji uopče ne poznajem. kad sam išao od njega vozio sam se nekakvom širokom cestom gdje su na pješačkom s obe strane parkirani automobili i u susret mi je išao auto koji je blicao. odmah nakon njega ide policijski auto koji mi je također blicao. isti čas sam zaustavio auto ali policija je produžila. nisam mogao biti miran i napravio sam krug oko kvarta i imam što vidjeti. na t-križanju postavljen je znak obaveznog smjera ali ne sa moje desne strane več lijevo par metara na cesti u koju sam trebao skrenuti tako da ga nisam uopče vidio. znači vozio sam kojih 100m krivim smjerom to jest jednosmjernom ulicom. da li če mi šta doći doma ili bi me zaustavili da su me htjeli kazniti. jednosmjerna ulica je zaista široka, vozio sam kojih 20 na sat i stvarno nisam skužio prekršaj već mi se usput rodila sumnja koja je i potvrđena. ni u snu ne bi vozio jednosmjernom cestom a još sam vozio i djecu u autu. svjestan sam da je to težak prekršaj ali dogodilo se i zanima me šta sada mogu očekivati
malinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 00:44   #2006
Lijep pozdrav! Evo danas mi je stiglo rijesenje iz Mup-a i kazna u iznosu od 600 kn, a vezano za slucaj o kojem sam pisao u postu na 96 stranici.
Uglavnom, dana 08.12. oko 17.30 h vozio sam bicikl bez upaljenog svijetla i bez reflektirajuceg prsluka i zaustavljen sam jer je bio nadzor biciklista.
Mislio sam da sam pusten uz opomenu ali eto ipak nisam. E sad, molio bih vas da mi ako netko zaista zna objasni ima li smisla pisati prigovor u nadi da ce mi "oprostiti" jer svijestan sam da sam kriv.
Mislim, ovo mi je prvi put u zivotu (29 mi je godina) da sam dobio ikakvu kaznu i mnogi mi kazu da napisem prigovor i da ce me postedjeti. Ali ja bi volio da mi netko ovdje(a vidim da ima puno koji znaju kako stvari funkcioniraju) iskreno kaze ima li prigovor smisla.
Svijestan sam da njima nista ne znaci to sto sam nezaposlen, sto nemam niti vozacku dozvolu a kamoli auto jer nemam novca i sto mi je javni prijevoz ( za duze relacije) i bicikl za kratke jedino prijevozno sredstvo na kojem mi je tada riknulo dinamo i nisam imao 50 kn za novo( danas sam tek uspio kupiti) a spomenuti prsluk koliko ja svaku vecer pratim, nitko, ama bas nitko na biciklu ne nosi.
Mislim, bicikl sam popravio a prsluk cu kupiti da mi se vise ne ponovi, ali ovo im svojevoljno necu platiti jer nemam novaca.
Najradije bi u zatvor, ali kazu mi neki da ni to ne moze jer nemam dovoljno za zatvor. Pa evo, molio bih nekoga da mi malo objasni sta ce dalje biti, ima li smisla pisati prigovor, koje su procedure ako ne platim a necu jer nemam primanja, kome da se obratim da vidim moze li kakav dobrovoljni rad mozda u zamjenu... ne znam, nadam se konkretnom objasnjenju. Unaprijed hvala.
sofisticiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 00:52   #2007
naravno da možeš u zatvor, da je kazna 10kn i da nemaš za platit, možeš u zatvor.
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 13:12   #2008
2 dana odmora i zarada od 600 kn.Gdje ćeš bolje a još dobiješ i jelo i toplu sobu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 16:28   #2009
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
2 dana odmora i zarada od 600 kn.Gdje ćeš bolje a još dobiješ i jelo i toplu sobu.
I osebujne cimere koji mu mogu pružiti pravu mušku ljubav.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 17:43   #2010
e ovako ljudi moji.....do prije 15-ak dana ispred moje zgrade radio se Tommy(to je trajalo i trajalo i ulica skupa s parkingom bila zatvorena) i moj muž bi,kad bi doša navečer umoran s posla opkružio zgradu nekoliko puta i nije ima di parkirat.Tad bi,naravno,vidjevši druge da parkiraju ispred ograde zabrane ulaska u ulicu i on parkira.Ali,ta ograda je blizu pješačkog i blizu raskrižja.Jedan dan zove nas cura od koje smo kupili auto ali ga još nismo prebacili da su stigle zajedno 4 kazne(pisalo je po zakonima,al manje više sve je to nekako parking) i ona ode na policiju i kaže da nije ona vozila ali da je prodala auto domaćem čoviku koji nije ima di parkirat zbog Tommya.Policajac njoj kaže da je ona sebe riješila,da su oni mislili da je doša neki čovik van grada i šepuria se po njihovom gradu MA tabli i parkirava di je stiga te potiho šapne da se te kazne mogu iskidat.Međutim,meni danas poštar donosi samo jednu kaznu za parking na raskrižju 30.11. u 20 sati u iznosu 300 kn.E sad,dali se žalit?Što napisat u žalbi?Dali ići na foru da nije bilo mista nigdi u blizini a zbog male(3 god) smo morali blizu ulaza parkirat ili šta?Para baš i nemam jer je samo muž zaposlen a nekako mi se i ne da plaćat jer su zaokupirali cili naš parking i nemamo di parkirat i onda ti sidnu s kaznom
Rockmare is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 18:03   #2011
Da li je u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama navedeno da zakoni ne vrijede za one koji imaju djecu mlađu od 3 godine? Ne.

Jednog dana kad mala naraste, za cca. 10-12 godina, i dođe doma pijana do te mjere da ne može stat na nogama, hoćeš li prihvatiti opravdanje "ali i drugi piju"?

I ja hodam 500m jer nemam gdje parkirat, pa mi nije na kraj pameti kršit zakon, odnosno, ako ga namjerno prekršim - prihvatit ću kaznu, neću kriviti nekog drugog.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 18:13   #2012
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Da li je u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama navedeno da zakoni ne vrijede za one koji imaju djecu mlađu od 3 godine? Ne.

Jednog dana kad mala naraste, za cca. 10-12 godina, i dođe doma pijana do te mjere da ne može stat na nogama, hoćeš li prihvatiti opravdanje "ali i drugi piju"?

I ja hodam 500m jer nemam gdje parkirat, pa mi nije na kraj pameti kršit zakon, odnosno, ako ga namjerno prekršim - prihvatit ću kaznu, neću kriviti nekog drugog.
ok,sve to stoji,ali hej oni su nam zablokirali cijelu zgradu(skupa s parkingom) i morali bi ''šetati'' dosta više od 500 m.a ja nisam mislila da zakoni ne vrijede za one koji imaju dicu od 3 godine,nego sam samo pitala kad bi pisali žalbu dali bi to nešto značilo što smo zbog diteta u 8 navečer morali parkirat blizu ulaza a gdje nam je parking oduzet!!!a meni mala kad dođe doma pijana neće moći reći oduzeli su iz kafića sva bezalkoholna pića pa sam pila alkohol,znači nema opravdanja,a drugo dok ne budem imala povjerenja u nju da neće dolaziti prepijana doma neću joj ni davati dovoljno novca da se može napijati a nastojat ću koliko to bude u mojoj moći ndgledati s kim izlazi!!!!
Rockmare is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 19:38   #2013
Ja u identičnoj situaciji ostavim djecu/starčad ispred ulaza te odem parkirati. To što oni ne mogu hodati ne znači da i ja moram parkirati ispred ulaza.

U primjeru djeteta sam ti htio reći da rečenica "ali to rade i drugi" nije opravdanje.

Po zakonu se imaš pravo žaliti, na prekršajnom nalogu je navedena uputa o pravnom lijeku pa je pročitaj i podnesi prigovor. Hoće li prigovor biti prihvaćen u tom obliku da ti u potpunosti oproste sve navedene kazne, hoće li ti smanjiti kaznu ili će te proglasiti krivom te dodati troškove postupka ti ne može nitko reći.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 12:19   #2014
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
I osebujne cimere koji mu mogu pružiti pravu mušku ljubav.
Ne.Prekršajci služe odvojeno od osuđenika.Ali...
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 08:45   #2015
Može li mi neko reći ako ja uzmem vještaka i dokaže se da nisam kriv tko če platiti tog vještaka. Znam da ču ga isprva ja morati platiti ali ako se dokaže da nisam kriv da li če ga platiti strana koje je izgubila sud tj meni vratiti novce?
malinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 10:22   #2016
Plaća tko izgubi tj.nadoknađuje troškove.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 12:59   #2017
Da li sam uopće počinio prekršaj?

Parkirao sam na Srebrnjaku - bila je noć i padala je kiša pa jednostavno nisam primjetio oznaku na cesti ( nije ugibalište a parkirao sam na onu betonsku"mrežu" koja je postavljena na mjestima za paarkiranje) ali sam vidio znak za autobusno stajalište pa sam parkirao ISPRED njega. Iza znaka se nalazi ono povišenje za koje pretpostavljam da služi kao pomoć invalidima pri izlasku iz busa. Da skratim - bio sam uvjeren da je sve po propisu ali pauk nije. Onih 500kn sam morao platiti ( odoh u minus) a čeka me još 300 za policiju. Boli me lova ali još više me boli što mislim dda nisam napraio prekršaj. Da li je jači znak ili oznaka na cesti ? Skica je ovdje http://i44.tinypic.com/qmxkpk.jpg
grgur is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 13:18   #2018
Quote:
grgur kaže: Pogledaj post
Parkirao sam na Srebrnjaku - bila je noć i padala je kiša pa jednostavno nisam primjetio oznaku na cesti ( nije ugibalište a parkirao sam na onu betonsku"mrežu" koja je postavljena na mjestima za paarkiranje) ali sam vidio znak za autobusno stajalište pa sam parkirao ISPRED njega. Iza znaka se nalazi ono povišenje za koje pretpostavljam da služi kao pomoć invalidima pri izlasku iz busa. Da skratim - bio sam uvjeren da je sve po propisu ali pauk nije. Onih 500kn sam morao platiti ( odoh u minus) a čeka me još 300 za policiju. Boli me lova ali još više me boli što mislim dda nisam napraio prekršaj. Da li je jači znak ili oznaka na cesti ?
Obo je su znakovi, ali po opisu ti si parkirao točno na nogostupu autobusnoj stanici - i to po oba znaka?
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 13:25   #2019
Ma nije nogostup - to su ona mjesta za parkiranje - drvo pa betonska mreža pa drvo itd..Nogostup je pored toga i ostao je slobodan samo ga nisam označio.
Kako misliš da je prkršaj i po znaku? Ono što znak označava bi trebalo biti iza njega, zar ne?
grgur is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 13:35   #2020
Quote:
grgur kaže: Pogledaj post
Ma nije nogostup - to su ona mjesta za parkiranje - drvo pa betonska mreža pa drvo itd..Nogostup je pored toga i ostao je slobodan samo ga nisam označio.
Kako misliš da je prkršaj i po znaku? Ono što znak označava bi trebalo biti iza njega, zar ne?
Koliko se sjećam Srebrnjaka, radi se o nogostupu s ponegdje određenim parkirnim mjestima. Pošto površina stanice vrijedi prije znaka (C44, znak se postavlja na izlaznom dijelu stajališta koji je usporedan s uzdužnom osi ceste, gledajući u smjeru kretanja) parkirao si točno na autobusnoj stanici.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:47.