Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2024., 22:14   #1
Zastupljenost psihopata u populaciji i na vlasti

Razmisljao sam(nes sitno sam proguglao o temi, nis konkretno nisam nasao, idem dalje kopatt), s obzirom na disproporcionalnu zastupljenost psihopata na pozicijama moci, nebi li ispravnije bilo promatranje psihopate kao superiornima obicnim ljudima?

Imaju tu odliku da su ocito strasno uspijesni u zivotu i zapravo na neki nacin vode ljudski rod s obzirom na postotak u populaciji? I cini mi se da su bili zastupljeni u vlasti citavu nasu povijest?

Jesu li psihopati, zapravo, homo sapiens superior?
Psychopathy gene:

i ovaj:

The notion of ‘the criminal gene' is now dead and buried. Yet there is growing evidence that some psychopathic behaviour is indeed grounded in our genes and has an evolutionary origin


Ide u familijama i genetski je.

Evo originalnog papira:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106400/
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 01:31   #2
Možda psihopatija, i tome (upitne postojanosti) slično, predlaže "produhovljenu" emotivnost kao "emocije, opijum za mase" defekt, odnosno nameće se, polagano no ipak, kao superiorniji model? Moguće je možda i to da su ljudi "moralni," i tome slično, samo zato što proračunato, planski namjeravaju iskorištavati povlastice koje pruža "dobar čovjek" model. Kako je "dobar čovjek" model pomalo demode, tako sve više svjesnih činjenična stanja stvari, samo-produhovljenih, auto-osviještenih, djelomično ili potpuno prelazi na ("psihopatija, sociopatija, narcizam...") suvremeniji, ne nužno manje no nužno drugačije emotivan model samoupravljanja? Evolucija?
__________________
No one gives up on something until it turns on them, whether or not that thingy is real or unreal.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 04:41   #3
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
nebi li ispravnije bilo promatranje psihopate kao superiornima obicnim ljudima?
Ne. Oni su još više životinje nego ostali. Možda ih ne vode emocije koje vode ostatak ljudi, ali što ih vodi? Želja za užitkom nad patnjom drugih? Takvi često imaju želju za nadmoći nad ostalim, ne vode se oni razumom. Pod psihopate se smatraju oni koji uživaju pružajući bol drugima. To zapravo nema nekakve logike, i zvuči vođeno osjećajima.

Gaze sve jer žele postići tu moć. Zvuči vođeno emocijama, ili nekom nagonu. Definitivno ne nekom superiornošću - iako možda završe u superiornoj poziciji - kakva je definirana većinom čovječanstva.
__________________
Within sight are golden days.
pinkshrine is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 06:42   #4
grandioznost, manipulativni, manjak ili potpuna odsutnost empatije..
što bi li tu moglo biti superiorno?
endjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 07:55   #5
A imali smo valjda i trolerskijih tema na pdf-u.


Nego,
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Imaju tu odliku da su ocito strasno uspijesni u zivotu i zapravo na neki nacin vode ljudski rod s obzirom na postotak u populaciji? I cini mi se da su bili zastupljeni u vlasti citavu nasu povijest?
tu si se malo sjebo. “Strašno uspješni u životu” ne znači ništa.
A sve skupa polazi od pretpostavki da su dobri vođe = dobri ljudi, da je za pozicije moći nužno i dovoljno biti sposoban (a ne manipulativan, lažov, ulizica i sl.), uglavnom aljkavo sve skupa, de malo maštovitije.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 08:06   #6
davno sam naletio na informaciju da je poželjna osobina CEO da budu psihopati


https://www.forbes.com/sites/jackmcc...the-cfo-role/?

https://bigthink.com/leadership/corp...sychopath-ceo/

https://www.quora.com/Why-are-many-CEOs-psychopaths

itd...

https://en.wikipedia.org/wiki/Psycho..._the_workplace
__________________
everyday I'm shufflin'
mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 08:27   #7
Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
A imali smo valjda i trolerskijih tema na pdf-u.


Nego,

tu si se malo sjebo. “Strašno uspješni u životu” ne znači ništa.
A sve skupa polazi od pretpostavki da su dobri vođe = dobri ljudi, da je za pozicije moći nužno i dovoljno biti sposoban (a ne manipulativan, lažov, ulizica i sl.), uglavnom aljkavo sve skupa, de malo maštovitije.
Nemam pojma odakle ti ovaj zakljucak. Polazi od pretpostavke da, koje god traitove da imaju, ocito im pomazu im da se penju i odrzavaju na vrhu ljudskih hierarhija i da se neki od tih traitova prenose genetski.
Ja nigdje nisam spominjao dobrotu ili sposobnost(kaj god da to znacilo).

Kako ne znaci nista? Ako usporedis 2 tipa istih godina, recimo CEOa multinacionalke i tipa koji ti cvika karte u kinu, vjerujem da postoji nekakva metrika koja ce ti omoguciti da napravis nekakvu distinkciju izmedju nijh i ocjenis ih kao vise ili manje uspjesne.
Ili smatras da se to ne moze napraviti?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 08:28   #8
Kao vlasnik firme i ja bih na rukovodećoj poziciji htjela šarmantnu osobu bez skrupula, spremnu malo igrati prljavo bez da noću ne može spavati od nečiste savjesti, možda bih htjela nekoga tko će bez grča na licu smuljati, zgodnog i mirišljavog, nekoga tko se pali na statusne simbole i dominaciju, ali to ne znači da je netko takav superiorno ljudsko biće nego da je kapitalizam malo u kurcu.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 08:34   #9
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
recimo CEOa multinacionalke i tipa koji ti cvika karte u kinu
Onda definirajmo uspjeh u životu kao uspjeh na korporativnoj ljestvici pa možemo pričat, kajaznam.

Ali to je onda stara vijest s nula kontroverze, to znamo godinama. Razne antagonističke ličnosti dospijevaju na rukovodeće pozicije, i tamo su uspješni jer rukovodeće pozicije zahtijevaju ovo što sam navela u gornjem postu. Empatični CEO će poslovat u minusu, jebiga - i to ako će se uopće probiti do te pozicije jer se tu ne dospijeva isključivo sposobnostima, "eto ti si pametan pa aj ti".
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 08:41   #10
Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
Kao vlasnik firme i ja bih na rukovodećoj poziciji htjela šarmantnu osobu bez skrupula, spremnu malo igrati prljavo bez da noću ne može spavati od nečiste savjesti, možda bih htjela nekoga tko će bez grča na licu smuljati, zgodnog i mirišljavog, nekoga tko se pali na statusne simbole i dominaciju, ali to ne znači da je netko takav superiorno ljudsko biće nego da je kapitalizam malo u kurcu.
Nemam pojma kak si uspjela kapitalizam tu uvuc, pogledaj kroz povijest koji god sistem hoces, kakvi su ljudi u vrhu hijerahija? Rimski senat? Vatikanska kurija? Srednjevjekovni carski dvorovi? Centralni komiteti komunistickih partija u SSSRu i Kini? Gdje se jednim pokretom prsta osudi, ne samo individualne neprijatelje, vec stotine tisuca na patnju i smrt zbog vlastitih benefita, i onda nastavi zadovoljno zivjeti bez griznje. Kakvi ljudi su to u stanju napraviti?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 08:45   #11
Odgovarala sam maliju.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 09:03   #12
Ovo je jedna od glavnih mana demokracije, što se daje prednost ljudima koji su bolesno opsjednuti ambicijama i vlašću. Ne kažem da se ne može dogodit da na položaj bude izabrana normalna osoba, ali to je rijetkost, jer su ovi drugi uvijek u prednosti.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 12:05   #13
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Ovo je jedna od glavnih mana demokracije, što se daje prednost ljudima koji su bolesno opsjednuti ambicijama i vlašću. Ne kažem da se ne može dogodit da na položaj bude izabrana normalna osoba, ali to je rijetkost, jer su ovi drugi uvijek u prednosti.
S druge strane, demokracija jedina ima relativno bezbolne mehanizme kojima se takvi ljudi i mogu maknuti s vlasti. U drugim sistemima, obicno ti pokusaji, bez obzira kako zavrsili, uvijek idu ruku pod ruku uz pokolje.

Apropo same teme, ja ne nista kategoricki ne tvrdim. Gledao sam neki video na temu koji me zainteresirao i onda sam poceo citati. Ne gledam na psihopate kroz prizmu "dobro vs zlo" nego cisto iz bioloske perspektive, koliko je korisno za tu jedinku.

Svi cemo se sloziti da je biti inteligentan u pravilu korisno za pojedinca. Otvara vise vrata, daje odredjenu prednost u zivotu.
Koliko je realno, logicno, NE POTEZUCI PITANJA VEZANA ZA MORAL na isti nacin promatrati psihopatiju?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 14:01   #14
psihopata ima medu nama, vidjeli ste sve 30tih godina u njemackoj, 2020te i 2021e u svijetu, imate milgram eksperiment, ratove u kojima ljudi legalno ubijaju uz pratnju truba kako bi rekao voltaire

ne radi se samo o tome da nisi bacao ljude u plinske komore, takvih je recimo 5% koji su to radili i otvoreno podrzavali, ali ih je jos 80% pasivnih promatraca, dakle izostanak empatije se moze vidjeti u velikoj vecini naroda

sta su recimo ovrhe, odnosno pasivnost ostalih prema tome? gladni, zedni, sad ubrzo krece treci svjetski, a toboze vrhunac civilizacije?? preocita psihopatija, samo se nemojte lagati da su samo vladari psihopati, kakav narod, takva vlast, covjek je po prirodi monstruozna vrsta, ako prosjecnom gradaninu daš moć, on ce te razapeti sutradan..

mnogi ljudi to skrivaju, potiskuju, ali ako im das moc, pokazati ce pravo lice
maraschino199 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 14:11   #15
Naravno da je korisno za jedinku, do neke mjere. Kao što je i krast korisno za jedinku, do neke mjere. Dok tih kradljivaca nema toliko da se sistem uruši.

Mislim da ako gledaš iz evolucijske perspektive, nema smisla postavljanja nekih Unter i Uebermenscha. Jer sve ovisi o kontekstu.
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 18:33   #16
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Razmisljao sam(nes sitno sam proguglao o temi, nis konkretno nisam nasao, idem dalje kopatt), s obzirom na disproporcionalnu zastupljenost psihopata na pozicijama moci, nebi li ispravnije bilo promatranje psihopate kao superiornima obicnim ljudima?

Imaju tu odliku da su ocito strasno uspijesni u zivotu i zapravo na neki nacin vode ljudski rod s obzirom na postotak u populaciji? I cini mi se da su bili zastupljeni u vlasti citavu nasu povijest?

Jesu li psihopati, zapravo, homo sapiens superior?
Psychopathy gene:

i ovaj:

The notion of ‘the criminal gene' is now dead and buried. Yet there is growing evidence that some psychopathic behaviour is indeed grounded in our genes and has an evolutionary origin


Ide u familijama i genetski je.

Evo originalnog papira:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106400/
Logično da je tako jer skrupule su kočnice. Onaj tko je beskrupulozan bit će probitačniji.

Kako funkcioniraju piramide moći, korporativne, stranačke (pa ako hoćeš i forumske jer forumska stvarnost je samo preslika istoga)?

Kako se dolazi u poziciju koja nekoga formalno stavlja 'iznad' drugih ljudi? Koje su osobine za to potrebne?

Dok si na dnu piramide - to je sposobnost za dodvornosti i ulizivanje onima 'gore', kad se malo popneš - potrebna ti je i sposobnost za zabiti lakat u rebra konkurentu, a kad si još više - onda, u onoj mjeri u kojoj je oportuno - sposobnost za gaženje onih ispod sebe, kako bi opstao na poziciji iznad njih.

U svim hijerarhijskim sustavima glavne sile uzgona su: vlastohleplje, častohleplje i materijalna pohlepa. Barem nešto od toga, a često i sve troje.

Nasuprot tome, ljudskost i empatija nisu probitačne. Onaj kome bi bilo dobro dati položaj s ovlastima nad drugim ljudima - takav položaj najčešće ne želi, a za takve položaje tko se najviše grebe? Upravo ovakvi o kojima ti u uvodnom tekstu pišeš. Naravno, postoje i izuzeci, ali oni su rijetki. Nažalost, svijet tako funkcionira.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 18:40   #17
Quote:
QuercusRobur kaže: Pogledaj post
Naravno da je korisno za jedinku, do neke mjere. Kao što je i krast korisno za jedinku, do neke mjere. Dok tih kradljivaca nema toliko da se sistem uruši. Mislim da ako gledaš iz evolucijske perspektive, nema smisla postavljanja nekih Unter i Uebermenscha. Jer sve ovisi o kontekstu.
"In a closed society where everybody's guilty, the only crime is getting caught. In a world of thieves, the only final sin is stupidity."


...'cause people let them get away with it...
__________________
No one gives up on something until it turns on them, whether or not that thingy is real or unreal.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2024., 16:30   #18
__________________
everyday I'm shufflin'
mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2024., 19:45   #19
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Razmisljao sam(nes sitno sam proguglao o temi, nis konkretno nisam nasao, idem dalje kopatt), s obzirom na disproporcionalnu zastupljenost psihopata na pozicijama moci, nebi li ispravnije bilo promatranje psihopate kao superiornima obicnim ljudima?

Imaju tu odliku da su ocito strasno uspijesni u zivotu i zapravo na neki nacin vode ljudski rod s obzirom na postotak u populaciji? I cini mi se da su bili zastupljeni u vlasti citavu nasu povijest?

Jesu li psihopati, zapravo, homo sapiens superior?
Psychopathy gene:

i ovaj:

The notion of ‘the criminal gene' is now dead and buried. Yet there is growing evidence that some psychopathic behaviour is indeed grounded in our genes and has an evolutionary origin


Ide u familijama i genetski je.

Evo originalnog papira:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106400/
Gdje točno u prirodi nalazimo hijerarhijske strukture na čijem se vrhu psihopati osjećaju tako ugodno?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2024., 16:31   #20
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Razmisljao sam(nes sitno sam proguglao o temi, nis konkretno nisam nasao, idem dalje kopatt), s obzirom na disproporcionalnu zastupljenost psihopata na pozicijama moci, nebi li ispravnije bilo promatranje psihopate kao superiornima obicnim ljudima?

Imaju tu odliku da su ocito strasno uspijesni u zivotu i zapravo na neki nacin vode ljudski rod s obzirom na postotak u populaciji? I cini mi se da su bili zastupljeni u vlasti citavu nasu povijest?

Jesu li psihopati, zapravo, homo sapiens superior?
Psychopathy gene:

i ovaj:

The notion of ‘the criminal gene' is now dead and buried. Yet there is growing evidence that some psychopathic behaviour is indeed grounded in our genes and has an evolutionary origin


Ide u familijama i genetski je.

Evo originalnog papira:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106400/
Daleko je to od superiornog. Ali po zdravoj seljačkoj logici jasno je ako nisu sputavani emocijama, stresovima i sl. da su u ogromnoj prednosti nad "normalnima". Naravno mjereno u svijetu i dimenziji koje poznajemo i vrijednujemo.
Grmeca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.