Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 29.08.2003., 09:40   #1
Pandora 10: Quote:Rekla bi ti moja baba da dobro razabireš... a primjetila sam da si i ti primjetio što sam i ja primjetila da njizi dva uopće nisu suprostavljeni...
a na kraju je eto i adriatic izbrao utopijsku zajednicu baš kao i ljubo.
A ja mislim da je nemoguće "dat" svjetsko rješenje jer u prirodi je svijeta(čovjeka) da bude takav kakav jest,a oslobađanje od istog tog svijeta ide preko "uništenja" istog u sebi samom što se može dogoditi i događa se isključivo u pojedincu,gdje se ja onda slažem sa tobom da je svejedno gdje osvješteni pojedinac živi,a možda je čak i bolje u tom slučaju biti u "svijetu" i "djelovati".
Ako bi pak i predpostavili da bi se veći broj "pojedinaca" osvijestio koji bi broj zatim prešao "kritičnu masu" svijet kao takav bi "nestao" i stvari bi se "same od sebe" regulirale.Međutim koliko ja vidim svijet-čovjek nikako ne ide u tom smjeru(buđenja) već upravo u suprotnom...sve čvršće spava a ni topovi ga ne bi više probudili.
U ovakvom "scenariju" po mom skromnom mišljenju stvari(svijeta)idu svome kraju a u tom slučaju dobro bi bilo upitati se i razmisliti o Kristovoj poruci i njenom stvarnom značenju.Ona zapravo postaje aktualna tek nakon bar djelomičnog "buđenja" i upravo zato je važno ...probuditi se.
Svakako...sam čovjek ne može promjeniti zapravo ništa osim sebe samog pa ako i to postigne ostvario je sasvim dovoljno...


Pandora,
što bi moja baba rekla na ono što si napisala, za mene će ostati tajnom, ali ja se slažem.

S tim da ne vidim da čovječanstvo tvrđe spava nego dosad – vidim da se meškolji, znoji se i priča u snu. To zapravo znači da imamo informacije o patnji svijeta na globalnoj razini, koje su se nekad mogle zapažati samo na lokalnoj.

Krist je pokazao kako se mijenja svijet – promjenom sebe, a onda svjedočenjem te promjene.
Da li će sve doći kraju, ili će svijet procvjetati (što isto znači da će ovakav kakav je sad doći svom kraju), svejedno je za onog koji je izvan sistema tog svijeta, bez obzira gdje se nalazi – ta ga činjenica ne bi trebala promijeniti.

No, ako čovjek vjeruje da se može promijeniti, pa i promjenu primjećuje na sebi ili drugima, zaključak o mogućnosti promjene na razini svijeta se nameće sam od sebe.



Zadnje uređivanje adriatic : 20.04.2007. at 12:01.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:12.